Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος ότι και να κάνω η θερμοκρασία δεν πέφτει με τίποτα μάλλον είναι το τσιπάκι του επεξεργαστή

IMG_20181216_155553.jpg

Ψύκτρα με 250 watt tdp και πάλι πάει 67 βαθμούς με 70 cinebench

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Τέλος ότι και να κάνω η θερμοκρασία δεν πέφτει με τίποτα μάλλον είναι το τσιπάκι του επεξεργαστή

IMG_20181216_155553.jpg

Ψύκτρα με 250 watt tdp και πάλι πάει 67 βαθμούς με 70 cinebench

με ποιο προγραμμα κοιτας θερμοκρασιες ? αν κοιτας με Hwinfo κοιτα το tdie οχι το tcl

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Τελικά τι γίνεται με το PBO? Θα μάθουμε ποτέ ? 😛 Ήταν ένα feature που δεν έπαιξε ποτέ όπως έπρεπε? Μας κορόιδεψε η AMD με επιπλέον επιδόσεις που δεν υπάρχουν? Γιατί δεν μιλάει κανείς για αυτό? :wacko:

τι εννοεις? μια χαρα παιζει το pbo

yjdjtyjt.png.9bedbb95657587c0f3167ba3aa4e36a2.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δροσερό δωμάτιο με ανοιχτό κιόλας το κουτί και στο Max ο ανεμιστήρας της ψύκτρας βγάζω τον επεξεργαστή και δοκιμάζω τον άλλον τώρα στα καπάκια

IMG_20181216_160726.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Σε δροσερό δωμάτιο με ανοιχτό κιόλας το κουτί και στο Max ο ανεμιστήρας της ψύκτρας βγάζω τον επεξεργαστή και δοκιμάζω τον άλλον τώρα στα καπάκια

IMG_20181216_160726.jpg

στοκ εισαι εδω? με pbo ? το soc voltage ειναι too much ,ανεβαζει και αυτο τις θερμοκρασιες να ξερεις.

yjdjtyjt.png.12b9b5c816875cc00d73b8b21e4484a1.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4,2 με 1,30 volt είναι το τεστ και το άλλο τσιπάκι έδειξε τις ίδιες θερμοκρασίες ναι το pbo είναι ενεργοποιημένο

Νομίζω ότι είναι μέσα στα πλαίσια το soc αλλά πόσο είναι η κατώτατη τιμή να το βάλω τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Στα 4,2 με 1,30 volt είναι το τεστ και το άλλο τσιπάκι έδειξε τις ίδιες θερμοκρασίες ναι το pbo είναι ενεργοποιημένο

Νομίζω ότι είναι μέσα στα πλαίσια το soc αλλά πόσο είναι η κατώτατη τιμή να το βάλω τώρα

αν εισαι με Manual overclock γτ εχεις το pbo enabled? κατε να δοκιμασω τα ιδια settings Και θα ανεβασω φωτο

7 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Στα 4,2 με 1,30 volt είναι το τεστ και το άλλο τσιπάκι έδειξε τις ίδιες θερμοκρασίες ναι το pbo είναι ενεργοποιημένο

Νομίζω ότι είναι μέσα στα πλαίσια το soc αλλά πόσο είναι η κατώτατη τιμή να το βάλω τώρα

Πολυ ψηλα εισαι ,την παστα πως την βαζεις ? ποια βαζεις?

 

yjdjtyjt.png.64b082aca91b4ef42244760906dbdf78.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mx-4 βάζω πάστα έχω βάλει με όλους τους τρόπους την πάστα δεν έχει αλλάξει ούτε ένα βαθμό

Κατέβασα το soc στο 1.10 καμία διαφορά απολύτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, birel-motosport είπε

Mx-4 βάζω πάστα έχω βάλει με όλους τους τρόπους την πάστα δεν έχει αλλάξει ούτε ένα βαθμό

Κατέβασα το soc στο 1.10 καμία διαφορά απολύτως

εγω τραβαω μια λεπτη γραμμη στην μεση οπως ειναι το die καθετα και την αφηνω να απλωθει με την πιεση του block ,mx4 βαζω και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πω πραγματικά δεν ξέρω αυτή τη στιγμή έχω αλλάξει ψύκτρα έχω αλλάξει τρεις φορές πάστα και δύο επεξεργαστές ε βαρέθηκα

