Προς το περιεχόμενο

Νέα compact


xgol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για dslr δεν το σκέφτεσαι καθόλου (μεγαλύτερος όγκος+βάρος) ; Καλύτερη ποιότητα αισθητήρα, περισσότερα megapixels που επιτρέπουν περισσότερο crop, πολύ καλύτερη συμπεριφορά σε υψηλότερα iso (δηλαδή χαμηλό φωτισμό)   και τετραπλάσιες φωτογραφίες  με μία φόρτιση της μπαταρίας.

Δηλαδή? Μπορείς να μου προτείνεις 2-3? Σε price range απο 300-500 ευρώ. 

Να μπορεί να μου βγάλει ικανοποιητικά ένα ταξίδι ο κιτ φακός όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, xgol είπε

Tο βασικό κιτ φακών που ερχεται με την μηχανή, τι περιορισμούς θέτει σε έναν αρχάριο χρήστη συγκριτικά με τις compact?

Ο βασικος περιορισμος ειναι το διαφραγμα που επιτρεπει λιγοτερο φως να περασει στον αισθητηρα. Ο μεγαλυτερος βεβαιως αισθητηρας μαζευει την ιδια στιγμη περισσοτερο φως ανα pixel. Εχει να κανει και με την μετεπειτα επεξεργασια της καθε φωτο, το cropping που θα γινει, την μεγενθυση που θα γινει (εαν εκτυπωθει), ή το μεσο που θα χρησιμοποιηθει η φωτο. Για συνηθεις εκτυπωσεις και χρηση σε media με μικρη βασικη επεξεργασια δεν ειναι απαραιτητη καμια dslr ή mirrorless. Εαν οι απαιτησεις αυξηθουν τοτε σαφως και ειναι προτιμοτερες οι DSLR/mirrorless αλλα μετα παμε και σε επιπλεον φακους και σαφεστατα πιο σοβαρη ενασχοληση με την φωτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Fujifilm XF 10 που είναι στα ίδια χρήματα περίπου με την Sony RX100 III,   https://www.e-infin.com/eu/item/3675/fujifilm_xf_10_digital_camera_(black)_xf10

τι λέει???

Προσωπικά λόγω μεγέθους κοιτάζω μόνο compact μεγέθη που χωράνε σε ένα μικρό τσαντάκι.

 

Μάλλον για την Sony σκέφτομαι απο e-infinity γιατί Ελλάδα παίζει αρκετά πιο πάνω (100 ευρώ περίπου η διαφορά)... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, yiannis2002s είπε

Η Fujifilm XF 10 που είναι στα ίδια χρήματα περίπου με την Sony RX100 III,   https://www.e-infin.com/eu/item/3675/fujifilm_xf_10_digital_camera_(black)_xf10

τι λέει???

Προσωπικά λόγω μεγέθους κοιτάζω μόνο compact μεγέθη που χωράνε σε ένα μικρό τσαντάκι.

Μάλλον για την Sony σκέφτομαι απο e-infinity γιατί Ελλάδα παίζει αρκετά πιο πάνω (100 ευρώ περίπου η διαφορά)... 

Η XF10 εχει σταθερο φακο που ειναι πολυ περιοριστικός θα ελεγα. Δεν θα σε βολεψει. 

Το μικρο τσαντακι ειναι σχετικο. Οι περισσοτερες mirrorless με τον κιτ φακο χωρανε σε ενα τετοιο. Αλλα εξαρταται και το ποσο μικρο.

Η Lumix LX10/15 χωραει σιγουρα σε ενα τετοιο. Οι RX100/G9Xii χωρανε και σε τσεπη.

Δες και την Sony A6000.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xgol είπε

Δηλαδή? Μπορείς να μου προτείνεις 2-3? Σε price range απο 300-500 ευρώ. 

Να μπορεί να μου βγάλει ικανοποιητικά ένα ταξίδι ο κιτ φακός όμως..

