Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Σήμερα παρατήρησα ότι το SMT του 2700x είναι σχεδόν άχρηστο - και εκτός απο αυτό, έχει και bug

Change my mind.

Τι εννοεις αχρηστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, akoinonitos said:

Τι εννοεις αχρηστο?

Εννοώ δεν προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο, είναι περισσότερο marketing. Στην περίπτωση μου σε ένα πρόγραμμα που δοκιμάζω η διαφορά απο τα 8 στα 16 threads είναι 1-2 δευτερόλεπτα βελτίωση στην κάθε λειτουργία, και μάλιστα στο συνολικό time τα 8 threads βγάζουν 2 δευτερόλεπτα πιο καλό χρόνο. Βέβαια είμαι με ανοιχτό SMT και στις 2 περιπτώσεις. Με ενδιαφέρει να μάθω αν υπάρχει ο οποιασδήποτε τρόπος για να δω βελτίωση με 16 threads οπότε αν ξέρει κανεις ας το πει 😛

Η πιο χρήσιμη απάντηση έως τώρα μου φαίνεται αυτή: https://superuser.com/a/1105661/528497

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εννοώ δεν προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο, είναι περισσότερο marketing. Στην περίπτωση μου σε ένα πρόγραμμα που δοκιμάζω η διαφορά απο τα 8 στα 16 threads είναι 1-2 δευτερόλεπτα βελτίωση στην κάθε λειτουργία, και μάλιστα στο συνολικό time τα 8 threads βγάζουν 2 δευτερόλεπτα πιο καλό χρόνο. Βέβαια είμαι με ανοιχτό SMT και στις 2 περιπτώσεις. Με ενδιαφέρει να μάθω αν υπάρχει ο οποιασδήποτε τρόπος για να δω βελτίωση με 16 threads οπότε αν ξέρει κανεις ας το πει 😛

Προφανως η εφαρμογη που τρεχεις δεν φορτωνει του πυρηνες. Αν πας να κανεις rendering με smt κλειστο θα την δεις μια χαρα την διαφορα. Βασικα απο οτι καταλαβα ετσι οπως τα λες εσυ απλα βαζεις το afinity σε 8 threads δεν κλεινεις το smt

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

Προφανως η εφαρμογη που τρεχεις δεν φορτωνει του πυρηνες. Αν πας να κανεις rendering με smt κλειστο θα την δεις μια χαρα την διαφορα. Βασικα απο οτι καταλαβα ετσι οπως τα λες εσυ απλα βαζεις το afinity σε 8 threads .

Ναι είμαι λίγο ζαμπόν τώρα για να κάνω restart και αλλαγές σε BIOS .. αύριο θα κάνω και άλλες δοκιμές. Rendering software παράδειγμα? Εκτός απο Cinebench κάποιο άλλο να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Ναι είμαι λίγο ζαμπόν τώρα για να κάνω restart και αλλαγές σε BIOS .. αύριο θα κάνω και άλλες δοκιμές. Rendering software παράδειγμα? Εκτός απο Cinebench κάποιο άλλο να δοκιμάσω.

Corona ,vray, επισης κλεινωντας τα μισα treads με το afinity αν εισαι με pbo μπορει να κραταει πιο ψηλα ρολογια

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, akoinonitos said:

Corona ,vray

Vray

Mantra (no idea τι είναι)

😛 anyway, θα κάνω και τα δικά μου tests, αν και δεν βλέπω προκοπή, 8πύρηνο πήραμε

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Vray

Mantra (no idea τι είναι)

😛 anyway, θα κάνω και τα δικά μου tests, αν και δεν βλέπω προκοπή, 8πύρηνο πήραμε

Το λινκ απο το vray τι ειναι? Εσυ ποιες εφαρμογες τρεχεις και βλεπεις οτι οτι το smt δεν κανει τπτ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, akoinonitos said:

Το λινκ απο το vray τι ειναι? Εσυ ποιες εφαρμογες τρεχεις και βλεπεις οτι οτι το smt δεν κανει τπτ? 

Το link απο το vray λέει ότι με SMT κλειστό έχει καλύτερο benchmark.

Εγώ ένα δικό μου έτρεξα, δεν είχα ιδέα τι κάνει το SMT ακριβώς, πρώτος CPU είναι με αυτην την δυνατότητα, πριν ήμουν σε i5 2ης γεννιάς. Περίμενα να δω κάτι καλύτερο, ουσιαστικά μου δίνει μόνο 2x το performance του https://www.skroutz.gr/s/2571318/AMD-FX-4300-Box.html

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις πάντως

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Το link απο το vray λέει ότι με SMT κλειστό έχει καλύτερο benchmark.

