Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mindworm είπε

Όλα καλά για 30 λεπτά και μετά bsod... λες και έχει timer...

μπορεις να δοκιμασεις στα 3200Mhz με 1.4v στις μνημες 1.1v στο soc και να αλλαξεις τα πρωτα timings σε 14-15-14-14-34 και τα υπολοιπα να τα αφησεις στο auto? Τον επεξεργαστη stock , και να βαλεις llc3? στο soc (δεν ξερω πως το εχει η μητρικη σου το Load line calibration σε σκαλες αν θες δες και πες)

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, akoinonitos said:

μπορεις να δοκιμασεις στα 3200Mhz με 1.4v στις μνημες 1.1v στο soc και να αλλαξεις τα πρωτα timings σε 14-15-14-14-34 και τα υπολοιπα να τα αφησεις στο auto? Τον επεξεργαστη stock , και να βαλεις llc3 στο soc

όλα αυτά δοκιμασμένα... δυστυχώς no luck.... πάλι θα κάνει test σωστό για 1 ώρα, και στα ξαφνικά εκεί που δουλεύω bsod.... θα δοκιμάσω αύριο με 2 x 8 gb μνήμες που έχουν XMP  τα 2666 ετσι από περιέργεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Mindworm είπε

όλα αυτά δοκιμασμένα... δυστυχώς no luck.... πάλι θα κάνει test σωστό για 1 ώρα, και στα ξαφνικά εκεί που δουλεύω bsod.... θα δοκιμάσω αύριο με 2 x 8 gb μνήμες που έχουν XMP  τα 2666 ετσι από περιέργεια....

γτ δεν βγαζεις τα 2 στικακια και να μεινεις με τα 2 απο το να βαλεις τις 2666Mhz ? Φιλος εδω απο στο φορουμ με το ιδιο κιτ με τις δικες σου αλλα με 2 dimms παιζει μια χαρα στα 3200cl14

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

γτ δεν βγαζεις τα 2 στικακια και να μεινεις με τα 2 απο το να βαλεις τις 2666Mhz ?

το έκανα και αυτό... το ίδιο συμβαίνει. Άσε είμαι σε απογοήτευση... μου αρέσει που εχω παραγγείλει και custom υδρόψυξη με φωτισμό neon και θα το εχω την τρίτη.... να το κάνω τι...; μόνο μόστρα; πφφφ τέλος πάντων, πάω για τώρα στην αγκαλιά του Μορφέα για παρηγοριά :P  Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akoinonitos Λοιπόν έχουμε και λέμε... έβαλα 2 DIMMs και τα έκανα XMP.... δεν αποθήκευσα τίποτα και δεν προχώρησα σε restart... απλά με το κινητό τραβούσα pics τις τιμές έδινε από μόνο του στα 3200... Μετά βάζω και 4 DIMMs και κάνω το ίδιο βλέποντας τις τιμές και συγκρίνοντας τες με όταν ήταν τα 2 DIMMs, καμιά σοβαρή έκπληξη όχι μεγάλες διαφορές απλά είπα ότι ίσως με τις 4 θα χρειαστώ λίγο ρεύμα παραπάνω. Τρέχω το calculator σε fast και οι τιμές παρέκκλιναν κατά παααααρα πολύ με αυτές που έβαζε αυτόματα η μητρική. Έκατσα και κοίταξα τι δίνανε όλα σε τιμές και έκανα τους υπολογισμούς μου να βρεθώ κάπου στο ενδιάμεσο... πίστεψα ότι κάποιο συνδετικό κρίκο θα έχουν σε κάποιο σημειο. Έγραψα στο άλλο PC τιμές ενδιάμεσα, δλδ κάτι σαν μέσο όρο. Όπου είδα τιμή που δεν μου "κόλλαγε" έβαζα τιμή που θεωρούσε η λογική μου ως κατάλληλη. Τις εφάρμοσα, κάνω πετυχημένο boot στα 3200 με 4.2 cpu... τρέχω μόνο benches.... δεν κόλλησε πουθενά, ξανά μπαίνω BIOS ανεβάζω ελάχιστα την τάση στην CPU και την βάζω στα 4.3 και μνημεσ 3266. Κάνει boot και τα αποτελέσματα τα παραθέτω σε εικόνες. Όσο το stress test ετρεχε εμενα δεν μου καιγόταν καρφί, συνέχιζα να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κανονικά, μεχρι live wallpapers εχω 3D σε 4 monitors που έτρεχαν, οπότε καταναλώναμε και λίγο από GPU.

stress1.JPG.0ff881f62f9f4f6b91a54b2af1399c70.JPG

stress2.JPG.e28f3a948d34fd7f227cd354bdb9b2ae.JPG

Τώρα κάνω δουλειά στο PC, αν δω το παραμικρό κρασάρισμα σε προγράμματα που τρέχω ίσως ανεβάσω λίγο τάσεις ή γυρνάω στο αρχικό setup που σου έδειξα ότι είχα και ήταν το πιο safe.

