Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/10/2018 at 13:08, Luciddream said:

Εχουμε ιδέα τι κατανάλωση έχει ένα σύστημα με 2700x, 1-2 SSD, ενα HDD, 4-5 USB (mouse, keyboard, controller, όλα με καγκουρολεντακια) και μια GPU? Έχω ένα τροφοδοτικό 400άρι και σκέφτομαι μήπως το έβαζα μέχρι να δω αν θα πάρω καινούριο. Το main μου αυτήν την στιγμή πρέπει να εχει κλεισει τα 10 χρονια χρησης.

 

On 27/10/2018 at 13:18, akoinonitos said:

Σου φτανει οριακα νομιζω ,δεν ειναι και οτι καλυτερο ,180watt περιπου εχει η gtx βαλε και 110watt η cpu συν τους δισκους αλλα αυτα σε full load  και των δυο

Σήμερα πήρα έναν μετρητή κατανάλωσης που είχα παραγγείλει και τον έβαλα πάνω στο PC. Σε παιχνίδι (WoW) αλλά και σε benchmark (Cinebench), με το ζόρι φτάνει 220W. Τα έχω όλα πάνω εκτός απο τον HDD. Θα δοκιμάσω και κανένα πιο GPU intensive benchmark. Μήπως το παρακάνουμε με τα τροφοδοτικά ? 😛

Θα κάνω και ένα OCCT και θα ποστάρω πάλι

Edit: OCCT: 170 W σε CPU + GPU test.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις bootara σε Linux και βλέπω μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση. Σε idle είναι ίδια και ίσως λίγο καλύτερα, αλλά κατάφερα με vray να φτάσω μέχρι και 260W. Δεν ξέρω αν φταίει το "power plan" του Linux, οι drivers της Nvidia, ή ο Window Manager, πάντως και μόνο το ποντίκι που κουνάω ανεβάζει έως και 20W 😛 ωραίο γκατζετάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε idle  με τον Ryzen 7 1700@3800 1.225v, R9 380, 2 dimmakia μνήμες , ledοταινία και 5 ανεμιστήρες χαμηλές στροφες  + PWM αντλια χαμηλά, με μετρητή στον τοίχο είμαι στα 53Watt, πόσο έχεις εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, obijuan1983 said:

Σε idle  με τον Ryzen 7 1700@3800 1.225v, R9 380, 2 dimmakia μνήμες , ledοταινία και 5 ανεμιστήρες χαμηλές στροφες  + PWM αντλια χαμηλά, με μετρητή στον τοίχο είμαι στα 53Watt, πόσο έχεις εσύ?

Για Windows ή Linux? Άνοιξα ένα τοπικ για το Linux σχετικό με το θέμα. Σε Linux που ειμαι τώρα idle έχω 62 περίπου. Με το που ανοίξω προγράμματα εκτοξεύεται. Δεν νομίζω να φταίει ο Ryzen πάντως. Μάλλον οι Default ρυθμίσεις του Linux είναι. Εν το μεταξύ νομίζω το PBO δεν δουλεύει, ή απλά δεν ξέρω πως να το δω. Θα το ψάξω λίγο καλύτερα 😛

edit: 51W idle μόλις ενεργοποίησα όλα τα power savings σε Linux, εκτός απο mouse, keyboard, ακουστικά. Γενικά παίζει γύρω στα 90-95W με light browsing

edit2: Σε Windows το idle παίζει 70W-80W. Νομίζω κρατάει λιγο καλύτερα Average σε 80-85W. Αλλά κάνει και κάτι τρελά spikes στα 130. Γενικά ειναι καλά δεν νομίζω ότι τρώει πολύ, απλά είχα όρεξη για ψάξιμο 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos

