Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, leros2004 είπε

Με 2700x στοκ στα πάντα και μνήμες του κιλού έχω SC: 178 MC: 1904. Επίσης ποιο το νόημα να κρατάς και τον 9900k στα 4,1 όταν δουλεύει στα 5 χωρίς κόπο και πάθος?

1ον ο 9900Κ εχει σχεδον διπλασια καταναλωση απο τον 2700Χ στα μαμα του. Απλα η Intel εχει τα δικα της εργοστάσια και τα διαμορφώνει. Το clock to clock δειχνει που βρίσκεται τεχνολογικα ο ενας και που αλλος. Τα ghz ειναι θεμα εργοστασίου κατα βαση.

Η AMD φευγοντας απο τους αμπαλους της GloFo - Samsung και πηγαινοντας στον νουμερο 1 κατασκευαστη παγκοσμοιως ολα θα αλλάξουν. Σε 10 μερες στο φως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ αυτά τα νούμερα πάντως δεν τα βλέπω με την C6H. Δεν ξέρω τι φταίει, ίσως το PE2 δεν είναι PBO, ίσως χρειαστεί να κάνω και ένα reinstall τα Windows.

1850 βγάζω με 3400C14 και 172 SC. Με 3600 unstable είχα δει 1900+, αλλά τι να το κάνεις αν τρώς BSOD μια στο τόσο. Έχουμε κανα εναλλακτικό benchmark να συγκρίνω, μήπως απλά δεν τα πάει καλά με το cinebench ?

και ένα Linkpack Xtreme:


=================== Timing linear equation system solver ===================

Size   LDA    Align. Time(s)    GFlops   Residual     Residual(norm) Check
20000  20000  4      25.264     211.1338 3.535055e-010 3.129298e-002   pass

Εδώ είναι τα timings που τρέχω τώρα ίσως βάζει κάτι πολύ ψηλά:

  Απόκρυψη περιεχομένων

3400-agesa-1006.PNG.7aff5d8c5d09c926b91f6c3d692a2144.PNG

Ε το x370 θα φταίει, σε όλα τα άλλα είμαστε τα ίδια ή είσαι και καλύτερος (μνήμες πχ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Κάνει ότι θέλει, τώρα που το πάτησα πήγε 4.074 σε multi core, και 1.325v. Αν κάνω reboot μπορεί να πάει παραπάνω. Είμαι με -0.75v offset και LLC2 αλλά μπορώ να δοκιμάσω και λιγότερο. Η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 66c ποτέ.

αρα ειναι θεμα θερμοκρασιας ,το llc σε τι ακριβως σε βοηθαει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

αρα ειναι θεμα θερμοκρασιας ,το llc σε τι ακριβως σε βοηθαει ?

Τίποτα ήταν στο Auto χτες και το έβαλα στο Level 2 για να δω αν ρίχνει το sustain voltage, αλλά δεν άλλαξε τίποτα, μάλλον είναι θέμα του scalar. Αν είναι θέμα θερμοκρασίας γιατί έχω δει άλλους να τρέχουν το σύστημα με 80c? ή αυτοί είναι με λιγότερα mhz?

6 minutes ago, leros2004 said:

Ε το x370 θα φταίει, σε όλα τα άλλα είμαστε τα ίδια ή είσαι και καλύτερος (μνήμες πχ)...

Δεν ξέρω, είδα άλλον με την C6 Extreme να βγάζει 1905 cinebench με λίγο πιο σφιχτά timings απο μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Τίποτα ήταν στο Auto χτες και το έβαλα στο Level 2 για να δω αν ρίχνει το sustain voltage, αλλά δεν άλλαξε τίποτα, μάλλον είναι θέμα του scalar. Αν είναι θέμα θερμοκρασίας γιατί έχω δει άλλους να τρέχουν το σύστημα με 80c? ή αυτοί είναι με λιγότερα mhz?

Καλα αυτο δεν λεει κατι 80 βαθμοι βασικα με Pbo μονο ειναι πολυ δυσκολο, η θα εχει πεσει πειραγμα σε bclk η θα ειναι με manual overclock η θα ειναι με pe 3/4 που δινει τον κωλο του σε τασεις, παντως αν χτυπας 66βαθμους στο cinebench ισως να ειναι αυτος ο λογος, αν χρησιμοποιουσες δλδ απλα pbo παλι τα ιδια ρολογια θα εβλεπες με τοση θερμοκρασια.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Τίποτα ήταν στο Auto χτες και το έβαλα στο Level 2 για να δω αν ρίχνει το sustain voltage, αλλά δεν άλλαξε τίποτα, μάλλον είναι θέμα του scalar. Αν είναι θέμα θερμοκρασίας γιατί έχω δει άλλους να τρέχουν το σύστημα με 80c? ή αυτοί είναι με λιγότερα mhz?

