Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το συστημα μου ειναι

Cpu   i5 6500 Gpu 

gtx 1060 6gb g1

Ram ddr4 dual channel 16gb 2133 hyperx fury   θα κανω oc 

Ssd    samsung 860 evo 500gb 1080p monitor κλπ

i5 6500 μου εχει σπασει τα νευρα πραγματικα με cpu usage 80% 100%  60fps + αλλα εχει stuttering στο bf v πχ.

 

Επεξ/σία από fox_fox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fox_fox είπε

το συστημα μου ειναι

Cpu   i5 6500 Gpu 

gtx 1060 6gb g1

Ram ddr4 dual channel 16gb 2133 hyperx fury   θα κανω oc 

Ssd    samsung 860 evo 500gb 1080p monitor κλπ

i5 6500 μου εχει σπασει τα νευρα πραγματικα με cpu usage 80% 100%  60fps + αλλα εχει stuttering στο bf v πχ.

αν ειναι ετσι εγω θα σου προτεινα να πουλησεις cpu/mobo/ram και να κοιταξεις για r5 2600 μια b450 και ενα κιτ μνημες 3200cl16 για να κρατηθεις σε χαμηλα επιπεδα τιμων. Η καρτα σου αλλωστε δεν απαιτει και κανενα βαρβατο επεξεργαστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

 Η καρτα σου αλλωστε δεν απαιτει και κανενα βαρβατο επεξεργαστη

εχεις δικιο! απλα θελω κατι ετσι future proof :D  αυτες μερες θα παω να παρω και ποτε ξανα 4 πυρηνες 😐 

Στο ιντερνετ διαβασα οτι μνημες ραμ που εχω με oc φτανει μεχρι 3200. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες 😎

Μια γενική απορία περί μνημών, να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι. Έχω τις G.Skill F4-3200C16D-32GTZ (Hynix M-die όπως με ενημερώνει το Thaiphoon) + MSI Gaming Pro Carbon.. Η μητρική έχει δύο XMP profiles και τις είχα βάλει στα 3200Mhz με τα αυτόματα timings 16-16-18-18-38-56 στα 1.35V. Άρχισα λοιπόν να ψάχνω λίγο τη δουλειά και τις έβαλα στα 3400Mhz από μια προεπιλογή της MoBo (όχι το memory try it) με auto timings πάλι 16-16-18-18-38-80 στα 1.36V. Σημειώνω η μητρική δέχεται λέει μέχρι 3466Mhz. Καταλαβαίνω πως αυτά τα timings είναι σχετικά χαλαρά, αλλά είδα σε κάτι ram benchmarks του Aida 64 ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις (σε read-write-copy) και ενός ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ns στο latency.  

Στα CPU benchmarks είμαι περίπου 1820-1825 στο Cinebench και 4920/475 στο CPU-Z. Με τη μαμίσια ψύκτρα, μέχρι αύριο που θα βάλω την Corsair H75 να ηρεμήσει λίγο το σύστημα (ελπίζω δηλαδή).

Οπότε! Ο καλύτερος συνδυασμός για τον CPU είναι σύμφωνα με τα σφιχτά timings ή τα Mhz; Επίσης να πω πως ασχολούμαι μόνο με 3D renders και αρχιτεκτονικά πργράμματα. Στο τσακίρ κέφι παίζω μόνο Dirt Rally.

Θενξ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2019 στις 1:46 ΠΜ, fox_fox είπε

εχεις δικιο! απλα θελω κατι ετσι future proof :D  αυτες μερες θα παω να παρω και ποτε ξανα 4 πυρηνες 😐 

Στο ιντερνετ διαβασα οτι μνημες ραμ που εχω με oc φτανει μεχρι 3200. 

Δυσκολο... εως πολυ δυσκολο

1 ώρα πριν, Balerama είπε

Καλημέρα παίδες 😎

Μια γενική απορία περί μνημών, να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι. Έχω τις G.Skill F4-3200C16D-32GTZ (Hynix M-die όπως με ενημερώνει το Thaiphoon) + MSI Gaming Pro Carbon.. Η μητρική έχει δύο XMP profiles και τις είχα βάλει στα 3200Mhz με τα αυτόματα timings 16-16-18-18-38-56 στα 1.35V. Άρχισα λοιπόν να ψάχνω λίγο τη δουλειά και τις έβαλα στα 3400Mhz από μια προεπιλογή της MoBo (όχι το memory try it) με auto timings πάλι 16-16-18-18-38-80 στα 1.36V. Σημειώνω η μητρική δέχεται λέει μέχρι 3466Mhz. Καταλαβαίνω πως αυτά τα timings είναι σχετικά χαλαρά, αλλά είδα σε κάτι ram benchmarks του Aida 64 ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις (σε read-write-copy) και ενός ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ns στο latency.  

