Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Με geardown ? 

dis ,δεν δοκιμασα με enabled να σου πω την αληθεια κατσε μια να το τσεκαρω

Mε geardown enabled οχι

επισης μετα το Bios update μου κρατησε ολα τα προφιλ που ειχα σωσει στο Bios αλλα δεν τα δεχεται και θελει clear cmos μετα ,βασικα εχει γινει λιγο σπα....κο το Bios.

Aπο Memory overclock το ταβανι μου εξακολουθει να ειναι αυτο που ειμαι τωρα ουτε Mhz παραπανω...

 

Επισης το κουλο  αν αλλαξω θεση στα dimms τις μνημες μεταξυ τους δεν δεχεται το overclock (3600Mhz) και μου τα γυριζει default  αν τις ξαναβαλω οπως τις ειχα παιζουν κομπλε οπως πρωτα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Το hwinfo σου δειχνει τα ιδια ρολογια? 

Δλδ στο cinebench ας πουμε τι σκορ σου βγαζει?

Ναι το hw μου δείχνει τα ίδια ρολόγια

Όταν κάνω cinebench δουλεύει στα 3,94 και βγάζει score 1733 με το ρεύμα στον επεξεργαστή να είναι στο 1,22

 Όταν όμως ο υπολογιστής είναι στα Windows σε idle μορφή για κάποιο λόγο το ρεύμα πάει και σκαρφαλώνει στο 1,44  δεν μένει εκεί συνέχεια .

Για Δώσε καμία πληροφορία τι πρέπει να ρυθμίσουμε γιατί είμαι λίγο άσχετος σε αυτή την πλατφόρμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Ναι το hw μου δείχνει τα ίδια ρολόγια

Όταν κάνω cinebench δουλεύει στα 3,94 και βγάζει score 1733 με το ρεύμα στον επεξεργαστή να είναι στο 1,22

 Όταν όμως ο υπολογιστής είναι στα Windows σε idle μορφή για κάποιο λόγο το ρεύμα πάει και σκαρφαλώνει στο 1,44  δεν μένει εκεί συνέχεια .

Για Δώσε καμία πληροφορία τι πρέπει να ρυθμίσουμε γιατί είμαι λίγο άσχετος σε αυτή την πλατφόρμα

Τι πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Ναι το hw μου δείχνει τα ίδια ρολόγια

Όταν κάνω cinebench δουλεύει στα 3,94 και βγάζει score 1733 με το ρεύμα στον επεξεργαστή να είναι στο 1,22

 Όταν όμως ο υπολογιστής είναι στα Windows σε idle μορφή για κάποιο λόγο το ρεύμα πάει και σκαρφαλώνει στο 1,44  δεν μένει εκεί συνέχεια .

Για Δώσε καμία πληροφορία τι πρέπει να ρυθμίσουμε γιατί είμαι λίγο άσχετος σε αυτή την πλατφόρμα

τπτ ,ετσι δουλευει :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Τι πήρες?

Αυτή τη στιγμή είναι  ενας 2700x σε μία μητρική χ370 

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τπτ ,ετσι δουλευει :P

ο επεξεργαστής δουλεύει σε πάρα πολύ χαμηλή θερμοκρασία(55-60) δεν θα έπρεπε να ανεβάζει περισσότερο τα ρολόγια του

Επεξ/σία από birel-motosport
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Αυτή τη στιγμή είναι  ενας 2700x σε μία μητρική χ370 

ο επεξεργαστής δουλεύει σε πάρα πολύ χαμηλή θερμοκρασία(55-60) δεν θα έπρεπε να ανεβάζει περισσότερο τα ρολόγια του

dafult τοσο παιζει ,αν θες βρες στο amd cbs μενου το Precision boost overdrive αν υπαρχει και καντο enable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε τι προτείνεις να του κάνω overclock manual χτες λίγο από το κοίταξα για 4,2 θέλει 1,35 και ίσως πιο κάτω γιατί το έκανα βιαστικά

 

Στο bios δεν βρήκα κάποια τέτοια επιλογή

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή δες λίγο τι power plan εχει ο υπολογιστής. Κάτι μου λέει ότι θα είσαι σε Ryzen balanced. Βάλε Windows balanced. Μετά ενεργοποίησε το docp για τις ραμ και το pbo για το cpu. Τέλος κάνε κι ένα undervolt με offset -0,75 έως -0,1 και θα είσαι κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ianpan24 είπε

Για αρχή δες λίγο τι power plan εχει ο υπολογιστής. Κάτι μου λέει ότι θα είσαι σε Ryzen balanced. Βάλε Windows balanced. Μετά ενεργοποίησε το docp για τις ραμ και το pbo για το cpu. Τέλος κάνε κι ένα undervolt με offset -0,75 έως -0,1 και θα είσαι κομπλέ. 