Μολις παρατηρησα  πως με το auto oc μου (offset -0.075 & PBO manual στις τιμες που μου εδωσες) πως σαν να βλεπω ψηλη ταση παρολο το offset.. και κανα δυο cores χτυπανε 4.2 σχεδον συνεχεια..Ειναι προβλημα? Μονο Bitdefender Internet Security & HWinfo τρεχουν κατα τη διαρκεια του screenshot (idle δηλαδη). Και η ταση παιζει εκει συνεχεια δεν πεφτει..Οταν τρεχω CB15 παει 1.325

 

VQaZhO5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

@akoinonitos

Μολις παρατηρησα  πως με το auto oc μου (offset -0.075 & PBO manual στις τιμες που μου εδωσες) πως σαν να βλεπω ψηλη ταση παρολο το offset.. και κανα δυο cores χτυπανε 4.2 σχεδον συνεχεια..Ειναι προβλημα? Μονο Bitdefender Internet Security & HWinfo τρεχουν κατα τη διαρκεια του screenshot (idle δηλαδη). Και η ταση παιζει εκει συνεχεια δεν πεφτει..Οταν τρεχω CB15 παει 1.325

VQaZhO5.png

λογικα ειναι τα νουμερα σου οπως ολων μας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/11/2018 at 20:36, akoinonitos said:

το trcdwr βαλτο 14 λογικα θα παιξει χωρις προβλημα ,νομιζω πρεπει να στο εχω ξαναπει. Για να παιξεις στα 3400 αν δεν γινεται τπτ με τα values πουυ σου δινει το calculator τοτε δυσκολα τα πραγματα. Δοκιμασε τα safe timings για αρχη με gear down enabled παντα για πανω απο 3200mhz

Λίγο τασούλα παραπάνω θέλανε τα καημένα... Έπαιξαν 14-14-14-28 με 1,375 και 1,025vsoc.
Μάλλον η ρύθμιση στο bios είναι η σωστή και οι sensores λάθος...Θερμοκρασίες δεν ανεβάζουν, οπότε προχωράμε. :D 

Untitled.jpg

@akoinonitos

Προφανώς not stable yet (πάντα στα FAST του dram calculator), αλλά για 3200 --> 3400 φαίνεται να θέλει:

  • vdimm 1,43 περίπου από 1,38 περίπου (τώρα το έχω 1,42)
  • vsoc 1,05 περίπου από 1,00 περίπου (με 1,02 δεν POSTαρε καν)
  • procODT 68 αντί για 60 (με 60 δεν POSTάρει)
  • GEARDOWN enable :( 

Για τις δοκιμές ram έχω cpu auto (που έτσι θα την αφήσω), απλά με offset -0,25 αντί για -0,75 για να είμαστε σιγουρότεροι, μετά θα δω μέχρι πόσο μπορώ να κατέβω.

Μέχρι 1,45v να δώσω γενικά στις ram? Νομίζω αν το σταθεροποιήσω εδώ είναι το sweet spot. :-) 

Untitled.jpg

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχθες ειπα να αλλαξω λιγο την διαμορφωση στους ανεμιστηρες μου. Ειχα τους δυο πανω να βαζουν τον πισω να βαζει και τους μπροστα του ψυγειου να βγαζουν.

Εβαλα λοιπον τους δυο πανω να βγαζουν τον πισω  να βγαζει και τους μπροστα να βαζουν αερα στο κουτι. Το αποτελεσμα ηταν να τρεξω tm5 με 15 tests και 10 cycles  και να φαω 10 errors...

Εχω παντα το hwinfo ανοιχτο για να βλεπω θερμοκρασιες και κοιταω τι θερμοκρασια ειχαν φτασει οι ram και βλεπω 47 βαθμους...

Ξενερωνω και γυριζω τους δυο πανω να βαζουν αερα και αφηνω τους υπολοιπους οπως ηταν και ιδου τα αποτελεσματα.

1350006994_3600tm5.png.19db801968af6b7281d2fc753291d1ea.png

Οποτε καθε φορα που τρεχετε καποιο memtest σιγουρευτειτε οτι οι μνημες σας δεν ανεβαζουν πανω απο 40-41 βαθμους γτ μετα τα errors πανε συννεφο. Oι μνημες μου τρεχουν με 1.45v dimm. Οποτε αν πολλες φορε βλεπετε errors πριν αλλαξετε τα settings σας η πεσετε σε συχνοτητα (αρα και ταση) δειτε τι θερμοκρασιες χτυπανε.

