Προς το περιεχόμενο

Νέα compact


xgol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Που στην καλύτερη , είναι το 1/3 μια dslr. Ζήτημα δηλαδή αν βγάζει 250-300 φωτογραφίες με μια φόρτιση , όταν η dslr βγάζει 1000+.

Τι σχεση εχει μια DSLR με μια premium compact?

ΟΚ. Μια DSLR εχει πολλα πλεονεκτηματα αλλα εχει και μειονεκτηματα. Εχω και DSLR και Mirrorless (Nikon 1) και Bridge. Και ξερω γιατι τις εχω και τι περιμενω απο καθεμια απο αυτες.

Οταν καποιος θελει μικρη και απολυτα φορητη δεν θα προτεινεις DSLR. Ελεος πια με αυτο.

Θελεις να μας βοηθησεις αναμεσα στις Sony RX100, RX100ii & Canon G7Xii, ή τις σνομπαρεις εντελως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ειναι στο ιδιο επιπεδο ως καμερες. Η Canon G7x ii εχει μεγαλυτερο zoom στον φακό της ενω η RX100iii εχει ομως viewfinder και καλυτερη μπαταρια. Αξιολογεις και κρινεις αναλογα με τις αναγκες σου

Εχω δει πολλα βιντεο.δεν μπορω να διακρινω ποια ειναι η αισθητα καλυτερη.η sony ειναι πιο μαζεμενη και με περισσοτερες λειτουργιες και 60 ευρο φθηνοτερη.παρακολουθω την εξελιξη της τιμης της.και την κοστολογουν οσο μια rx ii.σε ενα μηνα εχει πεσεις 150 ευρο.αυτο ειναι black fiday.

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Που στην καλύτερη , είναι το 1/3 μια dslr. Ζήτημα δηλαδή αν βγάζει 250-300 φωτογραφίες με μια φόρτιση , όταν η dslr βγάζει 1000+.

Φιλε ψαχνομαι μονο για κομπακτ.street photo...παντα μαζι..90% στο αυτοματο..ειχα mirroless και δεννμε βολεψε.ειδικα οι νυχτερινες που ηταν κακες.θελω μικρη σε ογκο..με ευργωνιο..wifi ,και σπαστη οθονη.γι αυτο θα παρω την rx 100 iii.απλα ζητησα και μια ακομη γνωμη.απο ανθρωπους που ξερουν περισσοτερα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ποιά mirrorless;

Ειχα μια nikon s2.την ειχα παρει stock και δεν εμεινα ικανοποιημενος.βεβαια και απο την συγκεκριμενη δεν ειχα και τρελες απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ktikti είπε

Ειχα μια nikon s2.την ειχα παρει stock και δεν εμεινα ικανοποιημενος.βεβαια και απο την συγκεκριμενη δεν ειχα και τρελες απαιτησεις.

Άλλο πράγμα ένας παλιός αισθητήρας 1" που έχει η S2 και άλλο ένας σύγχρονος αισθητήρας 4/3.

Πάρε εδώ μια ιδέα που στέκει από πλευράς ποιότητας εικόνας η SONY RX100 mark3 σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού σε σχέση με κάποιες πολύ φτηνές mirrorless που έχουν σπαστή οθόνη, ευρυγώνιο φακό wi-fi που όπως λες σε ενδιαφέρουν αλλά και οθόνη αφής που η SONY δεν έχει.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_s2&attr13_1=canon_eosm100&attr13_2=panasonic_dmcgf7&attr13_3=sony_dscrx100m3&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&attr171_2=1&normalization=full&widget=1&x=0.9753294675803901&y=-1.0930086410054989