εχει Msi μητρικη δεν εχει Offset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με windows performance είμαι έχω ενεργοποιήσει το xmp για τις μνήμες , το pbo  που μου αναφέρεις δεν ξέρω τι είναι το ρεύμα ένα σταθερό ,όταν προσπάθησα να το κατεβάσω και να αφήσω τη συχνότητα στο αυτόματο δεν δούλευε σωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Με windows performance είμαι έχω ενεργοποιήσει το xmp για τις μνήμες , το pbo  που μου αναφέρεις δεν ξέρω τι είναι το ρεύμα ένα σταθερό ,όταν προσπάθησα να το κατεβάσω και να αφήσω τη συχνότητα στο αυτόματο δεν δούλευε σωστά 

 

37 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αν θες βρες στο amd cbs μενου το Precision Βoost Οverdrive αν υπαρχει και καντο enable

Ταση δεν μπορεις να πειραξεις το ξεχνας ,την αφηνεις στο auto

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής 2 bsod...

1) page fault in non page area (δεν έχω ιδέα τι είναι)

2) nvlddmkm.sys (άλλαξα drivers και μέχρι στιγμής δεν ξανάκανε τίποτα)

 

Edit:

_20181207_132234.JPG

Επεξ/σία από dimips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, akoinonitos είπε

dis ,δεν δοκιμασα με enabled να σου πω την αληθεια κατσε μια να το τσεκαρω

Mε geardown enabled οχι

επισης μετα το Bios update μου κρατησε ολα τα προφιλ που ειχα σωσει στο Bios αλλα δεν τα δεχεται και θελει clear cmos μετα ,βασικα εχει γινει λιγο σπα....κο το Bios.

Aπο Memory overclock το ταβανι μου εξακολουθει να ειναι αυτο που ειμαι τωρα ουτε Mhz παραπανω...

Επισης το κουλο  αν αλλαξω θεση στα dimms τις μνημες μεταξυ τους δεν δεχεται το overclock (3600Mhz) και μου τα γυριζει default  αν τις ξαναβαλω οπως τις ειχα παιζουν κομπλε οπως πρωτα

Πέρασα κι εγώ το νέο BIOS, με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα πριν βλέπω μία διαφορά σε απόδοση 0,5% ως 1% χειρότερη. Εσένα είναι ίδια η απόδοση;

57 λεπτά πριν, dimips είπε

Μέχρι στιγμής 2 bsod...

1) page fault in non page area (δεν έχω ιδέα τι είναι)

2) nvlddmkm.sys (άλλαξα drivers και μέχρι στιγμής δεν ξανάκανε τίποτα)

Edit:

_20181207_132234.JPG

3200 μνήμες σε X370 δεν είναι εύκολη υπόθεση. Κατέβα 2933 αρχικά να έχεις ένα stable σύστημα και σιγά σιγά μετά ανεβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πέρασα κι εγώ το νέο BIOS, με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα πριν βλέπω μία διαφορά σε απόδοση 0,5% ως 1% χειρότερη. Εσένα είναι ίδια η απόδοση;

να σου πω την αληθεια δεν το εχω προσεξει ,θα το τσεκαρω ,για καποιο λογο βλεπω καλυτερες θερμοκρασιες ωστοσο ειτε Overclocked ειτε με Pbo.

1 ώρα πριν, dimips είπε

Μέχρι στιγμής 2 bsod...

1) page fault in non page area (δεν έχω ιδέα τι είναι)

2) nvlddmkm.sys (άλλαξα drivers και μέχρι στιγμής δεν ξανάκανε τίποτα)

Edit:

_20181207_132234.JPG

ποιες μνημες εχεις ποια μητρικη ποσο τις τρεχεις και με τι timings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...