Εγώ ένα δικό μου έτρεξα, δεν είχα ιδέα τι κάνει το SMT ακριβώς, πρώτος CPU είναι με αυτην την δυνατότητα, πριν ήμουν σε i5 2ης γεννιάς. Περίμενα να δω κάτι καλύτερο, ουσιαστικά μου δίνει μόνο 2x το performance του https://www.skroutz.gr/s/2571318/AMD-FX-4300-Box.html

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις πάντως

Με dual epyc ρε συ ,που κολλαει ο dual epyc στην κουβεντα μας. 

Τρεξε μονος σου το vray benchmark free ειναι το κατεβασμα και δες, αλλα κλεισε το smt απο το bios οχι με afinity.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, akoinonitos said:

Με dual epyc ρε συ ,που κολλαει ο dual epyc στην κουβεντα μας. 

Τρεξε μονος σου το vray benchmark free ειναι το κατεβασμα και δες, αλλα κλεισε το smt απο το bios οχι με afinity.

Θα το κάνω το απόγευμα, το θέμα είναι τι να το κάνεις αν παίζει μόνο σε κάποια becnhmarks. Αν υπάρχει τρόπος να το εκμεταλλευτώ στα προγράμματα που γράφω θέλω να ξέρω, και αν όντως έχει κάποιο όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Luciddream είπε

Θα το κάνω το απόγευμα, το θέμα είναι τι να το κάνεις αν παίζει μόνο σε κάποια becnhmarks. Αν υπάρχει τρόπος να το εκμεταλλευτώ στα προγράμματα που γράφω θέλω να ξέρω, και αν όντως έχει κάποιο όφελος.

Δεν ξερω για τα προγραμματα που γραφεις αλλα ακομα και στο unzip μια χαρα χρησιμοποιειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, akoinonitos said:

Δεν ξερω για τα προγραμματα που γραφεις αλλα ακομα και στο unzip μια χαρα χρησιμοποιειται.

Θα χρειαστώ ένα πιο συγκεκριμένο παράδειγμα να δοκιμάσω, δοκίμασα compression με Zstandard σε 16 Threads και ούτε τα 4 δεν χρησιμοποιεί, στο decompression ακόμα λιγότερα.

To unzip απο ότι βλέπω δεν υποστηρίζει πολλά threads: https://stackoverflow.com/questions/48823160/is-possible-unzip-file-with-multi-core

Για την ιστορία, έκλεισα το SMT απτο BIOS και πήρα ακριβώς τα ίδια νούμερα με το 8 / 16 Thread SMT ON στο δικό μου πρόγραμμα.

Έκανα και μερικές δοκιμές για thread latency, στο max ίσως φαίνεται κάτι.

luciddream@home ~> sudo cyclictest --smp -p98 -m
# /dev/cpu_dma_latency set to 0us
policy: fifo: loadavg: 141.93 37.21 12.75 1/1146 6110            

T: 0 ( 5226) P:98 I:1000 C:  55696 Min:      1 Act:    2 Avg:    3 Max:     136
T: 1 ( 5227) P:98 I:1500 C:  37129 Min:      1 Act:    2 Avg:    3 Max:     153
T: 2 ( 5228) P:98 I:2000 C:  27846 Min:      1 Act:    1 Avg:    3 Max:     159
T: 3 ( 5229) P:98 I:2500 C:  22276 Min:      1 Act:    2 Avg:    3 Max:     133
T: 4 ( 5230) P:98 I:3000 C:  18562 Min:      1 Act:    2 Avg:    3 Max:      78
T: 5 ( 5231) P:98 I:3500 C:  15910 Min:      1 Act:    2 Avg:    3 Max:      57
T: 6 ( 5232) P:98 I:4000 C:  13921 Min:      1 Act:    2 Avg:    3 Max:     135
T: 7 ( 5233) P:98 I:4500 C:  12373 Min:      1 Act:    2 Avg:    3 Max:      32
T: 8 ( 5234) P:98 I:5000 C:  11136 Min:      1 Act:    2 Avg:    3 Max:      17
T: 9 ( 5235) P:98 I:5500 C:  10123 Min:      1 Act:    2 Avg:    3 Max:      26
T:10 ( 5236) P:98 I:6000 C:   9279 Min:      1 Act:    2 Avg:    4 Max:      10
T:11 ( 5237) P:98 I:6500 C:   8565 Min:      1 Act:    2 Avg:    4 Max:      18
T:12 ( 5238) P:98 I:7000 C:   7953 Min:      1 Act:    2 Avg:    4 Max:      31
T:13 ( 5239) P:98 I:7500 C:   7422 Min:      1 Act:    2 Avg:    4 Max:      51
T:14 ( 5240) P:98 I:8000 C:   6958 Min:      1 Act:    3 Avg:    4 Max:      67
T:15 ( 5241) P:98 I:8500 C:   6549 Min:      2 Act:    2 Avg:    4 Max:      19

