Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, Dimitr-R1- said:

Ακόμα να φτιάξει το site της asus. Χθες βράδυ βάλαμε το hwinfo 64  θερμοκρασίες ότι να ναι τρεμοπαιζε σαν τρελό τέτοια αστάθεια πουθενά τέτοιο πράγμα πάντως το πιο χαμηλά που έδειξε κάπου στους 30-32 ανά καιρούς . Όλα αυτά χωρίς drivers  θα στρώσει όταν τους περάσουμε όλους μαζί? 

Τι Power plan έχετε στα Windows?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimitr-R1- είπε

Ακόμα να φτιάξει το site της asus. Χθες βράδυ βάλαμε το hwinfo 64  θερμοκρασίες ότι να ναι τρεμοπαιζε σαν τρελό τέτοια αστάθεια πουθενά τέτοιο πράγμα πάντως το πιο χαμηλά που έδειξε κάπου στους 30-32 ανά καιρούς . Όλα αυτά χωρίς drivers  θα στρώσει όταν τους περάσουμε όλους μαζί? 

Πουληστε το να βρειτε την υγεια σας γιατι σας βλεπω να τα παιζετε στο τελος 😛

Ας το πουμε για ακομα μια φορα. Ετσι δουλευει απο την στιγμη που εχεις τους πυρηνες να κανουν boost στα 4350mhz τετοια συμπεριφορα θα εχει. 

2 επιλογες εχετε:

1 το πουλατε 

2 βγαζετε απο το bios core performance boost και pbo και τελειωνει η υποθεση. 

εχουμε γραψει 10 σελιδες τα ιδια πραγματα ρε σεις 😛

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πουληστε το να βρειτε την υγεια σας γιατι σας βλεπω να τα παιζετε στο τελος 😛

Ας το πουμε για ακομα μια φορα. Ετσι δουλευει απο την στιγμη που εχεις τους πυρηνες να κανουν boost στα 4350mhz τετοια συμπεριφορα θα εχει. 

2 επιλογες εχετε:

1 το πουλατε 

2 βγαζετε απο το bios core performance boost και pbo και τελειωνει η υποθεση. 

εχουμε γραψει 10 σελιδες τα ιδια πραγματα ρε σεις 😛

Καταρχάς δεν πειραξαμε τίποτα στα 3.7  σταθερά έτσι λέει. Άμα δουλεύει έτσι χωρίς να κάνει τίποτα στα παιχνίδια 1-2. Ώρες θα καεί για πλάκα . Σε idle δεν θα έπρεπε να είναι πιο σταθερές η θερμοκρασίες? 

Εγώ με τον 8600κ δεν είδα ποτέ τέτοιο αισχος 

46 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Τι Power plan έχετε στα Windows?

Λοιπόν είχαμε θέμα με τις ραμ , πάει αυτό έστρωσε μετά  χθες ήταν να περάσουμε τους drivers αλλά το site  της asus δεν τους έχει προς το παρόν και δεν περάσαμε κανένα για να τους βάλουμε μια και καλή έτσι θέλει ο φίλος μου τι να κανω . Το μόνο που κάναμε είναι να βάλουμε windows και hwinfo κλπ για να δούμε πως πάει αυτά τίποτα αλλά . 

Επεξ/σία από Dimitr-R1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dimitr-R1- είπε

Καταρχάς δεν πειραξαμε τίποτα στα 3.7  σταθερά έτσι λέει. Άμα δουλεύει έτσι χωρίς να κάνει τίποτα στα παιχνίδια 1-2. Ώρες θα καεί για πλάκα . Σε idle δεν θα έπρεπε να είναι πιο σταθερές η θερμοκρασίες? 

Εγώ με τον 8600κ δεν είδα ποτέ τέτοιο αισχος 

Λοιπόν είχαμε θέμα με τις ραμ , πάει αυτό έστρωσε μετά  χθες ήταν να περάσουμε τους drivers αλλά το site  της asus δεν τους έχει προς το παρόν και δεν περάσαμε κανένα για να τους βάλουμε μια και καλή έτσι θέλει ο φίλος μου τι να κανω . Το μόνο που κάναμε είναι να βάλουμε windows και hwinfo κλπ για να δούμε πως πάει αυτά τίποτα αλλά . 

Δλδ στο hwinfo στη συχνοτητα ειναι ολοι οι πυρηνες κολλημενοι στα 3700mhz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Dimitr-R1- said:

οιπόν είχαμε θέμα με τις ραμ , πάει αυτό έστρωσε μετά  χθες ήταν να περάσουμε τους drivers αλλά το site  της asus δεν τους έχει προς το παρόν και δεν περάσαμε κανένα για να τους βάλουμε μια και καλή έτσι θέλει ο φίλος μου τι να κανω . Το μόνο που κάναμε είναι να βάλουμε windows και hwinfo κλπ για να δούμε πως πάει αυτά τίποτα αλλά . 

