Προς το περιεχόμενο

Να εξαγοράσει μία «μεγάλη» εταιρεία κυβερνοασφάλειας θέλει τώρα το Facebook


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, και τώρα ένα email και ένα όνομα ότι δηλώσεις μπορείς να βάλεις ! και στο mIRC ότι ήθελες εβαζες και ήταν θέμα OP αν θα δεχόταν στο κανάλι το paREp_ouT_sA_Kos_Me69

και στο mIRC ήταν εκτεθειμένη μονίμως και σε όλους η ip σου με ότι και αν αυτό συνεπάγεται , και το A(ge)S(ex)L(ocation) πήγαινε σύννεφο ..

και όσον αφορά τα services τα ads και τα υπόλοιπα μην ξεχνάς ότι βγάζουν το ψωμί τους αρκετός κόσμος ! και αυτός είναι ένας λόγος που μπορεί και εξελίσσετε και είναι ακόμα ζωντανό μετά από τόσα χρονια, γιατί αν παρέμενε ένα σκέτο πράγμα ίδιο όπως την πρώτη μέρα θα είχε την τύχη του mIRC ! φιλανθρωπικό ίδρυμα .. ο κάθε aop ή sop να κάθετε αφιλοκερδώς να φυλάει το #hellas και το #macedonia .. σε εποχές που για να είσαι στο internet αυτό κόστιζε σε χρήμα και  η γραμμή του τηλεφώνου να δείχνει κατειλημμένη .. εφόσον λες ότι τα έχεις ζήσει ..

Επεξ/σία από dimtsef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dimtsef είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, και τώρα ένα email και ένα όνομα ότι δηλώσεις μπορείς να βάλεις ! και στο mIRC ότι ήθελες εβαζες και ήταν θέμα OP αν θα δεχόταν στο κανάλι το paREp_ouT_sA_Kos_Me69

και στο mIRC ήταν εκτεθειμένη μονίμως και σε όλουες η ip σου με ότι και αν αυτό συνεπάγετε

Ερμ, τώρα το παίζεις χαζός ή συνεχίζεις να τρολάρεις; Θες να μου πεις οτι ο μέσος χρήστης δίνει μόνο ένα (μη ταυτοποιημένο με τηλέφωνα κτλ) email και ένα random (μη αληθινό/ταυτοποιημένο κάπως) όνομα χρησιμοποιώντας το Facebook και αυτό είναι όλο; Άρα δεν το χρησιμοποιεί καθόλου, ή μιλάμε για stalker/bot.

Αρχικά η υπηρεσία δεν λέγεται mIRC αλλά IRC. Το mIRC ήταν ένας από τους πολλούς IRC clients που κυκλοφορούσαν (είπαμε, διαβάζουν και άλλοι που ίσως δεν ξέρουν). ΤΟ παράδειγμα σου με υβριστικά nicknames είναι το λιγότερο αστείο. Ας πούμε οτι ο μέσος χρήστης δεν έχει ανάγκη να βάλει nickname σχετικό με τον σεξουαλικό του προσανατολισμό. Δηλαδή ή θα κάνουμε ταυτοποίηση με ταυτότητες ή δεν θα μπορούμε να διαχειριστούμε την ελευθερία και θα γινόμαστε μόγγολα; Κρίμα απλά κρίμα.

Όσο για την εκτεθειμένη IP και πάλι καμιά σχέση με τα προσωπικά δεδομένα που συζητάμε εδώ πέρα αλλά θα απαντήσω. Αρχικά αρκετοί servers είχαν IP masking. Αλλά για να σου απαντήσω σε προσωπικό επίπεδο έχω φάει udp flooding από netcafe με αποτέλεσμα να με πετάει το modem μου με disconnects. Τηλεφωνάκι άμεσα στο netcafe και έδωσα άνετα τα δυο pcia που με floodάρανε (μην ξεχνάς οτι βλέπεις κι εσύ τις IP, δεν είναι μονόδρομος). Και μετά report σε moderator του IRC server. Μετά αρχίσανε τις συγγνώμες 😛

