Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Η rog σειρα παει απο το κακο στο χειροτερο απο οτι βλεπω και στην intel πλατφορμα και ειναι κριμα. γτ να δωσει 300 ευρω καποιος τοτε γιαυτη τη μητρικη? Για να λεει οτι εχει καλα vrm και ειναι hero? 

Έτσι ακριβώς είναι είναι και θέλουν κράξιμο όπως η MSI στα ΑΜ3 και τώρα η Gigabyte που μετά το δούλεμα που έφαγε 1.5 χρόνο έκανε για αρχή καλή δουλειά στα Ζ390 και αναμένουμε στα νέα AM4, την Asus δεν την "έφτυνε" κανείς τόσο καιρό και έχουν κάνει ΤΑ αίσχη,  τύπου TUF που είναι πραγματικά σκουπίδια σε ζελατίνα πολυτελείας. Απο τις 10 μητρικές σε B450/X470 κατάφεραν να 'χουν μόνο την PRIME X470 ως ενδιαφέρον.  Ίδια περίπτωση με Asus είναι και η Corsair ... για ίδιο IC με ένα ΚΙΤ της G.Skill πληρώνεις 20% συν επειδή είναι Corsair ... απλά τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκανα update το bios της β450 mortar και το Scalar απλά "αντε γεια"

 

Προφανώς δεν θα δούλευε σωστά ούτως ή άλλως.

μέχρι 4000 μου κρατάει στο cinebech. θα δω τις θερμοκρασίες και βλέπουμε αν θα βελτιωθεί.

Επεξ/σία από The__Blade
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

τύπου TUF που είναι πραγματικά σκουπίδια

το χειρότερο είναι ότι τα TUF πήραν τη θέση των Sabertooth που ήταν η αγαπημένη σειρά πολλών που ψάχνανε "πολεμική μητρική"

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Το ξερω οτι θεωρητικα ειναι λαθος ,εμενα πιο πολυ με ενδιαφερει ομως τα vrm να ειναι οσο πιο κρυα γινεται ,με το να βγαζουν οι ανεμιστηρες του κουτιου εχει πολυ χειροτερες θερμοκρασιες στα vrm (τεσταρισμενο) ,τωρα για την cpu θεωρω οτι το ψυγειο μου ειναι παραπανω απο αρκετο για να ψυξει τον επεξεργαστη φαινεται και απο τις θερμοκρασιες μου νομιζω.

Δεν έχω δει ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες στα VRM για να δικαιολογούν κάτι τέτοιο. Να είχες threadripper overclocked να το καταλάβω να θέλουν τα VRM δυνατό airflow, αλλά για το ryzen ακόμα και στα 4300 δε νομίζω πως χρειάζεται. Τώρα αν κάνεις τις χαζομάρες του Buildzoid να τρέχεις LLC5 με Ultra fast switching 600 samples, OK, εκεί θα ανέβει η θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν έχω δει ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες στα VRM για να δικαιολογούν κάτι τέτοιο. Να είχες threadripper overclocked να το καταλάβω να θέλουν τα VRM δυνατό airflow, αλλά για το ryzen ακόμα και στα 4300 δε νομίζω πως χρειάζεται. Τώρα αν κάνεις τις χαζομάρες του Buildzoid να τρέχεις LLC5 με Ultra fast switching 600 samples, OK, εκεί θα ανέβει η θερμοκρασία.

Πιστευεις οτι η θερμοκρασια των vrm ειναι πραγματικα αυτη που βλεπεις στο hwinfo?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Πιστευεις οτι η θερμοκρασια των vrm ειναι πραγματικα αυτη που βλεπεις στο hwinfo?

Για την X370 Prime Pro είχε γίνει στο overclock.net μεγάλη ανάλυση και η θερμοκρασίες δε ξεπέρασαν ποτέ τους 50-55 βαθμούς, μετρημένο εκεί που το μετράει και ο Buildzoid, ενώ η μέτρηση στις ψύκτρες επάνω είναι χαμηλότερη. Πόσο παραπάνω να είναι στην X470 Prime Pro; 

Αν θες να το αναλύσεις ο ίδιος, αγόρασε έναν thermal sensor και βάλτον πάνω στις ψύκτρες των VRM. Η μητρική μας έχει ένα 2 pin thermal sensor input τέρμα αριστερά, πάνω από το TPM header.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Για την X370 Prime Pro είχε γίνει στο overclock.net μεγάλη ανάλυση και η θερμοκρασίες δε ξεπέρασαν ποτέ τους 50-55 βαθμούς, μετρημένο εκεί που το μετράει και ο Buildzoid, ενώ η μέτρηση στις ψύκτρες επάνω είναι χαμηλότερη. Πόσο παραπάνω να είναι στην X470 Prime Pro; 

Αν θες να το αναλύσεις ο ίδιος, αγόρασε έναν thermal sensor και βάλτον πάνω στις ψύκτρες των VRM. Η μητρική μας έχει ένα 2 pin thermal sensor input τέρμα αριστερά, πάνω από το TPM header.