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2019 στις 7:17 ΜΜ, Tenshi είπε

Θα ορκιζόμουν οτι το κάνει και με όλες τις ρυθμίσεις στο auto,άλλα έχω κάνει τόσες μικροαλλαγές στο ενδιάμεσο που ειλικρινά δέν θυμάμαι (με κάθε lock,προσπαθούσα να βρώ λύση με voltage σε ram ή cpu).

Το σπαστικό στην όλη υπόθεση είναι οτι ενώ ξέρω σε ποιές περιπτώσεις εμφανίζεται το πρόβλημα,δέν μπορώ να το αναπαραγάγω εσκεμμένα!Μπορεί να συμβεί,μπορεί και όχι.Μπορεί να έχω 10 ωρες σερί browsing και το επόμενο λεπτό να φάω freeze απο το πουθενά.Το pc έχει βγάλει ώρες stress test χωρίς να παρουσιάσει κάποια αστάθεια,οπότε μου φαίνεται παράλογο να παρατηρώ πρόβλημα σε idle.

Θέλω να δώ πως θα πάει με τα phase control σε extreme και το power supply idle current σε typical.Μετά,το τελευταίο μου χαρτί είναι τα profile ενέργειας απο τα windows.

Eπιστρεφω λιγο στο ζητημα ,εχω την εντυπωση οτι το θεμα το εχουν οι chipset drivers της amd ,ειμαι εδω και τρεις μερες χωρις chipset drivers και δεν εχω το παραμικρο. Ειμαι με Pbo και -0.1v και δεν μου το εχει κανει. Επισης δεν μου εχει εμφανισει και το θεμα που ειχα να κανει shut down το pc μετα απο restart. Eπομενο βημα ειναι να κανω προσαρμοσμενη εγκατασταση των chipset drivers και να περναω εναν driver καθε φορα για να δω ποιος εχει το θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2019 στις 10:33 ΜΜ, LionHurt1982 είπε

Θα το ψαξω. Σ ευχαριστω.

Ισως σε χρειαστω στη πορεια για την υλοποιηση της πατεντας

Βάλε έναν ανεμιστήρα στο πλαϊνό καπάκι αφού το κόψεις ράψεις και πρόσθεσε ένα "πουκάμισο"  οδηγώντας το στις μνήμες. Έτσι και φρέσκο αέρα από έξω θα έχεις και το μανίκι μπορείς να το οδηγήσεις εύκολα πάνω στις μνήμες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Eπιστρεφω λιγο στο ζητημα ,εχω την εντυπωση οτι το θεμα το εχουν οι chipset drivers της amd ,ειμαι εδω και τρεις μερες χωρις chipset drivers και δεν εχω το παραμικρο. Ειμαι με Pbo και -0.1v και δεν μου το εχει κανει. Επισης δεν μου εχει εμφανισει και το θεμα που ειχα να κανει shut down το pc μετα απο restart. Eπομενο βημα ειναι να κανω προσαρμοσμενη εγκατασταση των chipset drivers και να περναω εναν driver καθε φορα για να δω ποιος εχει το θεμα.

Welp...εν τέλη το Phase control/power supply idle power supply δέν έσωσαν την κατάσταση.Άλλαξα και το power plan σε high performance,άλλα τα ίδια.

Αφήνω τον Mozilla με ένα tab ανοιχτό,πάω γυμναστήριο-τον σκύλο βόλτα-για ύπνο και πάντα θα βρώ το PC freeze-αρισμένο.

Τα πήρα κρανιώθεν,έβαλα πάλι το Vcore σε auto,Performance enhancer (PBO) 2,high performance power plan στα Win10.To Pc κοντεύει 96 ωρες σερί λειτουργίας και συνεχίζει.Όκ,είναι λίγο πιο επιθετικό το fan curve πλέον ελέω thermals.Άρα ξεχνάω το offset μέχρι να το διορθώσουν,δέν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος όμως...

Μιας και ανέφερες τον driver,μέχρι πρότινος εμφανιζόταν (εσφαλμένα) στην σελίδα της C7H ο αντίστοιχος για τους TR.Βλέπω οτι επιτέλους το κατάλαβαν και το κατέβασαν.Τόσο ζώα...

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...