Επεξ/σία από Mindworm
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mindworm είπε

@akoinonitos Λοιπόν έχουμε και λέμε... έβαλα 2 DIMMs και τα έκανα XMP.... δεν αποθήκευσα τίποτα και δεν προχώρησα σε restart... απλά με το κινητό τραβούσα pics τις τιμές έδινε από μόνο του στα 3200... Μετά βάζω και 4 DIMMs και κάνω το ίδιο βλέποντας τις τιμές και συγκρίνοντας τες με όταν ήταν τα 2 DIMMs, καμιά σοβαρή έκπληξη όχι μεγάλες διαφορές απλά είπα ότι ίσως με τις 4 θα χρειαστώ λίγο ρεύμα παραπάνω. Τρέχω το calculator σε fast και οι τιμές παρέκκλιναν κατά παααααρα πολύ με αυτές που έβαζε αυτόματα η μητρική. Έκατσα και κοίταξα τι δίνανε όλα σε τιμές και έκανα τους υπολογισμούς μου να βρεθώ κάπου στο ενδιάμεσο... πίστεψα ότι κάποιο συνδετικό κρίκο θα έχουν σε κάποιο σημειο. Έγραψα στο άλλο PC τιμές ενδιάμεσα, δλδ κάτι σαν μέσο όρο. Όπου είδα τιμή που δεν μου "κόλλαγε" έβαζα τιμή που θεωρούσε η λογική μου ως κατάλληλη. Τις εφάρμοσα, κάνω πετυχημένο boot στα 3200 με 4.2 cpu... τρέχω μόνο benches.... δεν κόλλησε πουθενά, ξανά μπαίνω BIOS ανεβάζω ελάχιστα την τάση στην CPU και την βάζω στα 4.3 και μνημεσ 3266. Κάνει boot και τα αποτελέσματα τα παραθέτω σε εικόνες. Όσο το stress test ετρεχε εμενα δεν μου καιγόταν καρφί, συνέχιζα να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κανονικά, μεχρι live wallpapers εχω 3D σε 4 monitors που έτρεχαν, οπότε καταναλώναμε και λίγο από GPU.

stress1.JPG.0ff881f62f9f4f6b91a54b2af1399c70.JPG

stress2.JPG.e28f3a948d34fd7f227cd354bdb9b2ae.JPG

Τώρα κάνω δουλειά στο PC, αν δω το παραμικρό κρασάρισμα σε προγράμματα που τρέχω ίσως ανεβάσω λίγο τάσεις ή γυρνάω στο αρχικό setup που σου έδειξα ότι είχα και ήταν το πιο safe.

Μια χαρα ,μια αλλαγη κανε στα timings ,βαλε τo tCRDRD 15 και το tRCDWR 14 αναποδα δλδ απο οτι τα εχεις και το tRC 48.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε μαγκες εδω η msi λετε να εχει κανει λαθος ? μπαινω msi x470 gaming plus compatibility και λεει 

4X4GB 16gb  DDR4 2133MHZ (δηλαδη αυτο που εχω εγω)  ram speed 2133,  supported speed 2133, size 4gb,  side  single,  dimm 1|2|4 

Αυτη τη στιγμη εχω κουμπωσει μνημες ram πανω στην msi b150m mortar και λειτουργεί χωρις προβλημα 4 sticks 2133mhz dual channel 16gb  (ενω b150m compatibility γραφει ακριβως ετσι οπως στην x470 μητρικη ). 

Δεν καταλαβα τι  εννοει ?      ---->  Side single wtf.  Για 32gb/64gb  4 sticks  γιατι λενε size 8gb side dual και  64gb size 16gb side  dual  ? 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από fox_fox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fox_fox είπε

Ρε μαγκες εδω η msi λετε να εχει κανει λαθος ? μπαινω msi x470 gaming plus compatibility και λεει 

4X4GB 16gb  DDR4 2133MHZ (δηλαδη αυτο που εχω εγω)  ram speed 2133,  supported speed 2133, size 4gb,  side  single,  dimm 1|2|4 

Αυτη τη στιγμη εχω κουμπωσει μνημες ram πανω στην msi b150m mortar και λειτουργεί χωρις προβλημα 4 sticks 2133mhz dual channel 16gb  (ενω b150m compatibility γραφει ακριβως ετσι οπως στην x470 μητρικη ). 