Τη d3400 . Αν θες τεράστιο εύρος ζουμ , τη d5300 (στα 540 ευρώ όμως) με τον 18-140 Το ταξίδι , είναι πολύ γενικός όρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερουσα κ η Α6000. Κ τιμη κοντα στην RX100 iii.  Να την δω απο κοντα πως ειναι σαν μεγεθος...

Σαν αποτελεσμα - ποιοτητα φωτογραφιας με τον κιτ φακο θα εχω καλυτερο σε σχεση με την RX??

 

Επεξ/σία από yiannis2002s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis2002s είπε

Ενδιαφερουσα κ η Α6000. Κ τιμη κοντα στην RX100 iii.  Να την δω απο κοντα πως ειναι σαν μεγεθος...

Σαν αποτελεσμα - ποιοτητα φωτογραφιας με τον κιτ φακο θα εχω καλυτερο σε σχεση με την RX??

Να ξεκαθαρισουμε κατι. Μια καλη φωτογραφια απο το τελευταιο που εξαρταται ειναι απο το σωμα της μηχανης! Μπορει να κρατας τον καλυτερο επαγγελματικο εξοπλισμο αλλα καλη φωτογραφια να μην βγαλεις. Η φωτογραφια ειναι τεχνη κυριως. Αρα πρεπει να μαθεις και την τεχνική της αλλα και να την νιωσεις. Μια καλη φωτογραφια ειναι πρωτιστως σύνθεση, οπτικη, γωνια, θέμα, υφος, ατμοσφαιρα. Πρεπει πρωτα να την εχεις ηδη φανταστει σαν αποτελεσμα πριν να πατησεις το κλικ. Εαν την εχεις φανταστει θα πρεπει να ξερεις να ρυθμισεις την μηχανη σου για να σου αποδωσει αυτο που θελεις. Ο φακός σου θα σου δωσει την λεπτομερεια και την ποιοτητα και το σωμα θα σε βοηθησει μονο οταν θα πας σε οριακες ή ειδικες καταστασεις. Η μετεπειτα επεξεργασια της φωτο σου θα βελτιωσει και θα δωσει στην φωτο το τελικο αποτελεσμα που ειχες φανταστει βελτιωνοντας τις λεπτομερειες.

Για να φτασεις μια συγχρονη μηχανη στα ορια της θα πρεπει πρωτα εσυ να φτασεις στο αντιστοιχο επιπεδο ως φωτογραφος. Απλα μας παρασυρει ολους πολλες φορες η αναγκη να απαιτουμε το καλυτερο. Δεν ειναι κακο αλλα δεν ειναι παντα απαραιτητο. Οποτε δεν θα σου πω ψεματα. Για πολυ καιρο δεν θα βγαζεις καλυτερες φωτο οποια μηχανη κι αν επιλεξεις και μονο εαν αφιερωσεις χρονο θα δεις βελτιωση.

Εαν θελεις μια μηχανη για ταξιδια να τραβας κατα βαση σε αυτοματο αλλα να εχει ικανοτητες να ανταποκριθει εαν και εφοσον αποφασισεις να εξελιχθεις μαζι της τοτε οι premium compact που αναφερομαστε ειναι μια χαρα. Ενα θελεις και κατι παραπανω κοιτας την Lumix LX10/15. Ειναι ευκολο να την εχεις παντα μαζι σου, ο φωτεινος φακος θα σε βοηθησει σε low light καταστασεις και η ποιοτητα θα ειναι υπερεπαρκής για αναμνηστικες ή και καλλιτεχνικες απαιτησεις αναλογικες με τον βαθμο ικανοτητας σου ως φωτογραφο για πολυ καιρο. Σε περιπτωση που θελησεις κατι παραπανω θα επιλεξεις καποια στιγμη κατι αλλο αναλογα με τις πραγματικες σου αναγκες εκεινη την στιγμη και θα σου μεινει και μια εξαιρετικη compact στην συλλογη σου για καθε μερα. Μειονεκτημα το περιορισμενο τους zoom.

