Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα hertz παραπάνω σε CPU ή Μνήμες και τρώω BSOD

2700xe.JPG.324ec63ae31ada662d0eceba9b902a22.JPG

το DRAM Calculator for RyzenT 1.4.1 αυτό για τις πιθανότητες των μνημών μου... ένας θεός ξέρει πως βγάζει τέτοιο συμπέρασμα.

2700xei.JPG.733b687073f7a6d5cbb3de88055cce13.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mindworm είπε

Ένα hertz παραπάνω σε CPU ή Μνήμες και τρώω BSOD

2700xe.JPG.324ec63ae31ada662d0eceba9b902a22.JPG

το DRAM Calculator for RyzenT 1.4.1 αυτό για τις πιθανότητες των μνημών μου... ένας θεός ξέρει πως βγάζει τέτοιο συμπέρασμα.

2700xei.JPG.733b687073f7a6d5cbb3de88055cce13.JPG

Aφου εχεις επιλεξει v1 profile και οχι debug και προφανως και bdies με λιγα λογια το Overclock potential που βλεπεις δεν εχει καμια σχεση με το κιτ σου , ποιες μνημες εχεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, akoinonitos said:

Aφου εχεις επιλεξει v1 profile και οχι debug και προφανως και bdies με λιγα λογια το Overclock potential που βλεπεις δεν εχει καμια σχεση με το κιτ σου , ποιες μνημες εχεις?

4x  G Skill TridentZ F4-3200C15-16GTZ

1973312939_snap102201970021.png.e036742e0770fecbdfa5583c80b2b406.png

Επεξ/σία από Mindworm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mindworm είπε

4x  G Skill TridentZ F4-3200C15-16GTZ

και σε ποια μητρικη εισαι?

οδηγιες για το πως θα περασεις τα ns το μνημων σου απο το thaiphoon στο calculator, το v1 profile ειναι για high quality chips δεν το σηκώνουν ολα τα κιτς ,καλα ειναι να ξεκινατε με τα δικα σας ns και μετα να ψαχνετε αν μπορειτε να κανετε κατι καλυτερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, akoinonitos said:

και σε ποια μητρικη εισαι?

οδηγιες για το πως θα περασεις τα ns το μνημων σου απο το thaiphoon στο calculator, το v1 profile ειναι για high quality chips δεν το σηκώνουν ολα τα κιτς ,καλα ειναι να ξεκινατε με τα δικα σας ns και μετα να ψαχνετε αν μπορειτε να κανετε κατι καλυτερο

Download video
Download video

Έκανα EDIT. Aorus 7 Gaming

ramm.JPG.8292e0c1c5c9f2412b07983b45dff474.JPG

Επεξ/σία από Mindworm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Mindworm είπε

Έκανα EDIT.

μητρικη ? και επειδη εχεις ανεβασει και bus θα πρεπει να το περασεις και αυτο στο calculator και στο modules να βαλεις 4 συν τα αλλα, εχεις ριξει πολυ φορτωμα :ph34r:

1388756162_.png.ed5225ba138f9f0ff368c07c99b9c218.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, akoinonitos said:

μητρικη ? και επειδη εχεις ανεβασει και bus θα πρεπει να το περασεις και αυτο στο calculator και στο modules να βαλεις 4 συν τα αλλα

1388756162_.png.ed5225ba138f9f0ff368c07c99b9c218.png

12.png.5bca5d7c4314e8c3c55c2e1ae4060e5f.png

Thanks θα δοκιμάσω αργότερα όταν θα είμαι στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mindworm είπε

12.png.5bca5d7c4314e8c3c55c2e1ae4060e5f.png

Thanks θα δοκιμάσω αργότερα όταν θα είμαι στο PC.

αν αφησεις το bus clock 101 μην ξεχασεις να το αλλαξεις και στο calculator, καλη επιτυχια ,και εχε στο νου σου οτι η cpu θα ζηταει περισσοτερη ταση με ολο αυτο το φορτωμα, καλο θα ηταν να δεις πως πανε οι μνημουλες με στοκ τον cpu για αρχη. Νομιζω οτι αυτο το setup δυσκολα θα παιξει στα 3400Mhz αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, akoinonitos said:

αν αφησεις το bus clock 101 μην ξεχασεις να το αλλαξεις και στο calculator, καλη επιτυχια ,και εχε στο νου σου οτι η cpu θα ζηταει περισσοτερη ταση με ολο αυτο το φορτωμα, καλο θα ηταν να δεις πως πανε οι μνημουλες με στοκ τον cpu για αρχη. Νομιζω οτι αυτο το setup δυσκολα θα παιξει στα 3400Mhz αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις.