Δεν καταλαβα τι  εννοει ?      ---->  Side single wtf.  Για 32gb/64gb  4 sticks  γιατι λενε size 8gb side dual και  64gb size 16gb side  dual  ? 

Το προβλημα με το compatibility που ειναι δεν καταλαβα?

single sided ειναι οταν εχει τσιπ απο την μια μερια το στικ μνημης, dual αν εχει και απο τις δυο.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Το προβλημα με το compatibility που ειναι δεν καταλαβα?

single sided ειναι οταν εχει τσιπ απο την μια μερια το στικ μνημης, dual αν εχει και απο τις δυο.

 hyperx   model HX421C14FBK4/16  (Fury 16GB ddr4 2133MHz  4X4GB δηλαδη)  γραφει: size 4gb,  side single channel, ram speed 2133, supported speed 2133.  Με dual channel  4 sticks ποσα mhz θα εχω ? αυτο δεν καταλαβα. 

fff.PNG  

και δες πιο πανω 16X4 64gb λεει dual 

link εδω :) 

Επεξ/σία από fox_fox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fox_fox είπε

 hyperx   model HX421C14FBK4/16  (Fury 16GB ddr4 2133MHz  4X4GB δηλαδη)  γραφει: size 4gb,  side single channel, ram speed 2133, supported speed 2133.  Με dual channel  4 sticks ποσα mhz θα εχω ? αυτο δεν καταλαβα. 

fff.PNG

2133, αφού δεν έχει XMP profile ούτως ή αλλως αυτή που κοιτάς. Εσυ χρειάζεσαι τις HyperX Predator 3200C16, και όχι απαραίτητα 4x4 αλλά 2x8 καλύτερα. 

Κοινώς αν θυμάμαι καλά τον κωδικό: HX432C16PB3K2/16

Επεξ/σία από ScienceFreak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fox_fox είπε

 hyperx   model HX421C14FBK4/16  (Fury 16GB ddr4 2133MHz  4X4GB δηλαδη)  γραφει: size 4gb,  side single channel, ram speed 2133, supported speed 2133.  Με dual channel  4 sticks ποσα mhz θα εχω ? αυτο δεν καταλαβα. 

fff.PNG  

και δες πιο πανω 16X4 64gb λεει dual 

link εδω :) 

 2133 mhz  θα τρέχουν αφού τόσο είναι. Ολες αυτες γραφουν 2133mhz ram speed. Επίσης μπερδεύεις το dual channel με dual sided ,άλλο το ένα άλλο το άλλο. Το size που σου γράφει είναι το μέγεθος του ενός στικ ,4gb (single sided) x4 δλδ 16. Οι άλλες που λες το κάθε στικ είναι 16gb (dual sided δλδ 8gb στην μια μεριά του στικ και 8gb στην αλλη) x4 που είναι είναι ο αριθμός των στικ του συγκεκριμένου κιτ  = 64gb

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aν θες πες μας τι περίπου ψάχνεις να βοηθήσουμε αν μπορουμε

x470 motherboard  για ryzen 2.  Aσυμβατότητες φοβαμαι λιγο γι αυτο κοιταω ram compatibility. 

hyperx fury οντως δεν εχει xmp ? στο bios παντος υπαρχει enable/disable  απλος συγκεκριμενη μητρικη msi b150 υποστηριζει μεχρι 2133. Aν παρω ryzen & χ470 δεν θα λειτουργήσει δηλαδη? θα κανω manual oc στην χειροτερη περιπτωση. 

Επεξ/σία από fox_fox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fox_fox είπε

x470 motherboard  για ryzen 2.  Aσυμβατότητες φοβαμαι λιγο γι αυτο κοιταω ram compatibility. 

hyperx fury οντως δεν εχει xmp ? στο bios παντος υπαρχει enable/disable  απλος συγκεκριμενη μητρικη msi b150 υποστηριζει μεχρι 2133. Aν παρω ryzen & χ470 δεν θα λειτουργήσει δηλαδη? θα κανω manual oc στην χειροτερη περιπτωση. 

Τις έχεις τις μνήμες αυτές ήδη? Ε αυτές οι συγκεκριμενες μνήμες είναι 2133mhz ,υπάρχουν και hyper με παραπάνω mhz. 

Δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτές αλλά είναι πολύ χαμηλά χιονισμένες,αν μπορείς πούλησε τες και πάρε ένα καλύτερο κιτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...