Βy the way επειδη το ειχαμε ξανασυζητησει με τον @malakudi το setup με τους πανω να βγαζουν τον πισω να βγαζει και τους μπροστα να βαζουν ηταν το χειροτερο, οι θερμοκρασια των vrm επαιζε σχεδον 10 βαθμους πανω ,οι μνημες οπως σας ειπα καρβουνιασαν ,μονο η θερμοκρασια της cpu εμεινε στα ιδια επιπεδα με το προηγουμενο στησιμο.

 

Στις 11/11/2018 στις 12:32 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Λίγο τασούλα παραπάνω θέλανε τα καημένα... Έπαιξαν 14-14-14-28 με 1,375 και 1,025vsoc.
Μάλλον η ρύθμιση στο bios είναι η σωστή και οι sensores λάθος...Θερμοκρασίες δεν ανεβάζουν, οπότε προχωράμε. :D 

Untitled.jpg

@akoinonitos

Προφανώς not stable yet (πάντα στα FAST του dram calculator), αλλά για 3200 --> 3400 φαίνεται να θέλει:

  • vdimm 1,43 περίπου από 1,38 περίπου (τώρα το έχω 1,42)
  • vsoc 1,05 περίπου από 1,00 περίπου (με 1,02 δεν POSTαρε καν)
  • procODT 68 αντί για 60 (με 60 δεν POSTάρει)
  • GEARDOWN enable :( 

Για τις δοκιμές ram έχω cpu auto (που έτσι θα την αφήσω), απλά με offset -0,25 αντί για -0,75 για να είμαστε σιγουρότεροι, μετά θα δω μέχρι πόσο μπορώ να κατέβω.

Μέχρι 1,45v να δώσω γενικά στις ram? Νομίζω αν το σταθεροποιήσω εδώ είναι το sweet spot. :-) 

Untitled.jpg

Ωραιος ,εγω τοσο δινω μεχρι 1.5v θεωρητικα ειναι οκ. Απλα σιγουρεψου οτι μενουν δροσερες γτ ειδες τι επαθα εγω :D

Aν σου βγαζει errors δοκιμασε και με trcdrd 15 αντι για 14. Το geardown /enabled δεν μπορεις να το αποφυγεις δυστυχως λογω dual rank αλλα δεν ειναι και τοσο φοβερο ρε συ σιγα ασε που στις dual rank αν θυμαμαι καλα ελεγαν οτι δεν παιζει και τοσο ρολο οσο στις single rank και προτεινοταν να μενει enabled. Πεξε λιγο με τις τασεις και τα ohms και θα την βρεις την ακρη πιστευω. Κοιτα και στο Overclock.net στο θεμα με το 24/7 memory stability η στο θεμα με το calculator μπας και βρεις κανεναν με παρομοιες μνημες να κλεψεις κανα setting.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, akoinonitos said:

Ωραιος ,εγω τοσο δινω μεχρι 1.5v θεωρητικα ειναι οκ. Απλα σιγουρεψου οτι μενουν δροσερες γτ ειδες τι επαθα εγω :D

Aν σου βγαζει errors δοκιμασε και με trcdrd 15 αντι για 14

Κοίτα τα κάτω βάζουν (αλλά είναι σε άλλο chamber άρα δε μετράει), τα μπροστά βάζουν και τα πάνω βγάζουν. Ωστόσο επειδή τα τρέχω σε χαμηλά rpm δε νομίζω ότι δημιουργούν και κάνα ιδιαίτερο ρεύμα αέρα μέσα στο κουτί. Μετά βίας κινούν αέρα. Τα vrm δεν έχουν θέμα με το monoblock, max 40πολλούς°C έχω δει σε stress test...