Δεν ξέρω, είδα άλλον με την C6 Extreme να βγάζει 1905 cinebench με λίγο πιο σφιχτά timings απο μένα.

Πόσο ποιο σφιχτά timings .... έχεις cherry picked μνήμες και πολύ καλά settings 

Με μνήμες του κιλού είμαι: https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html  και με αυτά τα settings.

1.jpg.bed977feb3aba1bafaca6dc705cf3b64.jpg

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

το pbo δεν είναι ακριβως στοκ ,είναι ένα είδος overclock και αυτο. Το performace bias το εχεις στο cb11,5 η ειναι χωρις το σκορακι?

ε κλαιν το pbo δεν είναι και επιστήμη και δουλεύει για όλα τα (amd) cpu το ίδιο. Ναι στο 11.5

Θεωρώ βλακεία να κάθεται κάποιος να εφαρμόζει σενάρια (επιστημονικής φαντασίας) χρήσης που είναι άχρηστα.

Σαν τις κάρτες γραφικών που κάθονται και μετράνε τα fps σε κάτι 720 αναλύσεις και κάτω λες και παίζει κανείς σε τέτοιες αναλύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δεν ξέρω, είδα άλλον με την C6 Extreme να βγάζει 1905 cinebench με λίγο πιο σφιχτά timings απο μένα.

Μην τρελαίνεσαι. Με την C7H και F4-3200-C16D-16GTZR βλέπω:

1785 Auto + RAM 2133mhz

1801 Auto + RAM 3200mhz

1851~1873 Performance enhancer 2 + RAM 3200mhz

1888 4,2Ghz 1.35V + RAM 3200mhz

1909 4,3Ghz 1.40V + RAM 3200mhz

Με το XFR δέν κατάφερα κάτι καλύτερο απο αυτό που δίνει το PE2 και το εγκατέλειψα όταν είδα θερμοκρασίες 68+ και spikes του Vcore μέχρι και 1.5V.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, leros2004 said:

Πόσο ποιο σφιχτά timings .... έχεις cherry picked μνήμες και πολύ καλά settings

Δεν ξέρω θα δω τόσους μήνες περίμενα το νεο BIOS δεν έχω παίξει ακόμα 😛 Τώρα θα ξεκινήσω. Εσένα τι clocks σου δίνει σε multi core το cinebench και τι θερμοκρασία ανεβάζει όσο τρέχει ?

5 minutes ago, Tenshi said:

Μην τρελαίνεσαι. Με την C7H και F4-3200-C16D-16GTZR βλέπω:

1851~1873 Performance enhancer 2 + RAM 3200mhz

Συμφωνώ αλλά είμαι στα 3400C14 τώρα και με το ζόρι φτάνει 1850. Μπορεί να είναι και τα όρια της x370, δεν το αποκλείω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δεν ξέρω θα δω τόσους μήνες περίμενα το νεο BIOS δεν έχω παίξει ακόμα 😛 Τώρα θα ξεκινήσω. Εσένα τι clocks σου δίνει σε multi core το cinebench και τι θερμοκρασία ανεβάζει όσο τρέχει ?

Συμφωνώ αλλά είμαι στα 3400C14 τώρα και με το ζόρι φτάνει 1850. Μπορεί να είναι και τα όρια της x370, δεν το αποκλείω ;)

Χαλάλι σου το ξανά έκανα για να δω τεμπ και clocks και ανέβηκα ενα πόντο ακόμα :P 

Clocks ξεκινάει 4.2 και σταθεροποιείται στο 4160-4140 κάπου εκεί. Λογικά λόγο temp αρχίζει και πέφτει.

Μέχρι 65 βαθμούς πάει με την ταπεινή fanz ψύκτρα του Πλαισίου (να ναι καλά εκεί τα παιδιά που τη βάλανε 10€  :P)

2.jpg

 

@akoinonitos ΜΕ το νεο bios μήπως φτιάξανε και το cpu voltage ? Κοιτάζω το hwinfo και τα βλέπω όλα χαμηλά στο idle.. ή δεν κοιτάζω σωστά ?  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Χαλάλι σου το ξανά έκανα για να δω τεμπ και clocks και ανέβηκα ενα πόντο ακόμα :P 

Clocks ξεκινάει 4.2 και σταθεροποιείται στο 4160-4140 κάπου εκεί. Λογικά λόγο temp αρχίζει και πέφτει.

