Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Παιδάκια, το bclk OC ΝΑΙ CORRUPTώνει ΑΡΧΕΙΑ. Είχα τρομερές αστάθειες (πχ ανοιχτά 20 tabs chrome, να μου κρασάρει το web tv). Bsods στο άκυρο κλπ... Τα γύρισα όλα stock και συνεχίστηκαν. Έβαλα τις ram 2133 και συνεχίστηκαν. Ώσπου έτρεξα ένα checkdisk και ένα sfc scannow, fixαραν πράγματα και όλα είναι rock stable again... Το νου σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Παιδάκια, το bclk OC ΝΑΙ CORRUPTώνει ΑΡΧΕΙΑ. Είχα τρομερές αστάθειες (πχ ανοιχτά 20 tabs chrome, να μου κρασάρει το web tv). Bsods στο άκυρο κλπ... Τα γύρισα όλα stock και συνεχίστηκαν. Έβαλα τις ram 2133 και συνεχίστηκαν. Ώσπου έτρεξα ένα checkdisk και ένα sfc scannow, fixαραν πράγματα και όλα είναι rock stable again... Το νου σας.

εκτος αν εχει ch και παιζεις με asynchronous mode 😛 ,σοβαρα τωρα και εγω ειχα θεμα οταν ειχα την ch7, ποσο ειχες δωσει  bus ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, akoinonitos said:

εκτος αν εχει ch και παιζεις με asynchronous mode 😛 ,σοβαρα τωρα και εγω ειχα θεμα οταν ειχα την ch7, ποσο ειχες δωσει  bus ?

Μέχρι 105 είχα δοκιμάσει, το είχα αφήσει για λίγο στο 103 και 104. Νομίζω δεχόταν και δεκαδικά. Αχ πού ηταν οι εποχές που παίζαμε με agp 82 αντί για 66....

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Μέχρι 105 είχα δοκιμάσει, το είχα αφήσει για λίγο στο 103 και 104. Νομίζω δεχόταν και δεκαδικά. Αν πού ηταν οι εποχές που παίζαμε με agp 82 αντί για 66....

εγω πανω απο 102 ειχα θεμα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, STORM1978 είπε

Παιδάκια, άσχετο αλλά για πείτε μου εδώ μαζεμένα σε μια απάντηση τι bios έχετε βρει με Agessa 1.0.0.6 για να τα στείλω μία στην Asrock και να τους κράξω που δεν δίνουν update ούτε στις Χ370 - Χ470 και πόσο μάλλον στις μικρότερες?

 

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Οι Giga + MSI έχουν βγάλει για όλες τις Χ370 και σχεδόν όλες τις Β350. Για τα 4ρια, εννοείται προφανώς.

Η ASUS έχει βγάλει για τις Χ470 και τις Β450, δεν διευκρινίζει όμως τι περιέχουν τα καινούρια για Χ370/Β350, τι ακριβώς περιέχουν.

Έχω ήδη στείλει στην Asrock τα παραπάνω, κλεισμένες 3 μέρες τώρα, και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Το ανεπίσημο-beta που έχει "κυκλοφορήσει" για την Taichi X470, δεν πρέπει να λέει και κάτι ιδιαίτερο πάντως.

 

11 ώρες πριν, STORM1978 είπε

Εν τω μεταξύ, σε αυτήν εδώ την Χ370 Pro4 έχουν δώσει το 1.0.0.5 που δεν ξέρω τι σκ@τ@ είναι... ???🤔 https://www.asrock.com/mb/AMD/X370 Pro4/index.asp#BIOS 

Οι περισσότερες άλλες μητρικές τους εκτός από ελάχιστες, έχουν πάρει ένα Agesa 1.0.0.4 Patch C ?????

Απάντησαν, λοιπόν.

Τώρα, τι απάντησαν, το αφήνω στην κρίση σας...

Αναφορά σε κείμενο

Ηello,

Last Summit PI AGESA version was 1.0.0.6b.

Latest Pinnacle PI AGESA version that I know of is PinnaclePI-AM4_1.0.0.4 Patch C.

Despite the lower number, this is a newer AGESA version than the 1.0.0.6b.

