Προς το περιεχόμενο

Νέα compact


xgol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αναδιπλώμενο viewfinder στην rx100/3 το βλέπετε να ζει πολύ ; Πόσα άνοιξε κλείσε θα ζήσει ; Είναι δυνατόν να φτάσει σε ηλικία/κλικ/χρόνια που φτάνει μια dslr ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, yiannis2002s είπε

Canon 450D αγορασμένη το μακρινό 2008 

Μια χαρά είναι αυτή. Την έχει φίλος και τη χρησιμοποιεί με φακούς όπως ο Helios 44 ενώ ασχολείται πολύ και με αστροφωτογράφηση (έχει τηλεσκόπια κλπ). Πίνει νερό στο όνομά της. Δείγματα από πορτραίτα που έχω δει με αυτή είναι πολύ αξιόλογα.

Με βάση όσα διάβασα πιο πάνω οι premium compact είναι αυτό που θες. Ή εναλλακτικά κάποιες ultra compact mirrorless όπως η Panasonic GF7 που τις μέρες αυτές την είδα στα 299 ευρώ ή η Canon M100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Μια χαρά είναι αυτή. Την έχει φίλος και τη χρησιμοποιεί με φακούς όπως ο Helios 44 ενώ ασχολείται πολύ και με αστροφωτογράφηση (έχει τηλεσκόπια κλπ). Πίνει νερό στο όνομά της. Δείγματα από πορτραίτα που έχω δει με αυτή είναι πολύ αξιόλογα.

Με βάση όσα διάβασα πιο πάνω οι premium compact είναι αυτό που θες. Ή εναλλακτικά κάποιες ultra compact mirrorless όπως η Panasonic GF7 που τις μέρες αυτές την είδα στα 299 ευρώ ή η Canon M100.

Μια χαρά είναι η 450D εξάλλου σε αυτή την κατηγορία πιο πολύ ο φακός μετράει - στο κομμάτι εξοπλισμός-.

Σκέφτομαι για φρεσκάρισμα να της πάρω έναν 50mm φακό (για πορτρέτα σε εσωτερικούς χώρους - εκδηλώσεις) + ένα cpl (για τοπία - ταξίδια), αλλά και πάλι δεν βγαίνω αποκλειστικά για φωτογράφηση. Για ποιο καθημερινό η λύση μιας premium compact μου κάνει ιδανική + θα έχει και video που το βρίσκω χρήσιμο.

Εκτός την RX100 iii , θα τσεκάρω και τις mirroless αν βολεύουν από πλευράς φορητότητας. Σε video που είδα η α6000 φαίνεται πολύ καλή , μετά και η Μ100 μου φαίνεται αρκετά καλή και πιο vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, yiannis2002s είπε

Μια χαρά είναι η 450D εξάλλου σε αυτή την κατηγορία πιο πολύ ο φακός μετράει - στο κομμάτι εξοπλισμός-.

Σκέφτομαι για φρεσκάρισμα να της πάρω έναν 50mm φακό (για πορτρέτα σε εσωτερικούς χώρους - εκδηλώσεις) + ένα cpl (για τοπία - ταξίδια), αλλά και πάλι δεν βγαίνω αποκλειστικά για φωτογράφηση. Για ποιο καθημερινό η λύση μιας premium compact μου κάνει ιδανική + θα έχει και video που το βρίσκω χρήσιμο.

Εκτός την RX100 iii , θα τσεκάρω και τις mirroless αν βολεύουν από πλευράς φορητότητας. Σε video που είδα η α6000 φαίνεται πολύ καλή , μετά και η Μ100 μου φαίνεται αρκετά καλή και πιο vfm.

Ασε την M100 εκτος κι αν θελεις να τραβας μονο στο αυτοματο. Δεν εχει ουτε ενα κουμπι ρυθμισεων και μπαινεις μονιμα στο μενου. Εαν θελεις κοιτας την Μ50 σε Canon mirrorless να εχει και viewfinder. Το καλο ειναι οτι με ανταπτορα βαζεις και ολους τους φακους της Canon (δεν εχει πολλους το συστημα Canon mirrorless) αλλα χανεις το πλεονεκτημα του μικρου ογκου ετσι.

Η A6000 ειναι καλη αλλα να ξερεις οτι οι φακοι της Sony ειναι κατα βαση ακριβοι. Το λεω διοτι με την αγορα μιας mirrorless στην πραξη θα μπει σε αχρηστια η DSLR και δεν εχει και νοημα να επενδυεις σε δυο διαφορετικα συστηματα αντι σε ενα μονο.

Εγω θα κοιτουσα και σε m4/3” συστημα σε mirrorless που και σχετικα μικρες ειναι αλλα και πιο φθηνους φακους απο την Sony εχουν (εαν δεν πας σε Canon). Φυσικα οι dslr φακοι της Canon ειναι πιο προσιτοι και με μεγαλυτερη ποικιλια και βρισκεις και ευκολα μεταχειρισμενους.