Εχω παραγγειλει εναν για το νερο λες να το τσεκαρω με αυτο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, godslayerxp είπε

το χειρότερο είναι ότι τα TUF πήραν τη θέση των Sabertooth που ήταν η αγαπημένη σειρά πολλών που ψάχνανε "πολεμική μητρική"

 

Αστα να πάνει .... TUF και πράσινα άλογα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2018 στις 5:15 ΜΜ, akoinonitos είπε

Θα σου κανω την εξης ερωτηση και ελπιζω να καταλαβεις τι εννοω και να μην το παρεξηγησεις. Τον 8600k τον δουλευεις με το στοκ κουλερ?

Μου αρεσουν τα νουμερακια και ψηνομαι να το αφησω ετσι για τωρα που δεν κανω τπτ στο Pc

image.thumb.png.135710f29479edbaa6fd16d017c0042f.png.57e6f896c79bacbba6b8e2909500565c.png

Κατάλαβα τι θες να πεις . Εγώ έχω την 212 και σίγουρα παίζει ρόλο αλλά και πάλι η διάφορα είναι τεράστια . Εντάξει ίσως να είναι κακή ψύκτρα η stock του 2700χ. 

Περάσαμε drivers και λοιπά μόνο μια ερώτηση . Τους drivers για το chipset  καλύτερα από amd η asus? 

Η μ@@@ του φίλου μου είναι ότι είχε ένα σύστημα R 1600 χ370 msi g pro και έδωσε σχεδόν όλο το  σύστημα πλην τις κάρτας γραφικών , τροφοδοτικό , κουτί και του είχε περάσει η ιδέα να κρατήσει την μητρική αλλα ευτυχώς την έδωσε, όμως έκανε άλλη πατάτα έδωσε και  την ψύκτρα μαζί (212 led) που αν την είχε τώρα θα ήταν καλύτερα. 

Εγώ θα έχω την ευκαιρία μέχρι Κυριακή να κάνω δοκιμές στο pc του έτσι θα έχουμε συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Εχω παραγγειλει εναν για το νερο λες να το τσεκαρω με αυτο?

Σίγουρα, αφού θα έχεις σένσορα, κάνε μερικά πειράματα. Έχω παραγγείλει κι εγώ έναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, malakudi said:

Τα PE1 και PE2 δηλαδή ουσιαστικά ο Elmor δε τα θεωρεί overclock, γιατί παραμένει σε ισχύ το calculation για ισχύ και ρεύμα που έχει μέσα η CPU. Στο PE3 απενεργοποιείται αυτός ο υπολογισμός κι έτσι πλέον έχουμε OC ενώ στο PE4 είναι απενεργοποιημένος αυτός ο υπολογισμός συν έχουμε πιο υψηλά XFR2 settings, δηλαδή boostάρει πιο πολύ η CPU.

Αρα εμένα δεν κάνει τίποτα το Scalar X10, γιατί και τα δύο αυτά modes δεν βοηθάνε σε τίποτα 😛 με το default PE έχω τα ίδια νούμερα και με λιγότερα volt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σας χαιρετω! Μολις κουμπωσα 2700Χ και 3200/cl14 πανω και έχω χαμηλά CB15 scores.

Ολα stock (DOCP Standard) και PBO: Auto -> CB15 - 1735
Ολα stock (DOCP Standard) και PBO: Enabled -> CB15 - 1643

Επισης παρατηρω αποτομα spikes στην temp ακομα και σε idle. Εκει δηλαδη που ειναι 37 χτυπαει και 50αρι για κλασματα του δευτερολεπτου με αποτελεσμα η Kraken X62 να "τρελενεται" για 1-2 δευτερολεπτα.

Ποιο power plan βαζουμε? Βασικα οποιο και να δοκιμασα ιδιο αποτελεσμα ειδα στο CB15, ενω max-αρει παντα στα 4000MHz.

 

Επεξ/σία από Warlord1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...