Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπαταρίας για Nikon D3200


mironas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Πρόσφατα αγόρασα μια μεταχειρισμένη nikon d3200 και θέλω να πάρω μια δεύτερη μπαταρία.

Έψαξα και είδα πως είναι σχετικά ακριβή η γνήσια μπαταρία. Σε amazon, ebay, skroutz είδα πως υπάρχουν πιο φθηνές διαφόρων εταιρειών, αλλά με προβληματίζει μήπως υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα στην φωτογραφική. Υπάρχει τέτοια περίπτωση?  Έχει να μου προτείνει κανείς κάποια αξιόλογη μάρκα ή κάποια συγκεκριμένη μπαταρία? (Ο τύπος μπαταρίας είναι: EN-EL14)

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Γιατί θες 2η ; Έχεις εξαντλήσει ποτέ φρεσκοφορτισμένη μπαταρία σε μία φωτογραφική έξοδο ;;;; Πάνω από 500-600 φωτογραφίες ;;;;;

Όχι δεν μπορώ να πω πως είναι άμεση ανάγκη. Μόνο την πρώτη μέρα που την χρησιμοποίησα και έβλεπα από την οθόνη αυτά που "βλέπει" ο φακός πριν βγάλω φωτογραφίες αντί να βλέπω από το σκόπευτρο κράτησε λιγότερο από το αναμενόμενο.

Απλά ρωτάω αν κάποια μπαταρία τρίτου κατασκευαστή μπορεί να λειτουργήσει χωρίς πρόβλημα, με σκοπό αν πάω κάποιο ταξίδι να μην έχω στο νου μου τη φόρτιση της φωτογραφικής. Αν δε συνίσταται αυτό, με βάση τα χρήματα που έδωσα να αγοράσω την φωτογραφική και την λογική καθημερινή χρήση, δεν έχει νόημα να δώσω 40-50€ για δεύτερη αυθεντική μπαταρία και θα μείνω με τη δικιά της.

Επεξ/σία από mironas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mironas είπε

Όχι δεν μπορώ να πω πως είναι άμεση ανάγκη. Μόνο την πρώτη μέρα που την χρησιμοποίησα και έβλεπα από την οθόνη αυτά που "βλέπει" ο φακός πριν βγάλω φωτογραφίες αντί να βλέπω από το σκόπευτρο κράτησε λιγότερο από το αναμενόμενο.

Απλά ρωτάω αν κάποια μπαταρία τρίτου κατασκευαστή μπορεί να λειτουργήσει χωρίς πρόβλημα, με σκοπό αν πάω κάποιο ταξίδι να μην έχω στο νου μου τη φόρτιση της φωτογραφικής. Αν δε συνίσταται αυτό, με βάση τα χρήματα που έδωσα να αγοράσω την φωτογραφική και την λογική καθημερινή χρήση, δεν έχει νόημα να δώσω 40-50€ για δεύτερη αυθεντική μπαταρία και θα μείνω με τη δικιά της.

Καλησπέρα φίλε, πρώτα απο ολα να σε ενημερώσω οτι πουλάω μια γνήσια μπαταρία nikon en-el14a

Δεύτερων αν δεν κανω λάθος η μπαταρίες τρίτον κατασκευαστών είναι λιγότερα mah 

Και κάτι ακομα η γνήσια μπαταρία βγάζει πανω απο 1000 φωτογραφίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fp84 είπε

Και κάτι ακομα η γνήσια μπαταρία βγάζει πανω απο 1000 φωτογραφίες 

Στην d3200 , δεν βγάζει τόσες. Οι μπαταρίες τρίτων , μπορεί μετά από κάποιο firmware update  , να μη δουλεύουν .

Σε ταξίδι , περισσότερο πρέπει να σε ανησυχούν οι κάρτες αν τραβάς raw και δεν έχεις μαζί laptop  , όχι η μπαταρία.  Μπαταρία φορτίζεις όποτε γυρνάς σε δωμάτιο/ξενοδοχείο κτλ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ποτέ δεν ξέρεις αν θα προλάβεις να βρεις την αναγκαία ανάπαυλα για φόρτιση, χρειάζεται η δεύτερη μπαταρία. Εμένα μου έχει χρειαστεί και τρίτη. Είχα κάποτε τη Nikon D3200 και οι μπαταρίες τρίτου κατασκευαστή δούλεψαν άψογα. Τα mAh δε βρήκα να παίζουν κάποιο ρόλο στην πράξη. Είτε 1230 είτε 1800 το ίδιο μου φάνηκε ότι κρατά η μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...