Προς το περιεχόμενο

Nikon d5200


ikaria_jim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.ειμαι κάτοχός της nikon d5200. Με φακό  18-55 vr 2.

Ενδιαφέρομαι για ένα φακό με πιο μεγάλο ζουμ.

Ερασιτεχνική χρήση κάνω και ψάχνω κάτι μεταχειρισμένο για αρχή.καποια πρόταση. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikaria_jim είπε

Καλησπέρα.ειμαι κάτοχός της nikon d5200. Με φακό  18-55 vr 2.

Ενδιαφέρομαι για ένα φακό με πιο μεγάλο ζουμ.

Ερασιτεχνική χρήση κάνω και ψάχνω κάτι μεταχειρισμένο για αρχή.καποια πρόταση. Ευχαριστώ.

      Καλησπέρα σας , με πιό μεγάλο ζουμ σίγουρα , η επόμενη απλή , οικονομική , λογική κίνηση είναι ο 55 - 200 , σε διάφορες εκδόσεις , δεν θα κοστίσει ούτε 100 ευρώ μεταχειρισμένος . Έχω την αίσθηση πως είναι ότι πιό ενδεδειγμένο , σίγουρα μπορεί να σας συνοδεύσει ακόμη και ως βοηθητικός , χωρίς να χρειαστεί να πουληθεί ακόμη και μελλοντικά . Σύμφωνα με το ψαλίδισμα του αισθητήρα θα έχετε έναν 88 - 320 χοντρικά . Καλή επιτυχία , δεν πιστεύω να χρειαστεί πολύ ψάξιμο .

    Σημ. Βάλτε στο λογαριασμό , όχι άμεσα απαραίτητα και ένα απλό τρίποδα , όχι κάτι ακριβό , θα σας βοηθήσει ......... ασχέτως ύπαρξης VR . 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 210 ευρώ καινούργιος ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ υπάρχει και ο 55-300 vr. Όταν τον ξαναφέρει το e-infin .

https://www.e-infin.com/eu/item/140/nikon_af-s_dx_nikkor_55-300mm_f4.5-5.6_g_ed_vr_lens

 

Στα 187 ευρώ άμεσα διαθέσιμος ο 70-300 με σταθεροποίηση επίσης

https://www.e-infin.com/eu/item/3089/nikon_af-p_dx_nikkor_70-300mm_f/4.5-6.3g_ed_vr_lens

(προσοχή όμως ΕΧΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΜΟΝΤΟΥΡΑ ).

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις.απο Αθήνα γνωρίζει κάποιος κάποιο μαγαζί.θα πάω την επόμενη εβδομάδα.και έλεγα να έβλεπα κάποια.

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Καλησπερα και καλη βραδια.

Τι ακριβως θες να φωτογραφιζεις?

Όχι κάτι συγκεκριμένο. τοπία.κανω αρκετά ταξίδια.και θέλω να μπορώ να πιάσω κάποια πράγματα πιο κοντά.αλλα γενικά είμαι πολύ αρχάριους.θελω να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaria_jim είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις.απο Αθήνα γνωρίζει κάποιος κάποιο μαγαζί.θα πάω την επόμενη εβδομάδα.και έλεγα να έβλεπα κάποια.

Όχι κάτι συγκεκριμένο. τοπία.κανω αρκετά ταξίδια.και θέλω να μπορώ να πιάσω κάποια πράγματα πιο κοντά.αλλα γενικά είμαι πολύ αρχάριους.θελω να μάθω.

Καλησπέρα ikaria_jim, έχω έναν 55-200 vr απο κιτ αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου μήνυμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.να κάνω μια ακόμη ερώτηση.πια η διαφορά του 55-200 με τον 18-140.αν μπορώ να καταλάβω το 200μμ και το 140μμ είναι το ζουμ.το 55 με το 18;έχουν μια μεγάλη διαφορά στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikaria_jim είπε

Καλημέρα παιδιά.να κάνω μια ακόμη ερώτηση.πια η διαφορά του 55-200 με τον 18-140.αν μπορώ να καταλάβω το 200μμ και το 140μμ είναι το ζουμ.το 55 με το 18;έχουν μια μεγάλη διαφορά στην τιμή.