Αν πιστευεις οτι το μεγεθος μιας Α6000 ή μιας OMD-EM10ii ειναι βολικο για εσενα, σαφεστατα και ειναι πολυ αξιολογες επιλογες με δυνητικα καλυτερη ποιοτητα φωτο που ομως θα πρεπει να εξελιχθεις  και εσυ σαν φωτογραφος για να την αναδειξεις συμφωνα με τις αυξημενες δυνατοτητες τους. Αλλιως απλα θα εχεις στα χερια σου ενα αναξιοποιητο εξοπλισμο.

DSLR δεν θα σου προτεινα γιατι εχουν ογκο και βαρος που συνηθως ειναι αποτρεπτικος στο να τις εχεις συχνα μαζι σου και χανεις πολυ περισσοτερες φωτογραφιες.

Γνωμη μου παντα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε
12 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Να ξεκαθαρισουμε κατι. Μια καλη φωτογραφια απο το τελευταιο που εξαρταται ειναι απο το σωμα της μηχανης! Μπορει να κρατας τον καλυτερο επαγγελματικο εξοπλισμο αλλα καλη φωτογραφια να μην βγαλεις.

 

12 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

DSLR δεν θα σου προτεινα γιατι εχουν ογκο και βαρος που συνηθως ειναι αποτρεπτικος στο να τις εχεις συχνα μαζι σου και χανεις πολυ περισσοτερες φωτογραφιες.

 

Ενδιαφέρον το όλο σχόλιο και συμφωνώ ότι ποτέ δεν αρκεί ένα καλό σώμα ή φακός για μια καλή φωτογραφία. 

Παρόλα αυτά θέλω κάτι φορητό για να μπορώ να την χρησιμοποιώ όσο πιο συχνά γίνεται και να μην την τρώει η ντουλάπα.

Έχω DSLR αλλά η χρήση της περιορίζεται μόνο σε ταξίδια και όχι όλες τις ώρες... Οπότε θα ήθελα να είναι πρακτικό όσο πιο πολύ γίνεται και για περισσότερες ώρες. Στα συν και η ύπαρξη βίντεο που η DSLR μου δεν έχει ((Canon 450D αγορασμένη το μακρινό 2008 😊)). 

Σενάριο Α παίρνω κάτι πολύ φορητό (με στόχο καλύτερη ποιότητα απο κινητό S7) και την DSLR αραιά και που ως έχει , σενάριο Β πουλάω την Canon και έχω κάτι πιο all around όπως η Α6000.

 

 

ΥΓ. Επειδή κακώς μπερδεύτηκα στο θέμα που άνοιξε ο xgol μήπως τα σχόλια μου και οι απαντήσεις να περνούσαν σε διαφορετικό θέμα?

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις canon 450D ξεκίνα με αυτή να βγάζεις φωτογραφίες. Αν δεν έχεις γνώσεις πάνω στη χρήση φίλτρων , διάβασε σχετικά με τα κυκλικής πόλωσης για ξεκίνημα . Πάρε και ένα τρίποδο αν δεν έχεις (κρατάνε για πάντα, σε αντίθεση με τις μηχανές) και ένα φθηνό ντενκλασέρ για τη μηχανή (ούτε καν original , δες στο αγγλικό amazon , συμβατά κινέζικα). Και φυσικά ξεκίνα να τραβάς σε raw και να μάθεις επεξεργασία raw στον υπολογιστή. Με αυτά , θα βγάλεις καλές φωτογραφίες.

 

Πετώντας χρήματα σε αγορά νέας, ούτε θα μάθεις  , ούτα θα βγάλεις ενδιαφέρουσες φωτογραφίες. Ακόμη και 5 χιλιάρικα να δώσεις.

 

Υ.Γ. Αν ψάξεις στο flickr, θα δεις 235Κ φωτογραφίες βγαλμένες με 450D. Δεν υπάρχουν άπειρες αξιόλογες φωτογραφίες ;

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πετώντας χρήματα σε αγορά νέας, ούτε θα μάθεις  , ούτα θα βγάλεις ενδιαφέρουσες φωτογραφίες. Ακόμη και 5 χιλιάρικα να δώσεις.

