Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατέβασα τις μνήμες σε cl14 - 15-18-36  (δεδομένα cpu-z) και 2933mhz. Φαίνεται να είναι stable αλλά δεν αλλάζει κάτι στα score του cinebench. Περίεργη φάρα αυτοί οι ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimips είπε

Κατέβασα τις μνήμες σε cl14 - 15-18-36  (δεδομένα cpu-z) και 2933mhz. Φαίνεται να είναι stable αλλά δεν αλλάζει κάτι στα score του cinebench. Περίεργη φάρα αυτοί οι ryzen.

αφου εισαι με την ιδια συχνοτητα ρε συ ,δεν αλλαζει το σκορ στο cinebench απο τα timings που κατεβασες

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, dimips said:

Κατέβασα τις μνήμες σε cl14 - 15-18-36  (δεδομένα cpu-z) και 2933mhz. Φαίνεται να είναι stable αλλά δεν αλλάζει κάτι στα score του cinebench. Περίεργη φάρα αυτοί οι ryzen.

Δεν επηρεάζονται όλα τα benchmark απο τα timings, επίσης νομίζω ότι το Cinebench δεν κάνει κάποιου είδους warmup που χρειάζεται στα benchmarks οπότε πολλές φορές δίνει με μεγάλη απόκλιση. Έχω δει τύπο στο overclock forum να έχει φοβερά timings και multicore benchmark score, και έβγαζε λιγότερα FPS απο εμένα σε Gaming benchmark 😛

Κάπου είχα δει νομίζω ένα Formula 1 benchmark που επηρεαζόταν full από την συχνότητα / timings της μνήμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Luciddream said:

Δεν επηρεάζονται όλα τα benchmark απο τα timings, επίσης νομίζω ότι το Cinebench δεν κάνει κάποιου είδους warmup που χρειάζεται στα benchmarks οπότε πολλές φορές δίνει με μεγάλη απόκλιση. Έχω δει τύπο στο overclock forum να έχει φοβερά timings και multicore benchmark score, και έβγαζε λιγότερα FPS απο εμένα σε Gaming benchmark 😛

Κάπου είχα δει νομίζω ένα Formula 1 benchmark που επηρεαζόταν full από την συχνότητα / timings της μνήμης.

 

4 minutes ago, akoinonitos said:

αφου εισαι με την ιδια συχνοτητα ρε συ ,δεν αλλαζει το σκορ στο cinebench απο τα timings που κατεβασες

 

Τα timings σε τι βοηθάνε :D; Εγώ που κάνω βαρύ 3d modeling που βασίζεται στο single core και τη ram θα δω διαφορά σε κάτι ή να σταματήσω να παίζω;  Με λίγα λόγια δεν υπάρχει διαφορά με το cl παρά μόνο στα mhz... Οι ripjaws V 3200/16 πάνε μέχρι 2933 stable προς το παρόν. Τα timing που τα κατέβασα δεν άλλαξαν κάτι στη σταθερότητα. Βρήκα εδώ αγγελία που δίνουν 280ευρώ τις ripjawsV 3200/cl14 2x16=32gb και επειδή σκέφτομαι να ανέβω σε 32gb ψάχνω μήπως αξίζει. Οι επιλογές είναι 280 αυτές και να πουλήσω 100 τις δικές μου, ή να βάλω άλλες 2 σαν τις δικές μου με 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές πληροφορίες για την κάθε ρύθμιση είναι εδώ. Δεν νομίζω να δεις καμία μεγάλη διαφορά στην χρήση. Φαντάσου ότι το AIDA με πείραγμα σε πάει π.χ απο 50GB/s στα 52GB/s - Είναι δυνατόν να δεις αυτήν την διαφορά με το μάτι? Βρες κάτι stable και άραξε εκεί, τα υπόλοιπα είναι απλά για να παίζουμε και να μαθαίνουμε :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έφαγα το 2ο μου freeze απο τότε που έχω το PC, και τα δύο ήταν σε Linux, και δεν νομίζω να έχουν σχέση με σταθερότητα της μνήμης. Για να ανοίξει πάλι έκανε περίπου 30-40 δευτερόλεπτα για να βγάλει το παρακάτω μήνυμα:

 

Φοβάμαι μήν έχει σχέση με αυτό:  https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=196683

Αλλιώς μπορεί να φταίει το offset.