Όσον αφορά στο edit σου πραγματικά πάλι δεν μπορώ να καταλάβω αν τρολάρεις ή αν όντως μπορεί κάποιος να ειρωνεύεται και να αποκαλεί χλευαστικά "φιλανθρωπικό ίδρυμα" την κάθε μη κερδοσκοπική ανοιχτή πλατφόρμα. Σε περίπτωση που δεν το καταλαβαίνεις το IRC ήταν -και είναι- κάτι που οι άνθρωποι που έμπαιναν το έκανα επειδή γούσταραν, όχι για να βγάλουν το μεροκάματο. Γι'αυτό και υπήρχαν τόσα #help channels σε κάθε server κτλ. Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενοχλεί αυτό και το βρίσκεις παράλογο. Δε νομίζω να σε έβαλε ποτέ κανείς με το ζόρι να κάνεις moderation. Και πάλι τόσα bots υπήρχαν ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο. Τέσπα και αυτό είναι εντελώς off topic μιας και όλο αυτό το είπες για να κάνεις λόγο για τα ads, που και αυτό δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με τα προσωπικά δεδομένα που συζητάμε. Μια χαρά ads έβγαζε και ο official client tou MSN χωρίς να ξέρει έξτρα στοιχεία. Άκυρο -τρίτο στη σειρά- λοιπόν σαν επιχείρημα.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ ρε μάστορα και εγώ έμπαινα με xchat για να μην με πιάνουν τα flood από τους σκοπιανούς γιατί ήμουν operator .. το έγραψα mirc για το μέσο χρήστη , άρα όπως αντιλαμβάνεσαι από την ίδια σου την ιστορία για την εποχή την τότε (που για να σου τα χώνουν με udp απο netacafe δεν θα ήσουν και Άγιος..) υπήρχαν και συνεχίζουν και υπάρχουν θέματα ασφαλείας και ξέρεις τι ? μάντεψε !! ΝΑΙ ! θα συνεχίσουν να υπάρχουν !!! Ανάλογα την εποχή θα έχει και διαφορετική μορφή. Γιατί αν ήξεραν μερικοί τι είναι το hostname που τους ακολουθεί μετά το nickname τους δεν θα έμπαιναν ΚΑΝ στο IRC !

Αρα που καταλήγουμε ? στο πως το χρησιμοποιείς το καθετί και ποσο σε νοιάζει αν εκτίθεσαι ή όχι.. και πες το όπως θες

Επεξ/σία από dimtsef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimtsef είπε

Οκ ρε μάστορα και εγώ έμπαινα με xchat για να μην με πιάνουν τα flood από τους σκοπιανούς γιατί ήμουν operator .. το έγραψα mirc για το μέσο χρήστη , άρα όπως αντιλαμβάνεσαι από την ίδια σου την ιστορία για την εποχή την τότε (που για να σου τα χώνουν με udp απο netacafe δεν θα ήσουν και Άγιος..) υπήρχαν και συνεχίζουν και υπάρχουν θέματα ασφαλείας και ξέρεις τι ? μάντεψε !! ΝΑΙ ! θα συνεχίσουν να υπάρχουν !!! Ανάλογα την εποχή θα έχει και διαφορετική μορφή. Γιατί αν ήξεραν μερικοί τι είναι το hostname που τους ακολουθεί μετά το nickname τους δεν θα έμπαιναν ΚΑΝ στο IRC !

Αρα που καταλήγουμε ? στο πως το χρησιμοποιείς το καθετί και ποσο σε νοιάζει αν εκτίθεσαι ή όχι.. και πες το όπως θες

Ή μπορεί απλά να ήμουν τόσο καλός mod που δεν ανεχόταν τα άτομα που δεν μπορούσαν να εκτιμήσουν την ελευθερία του IRC και να σεβαστούν τους άλλους ακολουθώντας 5 βασικούς κανόνες.

