Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

O νεος agesa 1.0.0.6 αφαιρει σε ολες τις μητρικες το pbo scalar ,πειτε αντιο στο x10

Που σημαίνει ότι τελικά αναγνωρίζουν ότι ίσως είναι επικίνδυνο με τις αυξομειώσεις σε voltage?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LionHurt1982 είπε

Που σημαίνει ότι τελικά αναγνωρίζουν ότι ίσως είναι επικίνδυνο με τις αυξομειώσεις σε voltage?

Δεν ξερω να σου πω με σιγουρια. Για παραδειγμα τωρα το γυρισα απο x10 σε auto και ειναι το ιδιο ακριβως.

 

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Πότε θα έχουμε νέο biosb με agesa 1.0.0.6? Για το pbo Κλάιν .. με nonX είμαι 😁

Εμεις με την asus που ειναι τα ζωα μου αργα μας κοβω να τον βλεπουμε τελος αυτουνου  με αρχες του αλλου μηνα 😛

Παντως ενα παιδι που τον τεσταρει στην ch7 και ch6 δεν ειδε καμια διαφορα εκτος απο το οτι εχει αφαιρεθει το scalar

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

O νεος agesa 1.0.0.6 αφαιρει σε ολες τις μητρικες το pbo scalar ,πειτε αντιο στο x10

Στην Taichi x470 έχει αφαιρεθεί από το bios 1.50 (agesa 1.0.0.4)... αλλά εκεί ούτε το απλό enabled στο pbo δεν παίζει. Έβαλα το αρχικό bios 1.10 (agesa 1.0.0.2) και παίζουν όλα με οποιοδήποτε συνδυασμό και με τις μνήμες στα 3466/3600 ταυτόχρονα και με x10.

Το αν οι αυξομειώσεις τελικά κάνουν κακό στην υγεία τότε καλώς να αφαιρεθεί το x10... κατά τ'αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν όταν ανεβάζουν νέο bios ... μητρική των 200+€, με τέτοια ποιότητα στο pcb και τα vrm και να "χαλάνε" αυτά που δουλεύουν ήδη.

Βέβαια όλοι οι κατασκευαστές λένε ότι bios δεν αλλάζουμε αν δεν υπάρχει πρόβλημα.. αλλά ξέρω γω; γιατί τέτοια χάλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Στην Taichi x470 έχει αφαιρεθεί από το bios 1.50 (agesa 1.0.0.4)... αλλά εκεί ούτε το απλό enabled στο pbo δεν παίζει. Έβαλα το αρχικό bios 1.10 (agesa 1.0.0.2) και παίζουν όλα με οποιοδήποτε συνδυασμό και με τις μνήμες στα 3466/3600 ταυτόχρονα και με x10.

Το αν οι αυξομειώσεις τελικά κάνουν κακό στην υγεία τότε καλώς να αφαιρεθεί το x10... κατά τ'αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν όταν ανεβάζουν νέο bios ... μητρική των 200+€, με τέτοια ποιότητα στο pcb και τα vrm και να "χαλάνε" αυτά που δουλεύουν ήδη.

Βέβαια όλοι οι κατασκευαστές λένε ότι bios δεν αλλάζουμε αν δεν υπάρχει πρόβλημα.. αλλά ξέρω γω; γιατί τέτοια χάλια;

σε πολλα απο αυτα δεν φταινε οι κατασκευαστες αλλα η amd ,για παρδειγμα η asus εχει μεινει ακομα στον 1.0.0.2 γιατι ειχε θεματα με τον 1.0.0.4 και δεν τον κυκλοφορησε καν...

επισης διαβασα οτι η amd οσον αφορα τις μνημες ,παρολο που υπαρχουν παραπολλες ρυθμισεις που μπορει να αφησει ελευθερες προς τους κατασκευαστες ,τις εχει κλειδωμενες (κρυφες) σε αντιθεση με την Intel που εχει τα παντα στη διαθεση των κατασκευαστων. Ο λογος που ο stilt σταματησε την υποστηριξη για το rtc ειναι οτι ζητησε απο την amd να "ξεκλειδωσει" καποια πραγματακια ωστε να μπορει να διαβαζει το checker και του το αρνηθηκαν.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας, ηθελα να ρωτησω κατι για την mobo msi x40 gaming pro carbon.

Βλεπω οτι στο site της οταν ψαχνεις για ram configuration (https://www.msi.com/Motherboard/support/X470-GAMING-PRO-CARBON#support-mem-14

στα 3200 εχει μεχρι 16 gb. Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο; Δλδ στην ουσια δεν μπορουμε να βαλουμε παραπανω;

Το ιδιο συμβαινει και οταν παω στο site της gskill Αμα βαλω πχ την συγκεκριμενη mobo μου βγαζει ραμ μεχρι 16.

Αντιθετα οταν βαζω την asus x470 prime μου βγαζει οσο gb θελω.

 

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από serospcp99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@serospcp99Γιατί απλά η MSI είναι lazy και δεν έχει τεστάρει διπλά kits ή quad kits ή μεγαλύτερα kits ή απλά βαρέθηκε να κάνει update την QVL list. 

Παίζω σε 2x16 3200 CL15 GSkill στα 3200 CL14. Και στο QVL της μητρικής υπάρχει μόνο ΕΝΑ kit 3200MHz από GSkill, και αυτό 4x4=16GB. Γελάει ο κόσμος...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, serospcp99 είπε

Καλησπερα σας, ηθελα να ρωτησω κατι για την mobo msi x40 gaming pro carbon.

