Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Λοιπον,

timings akoinonitou με 3666 στα 1.46V αλλα gdm ENABLED  ☹️

1429513214_366614151424-1_47V.PNG.5c0c634935f2d21867cfdbc9e0ffb2de.PNG

Μπομπα και με 1.46v μονο... ε ειναι λιγο δυσκολο να αποφυγεις το Gd enabled πανω απο τα 3600mhz ,δοκιμασε και Gd disabled αλλα 2Τ απο περιεργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me gd disable  και 1τ τρωω error στο 8 loop.χειροτερο σεναριο δν είναι το 2τ με disable από 1τ με enable?..θα δοκιμασω πολλα ακομα..μια πρωτη επαφη ηταν αυτή...δν ξερω αν αξιζει εναντι του 3600 gdm disable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, FarmaS είπε

μεχρι ποσο ταση μπορει να παει η μνημη αλλα να θεωρειται safe ?

Τα Dimms θεωρητικά έχουν τρελά περιθώρια στις DDR4, αλλά οι imcs των cpu πολύ πιθανό να φάνε μόνιμο degrade αν παίζεις για μεγάλο χρονικό διάστημα με τσιμπημένα ρεύματα. Κάπου μέχρι 1.4v για hynix και 1.5v για b dies θα έλεγα είναι σχετικά safe με αυτά που γράφονται (ο akoinonitos σίγουρα ξέρει παραπάνω).

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, ilos είπε

Τα Dimms θεωρητικά έχουν τρελά περιθώρια στις DDR4, αλλά οι imcs των cpu πολύ πιθανό να φάνε μόνιμο degrade αν παίζεις για μεγάλο χρονικό διάστημα με τσιμπημένα ρεύματα. Κάπου μέχρι 1.4v για hynix και 1.5v για b dies θα έλεγα είναι σχετικά safe με αυτά που γράφονται (ο akoinonitos σίγουρα ξέρει παραπάνω).

Αυτο με τον Imc  και το degrade δεν ισχυει , δεν εχει πλεον ιδιαιτερη σχεση η ταση στα dimm με τον imc. Το ιδιο ισχυει και για τους intel. Οι τασεις ειναι οντως αυτες 1.4v για hynix afr/mfr  και 1.5v για b-dies (αλλα προυποθετει και καλες θερμοκρασιες). Οι Hynix cjr νομιζω πως αντεχουν σε παραπανω ταση ,καπου με μεχρι 1.45v αλλα με επιφυλλαξη.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτο με τον Imc  και το degrade δεν ισχυει , δεν εχει πλεον ιδιαιτερη σχεση η ταση στα dimm με τον imc. Το ιδιο ισχυει και για τους intel. Οι τασεις ειναι οντως αυτες 1.4v για hynix afr/mfr  και 1.5v για b-dies (αλλα προυποθετει και καλες θερμοκρασιες). Οι Hynix cjr νομιζω πως αντεχουν σε παραπανω ταση ,καπου με μεχρι 1.45v αλλα με επιφυλλαξη.

Δε ξέρω πάντως από πολλαπλές πηγές αυτό έχω διαβάσει στο παρελθόν, αλλιώς θα χώναμε αβέρτα τάση στα dimms (αντέχουν θεωρητικά τρελή τάση). Νομίζω ο τελευταίος που το χε πει ήταν και ο steve σε ένα Q+A του Gamers nexus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ilos είπε

Δε ξέρω πάντως από πολλαπλές πηγές αυτό έχω διαβάσει στο παρελθόν, αλλιώς θα χώναμε αβέρτα τάση στα dimms (αντέχουν θεωρητικά τρελή τάση). Νομίζω ο τελευταίος που το χε πει ήταν και ο steve σε ένα Q+A του Gamers nexus.

Απο ατομα που το κατεχουν ετσι εχω μαθει ,δεν μπορεις να παιξεις ρε συ με πολυ ταση στα dimms θα παρεις τις μνημες στα χερια. Οι περιορισμοι στις τασεις των dimms ειναι καθαρα για να μην κανεις ζημια στις μνημες, δεν εxoυν σχεση με τον imc. O imc τροφοδοτειται απο το vsoc.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Απο ατομα που το κατεχουν ετσι εχω μαθει ,δεν μπορεις να παιξεις ρε συ με πολυ ταση στα dimms θα παρεις τις μνημες στα χερια

Στις DDR2+3 ναι δεν είχαν περιθώρια τις έκαιγες. οι 4 είναι πιο σκυλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ilos είπε

Στις DDR2+3 ναι δεν είχαν περιθώρια τις έκαιγες. οι 4 είναι πιο σκυλιά.

Kαλα δωσε 1.5v σε hynix mfr/afr και μετρα με το ρολοι ποτε θα τις παρεις στα χερια :lol: . Εχουν καει Hynix και με 1.42v

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Kαλα δωσε 1.5v σε hynix mfr/afr και μετρα με το ρολοι ποτε θα τις παρεις στα χερια :lol: . Εχουν καει Hynix και με 1.42v

Μπορεί να είναι και κάτι πάνω στην πλακέτα τους που "σκάει" τότε. Τα chips σκέτα αντέχουν πολύ τάση (ψάχνω να βρώ το AsκGN).😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

57 λεπτά πριν, ilos είπε

Μπορεί να είναι και κάτι πάνω στην πλακέτα τους που "σκάει" τότε. Τα chips σκέτα αντέχουν πολύ τάση (ψάχνω να βρώ το AsκGN).😁

Μπορει δεν ξερω

Περασα modded bios παλι για λιγο σκαλισμα.

1661576261_.png.842c4e296db06266459a3c2e3d49cb31.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Είμαι νέος χρήστης  με τον Ryzen 2700x προερχόμενος από έναν delidded 3770k στα 4.7 . Μεγάλη η διαφορά τον δύο CPU. Πως γίνεται να κάνετε testmem 30 τόσα λεπτα ? Τι αλλάζετε στο αρχείο ? Ευχαριστώ . Σύντομα θα ανεβάσω φωτό από το rig.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Xarisfr είπε

Καλησπέρα σας. Είμαι νέος χρήστης  με τον Ryzen 2700x προερχόμενος από έναν delidded 3770k στα 4.7 . Μεγάλη η διαφορά τον δύο CPU. Πως γίνεται να κάνετε testmem 30 τόσα λεπτα ? Τι αλλάζετε στο αρχείο ? Ευχαριστώ . Σύντομα θα ανεβάσω φωτό από το rig.

Καλησπερα ,καλοριζικος. Απλα τοσο παιρνει το Test για να τελειωσει 10 cycles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...