Έχω κάνει πάνω από 40 συνδυασμούς και σε Safe και σε Fast και Stock(καλά εκεί έκλαψα από τα γέλια). Όλα failed.... μόνο αυτό όπως το τρέχω τώρα είναι σταθερό. Στις Stock δόκιμες μεχρι και το Safe σε 3066 με τις τιμές που έβγαιναν σε συνδυασμό με το Typhoon που έκανα load. ΣκουπιδοCPU και μνήμες. Να πεις ότι ήμουν ασχετίλας / αποτυχημένος.... ρε παιδιά 38 χρονών και σπούδασα ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα! Έστω κάτι να δικαιολογεί ότι κάπου έκανα πατάτα... όχι γιατί όλα 10πλοτσεκάρονταν. Μάλλον θα το στείλω για ανακύκλωση το PC ακόμα και 10χρονο να το έχει θα το απογοητεύσει και το παιδάκι... πάμε γι' άλλα Intel ξύπνα ή AMD σταμάτα τις πατάτες με τις "Certified AMD" μνήμες και κανε σοβαρή δουλειά. Απογοήτευση. Τώρα καταλαβαίνω το σνομπάρισμα του JayzTwoCents... φίλε σε νοιώθω!

image.png.ad7166188179156ed7db31231acf34b3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Mindworm είπε

Έχω κάνει πάνω από 40 συνδυασμούς και σε Safe και σε Fast και Stock(καλά εκεί έκλαψα από τα γέλια). Όλα failed.... μόνο αυτό όπως το τρέχω τώρα είναι σταθερό. Στις Stock δόκιμες μεχρι και το Safe σε 3066 με τις τιμές που έβγαιναν σε συνδυασμό με το Typhoon που έκανα load. ΣκουπιδοCPU και μνήμες. Να πεις ότι ήμουν ασχετίλας / αποτυχημένος.... ρε παιδιά 38 χρονών και σπούδασα ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα! Έστω κάτι να δικαιολογεί ότι κάπου έκανα πατάτα... όχι γιατί όλα 10πλοτσεκάρονταν. Μάλλον θα το στείλω για ανακύκλωση το PC ακόμα και 10χρονο να το έχει θα το απογοητεύσει και το παιδάκι... πάμε γι' άλλα Intel ξύπνα ή AMD σταμάτα τις πατάτες με τις "Certified AMD" μνήμες και κανε σοβαρή δουλειά. Απογοήτευση. Τώρα καταλαβαίνω το σνομπάρισμα του JayzTwoCents... φίλε σε νοιώθω!

image.png.ad7166188179156ed7db31231acf34b3.png

Φιλε εχεις φορτωσει και τα 4dimms με dual rank μνημες δεν επρεπε να εχεις πολλες απαιτησεις απο την αρχη. Απο περιεργεια στο Soc ποση ταση δινεις?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, akoinonitos said:

Φιλε εχεις φορτωσει και τα 4dimms με dual rank μνημες δεν επρεπε να εχεις πολλες απαιτησεις απο την αρχη. Απο περιεργεια στο Soc ποση ταση δινεις?

Αν το να έχεις 64gb κάνει στην τελική το PC αργό και όχι να σου δίνει δυνατότητα για περισσότερα τότε ουσιαστικά είναι αποτυχία. 1.0000 - 1.03125 εχω δώσει και 0.90000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Mindworm είπε

Αν το να έχεις 64gb κάνει στην τελική το PC αργό και όχι να σου δίνει δυνατότητα για περισσότερα τότε ουσιαστικά είναι αποτυχία. 1.0000 - 1.03125 εχω δώσει και 0.90000

Γτ ειναι αργο το pc επειδη τρεχει στα 3000mhz η μνημη ?  Τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα. Δωσε 1.1v -1.15V στο soc αυτα που δινεις ειναι πολυ λιγα για το setup σου. Αν ενεργοποιησεις μονο το xmp τι γινεται? Εχεις κανει παντως κακη επιλογη μητρικης για 4dimms και dual rank ,θα επρεπε να εχεις παει η σε Taichi ή σε CH6/7

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, akoinonitos said:

Γτ ειναι αργο το pc επειδη τρεχει στα 3000mhz η μνημη ? Δωσε 1.1v -1.15V στο soc αυτα που δινεις ειναι πολυ λιγα για το setup σου.

έδωσα και τόσα... και έτρωγα Memory management BSODS και Kernel. Οι μνήμες έχουν περάσει Memtest 48 ώρες απροβλημάτιστα, έφυγα ενα σ/κ, πριν φύγω ξεκίνησα το τεστ και όταν γύρισα ετρεχε ακόμα δίχως λάθη για τις μνήμες. Τώρα με το Setup που σου έκανα Post στην αρχή βλέπω mails επί 1 ώρα απαντάω εδώ βλέπω youtube και κάνει και stress test 100% cpu και ram. Ούτε ένα πρόβλημα....

EDIT: Μάλλον ισχύει το ότι οι μνήμες είναι ασύμβατες με την μητρική από το Support της Gigabyte που μου είχαν πει.

Επεξ/σία από Mindworm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mindworm είπε

έδωσα και τόσα... και έτρωγα Memory management BSODS και Kernel. Οι μνήμες έχουν περάσει Memtest 48 ώρες απροβλημάτιστα, έφυγα ενα σ/κ, πριν φύγω ξεκίνησα το τεστ και όταν γύρισα ετρεχε ακόμα δίχως λάθη για τις μνήμες. Τώρα με το Setup που σου έκανα Post στην αρχή βλέπω mails επί 1 ώρα απαντάω εδώ βλέπω youtube και κάνει και stress test 100% cpu και ram. Ούτε ένα πρόβλημα....

Να σε ξαναρωτησω ,αν βαλεις μονο xmp τι γινεται? γραψε λιγο πιο συγκεκριμενα, σε τι συχνοτητα περασαν Memtest οι μνημες?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...