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό αποτέλεσμα βγάζει Panasonic και Canon. Όμως εμένα η Panasonic δεν μου αρέσει όγκος και δεις να είναι σε πολύ πολύ καλή τιμή τώρα λόγω ημερών αλλά την θεωρώ ογκωδης. Ομως η canon gf 7x ii εχει οθονη αφής και την έχω δει και σας συγκριτικά με την rx100 Mark 3και ειναι εξαιρετικη.απλα ανεβαινω σε χρηματα.επισης Πήγα την είδα από κοντά έχει ωραίο grip και στα θετικά της είναι ότι έχει ξεχωριστό φορτιστή για την μπαταρία βολεύει δηλαδή να έχεις άλλες δύο μπαταρίες και να τις φορτίζεις ανεξάρτητα και μου φάνηκε και πολύ κατανοητό το μενού rx100 Mark 3 δεν είχε το κατάστημα να δουλέψω είχε μόνο την απλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ktikti είπε

Πολύ καλό αποτέλεσμα βγάζει Panasonic και Canon. Όμως εμένα η Panasonic δεν μου αρέσει όγκος και δεις να είναι σε πολύ πολύ καλή τιμή τώρα λόγω ημερών αλλά την θεωρώ ογκωδης. Ομως η canon gf 7x ii εχει οθονη αφής και την έχω δει και σας συγκριτικά με την rx100 Mark 3και ειναι εξαιρετικη.απλα ανεβαινω σε χρηματα.επισης Πήγα την είδα από κοντά έχει ωραίο grip και στα θετικά της είναι ότι έχει ξεχωριστό φορτιστή για την μπαταρία βολεύει δηλαδή να έχεις άλλες δύο μπαταρίες και να τις φορτίζεις ανεξάρτητα και μου φάνηκε και πολύ κατανοητό το μενού rx100 Mark 3 δεν είχε το κατάστημα να δουλέψω είχε μόνο την απλή

Έχω δει την RX100 mark3 από κοντά, την έχει ένας φίλος. Είναι μια πολύ καλή premium compact.

Τώρα, για τον όγκο:

https://camerasize.com/compare/#491,555

https://camerasize.com/compare/#593,555

Εδώ βλέπουμε ότι η GM1 έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια πρόσοψης από την Sony, ενώ τόσο το μοντέλο GM1 όσο και το GF7 είναι ελαφρύτερα. Αυτό όμως που είναι πολύ δύσκολο να μειωθεί σε μηχανές με μεγάλο αισθητήρα είναι ο φακός. Όσο κι αν μικρύνει το σώμα, αυτό για πολύ καιρό ακόμα θα είναι ένα δυσεπίλυτο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Έχω δει την RX100 mark3 από κοντά, την έχει ένας φίλος. Είναι μια πολύ καλή premium compact.

Τώρα, για τον όγκο:

https://camerasize.com/compare/#491,555

https://camerasize.com/compare/#593,555

Εδώ βλέπουμε ότι η GM1 έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια πρόσοψης από την Sony, ενώ τόσο το μοντέλο GM1 όσο και το GF7 είναι ελαφρύτερα. Αυτό όμως που είναι πολύ δύσκολο να μειωθεί σε μηχανές με μεγάλο αισθητήρα είναι ο φακός. Όσο κι αν μικρύνει το σώμα, αυτό για πολύ καιρό ακόμα θα είναι ένα δυσεπίλυτο θέμα.

H GF7 ειναι VFM , Αλλά και πάλι δεν η μηχανή που ψάχνει όντως είναι μικρού όγκου και αυτή αλλά χωρίς τον φακό είναι το συγκριτικό Επίσης είπα ότι ψάχνω καθαρά Compact καλή χρήση αυτή η μηχανή αλλά το βράδυ και αυτοί που χω δει βίντεο Δεν βγάζει φωτογραφίες καθαρές. H GM1 είναι ωραία αλλά κι αυτή μύρο λες μικρού όγκου όμως για αυτήν έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ ότι μετά από κάποιους μήνες χρήσης γεμίζει σκόνη ο φακός γεμίζει λάδι Κάπως έτσι λόγω του μηχανικού κλείστρου και επίσης είναι και αυτή ακριβή Προτιμώ να πάρω την premium την Canon και της Sony που θέλω παρά αυτή..ομως και 2 σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.δεν αποδιδουυν καλα.θα πρεπει να αγορασεις αλλο. Φακο.κι αλλα εξοδα δηλαδη.σουπερ κομπακτ με διαφραγμα  f1.8 ψαχνω και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2.πεειμενω μεχρι τελευταια μερα μηπως πεσει η τιμη της canon.η μηπως γινει κανα black friday καλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ktikti είπε

