Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

το θέμα είναι να δούμε τι παίζει με τα ρεύματα στους ryzen

Spoiler

Εχεις καποιο προβλημα με το συστημα σου? Ποσο καιρος εχεις τον 1600x? Eχεις παρατηρησει dowgrade στο στιπ? Ρωτα αυτο που σε ανησυχει στο amd forum.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

i7 9700K ή αν κάνουμε τη  απόλυτη μλκια 9900Κ

Απόλυτη είναι όποιον απο τους 2 πάρεις ....

Και 1.4volt να χτυπάει so what? σου είπε κανείς ότι θα έχει θέμα ? 4 x ryzen 1600x = i7 9700K τιμολογιακά, δε βάζω το έξτρα κόστος για μητρική... 

Να πω έχεις και καμιά κάρτα γραφικών κτήνος που ζορίζει τον 1600 άντε να το δεχτώ... Μη σκορπάς τσάμπα χρήματα  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos

συνεχιζω σε αυτο το thread γιατι στο αλλο ξεφευγουμε λιγο με τις λεπτομερειες..
2700x, asus rog strix x470-f agaming, ram 32gb (F4-3200C16D-32GTZR), wraith prism
Σε 2 ωρες που θα επιστερεψω στο γραφειθο θα δοκιμασω τα σετινγκς που μου προτεινεις. 
Πριν φυγω δοκιμασα performance enchancer auto, pbo enabled, scalar auto kai offset -0,1v. Στην ουσια δλδ ολα auto εκτος απο DOCP, PBO και undervolt.
Ετρεξα 7-8 cinebench συνεχομενα και ειχα σκορ περιπου 1780 και max temp 75C. Τα ρευματα ηταν προφανως πιο κατω με το -0,1v αλλα και παλι εκαναν spikes εως 1,44v.
Οταν κανει render η ταση σταθεροποιειται στο 1,25 και η συχνοτητες στο 4050 περιπου. Μια χαρα. Αν μπορουσα να κρατησω και τα spikes κατω απο 1,4v κατι τη θερμοκρασια κατω απο 70C θα ημουν ευτυχισμενος :P Σκεφτομαι να δοκιμασω περαιτερω undervolt αλλα δεν εχω διαβασει πουθενα για σταθερο pc με κατω απο -0,1v. Θα δειξει το IBT προφανως..

Θα επανελθω με τα αποτελεσματα οταν εφαρμοσω οτι μου προτεινες.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2018 στις 2:15 ΜΜ, leros2004 είπε

Απόλυτη είναι όποιον απο τους 2 πάρεις ....

Και 1.4volt να χτυπάει so what? σου είπε κανείς ότι θα έχει θέμα ? 4 x ryzen 1600x = i7 9700K τιμολογιακά, δε βάζω το έξτρα κόστος για μητρική... 

Να πω έχεις και καμιά κάρτα γραφικών κτήνος που ζορίζει τον 1600 άντε να το δεχτώ... Μη σκορπάς τσάμπα χρήματα  

+1000000000000

Ο 1600 πάει για αλλαγή μόνο αν έχεις 144 Hz 1080p monitor και κάρτα από 1080 και πάνω. Αλλιώς σφυρίζεις αδιάφορα. Το πολύ πολύ να του κάνεις ένα oc στα 3.8 και να σφίξεις λίγο παραπάνω τα timings για να δεις αν όντως υπάρχουν αισθητές διαφορές (δε μιλάμε για starcraft/csgo/lol/overwatch και άλλα single threaded σενάρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ianpan24 είπε

@akoinonitos

συνεχιζω σε αυτο το thread γιατι στο αλλο ξεφευγουμε λιγο με τις λεπτομερειες..
2700x, asus rog strix x470-f agaming, ram 32gb (F4-3200C16D-32GTZR), wraith prism
Σε 2 ωρες που θα επιστερεψω στο γραφειθο θα δοκιμασω τα σετινγκς που μου προτεινεις. 
Πριν φυγω δοκιμασα performance enchancer auto, pbo enabled, scalar auto kai offset -0,1v. Στην ουσια δλδ ολα auto εκτος απο DOCP, PBO και undervolt.
Ετρεξα 7-8 cinebench συνεχομενα και ειχα σκορ περιπου 1780 και max temp 75C. Τα ρευματα ηταν προφανως πιο κατω με το -0,1v αλλα και παλι εκαναν spikes εως 1,44v.
Οταν κανει render η ταση σταθεροποιειται στο 1,25 και η συχνοτητες στο 4050 περιπου. Μια χαρα. Αν μπορουσα να κρατησω και τα spikes κατω απο 1,4v κατι τη θερμοκρασια κατω απο 70C θα ημουν ευτυχισμενος :P Σκεφτομαι να δοκιμασω περαιτερω undervolt αλλα δεν εχω διαβασει πουθενα για σταθερο pc με κατω απο -0,1v. Θα δειξει το IBT προφανως..

Θα επανελθω με τα αποτελεσματα οταν εφαρμοσω οτι μου προτεινες.

Ευχαριστω.

Φιλε οτι και να κανεις τα spikes πανω απο 1.4ν θα ειναι. Μονο αν κλεισεις το core performance boost θα εχεις χαμηλες τασεις που στην ουσια θα παιζει στα 3700mhz μονιμα. Μην το φοβασαι απλα ετσι δουλευει λογω single core boost.

Τωρα αν κατεβασεις και αλλο το offset το πιο πιθανο ειναι να εχεις ασταθειες σε single core και ας περναει ibt για παραδειγμα. 

