Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, godslayerxp είπε

το χειρότερο είναι ότι τα TUF πήραν τη θέση των Sabertooth που ήταν η αγαπημένη σειρά πολλών που ψάχνανε "πολεμική μητρική"

Δεν την άλλαζα την sabertooth ( ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 /SaberTooth Z97 Mark 1) για κανέναν λόγο σαν μεγάλος fan και σαν το απόλυτο όπλο για εμένα..........απλά την έκαναν σκουπίδια την saber δίνωντας της το όνομα αλλά και τα χαρακτηριστικά που έχει η tuf ......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Luciddream είπε

Τέλος και το Ryzen Timing Checker, το παράτησε ο Stilt γιατί του σπάσανε τα νεύρα 😛

Ξέχασες να γράψεις τα υπόλοιπα όπου αναφέρει γιατί σταματάει την ανάπτυξη.

I'm pulling the plug after this version.
So no support for upcoming hardware, or even bug fixes.

Due to the fact that AMD is still unable (or unwilling) to provide a proper hardware access method to acquire the information RTC is displaying, maintaining the app has become a burden.
Since RTC has to rely on unofficial (and unorthodox) methods to acquire the displayed information, its functionality can be broken by even a single change AMD makes to the AGESA stack.
Trying to constantly reverse engineer the changes made by AMD, while maintaining the support for older software stack versions at the same time isn't very feasible at all.

και

The issue exists mostly due to the security features.
It seems that the security was an afterthough, which was added only after everything else was completed.
The registers which could and normally would be used to read the parameters do exists, but they belong to a region which is "secured" by the platform security processor (PSP).
Securing a certain range means that it cannot be read or written. AMD could have easily allowed read only access to this region, but for some reason they decided not to.

Only the most basic timing and frequency information can be read on this platform. Everything else (such as ProcODT, etc) can be only read from a dynamic PSP NV copy, intended for debugging.
None of this is documented and because of that even the bioses cannot read them.

The worst memory related issue on this platform is that there is no way to tune the memory controller parameters.
They are hard coded into the memory controller firmware (PMU) and cannot be changed by anyone but AMD. This prevents the manufacturers from optimizing the parameters specifically for their designs.

Ουσιαστικά (και για όσους δε ξέρουν αγγλικά) οι πληροφορίες αυτές (memory timings) δεν είναι διαθέσιμες επίσημα ούτε καν στους προγραμματιστές των BIOS! Είναι κρυμμένα πίσω από το security chip της πλατφόρμας και για να τα διαβάσει ο Stilt ουσιαστικά χρησιμοποιεί κάποια debug τρύπα στο security. Και επειδή κάθε φορά που βγαίνει νέο AGESA, του το αλλάζουν, βαρέθηκε να κάνει αυτή τη δουλειά κάθε φορά.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια σας χαιρετω! Μολις κουμπωσα 2700Χ και 3200/cl14 πανω και έχω χαμηλά CB15 scores.

Ολα stock (DOCP Standard) και PBO: Auto -> CB15 - 1735
Ολα stock (DOCP Standard) και PBO: Enabled -> CB15 - 1643

Επισης παρατηρω αποτομα spikes στην temp ακομα και σε idle. Εκει δηλαδη που ειναι 37 χτυπαει και 50αρι για κλασματα του δευτερολεπτου με αποτελεσμα η Kraken X62 να "τρελενεται" για 1-2 δευτερολεπτα.

Ποιο power plan βαζουμε? Βασικα οποιο και να δοκιμασα ιδιο αποτελεσμα ειδα στο CB15, ενω max-αρει παντα στα 4000MHz.

Τελικα έκλεισα το Corsair iCUE software που έχω και τρεχει παντα και ρυθμιζει τα φρου φρου φωτακια σε corsair fans/led strips και keyboard μου και με PBO: Enabled κ ολα τα αλλα stock και με power plan Windows Balanced (διαβασα πως το Ryzen Balanced δεν παιζει καλα στους Ryzen 2XXX) είδα στο CB15 -> 1805. Ειμαι οκ τωρα?