 

crash.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

τι συγρονισμο εχεις δλδ τωρα με το aura? μονο τα led του ανεμιστηρα δεν ελεγχεις? μπορεις να χρησιμοποιεις και τα δυο προγραμματα και σου μενει και ελευθερο το rgb header για κατι αλλο. Επισης ισως να κραταει τις ρυθμισεις για το logo Και το ring αν αφαιρεσεις μετα το usb και βαλεις παλι το rgb και παιζεις απο το aura με τον ανεμιστηρα

Όπως τα εχω τώρα, με το AURA παίζουν τα RGB των RAM, το fan της wraith prism και ο φωτισμός της M/B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Luciddream είπε

Πριν λίγο έφαγα το 2ο μου freeze απο τότε που έχω το PC, και τα δύο ήταν σε Linux, και δεν νομίζω να έχουν σχέση με σταθερότητα της μνήμης. Για να ανοίξει πάλι έκανε περίπου 30-40 δευτερόλεπτα για να βγάλει το παρακάτω μήνυμα:

Φοβάμαι μήν έχει σχέση με αυτό:  https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=196683

Αλλιώς μπορεί να φταίει το offset.

crash.jpg

Είναι κάτι που επίσης με ταλαιπωρεί εδώ και αρκετό καιρό.Softlock σε τυχαίες στιγμές ανα 2-3 μέρες και συνήθως όταν δέν υπάρχει φόρτος (torrents,netsurfing,idle on desktop).

Δοκίμασα αρκετά προγράμματα για να σιγουρευτώ οτι δέν είναι θέμα RAM ή o/c.Απο τις διάφορες αναφορές,κατέληξα εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Tenshi said:

Είναι κάτι που επίσης με ταλαιπωρεί εδώ και αρκετό καιρό.Softlock σε τυχαίες στιγμές ανα 2-3 μέρες και συνήθως όταν δέν υπάρχει φόρτος (torrents,netsurfing,idle on desktop).

Δοκίμασα αρκετά προγράμματα για να σιγουρευτώ οτι δέν είναι θέμα RAM ή o/c.Απο τις διάφορες αναφορές,κατέληξα εδώ.

Χμμμ... σε αυτό το thread άλλος ένας έχει θέμα με 2700x + C6Η και άλλος ένας με C7Η. Εμένα όταν έγινε είχα ανοιχτά πολλά  - browser με 10 tabs, 2-3 IDE, και ενα εργαλειο που χρησιμοποιούσε CPU τα τελευταία 5 λεπτά αλλά μάλλόν όταν freezare ήταν σε idle ήδη. Δεν έβγαλα άκρη όμως τι λένε στο thread? Ότι φταίει το CPU vcore και phase? Μήπως φταίει το offset που το έχω -0.075 στην τύχη τελείως 😛

Edit: Κάθησα και διάβασα το bug report που πόσταρα και βλέπω ότι στο document της AMD γράφει όλα τα προβλήματα των CPU που έχουν φτιάξει ή όχι στο Section Errata. Αν κάποιο απο αυτά δεν το έχουν φτιάξει και δεν σκοπεύουν να το φτιάξουν, πρέπει να φτιαχτεί κάπως στο λειτουργικό σύστημα. Nice AMD... nice 😛

Κάποιοι λένε ότι τους σταμάτησε τα freezes αφου βάλαν workaround για το παρακάτω

Quote

1109 MWAIT Instruction May Hang a Thread

Description: Under a highly specific and detailed set of internal timing conditions, the MWAIT instruction may cause a thread to hang in SMT (Simultaneous Multithreading) Mode.

Potential Effect on System The system may hang or reset.

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Χμμμ... σε αυτό το thread άλλος ένας έχει θέμα με 2700x + C6Η και άλλος ένας με C7Η. Εμένα όταν έγινε είχα ανοιχτά πολλά  - browser με 10 tabs, 2-3 IDE, και ενα εργαλειο που χρησιμοποιούσε CPU τα τελευταία 5 λεπτά αλλά μάλλόν όταν freezare ήταν σε idle ήδη. Δεν έβγαλα άκρη όμως τι λένε στο thread? Ότι φταίει το CPU vcore και phase? Μήπως φταίει το offset που το έχω -0.075 στην τύχη τελείως 😛

Παρ' όλο που το βλέπω να αναφέρεται συχνά πυκνά στο reddit και τα διάφορα fora, δέν νομίζω οτι είναι το offset.Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα τόσο στα 0,1V όσο και στα 0,05V.Συνήθως μου συμβαίνει ενώ διαβάζω manga (επίσης καμια 10ρια tabs στον FF) και κουνάω το ποντίκι για το επόμενο tab.Freeze-αρισμα και επαναφορά του συστήματος με hardreset.Είναι απίστευτα χρονοβόρο να ελέγχω τις ρυθμίσεις μία προς μία γιατι όπως είπα το πρόβλημα εμφανίζεται τυχαία ανα 2, ίσως και 3 μέρες.

Σε γενικές γραμμές, οι απόψεις συγκλίνουν οτι η cpu δεν παίρνει την απαραίτητη τάση όταν υπάρξει ένα στιγμιαίο load,εξ ού και το "AMD ryzen" profile ενέργειας.