Οι ram γύρω στους 45 παίζουν σε ζόρι. Αν αυξήσω rpm που προφανώς κάνει ρεύμα αέρα τις κρυώνει εννοείται καλύτερα, αλλά ακούγεται. Μήπως παίζεις εντελώς οριακά εκεί και η παραμικρή αλλαγή παραμέτρων το βγάζει εκτός? Εντάξει 42 βαθμούς δε το λες και καρβούνιασαν, ίσα ίσα χλιαρές είναι στο πιάσιμο. :D 

Αυτό που με προβληματίζει είναι οι θερμοκρασίες της cpu, σε linpack πιάνει 60+ (με τα ανεμιστήρια χαμηλά πάντα) και σκέφτομαι μήπως δεν έχει πατήσει καλά το μπλοκ ή μήπως φταίει αυτό που είπες, η grizzly... Και έχω μπόλικη φρέσκια ektotherm διαθέσιμη... Από την άλλη εφ' όσον σε gaming δεν 60ρίζει μήπως δεν αξίζει τον (πολύ) κόπο τώρα, και θα ήταν καλύτερο να τα κάνω όλα μαζί σε 12-18 μήνες μαζί με αλλαγή υγρών, σωλήνων, ανανέωση πάστας και (ίσως) αλλαγή CPU? :D 

Τελικά μετά από δοκιμές διαπίστωσα ότι ήθελε πολύ παραπάνω τάση παντού (και vsoc, και στις ram, και στη cpu) και παραπάνω αντιστάσεις και gear down enable, και όλα αυτά για 200MHz παραπάνω ram με χειρότερα subtimings... Αποφάσισα ότι το 2% (και αν) που μου δίνει στα παιχνίδια δεν αξίζει τον κόπο, άρα το γύρισα 3200 πάλι. :-) 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Κοίτα τα κάτω βάζουν (αλλά είναι σε άλλο chamber άρα δε μετράει), τα μπροστά βάζουν και τα πάνω βγάζουν. Ωστόσο επειδή τα τρέχω σε χαμηλά rpm δε νομίζω ότι δημιουργούν και κάνα ιδιαίτερο ρεύμα αέρα μέσα στο κουτί. Μετά βίας κινούν αέρα. Τα vrm δεν έχουν θέμα με το monoblock, max 40πολλούς°C έχω δει σε stress test...

Οι ram γύρω στους 45 παίζουν σε ζόρι. Αν αυξήσω rpm που προφανώς κάνει ρεύμα αέρα τις κρυώνει εννοείται καλύτερα, αλλά ακούγεται. Μήπως παίζεις εντελώς οριακά εκεί και η παραμικρή αλλαγή παραμέτρων το βγάζει εκτός? Εντάξει 42 βαθμούς δε το λες και καρβούνιασαν, ίσα ίσα χλιαρές είναι στο πιάσιμο. :D 

Αυτό που με προβληματίζει είναι οι θερμοκρασίες της cpu, σε linpack πιάνει 60+ (με τα ανεμιστήρια χαμηλά πάντα) και σκέφτομαι μήπως δεν έχει πατήσει καλά το μπλοκ ή μήπως φταίει αυτό που είπες, η grizzly... Και έχω μπόλικη φρέσκια ektotherm διαθέσιμη... Από την άλλη εφ' όσον σε gaming δεν 60ρίζει μήπως δεν αξίζει τον (πολύ) κόπο τώρα, και θα ήταν καλύτερο να τα κάνω όλα μαζί σε 12-18 μήνες μαζί με αλλαγή υγρών, σωλήνων, ανανέωση πάστας και (ίσως) αλλαγή CPU? :D 

Τελικά μετά από δοκιμές διαπίστωσα ότι ήθελε πολύ παραπάνω τάση παντού (και vsoc, και στις ram, και στη cpu) και παραπάνω αντιστάσεις και gear down enable, και όλα αυτά για 200MHz παραπάνω ram με χειρότερα subtimings... Αποφάσισα ότι το 2% (και αν) που μου δίνει στα παιχνίδια δεν αξίζει τον κόπο, άρα το γύρισα 3200 πάλι. :-) 