Παρολα αυτα εαν σκοπευεις να διατηρησεις την DSLR σου, μια premium compact ειναι πιο ενδεδειγμενη επιλογη θα ελεγα ετσι οπως τα βλεπω εγω.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis2002s είπε

 δεν βγαίνω αποκλειστικά για φωτογράφηση.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω πολύ καλά. Με αυτοκίνητο δεν κυκλοφορεί κανείς από όσους το αναφέρουν ;

Αν αναφέρεστε πάλι σε φάση που κυκλοφορείτε πεζοί , δεν κουβαλάω ούτε παντόφλα κινητό , οπότε πήρα κινητό με πληκτρολόγιο , γιατί τα smart μου έπεφταν γκουμούτσες,

αλλά σε τέτοια φάση δεν θα κουβαλούσα ούτε action camera, όχι compact.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Αυτό δεν το καταλαβαίνω πολύ καλά. Με αυτοκίνητο δεν κυκλοφορεί κανείς από όσους το αναφέρουν ;

Αν αναφέρεστε πάλι σε φάση που κυκλοφορείτε πεζοί , δεν κουβαλάω ούτε παντόφλα κινητό , οπότε πήρα κινητό με πληκτρολόγιο , γιατί τα smart μου έπεφταν γκουμούτσες,

αλλά σε τέτοια φάση δεν θα κουβαλούσα ούτε action camera, όχι compact.

Να στο πω αλλιως.

Ακομη και με αυτοκινητο θα πρεπει να μπεις στην σκεψη να παρεις την τσαντα με τα φωτογραφικα μαζι σου. Αρα θα πρεπει να μπεις στην λογικη οτι βγαινω μια βολτα για φωτογραφιση ή που μπορει ισως να εχει ενδιαφερον φωτογραφικο. Κατι αρκετα σπανιο για τους περισσοτερους απο εμας. Ποσο μαλλον εαν δεν εχεις και το αυτοκινητο/μοτο μαζι σου.

Απο την αλλη ειναι πολλες οι φορες που ακομη και στο δρομο για δουλεια βρισκεις κατι ενδιαφερον για φωτογραφιση. Ομως... δεν εχεις την φωτογραφικη σου μαζι αλλα μονο το κινητο. 

Παρα πολλοι εχουν μαζι ενα μικρο τσαντακι με διαφορα (πορτοφολι, κινητα, κλειδια, χαρτια, φορτιστες κλπ) ή εχουν την τσαντα με το laptop, ή ακομη τωρα χειμωνα φοραμε το χοντρο μπουφαν. Ανετα λοιπον ακομη χωραει εκει μεσα ξεχασμενη μια compact. Εδω χωραει στην πισω τσεπη απο το τζιν μου η RX100/G9x. Στο δικο μου μικρο τσαντακι χωραει ανετα η Nikon1 με δυο φακους μαλιστα και ειναι τις περισσοτερες φορες μαζι μου. Μπορει η ποιοτητα της να μην ειναι κορυφαια αλλα εχω πολλες και καλες εως πολυ καλες φωτο μαζι της που αλλιως δεν θα ειχα ποτε. Η D7000 μενει στην ντουλαπα για τις ελαχιστες dedicated βολτες ή για συγκεκριμενα θεματα.

Γιατι ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις αυτο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Γιατι ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις αυτο;

Τα παραπάνω που λες, είναι ξεκάθαρα, αλλά για μένα απίθανα. Προσωπικά, αν έχω το αυτοκίνητο , το έχω κοντά, οπότε μέσα θα μπορούσα να έχω τα πάντα, όχι dslr μόνο αλλά και φακούς επαγγελματία που καλύπτει το champions league. Όταν δεν έχω το αυτοκίνητο , δεν κουβαλάω τίποτε. Μου έπεφτε  βαρύ και το smartphone και το κατάργησα. Πόσο μάλλον οποιαδήποτε φωτογραφική.

Πιστεύω είναι σαφής και η δική μου ... στάση ζωής !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Τα παραπάνω που λες, είναι ξεκάθαρα, αλλά για μένα απίθανα. Προσωπικά, αν έχω το αυτοκίνητο , το έχω κοντά, οπότε μέσα θα μπορούσα να έχω τα πάντα, όχι dslr μόνο αλλά και φακούς επαγγελματία που καλύπτει το champions league. Όταν δεν έχω το αυτοκίνητο , δεν κουβαλάω τίποτε. Μου έπεφτε  βαρύ και το smartphone και το κατάργησα. Πόσο μάλλον οποιαδήποτε φωτογραφική.

Πιστεύω είναι σαφής και η δική μου ... στάση ζωής !