Στα CPU benchmarks είμαι περίπου 1820-1825 στο Cinebench και 4920/475 στο CPU-Z. Με τη μαμίσια ψύκτρα, μέχρι αύριο που θα βάλω την Corsair H75 να ηρεμήσει λίγο το σύστημα (ελπίζω δηλαδή).

Οπότε! Ο καλύτερος συνδυασμός για τον CPU είναι σύμφωνα με τα σφιχτά timings ή τα Mhz; Επίσης να πω πως ασχολούμαι μόνο με 3D renders και αρχιτεκτονικά πργράμματα. Στο τσακίρ κέφι παίζω μόνο Dirt Rally.

Θενξ!

Ο καλυτερο συνδυασμος ειναι μεγαλυτερο bandwidth με χαμηλοτερο latency κατι το οποιο και εκανες ανεβαζωντας συχνοτητα και κρατωντας τα ιδια αρχικα timings που ειχες και στα 3200. Καλο θα ειναι να τρεξεις και καποιο memtest να σιγουρευτεις οτι ειναι οκ οι μνημες μια και χρησιμοποιεις το συστημα για δουλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ ναι! Το είχα ξεχάσει εντελώς το μεμτέστ, παρόλο που το είχα κάνει για τα 3200. Πάντως έτσι λίγο που έψαξα και τον DRam Calculator, λίγο δύσκολο να πάει πιο κάτω αυτό το κιτ από CL16 (αν τα βάζω όλα σωστά). Κάποιες μικροαλλαγές κάνει στις ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Balerama είπε

ΟΚ ναι! Το είχα ξεχάσει εντελώς το μεμτέστ, παρόλο που το είχα κάνει για τα 3200. Πάντως έτσι λίγο που έψαξα και τον DRam Calculator, λίγο δύσκολο να πάει πιο κάτω αυτό το κιτ από CL16 (αν τα βάζω όλα σωστά). Κάποιες μικροαλλαγές κάνει στις ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις.

Δεν θα στο συνιστουσα μια χαρα ειναι το cl16 αν μεινεις στα 3400mhz  ,δεν αξιζει ουτε τον κοπο ουτε να ρισκαρεις την δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, chrisde είπε

Θεωρητικά δεν είναι καλύτερο το 3200 με cl14;

Aπο τις μετρησεις που ειχα κανει σε καποιες εφαρμογες οχι, το 3400cl16 ειναι ελαχιστα καλυτερο ή ισο αναλογως την εφαρμογη, διαφορες ομως που reallife δεν θα τις καταλαβεις ποτε μιλώντας παντα χωρις πειραγμα στα timings

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δυσκολο... εως πολυ δυσκολο

 

ωραια οσο παει τελος παντων :) 

εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην εχω 100% cpu usage και stuttering. r7 2700 8 cores (x η non x) θελω επειδη σε περιπτωση αν παρω καλυτερη καρτα & οθονη να μην εχω παλι πονοκεφαλο.  Για overclocking χρειαζομαι οπωσδηποτε x470 chipset  η εναι marketing ? Σ ευχαριστω που μας βοηθας : )  δεν ειχα ποτε amd  και εχω πολλες αποριες χαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fox_fox είπε

ωραια οσο παει τελος παντων :) 

εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην εχω 100% cpu usage και stuttering. r7 2700 8 cores (x η non x) θελω επειδη σε περιπτωση αν παρω καλυτερη καρτα & οθονη να μην εχω παλι πονοκεφαλο.  Για overclocking χρειαζομαι οπωσδηποτε x470 chipset  η εναι marketing ? Σ ευχαριστω που μας βοηθας : )  δεν ειχα ποτε amd  και εχω πολλες αποριες χαχα. 

Και με Β450 θα είσαι μια χαρα. Απλώς απέφυγε asus & gigabyte.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fox_fox είπε

ωραια οσο παει τελος παντων :) 

εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην εχω 100% cpu usage και stuttering. r7 2700 8 cores (x η non x) θελω επειδη σε περιπτωση αν παρω καλυτερη καρτα & οθονη να μην εχω παλι πονοκεφαλο.  Για overclocking χρειαζομαι οπωσδηποτε x470 chipset  η εναι marketing ? Σ ευχαριστω που μας βοηθας : )  δεν ειχα ποτε amd  και εχω πολλες αποριες χαχα. 

οχι δεν χρειαζεσαι x470 οπως ειπε και ο sheo ,ωστοσο κοιτα να δεις τι γινεται. Στην περιπτωση που πας σε 2700 το Overclocking εχει νοημα. Σε περιπτωση που πας σε 2700x το Overclocking δεν εχει και τοσο νοημα καθως εχεις το Precision boost overdrive που σου δινει καλο boost αναλογα και με την ψυξη που εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...