Προς το περιεχόμενο

LFCS & LFCE


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LFCS: Linux Foundation Certified SysAdmin

LFCE: Linux Foundation Certified Engineer

Διαβάζω για το LFCS και ήθελα να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κανείς και αν μπορεί να πει κάποια πράγματα. Πχ

  • Τι υλικό χρησιμοποιήσατε για την προετοιμασία;
  • Τι background είχατε;
  • Πως ήταν το επίπεδο των εξετάσεων σε σχέση με το υλικό με το οποίο προετοιμαστήκατε;
  • Υποδοχή του certification στην αγορά εργασίας
  • και οτιδήποτε άλλο πιστεύετε ότι είναι σχετικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος LFCS και LFCE, το τελευταίο λήγει και δεν είμαι σίγουρος αν θα πάω για recertify.

1. linuxacademy.com, tecmint.com

2. Χρήστης Linux από το 2005, το χρησιμοποιήσα σε σπουδές και στην εργασία μου περιστασιακά από το 2006, σε μόνιμη βάση από το 2011 και μέχρι σήμερα

3. Στην εξέταση, ο χρόνος φτάνει τσίμα-τσίμα. Πρέπει να είσαι καλά προετοιμασμένος και να έχεις απομνημονεύσει αρκετά πράγματα, γιατί αν χρειάζεται να καταφύγεις συχνά σε manpages την πάτησες

4. Σίγουρα μικρότερη αναγνωρισιμότητα από Red Hat, χωρίς να είναι και του πεταματού. Πρέπει να συνυπολογισθεί και το γεγονός ότι είναι νεότερο σε σύγκριση με RHCSA/RHCE και LPIC-1/2/3. Ενδεικτικά, ενώ βρισκόμουν ακόμη Ελλάδα, με το που τα πρόσθεσα στο LinkedIn άρχισα να δέχομαι αρκετές κρούσεις, interviews κλπ. Εν τέλει υπέγραψα συμβόλαιο και μάζεψα τα μπογαλάκια μου για U.K. Θεωρώ ότι τα 2 certs έπαιξαν σημαντικό ρόλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά τώρα είδα ότι έχει απαντήσει ο @parsifal εδώ:

Στις 9/10/2015 στις 4:01 ΜΜ, parsifal είπε

Στην εξέταση πήγα λίγο χαλαρός και με minimal προετοιμασία, πιστεύοντας πως θα το έπαιρνα κυρίως λόγω εμπειρίας/cojones. Μεγάλο σφάλμα που παραλίγο να μου κοστίσει το certification!

Τα θέματα που βάζουν δεν είναι δύσκολα αλλά είναι αρκετά: 25 tasks που πρέπει να ολοκληρώσεις μέσω ενός web-based virtual terminal, με 2 και 3 subtasks το καθένα. Αν δεν είσαι καλά εξασκημένος/προπονημένος, μπορεί να μη σου φτάσει ο χρόνος.

Το Candidate Handbook είναι απλά ένα FAQ, δεν αναφέρει την ύλη. Μπορείς να τη δεις εδώ, στην παράγραφο Exam Details  ->  Overview of Domains and Competencies.

3 πολύ καλά resources που χρησιμοποιήσα, να τα μελετήσεις οπωσδήποτε με τη σειρά που τα αναφέρω:

https://www.edx.org/course/introduction-linux-linuxfoundationx-lfs101x-2

http://www.tecmint.com/sed-command-to-create-edit-and-manipulate-files-in-linux/

http://mathematicbren.blogspot.gr/2014/12/practice-test.html

 

Αναφορά σε κείμενο

1. Τα εξέταστρα στοιχίζουν 300 USD, εκτός εάν πετύχεις καμία έκπτωση ή κουπόνι (hint: γραφτείτε σε newsletter, follow social media κλπ)

2. Μετά την πληρωμή των εξετάστρων, έχεις περιθώριο 1 έτος για να κάνεις schedule ημέρα και ώρα εξέτασης. Πλέον, δίνουν κι 1 free retake που πρέπει κι αυτό να γίνει πριν να κλείσει το έτος. ΜΗΝ το αφήσετε τελευταία-τελευταία στιγμή (π.χ. μία εβδομάδα πριν), γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα βρείτε timeslot που να σας βολεύει!

3. Μετά την πληρωμή και πριν ακόμη γίνει schedule η εξέταση, δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις σε ποιο από τα παρακάτω distribution/distribution-family θες να εξεταστείς: Debian-Ubuntu, RHEL-CentOS-Fedora ή SLES-OpenSUSE. Μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου και αφού έχεις κάνει schedule την εξέταση

4. Η εξέταση διαρκεί 2 ώρες, συμμετέχεις απομακρυσμένα από το PC σου και είναι proctored μέσω web κάμερας που πρέπει να έχεις οπωσδήποτε (το «αντίτιμο» που πληρώνεις για να μη σε τραβολογάνε σε εξεταστικά κέντρα, το βρήκα εύλογο)