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Τελικα έκλεισα το Corsair iCUE software που έχω και τρεχει παντα και ρυθμιζει τα φρου φρου φωτακια σε corsair fans/led strips και keyboard μου και με PBO: Enabled κ ολα τα αλλα stock και με power plan Windows Balanced (διαβασα πως το Ryzen Balanced δεν παιζει καλα στους Ryzen 2XXX) είδα στο CB15 -> 1805. Ειμαι οκ τωρα?

Kαλημερα

εχεις βαλει  αρνητικο Offset στο vcore και Performance bias cinebench r11.5 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Kαλημερα

εχεις βαλει  αρνητικο Offset στο vcore και Performance bias cinebench r11.5 ?

Καλημερες φιλε. Οχι δεν εχω πειραξει ακομα τιποτα αλλο. Χρειαζεται? Μπορεις να μου πεις ενα rough estimation - safe offset που δουλευει σχεδον σε ολους ?  - 0.1 ας πουμε?

Το performance bias δε νομιζω να χρειαζεται. Ισως χρειαζεται μονο το Performance Enhancer. Power plan αφηνω Windows Balanced?

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Καλημερες φιλε. Οχι δεν εχω πειραξει ακομα τιποτα αλλο. Χρειαζεται? Μπορεις να μου πεις ενα rough estimation - safe offset που δουλευει σχεδον σε ολους ?  - 0.1 ας πουμε?

Το performance bias δε νομιζω να χρειαζεται. Ισως χρειαζεται μονο το Performance Enhancer. Power plan αφηνω Windows Balanced?

-0.075 απο οσο εχω δει παιζει σε ολους. power plan βαλε οποιο θες ,απλα βαλτο στο 5% αν θες να πεφτει αρκετα σε Idle

404064021_.png.7bff9a91f4a38b5555c37787163a1619.png

και το pci express ανενεργο

1994821523_.png.b1b01446de3e2b26e9725af12adb567e.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

-0.075 απο οσο εχω δει παιζει σε ολους. power plan βαλε οποιο θες ,απλα βαλτο στο 5% αν θες να πεφτει αρκετα σε Idle

404064021_.png.7bff9a91f4a38b5555c37787163a1619.png

Ευχαριστω πολυ! Βλεπω οι περισσοτεροι που κανουν manual oc το αφηνουν στο safe 4.2 καρφωτα παντως και παιζει σταθερα φανταζομαι σε ταση και συχνοτητα. Απ'οτι θυμαμαι ομως μου ειχες πει δεν αξιζει τον κοπο οποτε ταφηνω ως εχει. Εκτος απο PBO: Enabled (φανταζομαι ειναι must αυτο ετσι?) και το αρνητικο οφφσετ πειραζω κατι αλλο στο BIOS?

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Ευχαριστω πολυ! Βλεπω οι περισσοτεροι που κανουν manual oc το αφηνουν στο safe 4.2 καρφωτα παντως και παιζει σταθερα φανταζομαι σε ταση και συχνοτητα. Απ'οτι θυμαμαι ομως μου ειχες πει δεν αξιζει τον κοπο οποτε ταφηνω ως εχει. Εκτος απο PBO: Enabled και το αρνητικο οφφσετ πειραζω κατι αλλο στο BIOS?

