Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, akoinonitos said:

Ας μου δειξει καποιος εμπρακτα λογια της amd και οχι καποιου οποιου να'ναι που να τα λεει ολα αυτα και γω θα'μαι μαζι σου :)

Απο το site της AMD: https://community.amd.com/community/gaming/blog/2018/08/13/understanding-precision-boost-overdrive-in-three-easy-steps

Quote

Because Precision Boost Overdrive enables operation of the processor outside of specifications and in excess of factory settings, use of the feature invalidates the AMD product warranty and may also void warranties offered by the system manufacturer or retailer. 

Επίσης ενδιαφέρον comment πιο κάτω:

Quote

I would like to know if PBO has been officially removed from the lastest agesas for AM4 and why it has been done silently. For Zen 12 nm launch every review had PBO enabled, now it seems if AMD just dropped support for it without any official statement.

Some vendors have created their own versions of the PBO but it doesn't works the same.

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Robert Hallock is a technical marketing guy for AMD's CPU division. His postings are his own opinions and may not represent AMD’s positions, strategies or opinions. Links to third party sites are provided for convenience and unless explicitly stated, AMD is not responsible for the contents of such linked sites and no endorsement is implied.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, akoinonitos said:

Τοτε να κλεισουμε και το core performance boost και να τον δουλευουμε στα 3700mhz ρε συ :P Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

To Core performance boost δεν έχει να κάνει με το PBO, αλλά με το PB2 και το XFR

 

 

8 minutes ago, akoinonitos said:

Robert Hallock is a technical marketing guy for AMD's CPU division. His postings are his own opinions and may not represent AMD’s positions, strategies or opinions. Links to third party sites are provided for convenience and unless explicitly stated, AMD is not responsible for the contents of such linked sites and no endorsement is implied.

Και ένα Video posted απο την AMD (ο ίδιος είναι) - το link στο κάνω εκεί που λέει για την εγγύηση (3:00)

 

25 minutes ago, akoinonitos said:

Επισης για να βαλεις χερι στο pbo θα πρεπει να εχεις καλη ψυξη!

Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα :D

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαλλον ουτε αυτος ξερει τι του γινεται ,δεν εξηγειται αλλιως.  Στις παρακατω φωτογραφιες η μια ειναι με pbo disabled και η αλλη με offset και pbox10 ,βρες μου ποια ειναι ποια

τα εχουνε χαμενα εκει στην amd

dis.png.f6aa95600dd9e8b18c56b245bdca761a.pngena.png.443c1cda18218adcdfd986bcea2a06de.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, akoinonitos said:

Στις παρακατω φωτογραφιες η μια ειναι με pbo disabled και η αλλη με offset και pbox10 ,βρες μου ποια ειναι ποια

Είναι τρικ question, δεν απαντάω :D :D Γενικά πολύ complex cpu / motherboards και πολύ λίγες πληροφορίες για το σύστημα μας. Πάντως πιστεύω σε λίγα χρόνια δεν αποκλείεται να δούμε κόσμο με unstable CPUs γιατί απλά αποφάσισαν να πατήσουν 2 κουμπακια στο BIOS χωρίς να έχουν καν καλό airflow στο κουτί τους

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Είναι τρικ question, δεν απαντάω :D :D Γενικά πολύ complex cpu / motherboards και πολύ λίγες πληροφορίες για το σύστημα μας. Πάντως πιστεύω σε λίγα χρόνια δεν αποκλείεται να δούμε κόσμο με unstable CPUs γιατί απλά αποφάσισαν να πατήσουν 2 κουμπακια στο BIOS χωρίς να έχουν καν καλό airflow στο κουτί τους

οχι σε προκαλω να απαντησεις :D:D:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

οχι σε προκαλω να απαντησεις :D:D:lol:

Το λογικό είναι η δεξιά να είναι με PBO disabled και η αριστερή με PBO X10 😛 αλλά κάτι μου λέει δεν είναι έτσι :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Αριστερά χωρίς PBO και δεξιά PBO X10.

Πες μου που να σου στειλω το δωρο σου :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πες μου που να σου στειλω το δωρο σου :lol:

"Where I'm from the birds sing a pretty song and there is always music in the air"

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα με PBO Χ10 σου δίνει χειρότερο single core score ή είναι ιδέα μου? Γενικά απο το screenshot δεν φαίνονται πολλά, μόνο τι κάνει σε idle φαίνεται.

Επίσης τι limits σου δίνει το X10? Εμένα π.χ το PBO enabled μου δίνει PPT 1000W, TDC 114, EDC 168.

Και ένα description για τα limits:

Quote

PPT Limit - Package Power Tracking, watts limit CPU can use.
TDC Limit -Thermal Design Current, maximum current the VRM can supply to CPU, based on thermal aspect of VRM.
EDC Limit - Electrical Design Current, maximum peak current the VRM can supply to CPU, based on VRM components.

Precision Boost Overide Scalar - Increased scalar value relaxes voltage limiting rules of FIT monitoring.

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Άρα με PBO Χ10 σου δίνει χειρότερο single core score ή είναι ιδέα μου? Γενικά απο το screenshot δεν φαίνονται πολλά, μόνο τι κάνει σε idle φαίνεται.

Επίσης τι limits σου δίνει το X10? Εμένα π.χ το PBO enabled μου δίνει PPT 1000W, TDC 114, EDC 168.

Και ένα description για τα limits:

οχι καλυτερο σου δινει. Τα ιδια ειναι σε ολους τα Limits

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, akoinonitos said:

οχι καλυτερο σου δινει. Τα ιδια ειναι σε ολους τα Limits

Ισχύει, το scalar απλά αφήνει μεγαλύτερα περιθώρια στο sustained voltage που φτάνει στην CPU. Βρήκα ένα ωραίο ποστ που τα εξηγεί ακριβώς.

Τελικά είναι πιο απλό το πως λειτουργεί η CPU απο ότι νόμιζα 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα να φτιάξει το site της asus. Χθες βράδυ βάλαμε το hwinfo 64  θερμοκρασίες ότι να ναι τρεμοπαιζε σαν τρελό τέτοια αστάθεια πουθενά τέτοιο πράγμα πάντως το πιο χαμηλά που έδειξε κάπου στους 30-32 ανά καιρούς . Όλα αυτά χωρίς drivers  θα στρώσει όταν τους περάσουμε όλους μαζί? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 minutes ago, Dimitr-R1- said:

Ακόμα να φτιάξει το site της asus. Χθες βράδυ βάλαμε το hwinfo 64  θερμοκρασίες ότι να ναι τρεμοπαιζε σαν τρελό τέτοια αστάθεια πουθενά τέτοιο πράγμα πάντως το πιο χαμηλά που έδειξε κάπου στους 30-32 ανά καιρούς . Όλα αυτά χωρίς drivers  θα στρώσει όταν τους περάσουμε όλους μαζί? 

Δεν καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί στους 30 ή 40 ή 50 βαθμούς, πραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...