Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας, σημερα εκανα το πρωτο μου build και νομιζω οτι προς το παρων ειμαι οκ.

Αντιμετωπιζω ομως προβλημα με τις ραμ. Ενω ενεργοποιω το xmp profile για να πανε οι μνημες στα 3200, δεν πανε με τιποτα. 

Προσπαθησα περα απ το xmp να τις κανω χειροκινητα αλλα και παλι μενουν στα 2400. Επισης μου δινει διαθεσιμα μονο το 8 giga ενω μου λεει οτι εχουν εγκατασταθει 16.

Παρακαλω καποιος να βοηθησει. Κατι κανω λαθος λογικα αλλα πιστευα οτι απλα με την ενεργοποιηση xmp θα παιζαν στα 3200.

Εννοειται οτι εχω τα τελευταια bios και ολους τους τελευταιους drivers. Help please.

Το συστημα: ryzen 2700x, mobo: msi x470 gaming pro carbon, ram: gskill flare x 3200 cl14 κλπ

Επεξ/σία από serospcp99
edit: ολα καλα μετα απο εγκατασταση driver του chipset απο το site της amd ομως καθως η εγκατασταση απο το site της msi ειχε γινει ηδη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, serospcp99 είπε

Καλησπερα σας, σημερα εκανα το πρωτο μου build και νομιζω οτι προς το παρων ειμαι οκ.

Αντιμετωπιζω ομως προβλημα με τις ραμ. Ενω ενεργοποιω το xmp profile για να πανε οι μνημες στα 3200, δεν πανε με τιποτα. 

Προσπαθησα περα απ το xmp να τις κανω χειροκινητα αλλα και παλι μενουν στα 2400. Επισης μου δινει διαθεσιμα μονο το 8 giga ενω μου λεει οτι εχουν εγκατασταθει 16.

Παρακαλω καποιος να βοηθησει. Κατι κανω λαθος λογικα αλλα πιστευα οτι απλα με την ενεργοποιηση xmp θα παιζαν στα 3200.

Εννοειται οτι εχω τα τελευταια bios και ολους τους τελευταιους drivers. Help please.

Το συστημα: ryzen 2700x, mobo: msi x470 gaming pro carbon, ram: gskill flare x 3200 cl14 κλπ

Σε ποια θέση έχεις βάλει τς μνήμες ?

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leros2004 είπε

Σε ποια θέση έχεις βάλει τς μνήμες ?

Στα σωστα σλοτς ειχαν μπει. Το προβλημα λυθηκε οταν εκανα εγκατασταση τους drivers του chipset απο το site της amd. Ενω ειχα κανει τους drivers του chipset απο msi, δεν αρκουσε αυτο, καθε φορα που γινοταν restart εχανε τις ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να κανω μια παρένθεση. Για να στε σιγουροι καλυτερα να κατεβασετε τα drivers απο τα official site των υποσύστηματων της μητρικης γιατι την εχω πατησει συχνα με drivers απο το site της μητρικης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κάνω μια καθαρή εγκατάσταση γιατί απλώς έβαλα τα πράγματα και μετά θα φτιάξουμε της μνήμες:) και μετά περιμένουμε την nitro 64 και την οθόνη

 

Σαν πρώτη εντύπωση η μητρική πάρα πολύ κρύα δεν ζεσταίνονται τα vrm με τίποτα όπως στην χ370 

Επεξ/σία από birel-motosport
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Θα κάνω μια καθαρή εγκατάσταση γιατί απλώς έβαλα τα πράγματα και μετά θα φτιάξουμε της μνήμες:) και μετά περιμένουμε την nitro 64 και την οθόνη

Σαν πρώτη εντύπωση η μητρική πάρα πολύ κρύα δεν ζεσταίνονται τα vrm με τίποτα όπως στην χ370 

κανονικα πρεπει να βγαζεις 40-50 ποντους παραπανω

1888785486_.png.453a5072e2110f16e6e5c13a828b42df.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

κανονικα πρεπει να βγαζεις 40-50 ποντους παραπανω

1888785486_.png.453a5072e2110f16e6e5c13a828b42df.png

Τρέχεις C14, όχι 16, οπότε λογικό το βρίσκω.

Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τρέχεις C14, όχι 16, οπότε λογικό το βρίσκω.

Όχι;

οχι, ειναι πολλοι 50 ποντοi για να τους παρεις μονο και μονο απο cl16 σε cl14, 50 ποντοι ειναι στην ουσια 100mhz παραπανω στον cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...