Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

15αρι δν καθεται με τπτ..

δεν σε αφηνει να βαλεις tcl 15 λογω gear down enabled ,αν το βαλεις disabled και κρατησεις το tcwl 14 θα παιξει. Βεβαια δεν ξερω αν αξιζει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν σε αφηνει να βαλεις tcl 15 λογω gear down enabled ,αν το βαλεις disabled και κρατησεις το tcwl 14 θα παιξει. Βεβαια δεν ξερω αν αξιζει

Καπου το διαβασα αυτό και το δοκιμασα και παλι δν το δεχτηκε όμως.. θα κανω ξανα μια προσπαθεια το βραδυ αλλα ναι δν αξιζει νομιζω και γω..ποσταρω μεχρι 3866 αλλα το error εκει βγαινει πρωτου πατησω το ''start''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Καπου το διαβασα αυτό και το δοκιμασα και παλι δν το δεχτηκε όμως.. θα κανω ξανα μια προσπαθεια το βραδυ αλλα ναι δν αξιζει νομιζω και γω..ποσταρω μεχρι 3866 αλλα το error εκει βγαινει πρωτου πατησω το ''start''

στα 3666 με τι ταση εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

στα 3666 με τι ταση εισαι?

1.48v. δν το κραταω για κάθε μερα λογω θερμοκρασιών(κακο airflow) λενε και με 1.50 δν υπαρχει θεμα..Αν ειχα καλυτερες θερμοκρασίες θα το κραταγα.Αν χαλαρωσω κανα δυο subs παιζει και πιο κατω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

1.48v. δν το κραταω για κάθε μερα λογω θερμοκρασιών(κακο airflow) λενε και με 1.50 δν υπαρχει θεμα..Αν ειχα καλυτερες θερμοκρασίες θα το κραταγα.Αν χαλαρωσω κανα δυο subs παιζει και πιο κατω

Βάλε με πατέντα ένα ανεμιστηρακι πάνω στις μνήμες, κάνει θαύματα. Συνήθως 6αρι, ή αν δεν έχεις θέμα πλάτους, 8αρι.

Εγώ τα κολλούσα με θερμοσιλικονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και πιάσαμε τις μνήμες έχω κάποιες απορίες. Για αρχή να πω ότι δεν τις είχα στρεσάρει αρκετά με τα settings που είχα έως τώρα. Τις δούλευα 14-16-16-34 χωρίς να έχω θέματα σε ότι έκανα με αυτά τα αποτελέσματα:

Spoiler

1296345668_2700x3200cl14-16-16-34(CalculatorSettingspowerdowngeardown)Bios4024.png.09caa88a8d0113efa44e2f8427cbbc7a.png 

 

Επειδή αναμένω την καινούργια οθόνη είπα να παίξω με uncapped fps (πριν έπαιζα με κόφτη στα 80) και έτσι άρχισαν τα συχνά κρασαρίσματα στο pubg....   Έτσι πήρα πρέφα ότι τα settings μου δεν τα λες και rock stable....

Περνώντας τα settings από  Dram Calculator:

3200FAST.png.1762e3bc05667fcaf90d8f93c2ff208b.png

πλέον σταμάτησαν τα κρασαρίσματα στο pubg (μέγα ram test bench) 😋 έχω αυτά τα αποτελέσματα:

Spoiler

3200_fast_preset_geardown_enable.png.399f7ab96c3a3abe14c34ef2eb15ca16.png

Αλλά κάνοντας τα κλασσικά bench test ( memtest και tm5) συνεχίζω να έχω κάποια λαθάκια (3-4 μαξ) που για την ώρα δεν επηρεάζουν τη λειτουργία του υπολογιστή). 

Ερώτηση τι settings πρέπει να αλλάξω για να εξαφανιστούν τα λαθάκια ? 