Συμφωνω αλλα η περίπτωσή σου ανηκει στους ενθουσιωδεις ερασιτεχνες. Σε αυτη την περιπτωση μια DSLR ειναι η σωστη επιλογη. Αλλα δυστυχως η πλειονοτητα των χρηστων φωτογραφικης αλλα και των ιδιοκτητων DSLR δεν λειτουργουν ετσι (μεταξυ αυτων και εγω). Οποτε απλα οι συμβουλες προσαρμοζονται στον τροπο που λειτουργει ο καθενας που ζηταει την βοηθεια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι φορητοτητα για τον καθενα ειναι σχετικη. Εγω ως τωρα καλυπτομαι με ενα S7 που το εχω συνεχως μαζι μου. Δεν καλυπτει μονο το ρολο της φωτογραφικης αλλα κ του mp3, του tablet ή ενος μικρου laptop. Σε καποια η καλυψη ειναι σχεδον πληρης πχ μουσικη, σε αλλα οχι τοσο.

Στοχος με μια premium compact ειναι το καλυτερο αποτελεσμα στις δεδομενες συνθηκες. Και αν βγαζω πχ τωρα 1000-1500 φωτο με dslr και 3000 φωτο το χρονο με το κινητο, να αλλαξει αυτη η αναλογια κ να πεσει η χρηση του κινητου στο 1/3 τουλαχιστον. Με πιο ποιοτικο αποτελεσμα λογω μιας καλης compact (οι μετριες του 100ευρω χειροτερα αποτελεσματα εχουν κατα μ.ο. απο ενα καλο κινητο). Επισης να χωραει σε μια τσαντα εργασιας ή σε ενα τσαντακι θα ειναι ιδανικο.

Τελος η μονιμα τοποθετημενη dslr σε αμαξι δεν μου κανει καλη λυση με τα τοσα αμαξια καθε χρονου που ανοιγονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony Digital Camera Cybershot DSC-RX100 πλεον σε black fridays σε ολα τα μεγαλα καταστηματα και στο skroutz απο 259 ευρο.νομιζω για την συγκεκριμενη μηχανη ειναι ευκαιρια.

https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Sony-Digital-Camera-DSC-RX100-8GB-Memory-DSCRX100SFDI-YH.htm

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-dsc-rx100-1108491.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ktikti είπε

Sony Digital Camera Cybershot DSC-RX100 πλεον σε black fridays σε ολα τα μεγαλα καταστηματα και στο skroutz απο 259 ευρο.νομιζω για την συγκεκριμενη μηχανη ειναι ευκαιρια.

https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Sony-Digital-Camera-DSC-RX100-8GB-Memory-DSCRX100SFDI-YH.htm

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_sony-dsc-rx100-1108491.html

Είναι πολύ καλή τιμή αλλά έχουν κατεβάσει και την Panasonic GF7 είδα κάπου στα 249 ευρώ, με διπλάσιας επιφάνειας αισθητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Είναι πολύ καλή τιμή αλλά έχουν κατεβάσει και την Panasonic GF7 είδα κάπου στα 249 ευρώ, με διπλάσιας επιφάνειας αισθητήρα.

την ειδα κι'αυτη που λες στον κωτσο στα 249 ευρο.ισχυει η τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια βοηθεια...Εγώ είμαι στο τσακ να την πάρω την rx100 όμως επειδή παρακολουθώ και άλλες τιμές έχω δει ότι έχει κατέβει πάρα πολύ η Sony RX 3 έχει πέσει Γύρω στα 100 ευρώ .πλεον ειναι στα 459 ευρο.και νομιζω αυτη ειναι η ευκαιρια. Επίσης εγώ προσωπικά έχω βάλει και στο Μάτι την Canon gfx ii που κοστιζει 515 ευρο. Εγώ τώρα είμαι στο Δίλημμα αν αξίζει να πάρω από την rx3 ή την canon

Επεξ/σία από ktikti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ktikti είπε

Μια βοηθεια...Εγώ είμαι στο τσακ να την πάρω την rx100 όμως επειδή παρακολουθώ και άλλες τιμές έχω δει ότι έχει κατέβει πάρα πολύ η Sony RX 3 έχει πέσει Γύρω στα 100 ευρώ .πλεον ειναι στα 459 ευρο.και νομιζω αυτη ειναι η ευκαιρια. Επίσης εγώ προσωπικά έχω βάλει και στο Μάτι την Canon gfx ii που κοστιζει 515 ευρο. Εγώ τώρα είμαι στο Δίλημμα αν αξίζει να πάρω από την rx3 ή την canon

Ειναι στο ιδιο επιπεδο ως καμερες. Η Canon G7x ii εχει μεγαλυτερο zoom στον φακό της ενω η RX100iii εχει ομως viewfinder και καλυτερη μπαταρια. Αξιολογεις και κρινεις αναλογα με τις αναγκες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

 και καλυτερη μπαταρια.

Που στην καλύτερη , είναι το 1/3 μια dslr. Ζήτημα δηλαδή αν βγάζει 250-300 φωτογραφίες με μια φόρτιση , όταν η dslr βγάζει 1000+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...