Βλεπω οτι στο site της οταν ψαχνεις για ram configuration (https://www.msi.com/Motherboard/support/X470-GAMING-PRO-CARBON#support-mem-14

στα 3200 εχει μεχρι 16 gb. Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο; Δλδ στην ουσια δεν μπορουμε να βαλουμε παραπανω;

Το ιδιο συμβαινει και οταν παω στο site της gskill Αμα βαλω πχ την συγκεκριμενη mobo μου βγαζει ραμ μεχρι 16.

Αντιθετα οταν βαζω την asus x470 prime μου βγαζει οσο gb θελω.

Ευχαριστω.

Φιλε καλησπερα , σου παντησα και στο αλλο νημα που ρωτησες και σου εβαλα και ss ,τοσα κιτ εχει πανω απο 16gb κατι δεν καταλαβαινεις σωστα :)

 

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε, εχεις δικιο απλα διαβαζω τοσα καθε μερα για τις μνημες γιατι δεν θελω να κανω καποιο λαθος και στο τελος χανω λιγο τη μπαλα.

Επισης μπαινει και το οικονομικο στη μεση μετα απο καποιο σημειο γιατι στην τελικη μιλαμε για 200+ μονο για ραμ ετσι;

Για να μην το κουραζω κα τρωω και το χρονο σας, μπορειτε να μου προτεινετε 1, 2 καλες μνημες για συστημα 2700x και msi x470 gaming pro carbon.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που γίνονται με τα ρεύματα στους ryzen με ανησυχούν...ακόμα και όλα στοκ να τα έχεις και να μην έχεις πειράξει καμία ρύθμιση από το bios, να βλέπω στον chrome να βαράει 1.4v, με ανησυχεί η διάρκεια ζωής του επεξεργαστή στην πάροδο των χρόνων.. Γιατί η αλήθεια είναι ότι οι intel επεξεργαστές είναι σκυλιά και εύκολα σου κρατάμε 10ετια+.. θα μου πείτε ποιος κρατάει επεξεργαστη 10 χρόνια.. λίγοι.. πολύ λίγοι...Αλλά είναι ψυχολογικό το θέμα.. και γενικά αυτό με το ρεύμα είναι κάτι το οποίο με βάζει σε σκέψεις να γυρίσω στην Intel παρόλο που οι zen2 θα είναι οι κορυφαίοι επεξεργαστές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, serospcp99 είπε

Καλησπερα φιλε, εχεις δικιο απλα διαβαζω τοσα καθε μερα για τις μνημες γιατι δεν θελω να κανω καποιο λαθος και στο τελος χανω λιγο τη μπαλα.

Επισης μπαινει και το οικονομικο στη μεση μετα απο καποιο σημειο γιατι στην τελικη μιλαμε για 200+ μονο για ραμ ετσι;

Για να μην το κουραζω κα τρωω και το χρονο σας, μπορειτε να μου προτεινετε 1, 2 καλες μνημες για συστημα 2700x και msi x470 gaming pro carbon.

Ευχαριστω.

Σε σχετικα οικονομικο κιτ αυτες https://www.skroutz.gr/s/14161425/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GSXWB.html

Σε bdies αυτες https://www.skroutz.gr/s/15373233/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3400MHz-F4-3400C16D-16GSXW.html

 

29 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Όλα αυτά που γίνονται με τα ρεύματα στους ryzen με ανησυχούν...ακόμα και όλα στοκ να τα έχεις και να μην έχεις πειράξει καμία ρύθμιση από το bios, να βλέπω στον chrome να βαράει 1.4v, με ανησυχεί η διάρκεια ζωής του επεξεργαστή στην πάροδο των χρόνων.. Γιατί η αλήθεια είναι ότι οι intel επεξεργαστές είναι σκυλιά και εύκολα σου κρατάμε 10ετια+.. θα μου πείτε ποιος κρατάει επεξεργαστη 10 χρόνια.. λίγοι.. πολύ λίγοι...Αλλά είναι ψυχολογικό το θέμα.. και γενικά αυτό με το ρεύμα είναι κάτι το οποίο με βάζει σε σκέψεις να γυρίσω στην Intel παρόλο που οι zen2 θα είναι οι κορυφαίοι επεξεργαστές.. 

Εχεις 1600x και σκεφτεσαι να γυρισεις σε Intel επειδη βλεπεις 1.4v σε chrome αν καταλαβα καλα? Kαι αν πας σε ιντελ ποιον θα παρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε σχετικα οικονομικο κιτ αυτες https://www.skroutz.gr/s/14161425/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GSXWB.html

Σε bdies αυτες https://www.skroutz.gr/s/15373233/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3400MHz-F4-3400C16D-16GSXW.html

Εχεις 1600x και σκεφτεσαι να γυρισεις σε Intel επειδη βλεπεις 1.4v σε chrome αν καταλαβα καλα? Kαι αν πας σε ιντελ ποιον θα παρεις ?

i7 9700K ή αν κάνουμε τη  απόλυτη μλκια 9900Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

i7 9700K ή αν κάνουμε τη  απόλυτη μλκια 9900Κ

Spoiler

Ε αμα εχεις τα φραγκα πηγαινε

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ε αμα εχεις τα φραγκα πηγαινε

το θέμα είναι να δούμε τι παίζει με τα ρεύματα στους ryzen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...