Βλέπω ότι το tcwl είναι γυρισμένο σε 16 αντί για 15 που του έχω δώσει ως τιμή....  Δοκίμασα να βάλω geardown disable αλλά δεν ξεκινάει το pc.
1064147222_ryzentime.jpg.33fe223e3b92d7161d5fc4cd1f9563aa.jpg 1362760926_ramspecs.jpg.86d0f9d8e7f598385a1402c627f1efe7.jpg

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν σε αφηνει να βαλεις tcl 15 λογω gear down enabled ,αν το βαλεις disabled και κρατησεις το tcwl 14 θα παιξει. Βεβαια δεν ξερω αν αξιζει

Οι μνημες μου βεβαια δν συμπαθουν το gdm disable ενώ αντίθετα  με gdm enable ξεφευγουν σε timings. Κανοντας δοκιμες ειδα ότι το gdm disable δν μου προσφερει πολλα οποτε ξεπερασα το αρχικο μου κολλημα να το χω παντα disable και ετσι αφιερωσα περισσοτερο χρονο στιςε δοκιμες με enable. Εσυ βλέπεις καλυτερες επιδοσεις όταν το χεις disable με πιο ''χαλαρα'' timings εναντι του enable με πιο σφικτα timings?

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Βάλε με πατέντα ένα ανεμιστηρακι πάνω στις μνήμες, κάνει θαύματα. Συνήθως 6αρι, ή αν δεν έχεις θέμα πλάτους, 8αρι.

Εγώ τα κολλούσα με θερμοσιλικονη.

2 μερες τωρα ψαχνω τέτοιες λυσεις..ακομα και τέτοιες λυσεις κοιταζω  http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=51100&cat=7 αλλα δν ξερω αν θα χωρεσει,αν ταιριαζει,το αισθητικο αποτέλεσμα με προβληματιζει αλλα και ο θορυβος που θα κανουν..ξερω επιδοσεις και εμφανιση-ησυχια δν συνάδουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Οι μνημες μου βεβαια δν συμπαθουν το gdm disable ενώ αντίθετα  με gdm enable ξεφευγουν σε timings. Κανοντας δοκιμες ειδα ότι το gdm disable δν μου προσφερει πολλα οποτε ξεπερασα το αρχικο μου κολλημα να το χω παντα disable και ετσι αφιερωσα περισσοτερο χρονο στιςε δοκιμες με enable. Εσυ βλέπεις καλυτερες επιδοσεις όταν το χεις disable με πιο ''χαλαρα'' timings εναντι του enable με πιο σφικτα timings?

2 μερες τωρα ψαχνω τέτοιες λυσεις..ακομα και τέτοιες λυσεις κοιταζω  http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=51100&cat=7 αλλα δν ξερω αν θα χωρεσει,αν ταιριαζει,το αισθητικο αποτέλεσμα με προβληματιζει αλλα και ο θορυβος που θα κανουν..ξερω επιδοσεις και εμφανιση-ησυχια δν συνάδουν

Αυτά συνήθως είναι ψόφια. Βάλε ένα 6αρι χοντρό (25mm) να έχει και πίεση, ή βάζεις δυο εξαρια λεπτά, δίπλα δίπλα. Όμορφο δεν είναι, αλλά θα δεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αυτά συνήθως είναι ψόφια. Βάλε ένα 6αρι χοντρό (25mm) να έχει και πίεση, ή βάζεις δυο εξαρια λεπτά, δίπλα δίπλα. Όμορφο δεν είναι, αλλά θα δεις διαφορά

Θα το ψαξω. Σ ευχαριστω.

Ισως σε χρειαστω στη πορεια για την υλοποιηση της πατεντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Οι μνημες μου βεβαια δν συμπαθουν το gdm disable ενώ αντίθετα  με gdm enable ξεφευγουν σε timings. Κανοντας δοκιμες ειδα ότι το gdm disable δν μου προσφερει πολλα οποτε ξεπερασα το αρχικο μου κολλημα να το χω παντα disable και ετσι αφιερωσα περισσοτερο χρονο στιςε δοκιμες με enable. Εσυ βλέπεις καλυτερες επιδοσεις όταν το χεις disable με πιο ''χαλαρα'' timings εναντι του enable με πιο σφικτα timings?