5. Το certification ισχύει για 2 έτη από τη στιγμή που θα εκδοθεί και μπορεί να γίνει renew με διάφορους τρόπους που αναφέρονται στο Candidate Handbook

Μερικές έξτρα πληροφορίες από εμένα:

  • Σχετικά με τις τιμές, είχα βρει σε προσφορά πέρυσι το Νοέμβρη πακέτο το course του Linux Foundation + exam στα 157$.
  • Τα list of competences άλλαξαν φέτος τον Μάιο. Κάπου διάβασα ότι οι αλλαγές στο LFCE είναι λίγο πιο extensive σε σχέση με το LFCS που είναι σχετικά μικρές.
  • Οι περισσότεροι από αυτούς που προσφέρουν training (πχ linux academy) δεν έχουν ανανεώσει το υλικό τους ακόμα για το LFCE
  • Στο ίντερνετ υπάρχουν ένα σωρό sites που πουλάνε «dumps» των εξετάσεων αλλά νομίζω ότι είναι scam. Το format των εξετάσεων υποτίθεται ότι είναι τελείως hands-on ( σαν το 3ο link που δίνει ο parsifal παραπάνω) και αυτοί πάνε να σου πουλήσουν multiple choices...

Προσωπικά έκανα ένα trial account στο linux academy και τσέκαρα το LFCS course. Τα lectures δεν είναι άσχημα αλλά IMHO είναι λίγο επιφανειακά. To καλό του inux academy είναι ότι σου δίνει 6 VMs για να παίξεις όσο θέλεις. Προσωπικά δεν νομίζω ότι αυτό είναι πραγματικό selling point, καθώς υπάρχουν VPS με 1€/μήνα (μόλις είδα ότι τα κόψανε τελικά) και υπάρχει πάντα και το το VirtualBox. Επίσης τα labs που έχουν νομίζω ότι παρά είναι απλά/εύκολα. Γενικά νομίζω ότι το όλο course είναι περισσότερο στημένο σε κάποιον που δεν έχει εμπειρία με linux.

@parsifal

Σαν επίπεδο δυσκολίας / πλήθος ερωτήσεων πως συγκρίνονται οι πραγματικές εξετάσεις σε σχέση με το sample test που link-άρες;

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2018 στις 1:59 ΠΜ, the other one είπε

Πού απευθύνονται τέτοια certificates; έχει νόημα να τα κυνηγήσει ένας software engineer ή είναι μόνο για DevOps και λοιπούς;

Αξίζουν αν είσαι καμμένος με το λινουξ και δεν σε χαλάει να πας εξωτερικό όπως ο parsifal. Ειδικά το της rhel είναι σαν να σου ανοίγουν τη πόρτα  πλήθος επιχειρήσεων για συνεντεύξεις.

Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, αν είσαι σε έστω medium level software engineer με κάποια εργασιακή εμπειρία, όχι δεν αξίζει .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι Δευτέρα 3 Δεκέμβρη στα $150 τα courses του Linux Foundation + η εξέταση (βάζετε και το coupon DEAL16). To ονομαστικό κόστος του πακέτου είναι $500 ενώ το κόστος της εξέτασης μόνης της είναι $300 (αν και σχεδόν πάντα υπάρχουν κουπόνια).

https://training.linuxfoundation.org/cyber-monday-2018/?utm_source=lf newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=cyber monday 2018

έχει και για LFCS, LFCE αλλά και για kubernetes, openstack και cloud foundry.

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι που πρέπει να ξέρετε για τα τα courses του Linux Foundation... Στην προσφορά πουλάνε πακέτο

  • το course LFS201 με την εξέταση του LFCS (1st level certitification) που είναι περίπου αντίστοιχο του RHCSA
  • το course LFS211 με την εξέταση του LFCΕ (2nd level certification) που είναι περίπου αντίστοιχο του RHCE

Αν και το linux Foundation δεν το κρύβει ακριβώς, πχ το γράφουν τα courses ή/και το αναφέρουν όποτε γίνονται ερωτήσεις στο forum τους, αλλά τα courses δεν αντιστοιχούν 100% στην ύλη των certifications. Για την ακρίβεια ισχύει αυτό:

Q7QmBTy.png

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η ύλη του LFS201 δεν καλύπτει πλήρως το LFCS. Πχ τα iptables θα χρειαστεί να τα διαβάσετε από αλλού (πχ από το LFS211).

edit

Σχετικά με το LFS201. Το τελειώνω τώρα. Προσωπικά το βρήκα πολύ καλύτερο από linux academy κτλ που ειναι IMHO τελείως επιφανειακή η κάλυψη. Μου έφαγε αρκετό χρόνο βέβαια γιατί σε κάνει να θέλεις να ψαχτείς περισσότερο, αλλά όντως σου μαθαίνει πράγματα για το Linux και τα ενδότερά του και όχι μόνο για να περάσεις την εξέταση. Προσωπικά θεωρώ ότι έμαθα αρκετά πράγματα από αυτό και ως εμπειρία αξίζει ανεξάρτητα από το certification

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...