Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, renaxan said:

Δεν έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ο 2700x. Πόσο πρέπει να περιμένεις την νέα σου κάρτα? 

Ούτε ξέρω. Θα την ακυρώσω. Με έχουν κρεμάσει όλα τα Σκρουτζομαγαζα. Η μητρική έλεγε σε απόθεμα και ήρθε σε 10 μέρες. Η 1060 η palit έλεγε σε απόθεμα και είναι ακόμη σε επεξεργασία μετά από 10 μέρες στα 280. Έχω εδώ κοντά

Asus strix 1060 6gb στα 250 

msi 1060 6gb OC στα 230.

Και οι δύο ενός έτους. Σε ποια να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, dimips είπε

Ούτε ξέρω. Θα την ακυρώσω. Με έχουν κρεμάσει όλα τα Σκρουτζομαγαζα. Η μητρική έλεγε σε απόθεμα και ήρθε σε 10 μέρες. Η 1060 η palit έλεγε σε απόθεμα και είναι ακόμη σε επεξεργασία μετά από 10 μέρες στα 280. Έχω εδώ κοντά

Asus strix 1060 6gb στα 250 

msi 1060 6gb OC στα 230.

Και οι δύο ενός έτους. Σε ποια να πάω;

Asus καλύτερη, MSI φθηνότερη. Όποια θες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Sheogorath said:

Πήρα και κάρτα γραφικών αλλά τίποτα... Δεν ανοίγει πάλι ούτε bios. Μόνο φωτάκια ανεμιστήρες και το ποντίκι. Η μητρική βρίσκεται σύμφωνα με το αυτοκόλλητο που έχει πάνω στην έκδοση 3402 (x370 Asus pro) που απ' ότι είδα δέχεται τους νέους ryzen. Καμία ιδέα 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, dimips είπε
6 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Πήρα και κάρτα γραφικών αλλά τίποτα... Δεν ανοίγει πάλι ούτε bios. Μόνο φωτάκια ανεμιστήρες και το ποντίκι. Η μητρική βρίσκεται σύμφωνα με το αυτοκόλλητο που έχει πάνω στην έκδοση 3402 (x370 Asus pro) που απ' ότι είδα δέχεται τους νέους ryzen. Καμία ιδέα 😁

Tο 3402 δεν ειναι απο τα τελευταια bios  της prime ,μηπως λεει για τους ryzen 2xxxg  στην υποστηριξη?

 

Edit: Φιλε μολις μπηκα και το κοιταξα απο το 3803 και μετα μπαινουν οι 2xxx οποτε θες bios update.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, akoinonitos said:

Tο 3402 δεν ειναι απο τα τελευταια bios  της prime ,μηπως λεει για τους ryzen 2xxxg  στην υποστηριξη?

Edit: Φιλε μολις μπηκα και το κοιταξα απο το 3803 και μετα μπαινουν οι 2xxx οποτε θες bios update.

Εγώ μόλις πήγα να βγάλω τον επεξεργαστή και είχε κολλήσει η cpu πάνω στη ψυχτρα και λύγισαν και μερικά πινς. Όσο πάει γίνεται και καλύτερο.

Screenshot_20181204-233904.png

Επεξ/σία από dimips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimips είπε

Εγώ μόλις πήγα να βγάλω τον επεξεργαστή και είχε κολλήσει η cpu πάνω στη ψυχτρα και λύγισαν και μερικά πινς. Όσο πάει γίνεται και καλύτερο.

Screenshot_20181204-233904.png

Τον περιστρεφεις πρώτα, δεν τον βγάζεις ετσι απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Sheogorath said:

Τον περιστρεφεις πρώτα, δεν τον βγάζεις ετσι απλα.

Τι να πω... Του 2700x δεν περιστρέφεται κουμπώνει σε δύο μεριές... Έπρεπε μάλλον να σηκώσω το μοχλό... Τα έφερα λίγο καλα με ένα τσιμπιδακι. Άλλη φορά δεν θα προσπαθήσω μόνος τέτοια. Και αυτό το κωλομαγαζο απ' το Σκρουτζ αφού είπε ότι το κοίταξαν οι τεχνικοί τους το σχόλιο μου. Μάλλον το ότι δεν postαρε άνοιξε έφταιγε το bios... Τώρα αν καταστράφηκε ο cpu τον ήπιαμε...

Επεξ/σία από dimips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimips είπε

Τι να πω... Του 2700x δεν περιστρέφεται κουμπώνει σε δύο μεριές... Έπρεπε μάλλον να σηκώσω το μοχλό... Τα έφερα λίγο καλα με ένα τσιμπιδακι. Άλλη φορά δεν θα προσπαθήσω μόνος τέτοια. Και αυτό το κωλομαγαζο απ' το Σκρουτζ αφού είπε ότι το κοίταξαν οι τεχνικοί τους το σχόλιο μου. Μάλλον το ότι δεν postαρε άνοιξε έφταιγε το bios... Τώρα αν καταστράφηκε ο cpu τον ήπιαμε...