 

I will ask a colleague in Taiwan if a newer AGESA version has been released by AMD.

Kind regards,

ASRock Support

 

ASRock Europe B.V.

Bijsterhuizen 1111

6546AR Nijmegen

The Netherlands

Να κάνω τον κόπο να του στείλω τα Links, λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Πέτρος said:

Απάντησαν, λοιπόν.

Τώρα, τι απάντησαν, το αφήνω στην κρίση σας...

Να κάνω τον κόπο να του στείλω τα Links, λέτε?

Χαχαχαχαχα δεν ξέρουν τι τους γίνεται, στην τύχη βγάζουν τα bios updates... :-(:-( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Χαχαχαχαχα δεν ξέρουν τι τους γίνεται, στην τύχη βγάζουν τα bios updates... :-(:-( 

Τα στέλνω ήδη...για το γμτ και μόνο.

Θα φάνε κράξιμο όπου και όσο μπορώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Τα στέλνω ήδη...για το γμτ και μόνο.

Θα φάνε κράξιμο όπου και όσο μπορώ.

Είναι πολλά τμήματα, για αυτό δεν υπάρχει τόσο σταθερή "γραμμή". Με την λογική ότι είναι c και όχι b δεν θα έβγαζε άκρη;

Τελοσπάντων, εγώ λέω μην τον πρίζεις/κράζεις τον άνθρωπο, αλλά κάνε ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Είναι πολλά τμήματα, για αυτό δεν υπάρχει τόσο σταθερή "γραμμή". Με την λογική ότι είναι c και όχι b δεν θα έβγαζε άκρη;

Τελοσπάντων, εγώ λέω μην τον πρίζεις/κράζεις τον άνθρωπο, αλλά κάνε ότι θες.

Ξαναδιάβασε τι γράφει...λέει πως δεν έχει ακούσει το παραμικρό για νέο AGESA και πως το τελευταίο είναι το 1004.

Αυτό, είναι λιγάκι ξεφτίλα από τη στιγμή που οι άλλες εταιρείες έχουν ήδη κυκλοφορήσει τα νεότερα.

Εν τω μεταξύ, ήδη μου απάντησε...ότι όντως υπάρχει τελικά...και πως μίλησε με Φορμόζα και του είπαν πως δουλεύουν ήδη σε νέα...απλά ίσως αργήσουν.

Να τη δεχτώ την ασυνεννοησία μεταξύ τμημάτων...αλλά ρώτα ρε αδερφέ πριν απαντήσεις, ψάξε το κανονικά, να μην εκτίθεσαι και να μην εκθέτεις την εταιρεία σου.

"Hello,

Thank you for the update. Actually I did have a quick look at a high-end model on Asus website, but that did not show detailed info about the AGESA version. I did not check MSI and Gigabyte website, so thank you for the links.

My colleague in Taiwan has confirmed that our BIOS team is working on new version with the new AGESA code. I will use your mail to put more pressure on it. But it might still take a while for before the BIOS is ready.

Kind regards,
ASRock Support"

Επειδή όμως τσακίστηκε και ήταν ευγενέστατος, θα στείλω μια ευχαριστήρια απολογία που τον πήρα από τα μούτρα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Πέτρος said:

Ξαναδιάβασε τι γράφει...λέει πως δεν έχει ακούσει το παραμικρό για νέο AGESA και πως το τελευταίο είναι το 1004.

Αυτό, είναι λιγάκι ξεφτίλα από τη στιγμή που οι άλλες εταιρείες έχουν ήδη κυκλοφορήσει τα νεότερα.

Εν τω μεταξύ, ήδη μου απάντησε...ότι όντως υπάρχει τελικά...και πως μίλησε με Φορμόζα και του είπαν πως δουλεύουν ήδη σε νέα...απλά ίσως αργήσουν.

Να τη δεχτώ την ασυνεννοησία μεταξύ τμημάτων...αλλά ρώτα ρε αδερφέ πριν απαντήσεις, ψάξε το κανονικά, να μην εκτίθεσαι και να μην εκθέτεις την εταιρεία σου.