Πάλι δεν μου απαντάς όμως, τι Power plan έχετε? βγάλε και κανα screenshot απο hwinfo σε idle. Αν οι πυρήνες δεν ξεκουράζονται σε idle τότε θέλει πείραγμα το Power plan. Τα temperature spikes ναι ειναι περίεργα αλλά σε όλους έτσι δουλεύει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dimitr-R1- είπε

Καταρχάς δεν πειραξαμε τίποτα στα 3.7  σταθερά έτσι λέει. Άμα δουλεύει έτσι χωρίς να κάνει τίποτα στα παιχνίδια 1-2. Ώρες θα καεί για πλάκα . Σε idle δεν θα έπρεπε να είναι πιο σταθερές η θερμοκρασίες? 

Εγώ με τον 8600κ δεν είδα ποτέ τέτοιο αισχος 

Λοιπόν είχαμε θέμα με τις ραμ , πάει αυτό έστρωσε μετά  χθες ήταν να περάσουμε τους drivers αλλά το site  της asus δεν τους έχει προς το παρόν και δεν περάσαμε κανένα για να τους βάλουμε μια και καλή έτσι θέλει ο φίλος μου τι να κανω . Το μόνο που κάναμε είναι να βάλουμε windows και hwinfo κλπ για να δούμε πως πάει αυτά τίποτα αλλά . 

Εγώ πάλι με τον 8600k (4.4 all cores) μια χαρά βλέπω 65αρια+  και με γoμαρο ψύκτρα μάλιστα (Thermalright HR-02 Macho Rev.B)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luciddream 

σημερα προσεξα ενα σχολιο που ειχες ανεβασει χθες που λεει καποιος οτι στον τελευταιο agesa εχουν αφαιρεσει το pbo. 

Ισχυει οντως κατι τετοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

@Luciddream 

σημερα προσεξα ενα σχολιο που ειχες ανεβασει χθες που λεει καποιος οτι στον τελευταιο agesa εχουν αφαιρεσει το pbo. 

Ισχυει οντως κατι τετοιο? 

Γιατι σε μας που το έχει σάμπως δουλεύει ? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Πάλι δεν μου απαντάς όμως, τι Power plan έχετε? βγάλε και κανα screenshot απο hwinfo σε idle. Αν οι πυρήνες δεν ξεκουράζονται σε idle τότε θέλει πείραγμα το Power plan. Τα temperature spikes ναι ειναι περίεργα αλλά σε όλους έτσι δουλεύει το σύστημα.

Και 100% να ειναι το power plan οσο εχεις cstates ενεργοποιημενο οι πυρηνες θα πεφτουν στα 3000mhz  και η ταση μαζι. Αν το βαλεις 5% θα πεφτουν στα 2000-2200mhz  δεν ειναι καμια φοβερη διαφορα ,την ιδια μητρικη εχουμε με το παιδι 

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Γιατι σε μας που το έχει σάμπως δουλεύει ? :P 

Εμενα δουλευει ρε συ. Εσυ εισαι με nonx 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Και 100% να ειναι το power plan οσο εχεις cstates ενεργοποιημενο οι πυρηνες θα πεφτουν στα 3000mhz  και η ταση μαζι. Αν το βαλεις 5% θα πεφτουν στα 2000-2200mhz  δεν ειναι καμια φοβερη διαφορα ,την ιδια μητρικη εχουμε με το παιδι 

Εμενα δουλευει ρε συ. Εσυ εισαι με nonx 😛

Γράψε λάθος.. άλλο διάβασα !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, akoinonitos said:

@Luciddream 

σημερα προσεξα ενα σχολιο που ειχες ανεβασει χθες που λεει καποιος οτι στον τελευταιο agesa εχουν αφαιρεσει το pbo. 

Ισχυει οντως κατι τετοιο? 

Δεν είδα κάτι εγώ, αλλά είναι πολύ πρόσφατο το comment. Εγώ έχω BIOS του μαίου. Λογικά μόνο η MSI ή Gigabyte έχει πάρει το τελευταίο agesa??

14 minutes ago, akoinonitos said:

Και 100% να ειναι το power plan οσο εχεις cstates ενεργοποιημενο οι πυρηνες θα πεφτουν στα 3000mhz  και η ταση μαζι. Αν το βαλεις 5% θα πεφτουν στα 2000-2200mhz  δεν ειναι καμια φοβερη διαφορα ,την ιδια μητρικη εχουμε με το παιδι

Εμένα πάντως έχει θέμα στο current configuration (δεν ξέρω τι ρυθμιση έχουν τα cstates). Προχτές είχα ξεχάσει το power plan σε high performance και έπαιζα WoW, και κάποια στιγμή απλά ένιωσα να έρχεται καυτός αέρας πάνω μου. Αλλά και σε idle τρεμοπαίζουν τα frequencies, συν ότι πρέπει να ειναι το 25% των πυρήνων σε idle για να ενεργοποιηθεί το Core Boost

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δεν είδα κάτι εγώ, αλλά είναι πολύ πρόσφατο το comment. Εγώ έχω BIOS του μαίου. Λογικά μόνο η MSI ή Gigabyte έχει πάρει το τελευταίο agesa??