60+  φτανει με την cpu stock η με pbo enabled ? Και εμενα καπου εκει ειναι με Pbo enabled και -0.075v. Eνας σημαντικος παραγοντας ειναι η θερμοκρασια του νερου. Το διαπιστωσα τωρα που εβαλα σενσορα. Oταν ανοιγω το pc το νερο ειναι σε θερμοκρασια δωματιου ,περιπου 18 βαθμους χωρις καλοριφερ αναμενο. Αν τρεξω μερικα benchmarks θα ανεβει στους 22-25 βαθμους αναλογα το τι θα τρεξω και αν μετα δεν ανεβασω στροφες στους ανεμιστηρες να κατεβασω την θερμοκρασια του νερου και τους αφησω να τρεχουν στο Manual προφιλ που τους εχω ρυθμισμενους δλδ γυρω στις 500 στροφες τοτε το νερο μενει εκει και αντε να πεσει 1βαθμο αν το αφησω εντελως Idle. Bεβαια εγω εχω ενα 360 ψυγειο εσυ εχεις τρια και λογικα ψυχεται καλυτερα το νερο. Θα ειχε ενδιαφερον να βαλεις ενα σενσορα να μετρας τη θερμοκρασια του νερου.

 

Ετρεξα ενα ibt τωρα ,εμενα ομως οι ανεμιστηρες του rad ειναι συνδεδεμενοι στο cpu fan header και ανεβοκατεβαζουν στροφες την ωρα του τεστ δεν μενουν χαμηλα. Εχω παραγγειλει και τρεις ek για να κανω Push pull μαζι με τους τρεις bquite που εχω τωρα πανω (πραγματικα η πιο αθορυβη εταιρια)

126672161_.png.c86459d9d19d82726270eb7d58a3282f.png

 

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos
Επειδή χάθηκα λίγο στη μετάφραση...
το τελικό σου setup και καλύτερο με βάση τις θερμοκρασίες είναι:
Πάνω --> βάζουν αυτό είναι το σιγουράκι (vrm & μνήμες)
Πίσω --> βγάζει (?)
Μπροστά --> βάζει (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

@akoinonitos
Επειδή χάθηκα λίγο στη μετάφραση...
το τελικό σου setup και καλύτερο με βάση τις θερμοκρασίες είναι:
Πάνω --> βάζουν αυτό είναι το σιγουράκι (vrm & μνήμες)
Πίσω --> βγάζει (?)
Μπροστά --> βάζει (?)

ναι ετσι, να προσθεσω οτι υπαρχει και ο ανεμιστηρας του τροφοδοτικου κατω που βγαζει αερα απο το κουτι. Σαν θεωρια κανονικα ειναι λαθος αλλα μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερο κουτια πλεον ειναι διάτρητα πανω και πισω οποτε ο αερας δεν εγκλοβιζεται ευκολα μεσα στο κουτι οποτε καλο ειναι να ριχνουμε αερα στο κομματι που θελουμε να ψυξουμε και οχι να τραβαμε αερα απο αυτο. Επισης οι ψυκτρες των vrm ειναι ετσι σχεδιασμενες ωστε να δεχονται τον αερα απο τα στοκ κουλερ . Αν εχουμε ενα setup με στοκ κουλερ (ας πουμε απο ryzen συστημα μιας και το ειχα δοκιμασει με τον 1700 παλαιοτερα) και τους πανω ανεμιστηρες να βγαζουν και απλα βγαλουμε το στοκ κουλερ και βαλουμε μια aio η custom loop θα δουμε οτι οι θερμοκρασιες των Vrm ειναι χειροτερες απο οτι ειχαμε με το στοκ κουλερ γτ απλα δεν πεφτει αερας πανω τους πλεον. Αν ομως γυρισουμε τον πανω ανεμιστηρα να ριχνει αερα στα vrm θα δουμε οτι θα εχουμε παλι καλες θερμοκρασιες.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, akoinonitos said:

60+  φτανει με την cpu stock η με pbo enabled ? Και εμενα καπου εκει ειναι με Pbo enabled και -0.075v. Eνας σημαντικος παραγοντας ειναι η θερμοκρασια του νερου. Το διαπιστωσα τωρα που εβαλα σενσορα. Oταν ανοιγω το pc το νερο ειναι σε θερμοκρασια δωματιου ,περιπου 18 βαθμους χωρις καλοριφερ αναμενο. Αν τρεξω μερικα benchmarks θα ανεβει στους 22-25 βαθμους αναλογα το τι θα τρεξω και αν μετα δεν ανεβασω στροφες στους ανεμιστηρες να κατεβασω την θερμοκρασια του νερου και τους αφησω να τρεχουν στο Manual προφιλ που τους εχω ρυθμισμενους δλδ γυρω στις 500 στροφες τοτε το νερο μενει εκει και αντε να πεσει 1βαθμο αν το αφησω εντελως Idle. Bεβαια εγω εχω ενα 360 ψυγειο εσυ εχεις τρια και λογικα ψυχεται καλυτερα το νερο. Θα ειχε ενδιαφερον να βαλεις ενα σενσορα να μετρας τη θερμοκρασια του νερου.

Παρατήρησα ότι με όλα optimised (ram 3200 1.34v | gpu 1,000v | cpu pbo on & -0,075v) οι σένσορες του τροφοδοτικού μου δείχνουν max στιγμιαία κατανάλωση συστήματος 300-320w, ενώ με τα πάντα τσιτωμένα (ram 3400 1.44v | gpu 1,05v | cpu pbo on & 0 offset) μου δείχνουν peak 400++w (!!), άρα σίγουρα κάποια (πολλά) από αυτά τα w γίνονται θερμότητα και στρεσάρουν το σύστημα χωρίς να κερδίζεις κάτι ανάλογο. Πέραν ότι στο ffxv με ταπανταόλα on (hairworks, vxao κλπ) βλέπω κάτι τρελά νούμερα 14GB RAM και 10,5GB VRAM σε χρήση :D

Σίγουρα λόγω υδρόψυξης οι αλλαγές στις θερμοκρασίες είναι πολύ πιο αργές και ομαλές. Δηλαδή μόλις το αφήσω idle η cpu κατεβαίνει ένα-ένα βαθμό μέχρι που καρφώνεται ακριβώς στη θερμοκρασία δωματίου (αν δεν έχει ζεσταθεί το κύκλωμα ακόμα) ή ελάχιστα παραπάνω αν έχει ζεσταθεί. Η GPU πάντα 29-30 παίζει idle και 39-49 full load (ανάλογα αν έχω τα ανεμιστήρια στο 30% ή μέχρι το 50% - παραπάνω δεν έχω δοκιμάσει). H CPU είναι που πιάνει 60ρια σε stress και προβληματίζομαι 🙄 Σε μία αερόψυξη με το που βγεις απ' το load έχει πέσει σε 2 δευτερόλεπτα 30 βαθμούς.

Επίσης παρατήρησα ότι παίζει μεγάλο ρόλο η ταχύτητα της αντλίας, στο 20% οι θερμοκρασίες είναι πολύ χειρότερες από το 60%. Αλλά πάνω από το 60% δεν βελτιώνονται σχεδόν καθόλου (διαφορά 60% - 100% ούτε 2 βαθμοί σε stress). Γενικά έτσι όπως έχουν γίνει περιοριστικά τα overclockια πλέον (μη θροτλάρει το κύκλωμα τροφοδοσίας της cpu, auto boost τσίτα, gpu power/voltage/temp limited) το μόνο που μας έχει μείνει είναι να σκαλίζουμε τις ram... Πάνε οι εποχές που έπαιρνες Athlon 64 3000+ και τον έκανες 4000+ ή E4500 και τον έκανες καλύτερο από E6600, για να μην αναφέρω κάποτε που έπαιρνες Celeron 300A και τον έκανες 450ρη :-(  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εχθες ειπα να αλλαξω λιγο την διαμορφωση στους ανεμιστηρες μου. Ειχα τους δυο πανω να βαζουν τον πισω να βαζει και τους μπροστα του ψυγειου να βγαζουν.