H GF7 ειναι VFM , Αλλά και πάλι δεν η μηχανή που ψάχνει όντως είναι μικρού όγκου και αυτή αλλά χωρίς τον φακό είναι το συγκριτικό Επίσης είπα ότι ψάχνω καθαρά Compact καλή χρήση αυτή η μηχανή αλλά το βράδυ και αυτοί που χω δει βίντεο Δεν βγάζει φωτογραφίες καθαρές. H GM1 είναι ωραία αλλά κι αυτή μύρο λες μικρού όγκου όμως για αυτήν έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ ότι μετά από κάποιους μήνες χρήσης γεμίζει σκόνη ο φακός γεμίζει λάδι Κάπως έτσι λόγω του μηχανικού κλείστρου και επίσης είναι και αυτή ακριβή Προτιμώ να πάρω την premium την Canon και της Sony που θέλω παρά αυτή..ομως και 2 σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.δεν αποδιδουυν καλα.θα πρεπει να αγορασεις αλλο. Φακο.κι αλλα εξοδα δηλαδη.σουπερ κομπακτ με διαφραγμα  f1.8 ψαχνω και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2.πεειμενω μεχρι τελευταια μερα μηπως πεσει η τιμη της canon.η μηπως γινει κανα black friday καλο

Ετσι ειναι. Προσωπικα θα πηγαινα με την RX100iii γιατι εχει σαφεστατα πιο φωτεινο φακο απο την RX100, ND filter και viewfinder που η Canon δεν εχει. Φορτιστη για μπαταριες και μπαταριες βρισκεις με ελαχιστα ευρω απο το ιντερνετ. Προτιμω το viewfinder ως πιο χρησιμο απο την touch οθονη.

Οσον αφορα για το μεγεθος, οι συγκρισεις που γινονται ειναι μονο στο σωμα της μηχανης και μαλιστα χωρις να υπολογιζουν το εξογκωμα της μοντουρας και φυσικα οχι τον φακο. Πολλες mirrorless μπαινουν σε τσαντακι. Καμια δεν μπαινει σε πισω τσεπη απο τζιν ή σε τσεπη απο πουκαμισο οπως οι RX100 & G7X. Τι να λεμε τωρα. Υπαρχουν απλες compact πιο μεγαλες...

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2018 στις 5:05 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Ετσι ειναι. Προσωπικα θα πηγαινα με την RX100iii γιατι εχει σαφεστατα πιο φωτεινο φακο απο την RX100, ND filter και viewfinder που η Canon δεν εχει. Φορτιστη για μπαταριες και μπαταριες βρισκεις με ελαχιστα ευρω απο το ιντερνετ. Προτιμω το viewfinder ως πιο χρησιμο απο την touch οθονη.

Οσον αφορα για το μεγεθος, οι συγκρισεις που γινονται ειναι μονο στο σωμα της μηχανης και μαλιστα χωρις να υπολογιζουν το εξογκωμα της μοντουρας και φυσικα οχι τον φακο. Πολλες mirrorless μπαινουν σε τσαντακι. Καμια δεν μπαινει σε πισω τσεπη απο τζιν ή σε τσεπη απο πουκαμισο οπως οι RX100 & G7X. Τι να λεμε τωρα. Υπαρχουν απλες compact πιο μεγαλες...

τελικα αυτο κι'εγινε.περιμενα μεχρι και σημερα καμια αλλη προσφορα..μονο (μιρορλεσσ) παιξανε καλες προσφορες..αλλα κι'αυτη προσφορα ειναι..αλλο που δεν την πολυδιαφημισανε...και την αγορασα απο γνωστο καταστημα της αθηνας-κεντρο.. στα 473 μαζι με το αυθεντικο γκριπ.και δωρεαν μεταφορικα και αντικαταβολη.και πριν περιπου 1μιση μηνα ειχε 600 ευρο.

Επεξ/σία από ktikti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...