Αλλά και πάλι πηδάς από το ένα στο άλλο. Μιλάμε για τα προσωπικά δεδομένα που δίνεις, ποιός τα παίρνει και τι τα κάνει. Η IP μου δεν είναι προσωπικό δεδομένο. Είναι ένα ρευστό στοιχείο που αλλάζει όποτε θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, helicoid είπε

Ή μπορεί απλά να ήμουν τόσο καλός mod που δεν ανεχόταν τα άτομα που δεν μπορούσαν να εκτιμήσουν την ελευθερία του IRC και να σεβαστούν τους άλλους ακολουθώντας 5 βασικούς κανόνες.

ναι μπορεί

7 λεπτά πριν, helicoid είπε

Αλλά και πάλι πηδάς από το ένα στο άλλο. Μιλάμε για τα προσωπικά δεδομένα που δίνεις, ποιός τα παίρνει και τι τα κάνει. Η IP μου δεν είναι προσωπικό δεδομένο. Είναι ένα ρευστό στοιχείο που αλλάζει όποτε θέλω.

Να σου πω, είσαι σε άρνηση έτσι ? το έχεις καταλάβει άραγε ?? από πότε δεν είναι προσωπικό δεδομένο η IP ρε φίλε ?? Κοτσάνα είπες έτσι ? το κατάλαβες φαντάζομαι.. αφήνει ίχνει ακόμα και αν αλλάξεις σε περίπτωση που δεν το ήξερες.. που δεν πιστεύω ότι δεν το ξέρεις τα λές μονο και μονο για να υποστηρίξεις την άποψή σου..

ΤΕΣΠΑ !

Επεξ/σία από dimtsef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimtsef είπε

ναι μπορεί

Να σου πω, είσαι σε άρνηση έτσι ? το έχεις καταλάβει άραγε ?? από πότε δεν είναι προσωπικό δεδομένο η IP ρε φίλε ?? Κοτσάνα είπες έτσι ? το κατάλαβες φαντάζομαι.. αφήνει ίχνει ακόμα και αν αλλάξεις σε περίπτωση που δεν το ήξερες.. που δεν πιστεύω ότι δεν το ξέρεις τα λές μονο και μονο για να υποστηρίξεις την άποψή σου..

ΤΕΣΠΑ !

Το ποιός είναι σε άρνηση -ή καλύτερα πλήρη σύγχυση- άσε καλύτερα αυτούς που διαβάζουν να το κρίνουν. Θα είναι το τελευταίο μου post στο συγκεκριμένο νήμα γιατί νομίζω οτι τζάμπα χαλάω το σάλιο μου. Και εκτός αυτού έχουμε βγει εντελώς off topic. Για τα πρακτικά όμως να σου πω οτι και η τέταρτη προσπάθεια σου είναι μια τρύπα στο νερό. Επέτρεψε μου να σου εξηγήσω -για άλλη μια φορά- το γιατί.

Η IP πρακτικά δεν είναι προσωπικό δεδομένο. Όπως και το αν φοράς win7 ή win10 στο pc σου. Όλα αυτά είναι ιντερνετικά ίχνη. Θεωρητικά είναι προσωπικό δεδομένο με βάση το πολύ πρόσφατο GDPR για το οποίο μπορείς να ενημερωθείς εδώ. Αν διαβάσεις προσεκτικά λέει οτι υπήρχε μεγάλο debate σχετικά με την IP και οτι θεωρείται προληπτικά προσωπικό δεδομένο σε περίπτωση που προσπαθήσει κάποιος να πάρει στοιχεία από τον ISP και να τα συνδυάσει με τα στοιχεία του εκάστοτε site. Και φυσικά κάνει τον διαχωρισμό μεταξύ static/dynamic. Αν διαβάσεις παρακάτω θα δεις οτι θεωρείται προσωπικό δεδομένο και το email. Άρα είναι ακριβώς το ίδιο το Facebook με το ICQ επειδή και τα δυό θέλουν email για register; Τώρα καταλήγουμε να παίζουμε με τις λέξεις, επειδή δεν έχεις κάποιο έστω ισχνό επιχείρημα.