     Όταν ψάχνετε για φακό ζουμ το πρώτο κριτήριο είναι το μέγιστο διάφραγμα του σε όλες τις εστιακές αποστάσεις που μπορεί να καλύψει , εκεί είναι που θα ανακαλύψετε πως οι ζουμ φακοί με μέγιστα διαφράγματα από 3.5 έως 4.5 είναι αρκούντως φωτεινοί αλλά και πανάκριβοι . Τα συνήθη νούμερα είναι από 4.5 έως 5.6 η και χειρότερα . Το 18 - 200 είναι το εύρος της εστιακής απόστασης που μπορεί να καλύψει ο φακός σε μία προσπάθεια να μην κουβαλάτε δύο από δαύτους δλδ έναν 18 - 55 και έναν 55 - 200 και να τους αλλάζετε κάθε που χρειάζεται . Έχετε έναν που καλύπτει και τους δύο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ikaria_jim είπε

Καλημέρα παιδιά.να κάνω μια ακόμη ερώτηση.πια η διαφορά του 55-200 με τον 18-140.αν μπορώ να καταλάβω το 200μμ και το 140μμ είναι το ζουμ.το 55 με το 18;έχουν μια μεγάλη διαφορά στην τιμή.

 Minimum & maximum zoom του φακού 

δηλαδη 55μμ είναι το minimum και τα 200 το maximum 

Η διάφορες του 18-140 με το. 55-200 είναι οτι ο πρώτος είναι all round φακός και δεν χρειάζεται να εχεις και δεύτερο 

αλλα και παλι εξαρτάται απο το τι θελεις να φωτογραφίζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fp84 είπε

 Minimum & maximum zoom του φακού 

δηλαδη 55μμ είναι το minimum και τα 200 το maximum 

Η διάφορες του 18-140 με το. 55-200 είναι οτι ο πρώτος είναι all round φακός και δεν χρειάζεται να εχεις και δεύτερο 

αλλα και παλι εξαρτάται απο το τι θελεις να φωτογραφίζεις 

Σωστά , οι all round λύσεις αυτής της μορφής έχουν τα σύν και τα πλην τους , αν πήρατε μία DSLR για να αποφεύγετε να αλλάζετε φακούς , τότε πάτε ανάποδα , θάπρεπε να παίρνατε μία εξελιγμένη compact . Ένας φακός που καλύπτει μία μεγάλη εστιακή απόσταση πχ 200 είναι προσανατολισμένος για άλλη χρήση , βλέπε φωτογράφιση άγριας ζωής που δεν μπορείτε να πλησιάσετε για πολλούς λόγους , γι' αυτό και εν τέλει καταλήξατε να επενδύσετε σε έναν πολύ καλό , σταθερό 300αρη φακό !!! Αυτό μόνον ο χρόνος θα το δείξει , αλλιώς σας είναι πιό χρήσιμος ο ήδη υπάρχων , ακόμη και ένας midrange . Θα το αντιληφθείτε από την πληθώρα των ζούμ προς πώληση , που δεν βρήκαν λόγο ύπαρξης . Ένα βήμα κάθε φορά , δεν υπάρχει λόγος βιασύνης , φακοί υπάρχουν πολλοί ..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaria_jim είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ.τωρα κατάλαβα.

   Δείτε τα όρια φωτεινότητας του φακού σας , κάπου στο 4.5 έως 5.6 ...... δείτε και τον Nikkor 70 - 200 f2.8 καθώς και την τιμή του ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Δείτε τα όρια φωτεινότητας του φακού σας , κάπου στο 4.5 έως 5.6 ...... δείτε και τον Nikkor 70 - 200 f2.8 καθώς και την τιμή του ........ 

Δεν πάω σε κάτι τέτοιο.κατι απλό θέλω.λογικα 18-140

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ikaria_jim είπε

Δεν πάω σε κάτι τέτοιο.κατι απλό θέλω.λογικα 18-140

    Δεν είναι καθόλου άσχημη λύση , συνηθίστε να σκέφτεστε πρώτα για τον / τους φακούς που χρειάζεστε σύμφωνα με τις δικές σας φωτογραφικές συνήθειες και κατόπιν για το σώμα της μηχανής . Οι φακοί είναι πιό μακρόπνοη επένδυση και θα σας συνοδεύουν πολύ περισσότερο από ένα σώμα μηχανής . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Δεν είναι καθόλου άσχημη λύση , συνηθίστε να σκέφτεστε πρώτα για τον / τους φακούς που χρειάζεστε σύμφωνα με τις δικές σας φωτογραφικές συνήθειες και κατόπιν για το σώμα της μηχανής . Οι φακοί είναι πιό μακρόπνοη επένδυση και θα σας συνοδεύουν πολύ περισσότερο από ένα σώμα μηχανής . 

Είναι πάρα πολλά τα λεφτά.δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ τόσο πολύ με την φωτογραφία.απλα όταν κάνω ταξίδια να μπορώ να πάρω κάποιες καλές φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...