 

Εμενα τι gd enabled τι disabled το ιδιο ειναι ως προς το ποσο χαμηλα μπορω να κατεβω σε timings, με gd enabled εχω λιγο χειροτερο bandwidth και latency. To χαμηλότερο που μπορω να κατεβω ειναι μεχρι εδω με νορμαλ για τα γουστα μου ταση (1.45v) ειτε με gd enabled ειτε με gd disabled.

39 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Μιας και πιάσαμε τις μνήμες έχω κάποιες απορίες. Για αρχή να πω ότι δεν τις είχα στρεσάρει αρκετά με τα settings που είχα έως τώρα. Τις δούλευα 14-16-16-34 χωρίς να έχω θέματα σε ότι έκανα με αυτά τα αποτελέσματα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1296345668_2700x3200cl14-16-16-34(CalculatorSettingspowerdowngeardown)Bios4024.png.09caa88a8d0113efa44e2f8427cbbc7a.png 

Επειδή αναμένω την καινούργια οθόνη είπα να παίξω με uncapped fps (πριν έπαιζα με κόφτη στα 80) και έτσι άρχισαν τα συχνά κρασαρίσματα στο pubg....   Έτσι πήρα πρέφα ότι τα settings μου δεν τα λες και rock stable....

Περνώντας τα settings από  Dram Calculator:

3200FAST.png.1762e3bc05667fcaf90d8f93c2ff208b.png

πλέον σταμάτησαν τα κρασαρίσματα στο pubg (μέγα ram test bench) 😋 έχω αυτά τα αποτελέσματα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

3200_fast_preset_geardown_enable.png.399f7ab96c3a3abe14c34ef2eb15ca16.png

Αλλά κάνοντας τα κλασσικά bench test ( memtest και tm5) συνεχίζω να έχω κάποια λαθάκια (3-4 μαξ) που για την ώρα δεν επηρεάζουν τη λειτουργία του υπολογιστή). 

Ερώτηση τι settings πρέπει να αλλάξω για να εξαφανιστούν τα λαθάκια ? 

Βλέπω ότι το tcwl είναι γυρισμένο σε 16 αντί για 15 που του έχω δώσει ως τιμή....  Δοκίμασα να βάλω geardown disable αλλά δεν ξεκινάει το pc.
1064147222_ryzentime.jpg.33fe223e3b92d7161d5fc4cd1f9563aa.jpg 1362760926_ramspecs.jpg.86d0f9d8e7f598385a1402c627f1efe7.jpg

Εχεις gd enabled γιαυτο δεν σου παιρνει το tcl15 και στο γυρναει μονη της σε 16 ,αν θες 15άρι αναγκαστικα ,θα βαλεις gd disabled και tcwl 14 , εγω παντα ξεκιναω απο το docp να βρω σταθεροτητα ,αν με docp δεν ειναι σταθερες ειναι δσυκολο να τις σταθεροποιησεις με γρηγοροτερα timings. Ασε για αρχη το calculator και βαλε docp και συχνοτητα 3200mhz ξεκινα tm5 και αν σου βγαλει error ανεβασε ταση μεχρι να ειναι οκ, αν και με αυξηση της τασης δεν ειναι οκ τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να πεσεις σε Mhz αν θες να εισαι rock stable.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

To χαμηλότερο που μπορω να κατεβω ειναι μεχρι εδω με νορμαλ για τα γουστα μου ταση (1.45v) ειτε με gd enabled ειτε με gd disabled.

Εξαιρετικες θερμοκρασίες για 1.45 ταση. Παραξενο μου ακούγεται αυτό με το enabled vs disabled και τα timings. Που να οφείλεται λες? Στις μνημες? Στη μητρικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Εξαιρετικες θερμοκρασίες για 1.45 ταση. Παραξενο μου ακούγεται αυτό με το enabled vs disabled και τα timings. Που να οφείλεται λες? Στις μνημες? Στη μητρικες?

