Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, serospcp99 είπε

Τι ακριβως εννοεις φιλε;; Δεν γνωριζω τι παιζει. Μπορεις να μου πεις;;

Οι MSI δεν δουλεύουν το offset απο οτι εχει διαβασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Οι MSI δεν δουλεύουν το offset απο οτι εχει διαβασει.

Που σημαινει?? Δλδ μου προτεινεις να παω σε αλλον κατασκευαστη?(σορρυ που ριχνω το επιπεδο αλλα απο καπου πρεπει να μαθω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 minutes ago, serospcp99 said:

Που σημαινει?? Δλδ μου προτεινεις να παω σε αλλον κατασκευαστη?(σορρυ που ριχνω το επιπεδο αλλα απο καπου πρεπει να μαθω)

Δεν μπορείς να πειράξεις την τάση με ±, δηλαδή αν θέλεις να κάνεις overclocking ή undervolting μπορείς μόνο να την "καρφώσεις" να είναι μόνιμα όπου θες. Αυτό σε δυσκολεύει αρκετά και χάνεται το energy efficiency αν δεν κάνεις κάτι με το PC, δηλαδή όταν είναι idle.

Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτοί ή όροι ή δεν θέλεις να ασχοληθείς, τότε προχώρα με την MSI, είναι καλή μητρική. Στις εργοστασιακές ρυθμίσεις λειτουργεί μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν μπορείς να πειράξεις την τάση με ±, δηλαδή αν θέλεις να κάνεις overclocking ή undervolting μπορείς μόνο να την "καρφώσεις" να είναι μόνιμα όπου θες. Αυτό σε δυσκολεύει αρκετά και χάνεται το energy efficiency αν δεν κάνεις κάτι με το PC, δηλαδή όταν είναι idle.

Αν δεν ξέρεις τι είναι αυτοί ή όροι ή δεν θέλεις να ασχοληθείς, τότε προχώρα με την MSI, είναι καλή μητρική. Στις εργοστασιακές ρυθμίσεις λειτουργεί μια χαρά.

Ευχαριστω φιλε, επειδη ειναι το πρωτο μου build δεν θελω να ασχοληθω ακομα με oc γιατι αφενος πιστευω οτι δεν το χρειαζομαι και αφετερου δεν γνωριζω ακριβως τι παιζει σε ολους τους τομεις.. πχ ταχυτητα, ταση κλπ... Το μονο που θελω να κανω ειναι να τρεξω τις μνημες στην ταχυτητα που τις αγορασα... Ουτως η αλλως το pc προοριζεται για προγραμματα οπως autocad, android studio και προγραμματισμο.. Οποτε θαρρω οτι για αρχη εστω με εργοστασιακες ρυθμισεις θα ειμαι decent.. Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Λεω να το αφησω 4250Mhz για 24/7

https://www.userbenchmark.com/UserRun/12303377

aida.png.0781f8d47d8e6e5151fe9e991587554d.png

cb.png.dd163f3d395d83cc4ae6f366a3a1945e.pnggfdhtd.png.41a379aa8d1a5f91cf4dfb302ecd555b.png

vray.png.9fcaeb94d09f179c347afda00f7c5236.png

Δε μου αρέσει που δε κάνει downclock όμως με fixed multiplier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

downclock κανει, downvolt δεν κανει

Ναι σωστά, downvolt. Ενώ σίγουρα έκανε ο 1700Χ σε παλιότερα agesa. BTW έχουμε κανένα νέο για τη μητρική μας για νέο BIOS; Έχω καιρό να μπω overclock.net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Ναι σωστά, downvolt. Ενώ σίγουρα έκανε ο 1700Χ σε παλιότερα agesa. BTW έχουμε κανένα νέο για τη μητρική μας για νέο BIOS; Έχω καιρό να μπω overclock.net.

Δεν εχω δει κατι, ελεγαν για τελος του μηνα αλλα δεν το κοβω ,βασικα εγω δεν περιμενω  και κατι να αλλαξει ,η μητρικη ειναι οκ με αυτον το agesa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτό το Review και με Χ370 ο τσάκαλος έχει πάρει καλό boost στα 3333 απο subtimings tweak, υπάρχει καμία περίπτωση να κάνει κάποιος ένα παρόμοιο τεστ σε BF 1+5 / Witcher 3 σε 1080P με 1080 Ti+ και να συγκρίνουμε με 9900K απο τους reviewers ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι 150ε. Για τον 2700x καλύτερα να προτιμήσω κάποια. Χ370 μητρική; Ετοιμοπαραδοτες είναι η asus x370 prime 120e και στα 150ε Asus strix -f

Το pc προορίζεται για 3d editing - rendering. Θα έχει τη στοκ ψύκτρα όποτε μπορεί να παίξω με undervolt.

Τα υπόλοιπα θα είναι:

Ram-G skill rampage V 3200/16cl 2x8 + 2x8 = 32gb

Psu-Antec 650watt Earthwatts gold

Κουτι-Cougar mx330-g

Ssd 860evo 500gb

Κάρτα γραφικών 1050ti ή 1060 

Επεξ/σία από dimips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimips είπε

Μέχρι 150ε. Για τον 2700x καλύτερα να προτιμήσω κάποια. Χ370 μητρική; Ετοιμοπαραδοτες είναι η asus x370 prime 120e και στα 150ε Asus strix -f

Το pc προορίζεται για 3d editing - rendering. Θα έχει τη στοκ ψύκτρα όποτε μπορεί να παίξω με undervolt.

Τα υπόλοιπα θα είναι:

Ram-G skill rampage V 3200/16cl 2x8 + 2x8 = 32gb

Psu-Antec 650watt Earthwatts gold

Κουτι-Cougar mx330-g

Ssd 860evo 500gb

Κάρτα γραφικών 1050ti ή 1060 

Με αυτες τις μνημες (μαλλον εννοεις τις ripjaws) παρε x470-b450 μητρικη για να αποφυγεις τυχων θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, akoinonitos said:

Με αυτες τις μνημες (μαλλον εννοεις τις ripjaws) παρε x470-b450 μητρικη για να αποφυγεις τυχων θεματα.

Ναι ripjaws. Γενικά δεν τρέχουν ή επειδή είναι 32gb 4dimm;  Νομίζω διάβασα ότι παίζουν φουλ στους x370. Να διαλέξω άλλες ram? Νομίζω προλαβαίνω δεν τις έστειλαν ακόμη.

Οι x470 και b450 όσες δεν είναι ακριβές δηλαδή κάνα 190e που έχει η x470 prime μπορούν να σηκώσουν τον 2700x αποτελεσματικά; Εναλλακτικά ποια x470 ή b450 προτείνεις ώστε να τρέχει καλά ο 2700x ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...