Αν επεφτε η ταση σε idle με manual overclock ισως να αξιζε .Επειδη ομως δεν πεφτει και μενει οσο την εχεις ορισει σε idle εγω προσωσπικα δεν το προτιμω. Αν η ταση σου ειναι σε λογικα επιπεδα για τα 4.2ghz δεν θα εχεις και θεμα βεβαια ,αυτο το κρινει και ο καθενας αναλογα το τι χρηση κανει και αν αξιζει για αυτο που το θελει. Δοκιμασε και το performance enhancer level2 να δεις αν εχεις καποια διαφορα η οχι. Δεν βρισκω κατι αλλο που μπορεις να πειραξεις και να εχει νοημα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν επεφτε η ταση σε idle με manual overclock ισως να αξιζε .Επειδη ομως δεν πεφτει και μενει οσο την εχεις ορισει σε idle εγω προσωσπικα δεν το προτιμω. Αν η ταση σου ειναι σε λογικα επιπεδα για τα 4.2ghz δεν θα εχεις και θεμα βεβαια ,αυτο το κρινει και ο καθενας αναλογα το τι χρηση κανει και αν αξιζει για αυτο που το θελει. Δοκιμασε και το performance enhancer level2 να δεις αν εχεις καποια διαφορα η οχι. Δεν βρισκω κατι αλλο που μπορεις να πειραξεις και να εχει νοημα

Ευχαριστω φιλε θα τα δοκιμασω το βραδυ. Το PBO: Enabled ειναι must ετσι? Σε auto βλεπεις παντα μικροτερα score ειτε σε multi ειτε σε single core;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Warlord1981 είπε

Ευχαριστω φιλε θα τα δοκιμασω το βραδυ. Το PBO: Enabled ειναι must ετσι? Σε auto βλεπεις παντα μικροτερα score ειτε σε multi ειτε σε single core;

Κοιτα αλλιως δουλευουν οι x370 και αλλιως οι x470 ,οι x470 (οι περισσοτερες ,εχουν και την επιλογη scalar που οι x370 δεν εχουν). Τωρα μπορεις να δεις μονος σου τι διαφορα υπαρχει στη μητρικη σου με pbo enabled και Pbo auto ,καθως και οταν ενεργοποιεις το performance enhancer level2 ,επισης παιζει ρολο και τι κομματι εχει κατσει στον καθε ενα. Ενας τροπος να δεις τι ειναι καλυτερο ειναι να τρεχεις ενα cinebech σε single και multi δοκιμαζοντας τις επιλογες αυτες καθε φορα και κοιτωντας τις θερμοκρασιες σου και ποση ταση δινει εχοντας διπλα το hwinfo ανοιχτο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Κοιτα αλλιως δουλευουν οι x370 και αλλιως οι x470 ,οι x470 (οι περισσοτερες ,εχουν και την επιλογη scalar που οι x370 δεν εχουν). Τωρα μπορεις να δεις μονος σου τι διαφορα υπαρχει στη μητρικη σου με pbo enabled και Pbo auto ,καθως και οταν ενεργοποιεις το performance enhancer level2 ,επισης παιζει ρολο και τι κομματι εχει κατσει στον καθε ενα. Ενας τροπος να δεις τι ειναι καλυτερο ειναι να τρεχεις ενα cinebech σε single και multi δοκιμαζοντας τις επιλογες αυτες καθε φορα και κοιτωντας τις θερμοκρασιες σου και ποση ταση δινει εχοντας διπλα το hwinfo ανοιχτο.

ΟΚ ευχαριστω θα τεσταρω το βραδυ ολα τα πιθανα σεναρια. Οσο για το scalar ναι το εψαχνα κ δεν το βρηκα στην Χ370 μου, κριμα.. Αν και διαβασα δε δινει και τρελλα gains.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενδιαφερει , ποσα mhz κραταει οταν τρεχεις το Benchmark ,τι θερμοκρασιες εχεις και ποση ταση δινει

1756707840_.png.9827f8d92e1dc56ca1a10ad64fd3f150.png

1 λεπτό πριν, Warlord1981 είπε

ΟΚ ευχαριστω θα τεσταρω το βραδυ ολα τα πιθανα σεναρια. Οσο για το scalar ναι το εψαχνα κ δεν το βρηκα στην Χ370 μου, κριμα.. Αν και διαβασα δε δινει και τρελλα gains.