Σε περίπτωση που έχεις αδύνατη μνήμη συζητάμε το ό,τι εξίσωσες το Facebook και ολόκληρη την βιομηχανία συλλογής/πώλησης/επεξεργασίας προσωπικών δεδομένων  από πίσω του, με το να έχει κάποιος accounts σε 6 ims/services όπως ICQ/MSN/MySpace/Skype/IRC. Και το επιχείρημα σου είναι οτι prin ~15 χρόνια ένας μόγγολος σε ένα netcafe είδε την IP μου και μου ζάλισε τα @@ για μια ώρα. Που δεν είχε κανένα τρόπο φυσικά να την ταυτοποιήσει με την πραγματική μου ταυτότητα. Άρα στην προκειμένη περίπτωση δεν στέκει σαν επιχείρημα ούτε στην σφαίρα της φαντασίας. Κι εσύ κρέμεσαι από εκεί. Και λες οτι είναι το ίδιο με τον average Facebook user που δίνει στο πιάτο ονοματεπώνυμο, προσωπικές φωτογραφίες, κύκλους γνωστών/φίλων, καθημερινό activity (που πήγα, τι έφαγα κτλ), συνεχή location data, likes/dislikes, ενδιαφέροντα, και tagged από άλλους φυσικά σε άλλες φωτό. Ά ξέχασα, το Facebook logάρει και την IP. lol.

"Active sessions - All stored active sessions, including date, time, device, IP address, machine cookie and browser information." Περισσότερα εδώ σχετικά με τι logάρει γιατί μάλλον μιλάς εντελώς αόριστα.

Όχι τίποτα, αλλά να φανεί ποιός είναι ο γραφικός και ποιός όχι. Γιατί μας διαβάζουν και άλλοι. Και γιατί η ελεύθερία να πεις την γνώμη σου σε αυτό το forum δεν πάει να πει οτι μπορείς να λες αρλούμπες και να χαρακτηρίζεις μερίδα κόσμου ως γραφικούς. Ακόμα χειρότερα δε όταν το κάνεις με μηδενικά επιχειρήματα. Αλλά ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Οτι όλοι έχουν μάθει πια σε punchlines και στο ό,τι "έλα μωρέ πως κάνεις έτσι, ίντερνετ είναι". Πετάμε πίπες αβέρτα, και αύριο ούτε που θυμόμαστε τι είπαμε. Οι πίπες όμως μένουν. Και το ίντερνετ μεταμορφώνεται σε μια απέραντη χαβούζα. Και αυτό είναι πρόοδος για σένα. Μαζί με ένα ifraμε με google ads δίπλα με έναν σαπιοκοιλιά που λέει οτι πήρε ένα χάπι και έγινε σφίχτης. Να αρπάξουμε και τίποτα, τι είμαστε, φιλάνθρωποι;

Έλα ντε.

Επεξ/σία από helicoid
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες, το FB ειναι ενα εργαλειο και ειναι στο χερι σου να το χρησιμοποιησεις οπως θες. Καποιοι εχουν  account με ψευτικο ονομα, ουτε μια φωτο, και μπαινουν μια φορα τη βδομαδα να δουνε τι παιζει, κι απλα κρατανε μια βασικη επαφη με ανθρωπους που ξερουν. Αλλοι δινουν στεγνα τηλεφωνα ημερομηνιες γεννησης, διδασκουν τις αποψεις τους, κανουν  training τα ML του fb  με 78 emoticons το λεπτο, και με portrait photos σε 3rd party apps.

 

Ισχυει οτι οι περισσοτερες πιθανοτητες να βρω εναν φιλο, ειναι στο Messenger, και μαλιστα ειναι πιο αξιοπιστο και αποδοτικο απο κλησεις και SMS.