Μέχρι 65 βαθμούς πάει με την ταπεινή fanz ψύκτρα του Πλαισίου (να ναι καλά εκεί τα παιδιά που τη βάλανε 10€  :P)

2.jpg

@akoinonitos ΜΕ το νεο bios μήπως φτιάξανε και το cpu voltage ? Κοιτάζω το hwinfo και τα βλέπω όλα χαμηλά στο idle.. ή δεν κοιτάζω σωστά ?  

Eχουν πεσει λιγο τα spikes σε στοκ φαση ,με το Pbo ειναι το ιδιο νομιζω ,επισης εχει αλλαξει η default ταση που δινει η μητρικη οταν εχεις cpb disabled.

Επισης δεν ειχε κανενα θεμα και πριν σε idle ,αν εβαζες στο power plan 5% ετσι ηταν η ταση.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, leros2004 said:

Clocks ξεκινάει 4.2 και σταθεροποιείται στο 4160-4140 κάπου εκεί. Λογικά λόγο temp αρχίζει και πέφτει.

Μέχρι 65 βαθμούς πάει με την ταπεινή fanz ψύκτρα του Πλαισίου (να ναι καλά εκεί τα παιδιά που τη βάλανε 10€  :P)

Άρα έχουμε το ίδιο "limit" σε θερμοκρασία αλλά εσένα κρατάει 100mhz παραπάνω. Βρήκα και ένα βιντέακι που έχει τα ίδια αποτελέσματα με x370 vs x470. Απορώ γιατί βέβαια, ελπίζω να μην είναι κανα marketing trick χμμμμ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Άρα έχουμε το ίδιο "limit" σε θερμοκρασία αλλά εσένα κρατάει 100mhz παραπάνω. Βρήκα και ένα βιντέακι που έχει τα ίδια αποτελέσματα με x370 vs x470. Απορώ γιατί βέβαια, ελπίζω να μην είναι κανα marketing trick χμμμμ...

αν θυμαμαι καλα οταν ηταν να βγουν οι x470 ελεγαν για το xfr2 πως ειναι μονο για αυτες και δεν θα υπηρχε στις x370 ,ισως μετα προσπαθησε η amd να το προσαρμωσει και στις x370 χωρις ομως να το καταφερνει 100%

Εμενα παντως το ταβανι που θα κρατησει μεχρι το τελος του cb ειναι τα 4125Mhz οσο κρυος και να ειναι ,μαλλον μετα βαραει τερμα το Power limit της τροφοδοσιας.

761435750_.png.5277dfbf2ff586f40eeba1d0cfee9de0.png

@leros2004 θες να σου γραψω μερικα settings απο bios να τα δοκιμασεις να δεις αν βγαζεις καλυτερο σκορ ,αν και εισαι πολυ καλα στα 1900+ με τις μνημες στα 3200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Πόσο ποιο σφιχτά timings .... έχεις cherry picked μνήμες και πολύ καλά settings 

Με μνήμες του κιλού είμαι: https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html  και με αυτά τα settings.

1.jpg.bed977feb3aba1bafaca6dc705cf3b64.jpg

ε κλαιν το pbo δεν είναι και επιστήμη και δουλεύει για όλα τα (amd) cpu το ίδιο. Ναι στο 11.5

Θεωρώ βλακεία να κάθεται κάποιος να εφαρμόζει σενάρια (επιστημονικής φαντασίας) χρήσης που είναι άχρηστα.

Σαν τις κάρτες γραφικών που κάθονται και μετράνε τα fps σε κάτι 720 αναλύσεις και κάτω λες και παίζει κανείς σε τέτοιες αναλύσεις. 

Θέλω να κλάψω...

Με αυτές ακριβώς τις μνήμες, πάνω από 3000/16, δεν είμαι σταθερός με οποιοδήποτε τρόπο.

3200/14...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

αν θυμαμαι καλα οταν ηταν να βγουν οι x470 ελεγαν για το xfr2 πως ειναι μονο για αυτες και δεν θα υπηρχε στις x370 ,ισως μετα προσπαθησε η amd να το προσαρμωσει και στις x370 χωρις ομως να το καταφερνει 100%

Εμενα παντως το ταβανι που θα κρατησει μεχρι το τελος του cb ειναι τα 4125Mhz οσο κρυος και να ειναι ,μαλλον μετα βαραει τερμα το Power limit της τροφοδοσιας.

761435750_.png.5277dfbf2ff586f40eeba1d0cfee9de0.png

@leros2004 θες να σου γραψω μερικα settings απο bios να τα δοκιμασεις να δεις αν βγαζεις καλυτερο σκορ ,αν και εισαι πολυ καλα στα 1900+ με τις μνημες στα 3200.

Ναι αμέ, στείλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...