"Hello,

Thank you for the update. Actually I did have a quick look at a high-end model on Asus website, but that did not show detailed info about the AGESA version. I did not check MSI and Gigabyte website, so thank you for the links.

My colleague in Taiwan has confirmed that our BIOS team is working on new version with the new AGESA code. I will use your mail to put more pressure on it. But it might still take a while for before the BIOS is ready.

Kind regards,
ASRock Support"

Επειδή όμως τσακίστηκε και ήταν ευγενέστατος, θα στείλω μια ευχαριστήρια απολογία που τον πήρα από τα μούτρα.

Αν ένα email από έναν τυχαίο πελάτη από Ελλάδα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μπας και ξεκουνήσουν να βγάλουν τίποτα, δώσε μου το contact να πρήξω λίγο κι εγώ :D 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Αν ένα email από έναν τυχαίο πελάτη από Ελλάδα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μπας και ξεκουνήσουν να βγάλουν τίποτα, δώσε μου το contact να πρήξω λίγο κι εγώ :D 

Αν και μόνο τυχαίος δεν είμαι... 😛

[email protected] , ο δύσμοιρος με τον οποίο επικοινώνησα.

Πίστεψέ με, μόνο πρήχτη δε με λες...αλλά μου κάνει εντύπωση (αρνητική), εταιρεία που θέλει να φιγουράρει 3η-4η στο στερέωμα, με ακριβά (έως πανάκριβα) προϊόντα, να μένει τόσο πίσω και κυρίως να έχει τόσο άσχημη συμπεριφορά στους πελάτες της (δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο εκπρόσωπο, αλλά σε γενικ΄τερα θέματα που διαβάζω δεξιά-αριστερά...έφτασαν στο σημείο να εξαφανίσουν ολόκληρο subforum όπου πήγαινε το κράξιμο -με επιχειρήματα- σύννεφο).

Ε, είπα να δώσω λίγο πόνο κι εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φαινεται πως ο νεος agesa βελτιωσε το ram overclock, με λιγο κατεβασμα σε 3 timings εβγαλε το tm5 σε 6 λεπτα λιγοτερο

1853158558_.png.4ec0dd92c1e9cda2ca20b0ba2fd9a28b.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Πέτρος said:

Αν και μόνο τυχαίος δεν είμαι... 😛

[email protected] , ο δύσμοιρος με τον οποίο επικοινώνησα.

Πίστεψέ με, μόνο πρήχτη δε με λες...αλλά μου κάνει εντύπωση (αρνητική), εταιρεία που θέλει να φιγουράρει 3η-4η στο στερέωμα, με ακριβά (έως πανάκριβα) προϊόντα, να μένει τόσο πίσω και κυρίως να έχει τόσο άσχημη συμπεριφορά στους πελάτες της (δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο εκπρόσωπο, αλλά σε γενικ΄τερα θέματα που διαβάζω δεξιά-αριστερά...έφτασαν στο σημείο να εξαφανίσουν ολόκληρο subforum όπου πήγαινε το κράξιμο -με επιχειρήματα- σύννεφο).

Ε, είπα να δώσω λίγο πόνο κι εγώ.

Πού έστειλες το αρχικό email?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά έλυσα την ψύκτρα πέρασα ξανά πάστα δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα ,ξαναέκανα εξαέρωση στο ψυγείο και δυνάμωσα τα ανεμιστηράκια για να δούμε θα πέσουν οι θερμοκρασίες σχετικά δείχνει καλύτερο αλλά νομίζω ότι το επηρεάζει η θέση που είναι το κουτί

IMG_20181212_171232.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Ξανά έλυσα την ψύκτρα πέρασα ξανά πάστα δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα ,ξαναέκανα εξαέρωση στο ψυγείο και δυνάμωσα τα ανεμιστηράκια για να δούμε θα πέσουν οι θερμοκρασίες σχετικά δείχνει καλύτερο αλλά νομίζω ότι το επηρεάζει η θέση που είναι το κουτί

IMG_20181212_171232.jpg

οι ανεμιστηρες του ψυγειου βαζουν η βγαζουν αερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...