μου φαίνεται ότι το δεύτερο cpu είναι πιο ανθεκτικό στις θερμοκρασίες ανεβάζει αλλά δεν κρασάρει με τίποτα

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, akoinonitos said:

τι εννοεις? μια χαρα παιζει το pbo

Λέω για το ότι το έχουν αφαιρέσει απο όλα τα καινούρια BIOS, αυτό που συζητάγαμε πριν 1-2 βδομάδες εδώ δηλαδή. Αν και δεν το έχω ακόμα οπότε δεν ξέρω αν ενεργοποιείται αλλιώς, αλλά απο ότι καταλαβαίνω απλά το εχουν βγάλει τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

εγω τραβαω μια λεπτη γραμμη στην μεση οπως ειναι το die καθετα και την αφηνω να απλωθει με την πιεση του block ,mx4 βαζω και εγω

μπιζέλι method έχεις δοκιμάσει ? έχεις καλυτερα temps με την cocaine method? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

μπιζέλι method έχεις δοκιμάσει ? έχεις καλυτερα temps με την cocaine method? 

ναι, πριτιμο την γραμμη απλωνεται καλυτερα.

18 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Λέω για το ότι το έχουν αφαιρέσει απο όλα τα καινούρια BIOS, αυτό που συζητάγαμε πριν 1-2 βδομάδες εδώ δηλαδή. Αν και δεν το έχω ακόμα οπότε δεν ξέρω αν ενεργοποιείται αλλιώς, αλλά απο ότι καταλαβαίνω απλά το εχουν βγάλει τελείως

δεν το εχουν αφαιρεσει κανονικα υπαρχει απλα βρισκεται μεσα στο xfr2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

@malakudi oταν εχεις ορεξη και χρονο δοκιμαζεις κατι? τρεξε ενα aida mem/cache bench και δες memory latency ,μπες bios amd cbs menu ,οpchache - enabled και ξανα τρεξε aida και δες latency και πες.

Δεν είδα καμία διαφορά σε μένα, ίδιο latency (62,2 ns)

@akoinonitos Θα έπρεπε να δω; Λογικά το enabled με το auto είναι το ίδιο. Χωρίς το opcache πέφτει η απόδοση ως και 10% ανάλογα το workload.

Επεξ/σία από malakudi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, akoinonitos said:

δεν το εχουν αφαιρεσει κανονικα υπαρχει απλα βρισκεται μεσα στο xfr2

Λίγο μετά απο το πόστ μου κάποιος ποσταρε το παρακάτω μαζί με ένα link στο overclock.net

Quote

On the C7H the menu was renamed, XFR Enhancement.

Advanced > AMD CBS > NBIO Common Options > XFR Enhancement
It only allows [Auto/Disabled/Enabled]. This is down to AMD AGESA changes and not motherboard vendors

Link

Quote

AMD has also completely revamped the XFR Enhancement / Precision Boost Override -feature after the launch.
In its current form it no longer allows individual control of the limiters, simply on / off toggle.

@akoinonitos Εσένα οι επιδόσεις που σου δίνει με το PBO enabled είναι οι ίδιες που είχες με scalar X 10? Αν ναι τότε καλή η αλλαγή εγώ νόμιζα ότι το βγάλαν τελείως γιατί δεν δούλευε όπως έπρεπε 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Luciddream είπε

Λίγο μετά απο το πόστ μου κάποιος ποσταρε το παρακάτω μαζί με ένα link στο overclock.net

Link

@akoinonitos Εσένα οι επιδόσεις που σου δίνει με το PBO enabled είναι οι ίδιες που είχες με scalar X 10? Αν ναι τότε καλή η αλλαγή εγώ νόμιζα ότι το βγάλαν τελείως γιατί δεν δούλευε όπως έπρεπε 😛

Δεν υπαρχει απλα επιλογη για manual τιμες και scalar. Το scalar και πριν  αν το αφηνες στο auto τα ιδια με το x10 θα επαιρνες σε επιδοσεις. Στην ουσια τπτ δεν αλλαξε το κανεις enable και απλα παιρνεις οτι μπορει να σου δωσει το συστημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...