Εμένα πάντως έχει θέμα στο current configuration (δεν ξέρω τι ρυθμιση έχουν τα cstates). Προχτές είχα ξεχάσει το power plan σε high performance και έπαιζα WoW, και κάποια στιγμή απλά ένιωσα να έρχεται καυτός αέρας πάνω μου. Αλλά και σε idle τρεμοπαίζουν τα frequencies, συν ότι πρέπει να ειναι το 25% των πυρήνων σε idle για να ενεργοποιηθεί το Core Boost

Σε εμενα balanced/ryzen balanced/high performance ειναι ολα ρυθμισμενα απο default 100% και συμπεριφερονται ολα το ιδιο ,πεφτουν δλδ σε idle στα 3000Mhz περιπου

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leros2004 είπε

Εγώ πάλι με τον 8600k (4.4 all cores) μια χαρά βλέπω 65αρια+  και με γoμαρο ψύκτρα μάλιστα (Thermalright HR-02 Macho Rev.B)...

65αρια σε gaming όμως ?  . Αυτός ανέβαζε έως 60 στον chrome για λίγο αλλά ανέβαζε . Εγώ σε μένα βλέπω κάτι κουλα αραιά και που αλλά όχι σαν τον 2700χ . Ελπίζω να κάνει βελτίωση στην επόμενη γενιά η  amd γιατί αν δεν κάνει θα κάτσω με τον 8600κ μέχρι το 2020.

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Πάλι δεν μου απαντάς όμως, τι Power plan έχετε? βγάλε και κανα screenshot απο hwinfo σε idle. Αν οι πυρήνες δεν ξεκουράζονται σε idle τότε θέλει πείραγμα το Power plan. Τα temperature spikes ναι ειναι περίεργα αλλά σε όλους έτσι δουλεύει το σύστημα.

Ότι έχει από την μάνα τους τα windows. Δεν πειραξαμε τίποτα . Μην φανταστείς Σάββατο έστρωσε η ραμ Κυριακή αλλάξαμε πάστα και μετά αφού δεν βάλαμε drivers το παρατήσαμε δεν κάτσαμε όλοι μέρα με το pc απλός λίγο που είδα εγώ τις θερμοκρασίες έπαθα σε σύγκριση με τον δικό μου . Έβλεπα που λέγαν ότι ανεβάζει με στοκ κουλερ αλλά δεν περίμενα τέτοιο πράγμα.

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δλδ στο hwinfo στη συχνοτητα ειναι ολοι οι πυρηνες κολλημενοι στα 3700mhz?

Θα σου πω το βράδυ . Είναι στην δουλειά και δεν μπορώ να παω τώρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dimitr-R1- είπε

65αρια σε gaming όμως ?  . Αυτός ανέβαζε έως 60 στον chrome για λίγο αλλά ανέβαζε . Εγώ σε μένα βλέπω κάτι κουλα αραιά και που αλλά όχι σαν τον 2700χ . Ελπίζω να κάνει βελτίωση στην επόμενη γενιά η  amd γιατί αν δεν κάνει θα κάτσω με τον 8600κ μέχρι το 2020.

Ότι έχει από την μάνα τους τα windows. Δεν πειραξαμε τίποτα . Μην φανταστείς Σάββατο έστρωσε η ραμ Κυριακή αλλάξαμε πάστα και μετά αφού δεν βάλαμε drivers το παρατήσαμε δεν κάτσαμε όλοι μέρα με το pc απλός λίγο που είδα εγώ τις θερμοκρασίες έπαθα σε σύγκριση με τον δικό μου . Έβλεπα που λέγαν ότι ανεβάζει με στοκ κουλερ αλλά δεν περίμενα τέτοιο πράγμα.

Θα σου πω το βράδυ . Είναι στην δουλειά και δεν μπορώ να παω τώρα . 

Θα σου κανω την εξης ερωτηση και ελπιζω να καταλαβεις τι εννοω και να μην το παρεξηγησεις. Τον 8600k τον δουλευεις με το στοκ κουλερ?

Μου αρεσουν τα νουμερακια και ψηνομαι να το αφησω ετσι για τωρα που δεν κανω τπτ στο Pc

image.thumb.png.135710f29479edbaa6fd16d017c0042f.png.57e6f896c79bacbba6b8e2909500565c.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά ιδέα πως θα ρίξω το latency? Τώρα είναι στα 70.4ns περίπου. Δεν έχω ακόμα χρόνο να ψαχτώ με τις RAM, οπότε στην καλύτερη αύριο ίσως κάνω μερικές δοκιμές. Και στα 3466 16-17-17-17 το ίδιο latency έχω. Φαίνεται τίποτα στο timings checker που θέλει άλλαγμα? 😛

 

latency.PNG

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...