Εβαλα λοιπον τους δυο πανω να βγαζουν τον πισω  να βγαζει και τους μπροστα να βαζουν αερα στο κουτι. Το αποτελεσμα ηταν να τρεξω tm5 με 15 tests και 10 cycles  και να φαω 10 errors...

Εχω παντα το hwinfo ανοιχτο για να βλεπω θερμοκρασιες και κοιταω τι θερμοκρασια ειχαν φτασει οι ram και βλεπω 47 βαθμους...

Ξενερωνω και γυριζω τους δυο πανω να βαζουν αερα και αφηνω τους υπολοιπους οπως ηταν και ιδου τα αποτελεσματα.

1350006994_3600tm5.png.19db801968af6b7281d2fc753291d1ea.png

Οποτε καθε φορα που τρεχετε καποιο memtest σιγουρευτειτε οτι οι μνημες σας δεν ανεβαζουν πανω απο 40-41 βαθμους γτ μετα τα errors πανε συννεφο. Oι μνημες μου τρεχουν με 1.45v dimm. Οποτε αν πολλες φορε βλεπετε errors πριν αλλαξετε τα settings σας η πεσετε σε συχνοτητα (αρα και ταση) δειτε τι θερμοκρασιες χτυπανε.

Βy the way επειδη το ειχαμε ξανασυζητησει με τον @malakudi το setup με τους πανω να βγαζουν τον πισω να βγαζει και τους μπροστα να βαζουν ηταν το χειροτερο, οι θερμοκρασια των vrm επαιζε σχεδον 10 βαθμους πανω ,οι μνημες οπως σας ειπα καρβουνιασαν ,μονο η θερμοκρασια της cpu εμεινε στα ιδια επιπεδα με το προηγουμενο στησιμο.

Ωραιος ,εγω τοσο δινω μεχρι 1.5v θεωρητικα ειναι οκ. Απλα σιγουρεψου οτι μενουν δροσερες γτ ειδες τι επαθα εγω :D

Aν σου βγαζει errors δοκιμασε και με trcdrd 15 αντι για 14. Το geardown /enabled δεν μπορεις να το αποφυγεις δυστυχως λογω dual rank αλλα δεν ειναι και τοσο φοβερο ρε συ σιγα ασε που στις dual rank αν θυμαμαι καλα ελεγαν οτι δεν παιζει και τοσο ρολο οσο στις single rank και προτεινοταν να μενει enabled. Πεξε λιγο με τις τασεις και τα ohms και θα την βρεις την ακρη πιστευω. Κοιτα και στο Overclock.net στο θεμα με το 24/7 memory stability η στο θεμα με το calculator μπας και βρεις κανεναν με παρομοιες μνημες να κλεψεις κανα setting.

Ενδιαφέρον αυτό με τις θερμοκρασίες των μνημών. Θα το δω και σε μένα που έβγαζε errors στα 3600, μήπως και είναι αυτό. Τα VRM πως τα μέτρησες; Σου ήρθε ο αισθητήρας ή ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ενδιαφέρον αυτό με τις θερμοκρασίες των μνημών. Θα το δω και σε μένα που έβγαζε errors στα 3600, μήπως και είναι αυτό. Τα VRM πως τα μέτρησες; Σου ήρθε ο αισθητήρας ή ακόμα;

O αισθητηρας μου εχει ερθει ,δοκιμασα με καποιο τροπο να παρω θερμοκρασια απο την ψυκτρα αλλα επειδη ειναι λιγο περιεργος γτ ειναι ουσιαστικα σαν ταπα  δεν καταφερα να παρω σωστες μετρησεις και το παρατησα. Απλα συγκρινα τις θερμοκρασιες που δινει το hwinfo.

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...