Δοκιμασε αυτα που σου εγραψα και μας λες.

Tο στοκ κουλερ εχεις επανω?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μια βοήθεια, πάω για αγορά τον 2700χ και σκέφτομαι για μητρική και ραμ.

Έχω κάνει και στο αντίστοιχο θέμα.

 

Τι θα βάζατε? Taichi ή Asus Rog Crosshair VII Hero? και ένα σετάκι ραμ για την κάθε μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κλείσει το PBO και με λίγο undervolt δε θα έχει spikes πάνω από 1,4. Με την στοκ ψύκτρα έτσι κι αλλιώς το PBO δεν ενδείκνυται. Καλύτερα να το βάλει στο off. Φαίνεται άλλωστε από το σκορ του ότι δε μπορεί να κρατήσει ούτε την στοκ απόδοση με το PBO λόγω αυξημένης θερμότητας. Με απλό PBO enabled έπρεπε να πιάνει 1900 αν δεν υπερθερμαινόταν, 1860 χωρίς performance bias.

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν κλείσει το PBO και με λίγο undervolt δε θα έχει spikes πάνω από 1,4. Με την στοκ ψύκτρα έτσι κι αλλιώς το PBO δεν ενδείκνυται. Καλύτερα να το βάλει στο off. Φαίνεται άλλωστε από το σκορ του ότι δε μπορεί να κρατήσει ούτε την στοκ απόδοση με το PBO λόγω αυξημένης θερμότητας. Με απλό PBO enabled έπρεπε να πιάνει 1900 αν δεν υπερθερμαινόταν, 1860 χωρίς performance bias.

Βασικα δεν εχω ιδεα τι κουλερ εχει το παιδι ,αλλα απο οτι θυμαμαι και με κλειστο pbo βαραει 1.425v +

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Βασικα δεν εχω ιδεα τι κουλερ εχει το παιδι ,αλλα απο οτι θυμαμαι και με κλειστο pbo βαραει 1.425v +

wraith prism έχει, το γράφει παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dinoel είπε

Θέλω μια βοήθεια, πάω για αγορά τον 2700χ και σκέφτομαι για μητρική και ραμ.

Έχω κάνει και στο αντίστοιχο θέμα.

Τι θα βάζατε? Taichi ή Asus Rog Crosshair VII Hero? και ένα σετάκι ραμ για την κάθε μητρική.

Aπο τα parts που εχεις θα αλλαζα τα εξης:

Mητρικη :asus prime x470 pro

Μνημες :G.Skill Sniper X 16GB DDR4-3400MHz (F4-3400C16D-16GSXW)

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

wraith prism έχει, το γράφει παραπάνω.

Δεν το ειχα δει ,θενκς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εβλεπα τις αγγελιες στο σκρουτζ για 2700x και παρατηρησα μεγαλες διαφορες στο ευρος τιμης απο τα μαγαζια, της ταξεως των 100 ευρω (310ε-400ε+).

Παρατηρησα επισης οτι καποια μαγαζια γραφουν συχνοτητα 3.7 και καποια αλλα 4.3. Τα μαγαζια στο σκρουτζ αναφερονται ολα στο ιδιο cpu ή ειναι δυο διαφορετικοι; https://www.skroutz.gr/s/14650952/AMD-Ryzen-7-2700X-Box.html

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, serospcp99 είπε

Καλησπερα, εβλεπα τις αγγελιες στο σκρουτζ για 2700x και παρατηρησα μεγαλες διαφορες στο ευρος τιμης απο τα μαγαζια, της ταξεως των 100 ευρω (310ε-400ε+).

Παρατηρησα επισης οτι καποια μαγαζια γραφουν συχνοτητα 3.7 και καποια αλλα 4.3. Τα μαγαζια στο σκρουτζ αναφερονται ολα στο ιδιο cpu ή ειναι δυο διαφορετικοι; https://www.skroutz.gr/s/14650952/AMD-Ryzen-7-2700X-Box.html

Ευχαριστω.

Τα ίδια είναι όλα 3.7 είναι τα base clocks, 4.3 το boost σε 1-2 threads με xfr2.

P.S. 130 ευρώ παραπάνω από τον 1700x δε τα αξίζει, αλλά ok γούστα είναι αυτά.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και πως  προκυπτει τετοια διαφορα στην τιμη; Δλδ ο αλλος που το χει 400ε περιμενει να το πουλησει; Anyway. Αρα παω στα πιο φθηνα απο σκρουτζ; Γνωριζεις κανενα απ τα συγκεκριμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, serospcp99 είπε

Καλα και πως  προκυπτει τετοια διαφορα στην τιμη; Δλδ ο αλλος που το χει 400ε περιμενει να το πουλησει; Anyway. Αρα παω στα πιο φθηνα απο σκρουτζ; Γνωριζεις κανενα απ τα συγκεκριμενα;

Οπου τον βρεις πιο φθηνα ,αλλωστε μπορεις να κανεις απευθειας rma στην amd αν κατι ειναι ελαττωματκο ευκολα και γρηγορα και χωρις εξοδα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι τελευταιο. Μου ειχες προτεινει τις sniper x 3400 οπως και σε ενα αλλο παιδι οι οποιες τρεχουν σε cl 16. Εγω θα μπορεσω απο bios να τις τρεξω σε cl 14; Ρωταω γιατι σε ενα αλλο post διαβασα οτι σε 144Hz monitor, που σκεφτομαι να παρω, ειναι προτιμοτερο το cl14. Ή δεν αξιζει καν να το προσπαθησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...