Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Υπάρχουν 4 όρια, που τα έχω γράψει στην σελίδα 22 πιο πισω. τα κάνω πάλι quote

Το scalar ουσιαστικά αφήνει την motherboard να στέλνει παραπάνω sustained ρευμα σε multicore και singlecore καταστάσεις. Σε multicore το default όριο είναι 1.330v, single core 1.425v. Με scalar X10 αυτό πάει σε 1.38v για multicore, και 1.48v για το single core αντιστοιχα. Το PBO x10 σύμφωνα με αυτά που χω διαβάσει μπορεί να μειώση την ζωή της CPU

Καλα αυτο με το οτι στοκ δινει 1.425v ειναι μεγαλο αστειο... τα 1.5+v  πανε συννεφο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, akoinonitos said:

Καλα αυτο με το οτι στοκ δινει 1.425v ειναι μεγαλο αστειο... τα 1.5+v  πανε συννεφο....

Sustained είσαι σίγουρος? Δεν νομίζω να αφήνει η CPU την motherboard. Εγώ δεν μπορώ να το δω γιατί δεν έχω βάλει PBO x10 ακόμα, αλλά με το απλό PBO βλέπω κολλημένο 1.425v. Όταν λέω για sustained εννοώ την ώρα που τρέχει benchmark π.χ

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BlackStone7 είπε

Βγάζουν αέρα, στην οροφή έχω το ψυγείο. Μπροστά έχω 2 ανεμιστήρες να βάζουν αέρα.

Οκ δοκιμασε να τους βαλεις να βαζουν καλυτερα και δες διαφορες. Επισης μπορεις να βαλεις το ψυγειο μπροστα να βαζει και να βαλεις τους δυο πανω να βγαζουν 

3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Sustained είσαι σίγουρος? Δεν νομίζω να αφήνει η CPU την motherboard. Εγώ δεν μπορώ να το δω γιατί δεν έχω βάλει PBO x10 ακόμα, αλλά με το απλό PBO βλέπω κολλημένο 1.425v. Όταν λέω για sustained εννοώ την ώρα που τρέχει benchmark π.χ

Για sustained δεν ξερω αλλα ολη την ωρα που τρωει 1.5+ δεν το πειραζει ας πουμε το sustained μονο θα του μειωσει τη ζωη 😛

οταν γυρισω σπιτι θα τσεκαρω να δω ποσο κραταει και θα σου πω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν...
Μνήμες @ 2133, pbo enabled - όλα auto
Και ναι το εξακρίβωσα με απανωτά run στο CB, οι πυρήνες μένουν σταθερά στα 4275. Έτρεξα και occt και οι πυρήνες ήταν συνέχεια ανάμεσα στα 4275 και 4300

Το aida είναι με cpu stock, μνήμες 3600

Με pbo και μνήμες 3600 απλά δεν... και σύμφωνα με αυτά που βλέπω θα έδινε καλό σκοράκι με τον τρόπο που δουλεύει το pbo
Δοκίμασα διάφορους συνδιασμούς και δεν μπορεί να είναι σταθερό με τπτ... στο cpu voltage και στο offset ότι τιμή και να βάλω μετά το save ξαναμπαίνω στο monitor του bios και στο cpu voltage έδινε 1.26v... πως να ξεκινήσει; Θα αρχίσω να κατεβάζω τις μνήμες να δω που θα σταθεροποιηθεί|

1471487760_pboauto.thumb.jpg.d17fd3b08583e06b7e0628c522c462a0.jpg

1998115902_pboauto2.jpg.e540b1c25fbf9ea7ebe857d713abd7a6.jpg


717448322_stockcpuxmp.jpg.0f74a90620605e944106c10c6e6756ca.jpg

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Λοιπόν...
Μνήμες @ 2133, pbo enabled - όλα auto
Και ναι το εξακρίβωσα με απανωτά run στο CB, οι πυρήνες μένουν σταθερά στα 4275. Έτρεξα και occt και οι πυρήνες ήταν συνέχεια ανάμεσα στα 4275 και 4300

1471487760_pboauto.thumb.jpg.d17fd3b08583e06b7e0628c522c462a0.jpg

1998115902_pboauto2.jpg.e540b1c25fbf9ea7ebe857d713abd7a6.jpg

cpu stock, μνήμες 3600
717448322_stockcpuxmp.jpg.0f74a90620605e944106c10c6e6756ca.jpg

Με pbo και μνήμες 3600 απλά δεν... και σύμφωνα με αυτά που βλέπω θα έδινε καλό σκοράκι με τον τρόπο που δουλεύει το pbo

Ψιτ φιλε το πουλας το τσιπακι? :D Aπο ποιο μαγαζι το πηρατε να κανω παραγγελια τωρα. 

εχεις δοκιμασει απλα να τις βαλεις στα 3200?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, akoinonitos said:

Για sustained δεν ξερω αλλα ολη την ωρα που τρωει 1.5+ δεν το πειραζει ας πουμε το sustained μονο θα του μειωσει τη ζωη 😛

Και αυτό μπορεί να το πειράζει αλλά με άλλο τρόπο. Who knows. Κάνω άλλο ένα ποστ που βρήκα quote απο τον ίδιο τύπο που λέγαμε στο βιντεάκι

Quote

Yes. A well-cooled Ryzen will go to 1.5V or 1.55V on its own. It's designed to do this, because low temperatures offset higher voltages. And higher voltages are useful for more clockspeed and more performance.