Ξέρουμε από άλλο τοπικ, μάστορα που τα φτιάχνει ακομα και κομμένα. Μην νοιάζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Sheogorath said:

Ξέρουμε από άλλο τοπικ, μάστορα που τα φτιάχνει ακομα και κομμένα. Μην νοιάζεσαι.

Οποτε θα αρχίσω αύριο να ψάχνω τα σέρβις της Θεσσαλονίκης ποιο έχει ryzen 1ης γενιάς... Καμιά ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, dimips είπε

Εγώ μόλις πήγα να βγάλω τον επεξεργαστή και είχε κολλήσει η cpu πάνω στη ψυχτρα και λύγισαν και μερικά πινς. Όσο πάει γίνεται και καλύτερο.

Screenshot_20181204-233904.png

Οι upcoming στα συγκεκριμενα bios ειναι οι g, θες update σιγουρα ,την ειχα την μητρικη δεν παιζει να επαιρνε τους νεους στα 34xx versions.

Screenshot_2018-12-05-00-22-25.png.b3a69fc9ba8948f5b35dc69f6b8920a1.png

 

Το vision studio Θεσ/νικη δεν ειναι? Αυτοι  θα μπορουν να σου κανουν update πιστευω. Μπορεις να τους κανεις ενα τηλ να ρωτησεις δεν χανεις τπτ.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 9900Κ θα παρει τον καναρινακια και θα πανε για κρεπουλες παρεα.... 😁

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-specs-prices-leaked-upto-16-cores-5-1ghz-on-am4/

...κρατηστε καβα κρεπουλα για τον 10 core της Intel! 😁

Οι intelακιδες μου θυμιζουν τους κατοχους Yugo με εξατμηση GT που στηνονται στα φαναρια....και περναει ο οδοστρωτηρας και τους ξεμπαζωνει! 

ΞΕΦΟΥΣΚΩΣΕ ΤΟ ΣΑΠΑΚΙ ΤΗΣ INTEL 😂 

0 2700X εχει καταναλωσει 105 watt και ο 9900Κ της Intel ειναι στα 185 watt. Στα 95 watt (γιατι τοσα δηλωνει η intel) που τον εριξε το anandtech ειναι πισω απο 2700Χ.

https://postimg.cc/ZBF6nwxq

Αποτελεσματα (τα πιο βαρια προγραμματα που παιζουν εκει εξω)

1.png

2.png

 

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 hours ago, akoinonitos said:

Tο 3402 δεν ειναι απο τα τελευταια bios  της prime ,μηπως λεει για τους ryzen 2xxxg  στην υποστηριξη?

Edit: Φιλε μολις μπηκα και το κοιταξα απο το 3803 και μετα μπαινουν οι 2xxx οποτε θες bios update.

Δεν είναι ανάγκη να έχει το bios που λέει το αυτοκόλλητο. Δύο φορές πήρα μητρικές από 2 διαφορετικά σκρουτζομάγαζα, και τις 2 μου είχαν κάνει bios update στο latest χωρίς καν να μου το πουν. Εννοείται το bios είχε άλλο αυτοκόλλητο πάνω. :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, GeorgeMan said:

Δεν είναι ανάγκη να έχει το bios που λέει το αυτοκόλλητο. Δύο φορές πήρα μητρικές από 2 διαφορετικά σκρουτζομάγαζα, και τις 2 μου είχαν κάνει bios update στο latest χωρίς καν να μου το πουν. Εννοείται το bios είχε άλλο αυτοκόλλητο πάνω. :-) 

Εμένα αν και τους είπα δε μου κάνανε. Οπότε πήγα στο Visual Studio, αν και δεν είχα πάρει τη μητρική από κει, και μου το κάνανε αμέσως. Όλα τρέχουν ρολόι προς το παρόν πάνω στην x370 asus pro. Οι ram στα 3200 και ο επεξεργαστής στο hw monitor φτάνει στα 4.4 από.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimips είπε

Εμένα αν και τους είπα δε μου κάνανε. Οπότε πήγα στο Visual Studio, αν και δεν είχα πάρει τη μητρική από κει, και μου το κάνανε αμέσως. Όλα τρέχουν ρολόι προς το παρόν πάνω στην x370 asus pro. Οι ram στα 3200 και ο επεξεργαστής στο hw monitor φτάνει στα 4.4 από.

πιανει 4.4 ο 2700Χ? για βαλε hwinfo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Lezantas26 said:

πιανει 4.4 ο 2700Χ? για βαλε hwinfo

Δεν το έβγαλα print screen. Είχε φτάσει max σε μερικά cores έλεγε 4404. Τώρα που το κοιτάω δεν έχει φτάσει τόσο ακόμη μέχρι 4341 λέει. Αν πάει θα το πω. Το cpu fan που συνεχώς μαρσάρει έχει κάποιο fix ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...