Στο digi+ έχω βάλει οτιδήποτε εμπεριέχει "phase" σε extreme και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tenshi said:

Είναι απίστευτα χρονοβόρο να ελέγχω τις ρυθμίσεις μία προς μία γιατι όπως είπα το πρόβλημα εμφανίζεται τυχαία ανα 2, ίσως και 3 μέρες.

Πολύ συχνά στο κάνει πάντως, μάλλον έχουμε διαφορετικό πρόβλημα η κάνεις κάποια πράγματα που το κάνουν reproduce πιο εύκολα απο ότι εμένα. Είμαι συνεχώς μπροστά στο PC και εδώ και πόσους μήνες μου το έκανε μόνο 2 φορές. Σε Windows είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαξαμε μνημες και CPU προσωρινα και προσεχως και μητρικη. Γνωμη για τις μνημες? Ειναι 3600 CL16 αλλα με την μητρικη που εχω πανω απο 3333 δεν πανε ουτε ο Χριστος να τις κλοκαρε.

50250679_366608413889519_7925525077116846080_n.png?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=95e484d0f2ebb2ed879390d4f209b397&oe=5CCC02C8Îεν ÏÏάÏÏει διαθέÏιμη ÏεÏιγÏαÏή για Ïη ÏÏÏογÏαÏία.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Πολύ συχνά στο κάνει πάντως, μάλλον έχουμε διαφορετικό πρόβλημα η κάνεις κάποια πράγματα που το κάνουν reproduce πιο εύκολα απο ότι εμένα. Είμαι συνεχώς μπροστά στο PC και εδώ και πόσους μήνες μου το έκανε μόνο 2 φορές. Σε Windows είσαι ?

Ναι, Win10 1809.Ακόμα και γι αυτό υπάρχει αναφορά,οτι τα προβλήματα εμφανίστηκαν μετά το October update. Στην παρούσα φάση μετράω τουλάχιστον 12~15 reset απο την στιγμή που έστησα το ryzen build πρίν ενάμιση μήνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Ναι, Win10 1809.Ακόμα και γι αυτό υπάρχει αναφορά,οτι τα προβλήματα εμφανίστηκαν μετά το October update. Στην παρούσα φάση μετράω τουλάχιστον 12~15 reset απο την στιγμή που έστησα το ryzen build πρίν ενάμιση μήνα!

Εγω μετα την εγκατασταση των 1809 ,εχω αλλο θεμα ασχετο με το δικο σας.

Καποιες φορες που παταω να κανει restart το pc κανει shutdown. 

Ερωτηση τα φριζαρισματα σας τα κανει και αν τα εχετε ολα στοκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

Ερωτηση τα φριζαρισματα σας τα κανει και αν τα εχετε ολα στοκ?

Εννοείς κλειστά Core boost PBO κτλπ? Δεν έχω δοκιμάσει και ούτε πρόκειται γιατί το κάνει σπάνια και δεν έχω βρει τρόπο να το κάνω reproduce. Εχω όμως ανοιχτό το SMT γιατί "χρειάζομαι" και τα 16 threads, και μπορεί να φταίει αυτό, αφου όπως λέει το erratum 

Quote

the MWAIT instruction may cause a thread to hang in SMT (Simultaneous Multithreading) Mode

Εν το μεταξύ παρατήρησα ότι το σύστημα μου έχει μόνο 2 C states. Λογικά για να παίζει το XFR σωστά και χωρίς καθυστερήσεις.

luciddream ~> cpupower monitor
Available monitor Mperf needs root access
    | Idle_Stats         
 CPU| POLL | C1   | C2    
   0|  0.00|  0.12| 97.84
   1|  0.00|  0.28| 97.01
   2|  0.00|  0.15| 97.94
   3|  0.00|  0.09| 69.67
   4|  0.00|  0.49| 96.34
   5|  0.00|  0.00| 95.80
   6|  0.00|  0.10| 97.86
   7|  0.00|  0.00| 99.94
   8|  0.00|  0.05| 98.02
   9|  0.00|  0.00| 85.44
  10|  0.00|  0.52| 93.53
  11|  0.00|  0.00| 98.77
  12|  0.00|  1.34| 96.67
  13|  0.00|  0.00| 71.37
  14|  0.00|  0.09| 96.92
  15|  0.00|  0.00| 91.74

 

Έτρεξα και ένα benchmark ταυτόχρονα και είδα ότι μόλις τελείωσε το benchmark τα cores πήγαν σε C1 state για 2 δευτερόλεπτα περίπου, και μετά σε C2, οπότε πολύ πιθανόν σε αυτά τα δύο δευτερόλεπτα τρώει το σκάλωμα. Who knows 😛

Μπήκα στο BIOS και άλλαξα το Idle current απο Auto σε Typical.. εν το μεταξύ νιώθω το σύστημα πιο responsive, ελπίζω να είναι απλά placebo :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...