Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, akoinonitos said:

Μηπως πεφτει η συχνοτητα και οχι η ταση, το αναποδο δλδ ? Αν βαλετε στο power plan 5% κατασταση ελαχιστων επιδοσεων δεν πεφτει η συχνοτητα? Επισης για την ταση κοιτατε το vid ? Αν ναι το vid πεφτει αλλα ειναι το ποσο ζηταει ο επεξεργαστης οχι το ποσο παιρνει, το ποσο παιρνει θα το δειτε εδω. Ενημερωσε να ξερουμε σιγουρα αν πεφτει στις Taichi γτ στις αλλες δεν πεφτει

105562674_.png.dc8179de42a1b8b79e404ba1b018af84.png

Επίσης όπως έχουμε ξαναγράψει η τάση δεν λέει τίποτα χωρίς τα Ampere, με λιγότερα Ampere ο Ryzen ανεβάζει παραπάνω τάση, οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Μηπως πεφτει η συχνοτητα και οχι η ταση, το αναποδο δλδ ? Αν βαλετε στο power plan 5% κατασταση ελαχιστων επιδοσεων δεν πεφτει η συχνοτητα? Επισης για την ταση κοιτατε το vid ? Αν ναι ,το vid πεφτει αλλα ειναι το ποσο ζηταει ο επεξεργαστης οχι το ποσο παιρνει, το ποσο παιρνει θα το δειτε εδω. Ενημερωσε να ξερουμε σιγουρα αν πεφτει στις Taichi γτ στις αλλες δεν πεφτει

105562674_.png.dc8179de42a1b8b79e404ba1b018af84.png

γι' αυτό σε έχουμε εδώ... για να μας βάζεις στο σωστό δρόμο. Πολύ σωστό αυτό που λες, θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω. Το σίγουρο είναι ότι η συχνότητα δεν πέφτει σε κανένα power plan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

γι' αυτό σε έχουμε εδώ... για να μας βάζεις στο σωστό δρόμο. Πολύ σωστό αυτό που λες, θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω. Το σίγουρο είναι ότι η συχνότητα δεν πέφτει σε κανένα power plan

Δοκιμαστε να το βαλετε μονοι σας στο 5% οπως σου ειπα πιο πανω και πες

Για παραδειγμα εδω ειμαι με 0ffset και 42 Multi. Αργουν κανα δυο λεπτα τα ρολογια να πεσουν απο την ωρα που μπαινετε στο λειτουργικο 1751478368_.png.f45e07832d8d19927734b00f7e31977c.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, godslayerxp said:

Μικρό update...
Η Taichi αρνείται με αυτές τις μνήμες (F4-3600C16D-16GTZR) να παίξει σωστά έχοντας ενεργοποιημένο το pbo. Bέβαια για να είμαι δίκαιος, οι συγκεκριμένες μνήμες δεν βρίσκονται στην λίστα συμβατότητας της μητρικής (τι θέλετε κύριε δλδ... και που παίζουν στα 3600 με στοκ cpu μια χαρά είστε)
Το bios που έχουμε βάλει είναι το 1.52beta (Update PinnaclePI-AM4_1.0.0.4 & Keep the XMP setting after system resuming from S5 or G3 state). Στο αρχικό 1.10 υπήρχε και η επιλογή για το scalar στο pbo, στο 1.50 και 1.52beta το έχουν αφαιρέσει και επιλέγουμε μόνο enabled/disabled/auto.

Οπότε το γυρίσαμε στο παραδοσιακό manual overclock με offset. Στις μνήμες θα μείνουμε στο 3466 cl14. Τα mem test τα βγάζουν στα 1.38v, οπότε θα το αφήσω εκεί.
Τέλος το καλό είναι ότι πέσαμε σε καλό κομμάτι και θα μπορέσουμε λογικά να μη χάσουμε το stp γιατί θα τον σταθεροποιήσουμε στα 4.3. Η τάση πέφτει σε idle, η συχνότητα όχι (μικρό το κακό) και από θερμοκρασίες μέχρι τους 60 στα 4.3 στο CB (h110i)

Να σε ρωτήσω, τις ram στο 1,38 τις έχεις βάλει μεν, αλλά οι αισθητήρες (bios και hwinfo) τι λένε; 1,38 ή κάτι σε 1,43? Εμένα με φοβίζει αυτό και δεν δίνω πάνω από 1,39 (που ο αισθητήρας διαβάζει ως 1,44). Γενικά δεν έχω ιδέα αν δώσω κάνα 1,45 αν θα είναι όντως 1,45 ή θα τις πάρω στο χέρι σε κάνα 6μηνο...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Να σε ρωτήσω, τις ram στο 1,38 τις έχεις βάλει μεν, αλλά οι αισθητήρες (bios και hwinfo) τι λένε; 1,38 ή κάτι σε 1,43? Εμένα με φοβίζει αυτό και δεν δίνω πάνω από 1,39 (που ο αισθητήρας διαβάζει ως 1,44). Γενικά δεν έχω ιδέα αν δώσω κάνα 1,45 αν θα είναι όντως 1,45 ή θα τις πάρω στο χέρι σε κάνα 6μηνο...

