Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ερωτηση τα φριζαρισματα σας τα κανει και αν τα εχετε ολα στοκ?

Θα ορκιζόμουν οτι το κάνει και με όλες τις ρυθμίσεις στο auto,άλλα έχω κάνει τόσες μικροαλλαγές στο ενδιάμεσο που ειλικρινά δέν θυμάμαι (με κάθε lock,προσπαθούσα να βρώ λύση με voltage σε ram ή cpu).

Το σπαστικό στην όλη υπόθεση είναι οτι ενώ ξέρω σε ποιές περιπτώσεις εμφανίζεται το πρόβλημα,δέν μπορώ να το αναπαραγάγω εσκεμμένα!Μπορεί να συμβεί,μπορεί και όχι.Μπορεί να έχω 10 ωρες σερί browsing και το επόμενο λεπτό να φάω freeze απο το πουθενά.Το pc έχει βγάλει ώρες stress test χωρίς να παρουσιάσει κάποια αστάθεια,οπότε μου φαίνεται παράλογο να παρατηρώ πρόβλημα σε idle.

Θέλω να δώ πως θα πάει με τα phase control σε extreme και το power supply idle current σε typical.Μετά,το τελευταίο μου χαρτί είναι τα profile ενέργειας απο τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tenshi είπε

Θα ορκιζόμουν οτι το κάνει και με όλες τις ρυθμίσεις στο auto,άλλα έχω κάνει τόσες μικροαλλαγές στο ενδιάμεσο που ειλικρινά δέν θυμάμαι (με κάθε lock,προσπαθούσα να βρώ λύση με voltage σε ram ή cpu).

Το σπαστικό στην όλη υπόθεση είναι οτι ενώ ξέρω σε ποιές περιπτώσεις εμφανίζεται το πρόβλημα,δέν μπορώ να το αναπαραγάγω εσκεμμένα!Μπορεί να συμβεί,μπορεί και όχι.Μπορεί να έχω 10 ωρες σερί browsing και το επόμενο λεπτό να φάω freeze απο το πουθενά.Το pc έχει βγάλει ώρες stress test χωρίς να παρουσιάσει κάποια αστάθεια,οπότε μου φαίνεται παράλογο να παρατηρώ πρόβλημα σε idle.

Θέλω να δώ πως θα πάει με τα phase control σε extreme και το power supply idle current σε typical.Μετά,το τελευταίο μου χαρτί είναι τα profile ενέργειας απο τα windows.

Εμενα μου εμφανιζεται αυτο που λετε αν ειμαι με offset αρνητικο και εχω power plan που δεν ειναι στο 100% ,οσο καιρο εχω high performance δεν μου το εχει κανει. Παντα οταν μενει καποια ωρα σε idle ποτε οταν εχει καποιο load ,θεωρω οτι και παιζει με την ταση ,πηγαινωντας απο το ενα c-state στο αλλο.

Επισης εχω το cpu current capability στο 130% ,και cpu power phase extreme. Llc στο auto.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/01/2019 at 16:19, akoinonitos said:

Καποιες φορες που παταω να κανει restart το pc κανει shutdown. 

Οπα! Φίλος με 2200G (το δικό μου που του πούλησα) το κάνει shutdown και κάνει sleep! Δεν το πίστευα μέχρι που το είδα.
Σίγουρα δεν υπήρχε όσο το είχα εγώ πάντως. Από κάτι προέκυψε...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Οπα! Φίλος με 2200G (το δικό μου που του πούλησα) το κάνει shutdown και κάνει sleep! Δεν το πίστευα μέχρι που το είδα.
Σίγουρα δεν υπήρχε όσο το είχα εγώ πάντως. Από κάτι προέκυψε...

εμενα εμφανιστηκε καθαρα μετα την 1809

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από τις ρυθμίσεις ενέργειας που σας δίνει την δυνατότητα να διαλέξετε τι κάνει το κουμπί, το είδατε μήπως έχει πειραχτεί από εκεί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, patsakos. D είπε

Νομιζω οτι καλυτερο bro💪👨‍⚖️

Ελπιζω να μην εκανα βλακεια που αλλαξα τις 3600c16 οι οποιες επαιζαν πολύ καλα..ετσι πιστευω και γω θ. θα δειξουν οι δοκιμες τις επομενες μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Ελπιζω να μην εκανα βλακεια που αλλαξα τις 3600c16 οι οποιες επαιζαν πολύ καλα..ετσι πιστευω και γω θ. θα δειξουν οι δοκιμες τις επομενες μερες

Ξερεις πως να τους φερθεις δεν σε φοβαμαι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απαντηση σε αυτους που λενε οτι δεν μπορει να ταισει SLI 1080Ti 

Ολα εργοστασιακα τα ρολογια, σε καρτες και cpu.

Strange Brigade 4K+ULTRA+AA

StrangeBrigade_DX12_2019_01_23_21_26_28_568_cr.jpg.ce2904452247c9e5355fdbb250391810.jpg

 

Battlefield V 4K+ULTRA+AA

bfv_2019_01_23_21_10_32_085_cr.jpg.78075ec771abfc458c52a1bc62cfe494.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Σε απαντηση σε αυτους που λενε οτι δεν μπορει να ταισει SLI 1080Ti 

Ολα εργοστασιακα τα ρολογια, σε καρτες και cpu.

Strange Brigade 4K+ULTRA+AA

StrangeBrigade_DX12_2019_01_23_21_26_28_568_cr.jpg.ce2904452247c9e5355fdbb250391810.jpg

Battlefield V 4K+ULTRA+AA

bfv_2019_01_23_21_10_32_085_cr.jpg.78075ec771abfc458c52a1bc62cfe494.jpg

Σε 4Κ ρε φίλε λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα παρατήρησα ότι το SMT του 2700x είναι σχεδόν άχρηστο - και εκτός απο αυτό, έχει και bug

Quote

1095 Potential Violation of Read Ordering In Lock Operation In SMT (Simultaneous Multithreading) Mode

Change my mind.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...