Αναλογα την ψυξη και το κομματι με το scalar μπορεις να παρεις πολλα mhz παραπανω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό update...
Η Taichi αρνείται με αυτές τις μνήμες (F4-3600C16D-16GTZR) να παίξει σωστά έχοντας ενεργοποιημένο το pbo. Bέβαια για να είμαι δίκαιος, οι συγκεκριμένες μνήμες δεν βρίσκονται στην λίστα συμβατότητας της μητρικής (τι θέλετε κύριε δλδ... και που παίζουν στα 3600 με στοκ cpu μια χαρά είστε)
Το bios που έχουμε βάλει είναι το 1.52beta (Update PinnaclePI-AM4_1.0.0.4 & Keep the XMP setting after system resuming from S5 or G3 state). Στο αρχικό 1.10 υπήρχε και η επιλογή για το scalar στο pbo, στο 1.50 και 1.52beta το έχουν αφαιρέσει και επιλέγουμε μόνο enabled/disabled/auto.

Οπότε το γυρίσαμε στο παραδοσιακό manual overclock με offset. Στις μνήμες θα μείνουμε στο 3466 cl14. Τα mem test τα βγάζουν στα 1.38v, οπότε θα το αφήσω εκεί.
Τέλος το καλό είναι ότι πέσαμε σε καλό κομμάτι και θα μπορέσουμε λογικά να μη χάσουμε το stp γιατί θα τον σταθεροποιήσουμε στα 4.3. Η τάση πέφτει σε idle, η συχνότητα όχι (μικρό το κακό) και από θερμοκρασίες μέχρι τους 60 στα 4.3 στο CB (h110i)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Μικρό update...
Η Taichi αρνείται με αυτές τις μνήμες (F4-3600C16D-16GTZR) να παίξει σωστά έχοντας ενεργοποιημένο το pbo. Bέβαια για να είμαι δίκαιος, οι συγκεκριμένες μνήμες δεν βρίσκονται στην λίστα συμβατότητας της μητρικής (τι θέλετε κύριε δλδ... και που παίζουν στα 3600 με στοκ cpu μια χαρά είστε)
Το bios που έχουμε βάλει είναι το 1.52beta (Update PinnaclePI-AM4_1.0.0.4 & Keep the XMP setting after system resuming from S5 or G3 state). Στο αρχικό 1.10 υπήρχε και η επιλογή για το scalar στο pbo, στο 1.50 και 1.52beta το έχουν αφαιρέσει και επιλέγουμε μόνο enabled/disabled/auto.

Οπότε το γυρίσαμε στο παραδοσιακό manual overclock με offset. Στις μνήμες θα μείνουμε στο 3466 cl14. Τα mem test τα βγάζουν στα 1.38v, οπότε θα το αφήσω εκεί.
Τέλος το καλό είναι ότι πέσαμε σε καλό κομμάτι και θα μπορέσουμε λογικά να μη χάσουμε το stp γιατί θα τον σταθεροποιήσουμε στα 4.3. Η τάση πέφτει σε idle, η συχνότητα όχι (μικρό το κακό) και από θερμοκρασίες μέχρι τους 60 στα 4.3 στο CB (h110i)

Μηπως πεφτει η συχνοτητα και οχι η ταση, το αναποδο δλδ ? Αν βαλετε στο power plan 5% κατασταση ελαχιστων επιδοσεων δεν πεφτει η συχνοτητα? Επισης για την ταση κοιτατε το vid ? Αν ναι ,το vid πεφτει αλλα ειναι το ποσο ζηταει ο επεξεργαστης οχι το ποσο παιρνει, το ποσο παιρνει θα το δειτε εδω. Ενημερωσε να ξερουμε σιγουρα αν πεφτει στις Taichi γτ στις αλλες δεν πεφτει

105562674_.png.dc8179de42a1b8b79e404ba1b018af84.png

Απο οτι εχω δει απο αυτα που εχεις ανεβασει μεχρι τωρα πιστευω οτι με 1.375v και μετριο llc θα τα εχετε ανετα τα 4.3Ghz

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...