Αν δεν ρωτούσες δεν θα καταλάβαινα ότι ξέχασα να το γράψω... 1.42v δείχνουν οι αισθητήρες/hwinfo. Επίσης ακόμα και όταν έχω φορτώσει το xmp που σημαίνει 1.35v το πραγματικό είναι κοντά στο 1.40v! Οπότε αν θες 1.45v δώσε 1.40v στο bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι όντως όμως τόσο ή απλά διαβάζουν λάθος;

1 minute ago, godslayerxp said:

Αν δεν ρωτούσες δεν θα καταλάβαινα ότι ξέχασα να το γράψω... 1.42v δείχνουν οι αισθητήρες/hwinfo. Επίσης ακόμα και όταν έχω φορτώσει το xmp που σημαίνει 1.35v το πραγματικό είναι κοντά στο 1.40v! Οπότε αν θες 1.45v δώσε 1.40v στο bios

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

Αν δεν ρωτούσες δεν θα καταλάβαινα ότι ξέχασα να το γράψω... 1.42v δείχνουν οι αισθητήρες/hwinfo. Επίσης ακόμα και όταν έχω φορτώσει το xmp που σημαίνει 1.35v το πραγματικό είναι κοντά στο 1.40v! Οπότε αν θες 1.45v δώσε 1.40v στο bios

μηπως απλα δεν διαβαζουν σωστα οι αισθητηρες? γτ δεν ριχνετε ενα Mail στην asrock να ειστε σιγουροι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, Sheogorath said:

For what it's worth, και μένα λίγο πάνω διαβαζει η Hero 6. 1.35->1.41

Τι από τα 2 ισχύει όμως; Δεν είναι και λίγο, 5% διαφορά είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Τι από τα 2 ισχύει όμως; Δεν είναι και λίγο, 5% διαφορά είναι!

Μου έχουν πει ότι διαβαζει λίγο ότι να ναι. 1.35 το έχω βάλει εγώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι που το εμαθα σημερα. Το hwinfo μας λεει ποιος ειναι ο πιο "δυνατος" μας πυρηνας αυτος δλδ που ζηταει την λιγοτερη ταση και τους αριθμει απο τον καλυτερο με το #0 εως τον χειροτερο με #7. Οποτε αν καποιος θελει να κοιταξει για single  core σταθεροτητα αρκει να τεσταρει με affinity τον χειροτερο πυρηνα.

 

877651390_.png.d0451a74051b117a3128fdc65a117901.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Excuse me αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά επειδή σκέφτομαι να πάω σε Χ δεύτερης γενιάς, αλλά βρίσκω σπαστικό τα απότομο ανέβασμα και κατέβασμα των ανεμιστηρων, ξέρετε αν υπάρχει κάποιο temp που ανεβαίνει πιο ομαλά για να βάλω να παρακολουθεί το speedfan; Θέλω να ανεβαίνουν οι ανεμιστήρες όταν πραγματικά έχει load ο επεξεργαστής και όχι επειδή βάρεσε 1.5v για ενα δευτερόλεπτο όταν του κάπνισε. 

Θα μπει σε Arctic 240 με push pull οπότε καλό θα ήταν να κάθετε φρόνιμα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Excuse me αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά επειδή σκέφτομαι να πάω σε Χ δεύτερης γενιάς, αλλά βρίσκω σπαστικό τα απότομο ανέβασμα και κατέβασμα των ανεμιστηρων, ξέρετε αν υπάρχει κάποιο temp που ανεβαίνει πιο ομαλά για να βάλω να παρακολουθεί το speedfan; Θέλω να ανεβαίνουν οι ανεμιστήρες όταν πραγματικά έχει load ο επεξεργαστής και όχι επειδή βάρεσε 1.5v για ενα δευτερόλεπτο όταν του κάπνισε. 

Θα μπει σε Arctic 240 με push pull οπότε καλό θα ήταν να κάθετε φρόνιμα. 😛

Εγω εμαι με custom loop και οι ανεμιστηρες μου ειναι συνδεδεμενοι στη μητρικη να ακολουθουν την θερμοκρασια του cpu  ,και του radiator και του case, τους εχω ρυθμισει απλα απο το Bios με το qfan function της asus και δεν εχω κανενα θεμα με ανεβοκατεβασματα στροφων να σου πω την αληθεια. Σε τι μητρικη θα μπει?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει τίποτα ακόμα. Έλεγα για Β450 Tomahawk. Στο σύστημα αυτή την στιγμή έχω 4 ανεμιστήρες για την Arctic 240 (cpu), 2 για την Arctic 120 (gpu) και έναν πάνω αριστερά intake μπας και σώσω τα vrm. 😛 Όλα αυτά με hub και συνδεδεμένα στο cpu header. Στο speedfan έχω ρυθμίσει να αρχίσουν να ανεβαίνουν είτε όταν το cpu πάει πάνω από 52 είτε όταν η gpu πάει πάνω από 42, οπότε δεν θα ήθελα ο 2700Χ με τα voltage spikes να τα έχει συνέχεια πάνω κάτω. Θα μπορούσα βέβαια να ανεβάσω το temp limit σε μια θερμοκρασία που θα την πιάνει μόνο όταν έχει πραγματικό load αλλά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε έτσι, αν μου έκοβε από τα max clocks δηλαδή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Δεν έχω αγοράσει τίποτα ακόμα. Έλεγα για Β450 Tomahawk. Στο σύστημα αυτή την στιγμή έχω 4 ανεμιστήρες για την Arctic 240 (cpu), 2 για την Arctic 120 (gpu) και έναν πάνω αριστερά intake μπας και σώσω τα vrm. 😛 Όλα αυτά με hub και συνδεδεμένα στο cpu header. Στο speedfan έχω ρυθμίσει να αρχίσουν να ανεβαίνουν είτε όταν το cpu πάει πάνω από 52 είτε όταν η gpu πάει πάνω από 42, οπότε δεν θα ήθελα ο 2700Χ με τα voltage spikes να τα έχει συνέχεια πάνω κάτω. Θα μπορούσα βέβαια να ανεβάσω το temp limit σε μια θερμοκρασία που θα την πιάνει μόνο όταν έχει πραγματικό load αλλά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε έτσι, αν μου έκοβε από τα max clocks δηλαδή. 

ας σου πει κανενα παιδι με παρομοια ψυξη γτ εγω οτι και να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...