When I read these posts, I am reminded that people often forget that duration of applied voltage and temperature are important to silicon health.

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ψιτ φιλε το πουλας το τσιπακι? :D Aπο ποιο μαγαζι το πηρατε να κανω παραγγελια τωρα. 

εχεις δοκιμασει απλα να τις βαλεις στα 3200?

Από από τις αγγελίες εδώ τον πήραμε :)
Να τις βάλω στα 3200, αλλά τρελαίνομαι που ξέρω ότι παίζουν όταν είναι στοκ ο επεξεργαστής. Να έτρωγα άκυρα παντού να το καταλάβω.
Επίσης στα 3200 θα ήταν "σωστό" να παίξουν με cl14... και άντε να τις στρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Υπάρχουν 4 όρια, που τα έχω γράψει στην σελίδα 22 πιο πισω. τα κάνω πάλι quote

Το scalar ουσιαστικά αφήνει την motherboard να στέλνει παραπάνω sustained ρευμα σε multicore και singlecore καταστάσεις. Σε multicore το default όριο είναι 1.330v, single core 1.425v. Με scalar X10 αυτό πάει σε 1.38v για multicore, και 1.48v για το single core αντιστοιχα. Το PBO x10 σύμφωνα με αυτά που χω διαβάσει μπορεί να μειώσει την ζωή της CPU. Τα νούμερα που γράφω λογικά μπορείτε να τα επιβεβαιώσετε κοιτώντας το SV12 TFN voltage του Hwinfo

1.38 multi και 1.48v single να μειώσει τη ζωή του CPU μου φαίνεται υπερβολή.

Ποιες είναι οι default ρυθμίσεις PPT, EDC, TDC ξέρουμε;

ή κάποιες ρυθμίσεις που να είναι καλές για PBO overclocking.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Και αυτό μπορεί να το πειράζει αλλά με άλλο τρόπο. Who knows. Κάνω άλλο ένα ποστ που βρήκα quote απο τον ίδιο τύπο που λέγαμε στο βιντεάκι

Πιας τα αυγο και κουρεφτο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

Πιας τα αυγο και κουρεφτο

Κοίτα δύο είναι τα ενδεχόμενα, ή σε όσα λέει έχει δίκιο και τα ακολουθούμε, ή μας δουλεύουν γιατί αυτό κατάφεραν να φτιάξουν και κάνουν την πάπια για να πουλήσουν. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Από από τις αγγελίες εδώ τον πήραμε :)
Να τις βάλω στα 3200, αλλά τρελαίνομαι που ξέρω ότι παίζουν όταν είναι στοκ ο επεξεργαστής. Να έτρωγα άκυρα παντού να το καταλάβω.
Επίσης στα 3200 θα ήταν "σωστό" να παίξουν με cl14... και άντε να τις στρώσεις

Βαζεις απλα 3200 με xmp ενεργοποιμενο και βαζεις 14-14-14-14-34-48 τα αλλα τα αφηνεις auto.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

manual 4.2ghz, ram 3600 - 1.45v
Με 1.35v (που στην πραγματικότητα δίνει 1.40v) δεν δουλεύει με την καμία. Έβαλα 1.40 και δίνει 1.45v πραγματικό και είναι σταθερό (όση ώρα σουλατσάρουμε)
πολύ δεν είναι το 1.45v για τις μνήμες;
4.2-3600.thumb.jpg.6e2af66c7d5d4f54714199c9e18e1580.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κάνεις memtest δεν ξέρεις αν ειναι σταθερό

 

Τελικά τώρα κατάλαβα τι εννοούσε ο akoinonitos ότι ειναι λίγο το score.

Με PE4 / PBO - το έβαλα μια στα γρήγορα και το ξαναβγάζω :P

Multicore: Voltage - 1.31 έως 1.33v (μπορεί και παραπάνω δεν το πρόσεξα) - Temperature: 68.8c

SingleCore: Voltage - 1.45v έως 1.462v - Temperature: 58.8c

 

pe4-cinebench.PNG

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Αν δεν κάνεις memtest δεν ξέρεις αν ειναι σταθερό

Τελικά τώρα κατάλαβα τι εννοούσε ο akoinonitos ότι ειναι λίγο το score.

Με PE4 / PBO - το έβαλα μια στα γρήγορα και το ξαναβγάζω :P

pe4-cinebench.PNG

Ναι το ξέρω, απλά πριν με ακύρωνε αμέσως
το σκορ σου είναι τοσο επειδή και οι μνήμες σου είναι ψηλά λογικά. Εγώ το έτρεξα με 2133 όταν είχα pbo (δεν με άφηνε και τπτ άλλο) 😕 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Αν δεν κάνεις memtest δεν ξέρεις αν ειναι σταθερό

Τελικά τώρα κατάλαβα τι εννοούσε ο akoinonitos ότι ειναι λίγο το score.

Με PE4 / PBO - το έβαλα μια στα γρήγορα και το ξαναβγάζω :P

Multicore: Voltage - 1.31 έως 1.33v (μπορεί και παραπάνω δεν το πρόσεξα) - Temperature: 68.8c

SingleCore: Voltage - 1.45v έως 1.462v - Temperature: 58.8c

pe4-cinebench.PNG

PE4 / PBO

για κάνε πιο λιανά τα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...