Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Πρωτη φορα ασχολουμαι με bclk.θεωρεις οτι το 103 ειναι πολυ? Επισης τι προβλημα? Δν εχω ιδεα

Όλοι οι controllers είναι πάνω στο pci express bus. Δεν σηκώνουν αυτά πολλά πολλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Πρωτη φορα ασχολουμαι με bclk.θεωρεις οτι το 103 ειναι πολυ? Επισης τι προβλημα? Δν εχω ιδεα

δεν ξερω αν ειναι πολυ να σου πω την αληθεια ,αλλα αν δεις ασυνηθιστη συμπεριφορα η πτωση επιδοσεων ,στους δισκους χαμηλωσε το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Πρωτη φορα ασχολουμαι με bclk.θεωρεις οτι το 103 ειναι πολυ? Επισης τι προβλημα? Δν εχω ιδεα

Νομίζω ο @GeorgeMan είχε θέμα με το bclk. Προσωπικά θα το άφηνα στο 100. 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Νομίζω ο @GeorgeMan είχε θέμα με το bclk. Προσωπικά θα το άφηνα στο 100. 

Ειχε θεμα εξαρχης ή μετα απο καιρο με τη χρηση? Με 102 εχω τρεξει ibt(maximum) real bench , hci,testmem5 ολα επιτυχως.. δισκους πως να τσεκαρω? Με crystal disk mark? Αυτι που θελω να κτλβω ειναι το γεγονος αν με τη χρηση του γινεται ζημια μακροχρονια. Το αν θα χω μια ασταθεια και την εντοπισω σε καθημερινη χρηση δν ειναι προβλημα. Το γυριζω τοτε σε 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, leros2004 said:

Νομίζω ο @GeorgeMan είχε θέμα με το bclk. Προσωπικά θα το άφηνα στο 100. 

 

1 hour ago, LionHurt1982 said:

Ειχε θεμα εξαρχης ή μετα απο καιρο με τη χρηση? Με 102 εχω τρεξει ibt(maximum) real bench , hci,testmem5 ολα επιτυχως.. δισκους πως να τσεκαρω? Με crystal disk mark? Αυτι που θελω να κτλβω ειναι το γεγονος αν με τη χρηση του γινεται ζημια μακροχρονια. Το αν θα χω μια ασταθεια και την εντοπισω σε καθημερινη χρηση δν ειναι προβλημα. Το γυριζω τοτε σε 100

Πράγματι, μου έκανε corrupt κάποια αρχεία στο δίσκο. Όχι αμέσως, μετά (αφότου το είχα γυρίσει σε 100) είχα αστάθειες, κρασαρίσματα και μπλε οθόνες, ακόμα και με το PC stock και τις ραμ στα 2133!

Με chkdsk -r, dism και sfc /scannow δεν ξανάκανε τίποτα, κατά 99% ήταν ο δίσκος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε καινούριο BIOS για Asus C6H WIFI και Extreme με Agesa 1.0.0.6

Extreme: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_CROSSHAIR-VI-EXTREME/ROG-CROSSHAIR-VI-EXTREME-ASUS-6401.zip

Asus C6H Wifi: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/CROSSHAIR-VI-HERO_Wi-Fi_AC/ROG-CROSSHAIR-VI-HERO-WIFI-AC-ASUS-6401.zip

Ευκαιρία να δούμε τι ψάρια πιάνει η C6H με Zen+ και αν ήταν καλή επιλογή 😛

Βέβαια χωρίς PBO οπότε μάλλον θα το βάλω δοκιμαστικά και μετά θα γυρίσω στο προηγούμενο.

edit: Προς το παρόν χειρότερα αποτελέσματα απο ότι με το προηγούμενο, με τα Auto settings στα 3600 σκάει στο 7% (Karhu ram test) (1,35v και 1.4v) - Στα 3566 στο 361%, και πλέον δεν περνάει και στα 3466 που στο προηγούμενο BIOS έπαιζε μια χαρά. 😛

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Πράγματι, μου έκανε corrupt κάποια αρχεία στο δίσκο. Όχι αμέσως, μετά (αφότου το είχα γυρίσει σε 100) είχα αστάθειες, κρασαρίσματα και μπλε οθόνες, ακόμα και με το PC stock και τις ραμ στα 2133!

Με chkdsk -r, dism και sfc /scannow δεν ξανάκανε τίποτα, κατά 99% ήταν ο δίσκος...

Θα το βαλω τοτε και γω 100. Δν εχω ορεξη να μπλεκω με τετοια γτ δν θα ξερω κιολας πως να το διορθωσω μετα. Σ ευχαριστω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Θα το βαλω τοτε και γω 100. Δν εχω ορεξη να μπλεκω με τετοια γτ δν θα ξερω κιολας πως να το διορθωσω μετα. Σ ευχαριστω

Θέλει μητρική με ξεχωριστό ρολόι για να κάνεις bclk oc. Asynchronous λέγεται και θεωρητικά κάνει το bclk να ισχύει μόνο για το cpu. Αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει σωστά και δημιουργεί θέμα στις μνήμες, νομίζω. Σε απλό motherboard με bclk 103 αρχίζεις να έχεις θέμα στους ssd (ειδικά nvme) και με 104 στους hdd. Δεν αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3200 με Auto timings μια χαρά, αλλά φυσικά δεν μου φτάνει γιατί έχω δεί και πολύ καλύτερα timings στα 3200. Απλά θέλω να έχω ένα stable preset για να κάνω δοκιμές για παραπάνω.