Υ.Γ. Αν ψάξεις στο flickr, θα δεις 235Κ φωτογραφίες βγαλμένες με 450D. Δεν υπάρχουν άπειρες αξιόλογες φωτογραφίες ;

Έχεις δίκιο το αποτέλεσμα δεν το κάνει η μηχανή όπως είπε και πιο πάνω ο SeNNinhA. Ίσως πρέπει να την παλέψω με την υπάρχουσα μηχανή γιατί τα τελευταία χρόνια την χρησιμοποιώ όπως έγραψα σε ταξίδια κυρίως... Από την άλλη με καλύτερη φορητότητα θα βελτιωνόταν η χρήση της... :) (δικαιολογίες αλλά τελευταία το 80 με 90% είναι από το κινητό - με προβληματίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis2002s είπε

Έχεις δίκιο το αποτέλεσμα δεν το κάνει η μηχανή όπως είπε και πιο πάνω ο SeNNinhA. Ίσως πρέπει να την παλέψω με την υπάρχουσα μηχανή γιατί τα τελευταία χρόνια την χρησιμοποιώ όπως έγραψα σε ταξίδια κυρίως... Από την άλλη με καλύτερη φορητότητα θα βελτιωνόταν η χρήση της... :) (δικαιολογίες αλλά τελευταία το 80 με 90% είναι από το κινητό - με προβληματίζει)

Γι αυτο και δεν εχω προτεινει DSLR. Για εσενα θα ελεγα οτι θα ηταν ιδανικη μια μικρη premium compact. Εγω θα σκεφτομουν ακομη και μια μεταχειρισμενη στα 200€. Τριποδα, φιλτρα, ντεκλασερ κλπ σημαινουν οτι βγαινεις για dedicated φωτο-βολτα, κατι που προφανως δεν κανεις ή κανεις σπανια (οπως και η πλειονοτητα). Το να τραβας βεβαια (ακομη και με κινητο) σε raw format και να μαθεις σιγα σιγα να επεξεργαζεσαι τις φωτο σου ειναι κατι που θα σου κοστισει μονο χρονο και θα βελτιωσει ολες σου τις φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Γι αυτο και δεν εχω προτεινει DSLR. Για εσενα θα ελεγα οτι θα ηταν ιδανικη μια μικρη premium compact.

Μην ξεχνάς ότι ΕΧΕΙ ΗΔΗ DSLR (ενώ δεν έχει μικρή premium compact) . Γιατί να δώσει κι άλλα χρήματα ;;;;  Δεν είναι καιροί για (άσκοπες) σπατάλες.

(ένα cpl κοστίζει 25-30 ευρώ και ένα συμβατό ντενκλασέρ κάτω από 10 από το άμαζον ) .

 

Πρώτη κίνηση , να δει τι φωτογραφίες έχουν βγάλει άλλοι με τη dslr που έχει ήδη.Καλύπτει τα πάντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μην ξεχνάς ότι ΕΧΕΙ ΗΔΗ DSLR (ενώ δεν έχει μικρή premium compact) . Γιατί να δώσει κι άλλα χρήματα ;;;;  Δεν είναι καιροί για (άσκοπες) σπατάλες.

(ένα cpl κοστίζει 25-30 ευρώ και ένα συμβατό ντενκλασέρ κάτω από 10 από το άμαζον ) .

Πρώτη κίνηση , να δει τι φωτογραφίες έχουν βγάλει άλλοι με τη dslr που έχει ήδη.Καλύπτει τα πάντα .

Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν εχει εξοπλισμο ομως ή δεν τον ικανοποιουννοιι φωτο της DSLR. Το προβλημα ειναι οτι δεν την κουβαλαει μαζι του!!! Αυτο δεν λυνεται με την αγορα επιπλεον εξοπλισμου για την DSLR ακομη κι αν αυτος ειναι χαρισμα. Δεν ειναι θεμα χρηματων ή ποιοτητας. Ειναι θεμα χρηστικοτητας. Δεν ειναι ολοι πωρωμενοι φωτογραφοι να κυκλοφορουν με τον φωτογραφικο σακο στον ωμο. 

Ο ιδιος αποφασιζει αλλωστε το τι θελει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...