Σε αυτο το τεστ επειδη το ειχα αφησει ολο το βραδυ νομιζω ειχα τον ανεμιστηρα πανω απο τις μνημες στις 900 στροφες γιαυτο τα καλα temps ,και στο κουτι μου ειναι ακριβως απο πανω ο ανεμιστηρας ,τωρα με το καινουριο κουτι οταν αποφασισουν να μου το στειλουν θα δειξει πως θα παει. Νομιζω οτι οφειλεται στο κιτ. Και αλλοι με το ιδιο κιτ παιζουν αναγκαστικα με gd enabled απο καποια συχνοτητα και πανω 3466Mhz συνηθως με διαφορετικες μητρικες , ωστοσο δεν παιρνω και ορκο γιαυτο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εχεις gd enabled γιαυτο δεν σου παιρνει το tcl15 και στο γυρναει μονη της σε 16 ,αν θες 15άρι αναγκαστικα ,θα βαλεις gd disabled και tcwl 14 , εγω παντα ξεκιναω απο το docp να βρω σταθεροτητα ,αν με docp δεν ειναι σταθερες ειναι δσυκολο να τις σταθεροποιησεις με γρηγοροτερα timings. Ασε για αρχη το calculator και βαλε docp και συχνοτητα 3200mhz ξεκινα tm5 και αν σου βγαλει error ανεβασε ταση μεχρι να ειναι οκ, αν και με αυξηση της τασης δεν ειναι οκ τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να πεσεις σε Mhz αν θες να εισαι rock stable.

Με tcwl 14 δεν bootαρει καν. Με 16 και gd disabled όλα καλά, βελτιώθηκε ένα κλικ το latency:

Spoiler

3200_fast_preset_geardown_disable.png.0d463dee034220fbdf7fa293085154ba.png

Με Docp 3200 περνάει αέρα πατέρα τα τεστ δεν έχω λάθη.
Έλεγα μήπως είναι ποιο γρήγορο το ανάποδο, δλδ να χαλαρώνω settings απο το να ξεκινήσω με default και να αρχίσω να σφίγγω.. 

Για 2 λαθάκια μόνο :(

1.jpg.9b9883830bbd6aceb3e0efbde2a22e05.jpg

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, leros2004 είπε

Με tcwl 14 δεν bootαρει καν. Με 16 και gd disabled όλα καλά, βελτιώθηκε ένα κλικ το latency:

  Απόκρυψη περιεχομένων

3200_fast_preset_geardown_disable.png.0d463dee034220fbdf7fa293085154ba.png

Με Docp 3200 περνάει αέρα πατέρα τα τεστ δεν έχω λάθη.
Έλεγα μήπως είναι ποιο γρήγορο το ανάποδο, δλδ να χαλαρώνω settings απο το να ξεκινήσω με default και να αρχίσω να σφίγγω.. 

Για 2 λαθάκια μόνο :(

1.jpg.9b9883830bbd6aceb3e0efbde2a22e05.jpg

Βαλε docp αφου δεν σου βγαζει σφαλαματα και ξεκινα σιγα σιγα, πρωτα δες ποσο μπορεις να κατεβασεις τα  πρωτευοντα timings ,δες αν μπορουν να παιξουν με 16-16-16-16-36-52 η 16-17-16-16-36-52 χωρις πολη ταση. Μετα δες ποσο κατω μπορει να παει το trfc, και μετα παλι πιανεις τα υπολοιπα ενα ενα.

Πρεπει να φας πολλες ωρες ,ορεξη να εχεις. Και κανε και κανα clear cmos ενδιαμεσα γτ απο τις πολλες αλλαγες στις μνημες τον παιρνει το bios.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν πάρα πολύ ευχαριστημένος από την msi b450 carbon

Σήμερα έκατσα και έφτιαξα το offset mode ο επεξεργαστής όσο είναι κάτω από τους 65 βαθμούς είναι στα 4200 και όταν είναι κάτω από τους 60-61 πάνε κάποια threads 4225 

Το όφσετ το έβαλα στο - 0.090ν

Μέχρι ώρας είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη μητρική αύριο που θα ξανά έχω χρόνο θα ασχοληθώ με τις μνήμες

IMG_20190116_175212.jpg

hnfcfh.jpg

Επεξ/σία από birel-motosport
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...