 

3200-agesa-1006.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Βγήκε καινούριο BIOS για Asus C6H WIFI και Extreme με Agesa 1.0.0.6

Extreme: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_CROSSHAIR-VI-EXTREME/ROG-CROSSHAIR-VI-EXTREME-ASUS-6401.zip

Asus C6H Wifi: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/CROSSHAIR-VI-HERO_Wi-Fi_AC/ROG-CROSSHAIR-VI-HERO-WIFI-AC-ASUS-6401.zip

Ευκαιρία να δούμε τι ψάρια πιάνει η C6H με Zen+ και αν ήταν καλή επιλογή 😛

Βέβαια χωρίς PBO οπότε μάλλον θα το βάλω δοκιμαστικά και μετά θα γυρίσω στο προηγούμενο.

edit: Προς το παρόν χειρότερα αποτελέσματα απο ότι με το προηγούμενο, με τα Auto settings στα 3600 σκάει στο 7% (Karhu ram test) (1,35v και 1.4v) - Στα 3566 στο 361%, και πλέον δεν περνάει και στα 3466 που στο προηγούμενο BIOS έπαιζε μια χαρά. 😛

Να πω οτι ειναι διαθεσιμο και για την απλη C6H. Θα την δοκιμαζω απο ΣΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, jimakos234 said:

Να πω οτι ειναι διαθεσιμο και για την απλη C6H. Θα την δοκιμαζω απο ΣΚ

Ναι είχε βγει εδώ και καιρό για την απλή αλλά για την Wi-fi το αργήσαν πολύ 😛 χωρις PBO όμως δεν ξέρω αν έχει νόημα. π.χ το Cinebench μου ειναι 1748 τώρα. Απλά ελπίζω με το Agesa 1.0.0.6 μήπως βελτιώθηκε τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Θέλει μητρική με ξεχωριστό ρολόι για να κάνεις bclk oc. Asynchronous λέγεται και θεωρητικά κάνει το bclk να ισχύει μόνο για το cpu. Αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει σωστά και δημιουργεί θέμα στις μνήμες, νομίζω. Σε απλό motherboard με bclk 103 αρχίζεις να έχεις θέμα στους ssd (ειδικά nvme) και με 104 στους hdd. Δεν αξίζει. 

Αυτο διαβαζα μολις...γυρισα ηδη σε 100 να ειμαι σιγουρος.δν θελω να ρισκαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Taichi μου πλέον με Bios 2.00 ακόμη έχει PBO και γενικά λίγο καλύτερα κρατήματα. 

Οι μνήμες που παρήγγειλα δεν θα έρθουν τελικά.... Άντε πάλι να ψάχνουμε για κάτι παρόμοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, jimakos234 said:

Να πω οτι ειναι διαθεσιμο και για την απλη C6H. Θα την δοκιμαζω απο ΣΚ

Έβαλα το Performance Enhance σε Level 2 και βλέπω οτι δίνει τα όρια του PBO, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι άλλο πειράζει. Το Scalar σίγουρα δεν το πειράζει γιατί είναι κολλημένο στα 1.325v σε benchmark. Περίεργα πράγματα, καθώς στα forum λένε ότι έχει αλλάξει το PBO με το καινούριο Agesa.

edit: Ψέμα, είχα ξεχάσει τα νούμερα του FIT, οπότε τώρα έχω μπερδευτεί. Σε single core φτάνει 1.47v οπότε όπως το βλέπω μια δουλεύει και μια όχι.

Single core score μου δίνει 172.

Spoiler

 

ryzen-master.PNG

Και ένα με Cinebench Bias και PE2 @3200 Auto timings:

Spoiler

cinebench-agesa-1006.PNG.23634ab6085f9ce61c4491536bb13457.PNG

Τελικά και με κλειστό το Performance Enhancer το single core voltage παίζει απο 1.425v έως 1.45v. Υποπτα πράγματα. Ο stilt είχε γράψει ότι μέχρι 1.425v single core θεωρεί safe για long term reliability.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akoinonitos Έχω το εξής πρόβλημα με το overclock της μνήμης. Όταν δουλεύει μόνο η CPU (πχ prime95 ή blender) όλα είναι ΟΚ, κανένα λάθος. Μόλις βάλω να δουλεύουν και οι δύο GPU μαζί, μέσα σε πολύ δέκα λεπτά θα έχω memory errors (segfault συνήθως ή πχ rounding error στο prime95). Οι GPU κάνουν κάποιους αλγόριθμους υπολογισμού που χρησιμοποιούν αρκετά και το PCI-E bus αλλά και τη μνήμη. Αν ρίξω τη μνήμη στα νορμάλ (3200 - 14 - 14 -14 - 34 -48) τότε δεν φαίνεται να υπάρχει αυτό το πρόβλημα (έπαιξε για μία ώρα).

Όταν δουλεύουν οι GPU ανεβαίνει αρκετά και η θερμοκρασία των μνημών, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι που φταίει (θα δοκιμάσω βέβαια ένα fan να φυσάει τις RAM για να δω αν είναι αυτό). Έχεις καμία άποψη; 'Η και οποιοσδήποτε άλλος;

edit: Τελικά πρέπει να είναι η θερμοκρασία. Μόλις ανέβει από 43-44 βαθμούς, έχω λάθη στα 3466 14-15-14-14-28-42 με 1,41 V. Όσο δουλεύουν και οι δύο GPU η θερμοκρασία αυξάνει σταθερά

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...