Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα τροφοδοσιας χαρτιού HP 1505


gioren

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα! 

Εχω το εξής πρόβλημα με τον εκτυπωτή και οσο και εαν έψαξα στο ίντερνετ δεν βρηκα ακομα λυση :

Εχω τον εκτυπωτή hp 1505 αρκετά χρόνια στη δουλειά με κανενα πρόβλημα. Τωρα τελευταία οταν δινω εκτυπωση μου εκτυπώνει τη σελιδα αλλα μου τραβαει αλλη μια και βγαινει η μιση με αποτέλεσμα να μπλοκάρει. Καθαρισα και αλλαξα το pickup roller σήμερα πιστεύοντας οτι έφταιγε αυτο,αλλα συνεχίζεται το πρόβλημα. Φαίνεται ότι οταν τραβαει το πρωτο χαρτι ανασηκωνετε άμεσα  σελιδα αμέσως  χωρίς να δινει το χρονο που χρειάζεται για την πρώτη εκτύπωση. Υπάρχει κάποιος σενσορας που μπορεί να θέλει καθαρισμα? 

Θα τον αλλαζα αλλά εχω στοκ ακομα 5 μελανια.... 

Αν κάποιος ξερει κατι θα την εκτιμούσα την βοηθεια.. 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

 

 

Επεξ/σία από gioren
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα σε Lexmark. Αυτό που τελικά έφταιγε ήταν ότι στο μηχανισμό που τραβάει το χαρτί υπήρχε μια ελαστική ροδέλα η οποία είχε φθαρεί με τη χρήση και δεν τράβαγε σωστά το χαρτί. Κανονικά ήταν τραχιά η επιφάνεια της ώστε να έχει τριβή με το χαρτί και με τη χρήση είχει γίνει λεία. Αγόρασα δύο ανταλλακτικές από ebay και διορθώθηκε.

Δεν ξέρω αν έχει εφαρμογή σε HP εκτυπωτές κάτι αντίστοιχο αλλά λογικά όλοι την ίδια τεχνολογία χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .Μόλις δοκίμασα με νεο τόνερ και συνεχίζεται το πρόβλημα .Κατι συμβαίνει και ανασηκώνεται ο τροφοδότης εκ νεου νωριτερα παρόλο που εχει τραβήξει χαρτί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει σε ότι εκτυπώνεις η σε κάτι συγκεκριμένο.

Μήπως έχει πουθενά καμία ρύθμιση για μεγέθυνση - σμίκρυνση;;;;; Αν βρεις για κάνε σμίκρυνση καμιά δεκάδα και δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις αποκλείσει ότι φταίνε το χαρτί, το τόνερ ή το pickup roller, τότε τσέκαρε και το separation pad. Δες εδώ το service manual:

http://www.lbrty.com/tech/Manuals_HP/P1500sm.pdf

Στη σελίδα 20 γράφει πως αλλάζει το separation pad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το seperation pad το άλλαξα μαζι με το pick up roller .Tα βρήκα πακέτο απο Ali .

Ευχαριστώ παρα πολύ για το manual !!Θα βρω κατι πιστευω !

Επεξ/σία από gioren
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...