Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Μετά από ένα x τρέξιμο μου ήρθε ο 2700x μαζί με x470 gaming pro carbon & 2xHyper X HX432C16PB3/16 Predator DDR4 3200MHz. Έχω ένα θεματάκι άμα ξέρει κάποιος. Έκανα εχθές bios update και έκανα "overclock" την RAM από τις επιλογές μέσα στο bios για να τρέχουν 3200 αλλά δεν μπορώ να ρυθμίσω τα fans να μένουν στα default settings. Τα αλλάζει μόνο του μετά το overclock και αγνοεί τις δικές μου αλλαγές που κάνω..

Επίσης η CPU είναι στα 3700 να την πειράξω ή την αφήνω default εκεί που είναι; Το PC είναι για δουλειά (adobe suite).

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/12/2018 στις 6:16 ΜΜ, akoinonitos είπε

καλα ναι αλλα και παλι εχουμε πανω απο 10 βαθμους διαφορα και εγω δινω και παραπανω ταση ,και δεν μιλαμε για στρες τεστ αλλα για ενα run στο cinebench. δες αν εισαι σταθερος και μετα βλεπεις αν μπορεις να κανεις κατι με τις θερμοκρασιες.

εχει κεφια το pbo σημερα

45.png.7c143e928647a86cfaa10487158f7327.png

Αυτό συμβαίνει αν κρατιέται η CPU κάτω από τους 50 βαθμούς για όσο περισσότερο γίνεται. Αν έχεις χαμηλή θερμοκρασία στο δωμάτιο, μένει περισσότερο κάτω από 50. Κάτω από 50 το PBO πάει την CPU στο Cinebench στα 4150. Μόλις περάσει τους 50, πέφτει στα 4125 και μόλις περάσει τους 60, πέφτει στο 4100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό συμβαίνει αν κρατιέται η CPU κάτω από τους 50 βαθμούς για όσο περισσότερο γίνεται. Αν έχεις χαμηλή θερμοκρασία στο δωμάτιο, μένει περισσότερο κάτω από 50. Κάτω από 50 το PBO πάει την CPU στο Cinebench στα 4150. Μόλις περάσει τους 50, πέφτει στα 4125 και μόλις περάσει τους 60, πέφτει στο 4100.

εμενα πεφτει πιο νωρις στα 4100 πανω απο 55-56 βαθμους αρχιζουν και πεφτουν οι περισσοτεροι πυρηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εμενα πεφτει πιο νωρις στα 4100 πανω απο 55-56 βαθμους αρχιζουν και πεφτουν οι περισσοτεροι πυρηνες

Μάλιστα άρα εξαρτάται και από το κάθε τσιπ. Εμένα μέχρι και 59,5 κρατάει 4125.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το offset το εχεις αφησει -0.075?

Ναι, σε σχέση με σένα απλώς παίζω πιο χαμηλά τις μνήμες (3466-14-14-15-14-28-42, 1Τ, Gear Down disabled) με 1,395V RAM voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμένα νομίζω ξεκινάνε και πέφτουν πυρήνες και κάτω από τα 4000 μόλις πιάσει 55ρι... Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να το επηρεάζει αυτό;

Όχι ότι έχω θέμα, δεν κάνω rendering 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εμένα νομίζω ξεκινάνε και πέφτουν πυρήνες και κάτω από τα 4000 μόλις πιάσει 55ρι... Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να το επηρεάζει αυτό;

Όχι ότι έχω θέμα, δεν κάνω rendering 😛 

το εχεις enabled το pbo?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, akoinonitos said:

το εχεις enabled το pbo?

Το πρώτο που είχα κάνει enable είναι, τι να σου πω, το βραδάκι που θα γυρίσω σπίτι θα το ξαναδώ... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πρώτα αποτελέσματα για το BIOS της C6H είναι πολύ θετικά. Όλοι bootaroun 200-400mhz πιο πάνω και υπάρχουν αναφορές και για 3800+ Mhz. Δεν μπορώ να περιμένω !!! :D :D :D

p.s Έχουν αφαιρέσει και απο την C6H το PBO setting!

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2018 στις 4:52 ΜΜ, Πέτρος είπε

"Hello,

My colleague just informed me that there will probably be a new BIOS next week :)

Kind regards,

ASRock Support"

Κοίτα πράγματα...

Πέτρος is our HERO!!! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@malakudi oταν εχεις ορεξη και χρονο δοκιμαζεις κατι? τρεξε ενα aida mem/cache bench και δες memory latency ,μπες bios amd cbs menu ,οpchache - enabled και ξανα τρεξε aida και δες latency και πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι γίνεται με το PBO? Θα μάθουμε ποτέ ? 😛 Ήταν ένα feature που δεν έπαιξε ποτέ όπως έπρεπε? Μας κορόιδεψε η AMD με επιπλέον επιδόσεις που δεν υπάρχουν? Γιατί δεν μιλάει κανείς για αυτό? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...