Επισης ισχυει οτι ειναι τεραστια αποθηκη προσωπικων δεδομενων, και αν δεν κρατηθεις, την ταιζεις.

Δεν γουσταρεις FB γιατι χανεις ολο το βραδι σου εκει? Η βριζεσαι με ασχετους και το μετανοιωνεις την αλλη μερα? Η δεν γουσταρεις που σε παρακολουθει το σοι σου και δεν μπορεις να τους κανεις reject? Σεβαστο!

Μην ακουω ομως μαλακιες οτι δεν γουσταρεις γιατι δεν μπορεις να τους εμπιστευτεις τα δεδομενα σου. Εννοειται οτι δεν μπορεις να τα εμπιστευτεις σε κανενα. Το θεμα ειναι να μην τα δωσεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια ιστορία με τo κενο με τα  cookies,που μπαιναμε σε fb κλπ απ το ~2010.
Τώρα έγιναν access tokens.
Αυριο θα ειναι κάτι άλλο,και ολοι πάντοτε θα συγκλονίζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Karpouzac είπε

Παιδες, το FB ειναι ενα εργαλειο και ειναι στο χερι σου να το χρησιμοποιησεις οπως θες. Καποιοι εχουν account με ψευτικο ονομα, ουτε μια φωτο, και μπαινουν μια φορα τη βδομαδα να δουνε τι παιζει, κι απλα κρατανε μια βασικη επαφη με ανθρωπους που ξερουν. Αλλοι δινουν στεγνα τηλεφωνα ημερομηνιες γεννησης, διδασκουν τις αποψεις τους, κανουν training τα ML του fb με 78 emoticons το λεπτο, και με portrait photos σε 3rd party apps.

Ισχυει οτι οι περισσοτερες πιθανοτητες να βρω εναν φιλο, ειναι στο Messenger, και μαλιστα ειναι πιο αξιοπιστο και αποδοτικο απο κλησεις και SMS.

Επισης ισχυει οτι ειναι τεραστια αποθηκη προσωπικων δεδομενων, και αν δεν κρατηθεις, την ταιζεις.

Δεν γουσταρεις FB γιατι χανεις ολο το βραδι σου εκει? Η βριζεσαι με ασχετους και το μετανοιωνεις την αλλη μερα? Η δεν γουσταρεις που σε παρακολουθει το σοι σου και δεν μπορεις να τους κανεις reject? Σεβαστο!

Μην ακουω ομως μαλακιες οτι δεν τους εμπιστευεσαι τα δεδομενα σου. Εννοειται οτι δεν μπορεις να τα εμπιστευτεις σε κανενα. Το θεμα ειναι να μην τα δωσεις.

επιτελους μια ρεαλιστικη κ σωστη τοποθετηση μεσα στον ωκεανο των ακραιων αποψεων κ στασεων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Karpouzac είπε

Παιδες, το FB ειναι ενα εργαλειο και ειναι στο χερι σου να το χρησιμοποιησεις οπως θες.

* Καποιοι εχουν  account με ψευτικο ονομα, ουτε μια φωτο, και μπαινουν μια φορα τη βδομαδα να δουνε τι παιζει, κι απλα κρατανε μια βασικη επαφη με ανθρωπους που ξερουν.Αλλοι δινουν στεγνα τηλεφωνα ημερομηνιες γεννησης, διδασκουν τις αποψεις τους, κανουν  training τα ML του fb  με 78 emoticons το λεπτο, και με portrait photos σε 3rd party apps.

Ισχυει οτι οι περισσοτερες πιθανοτητες να βρω εναν φιλο, ειναι στο Messenger, και μαλιστα ειναι πιο αξιοπιστο και αποδοτικο απο κλησεις και SMS.

Επισης ισχυει οτι ειναι τεραστια αποθηκη προσωπικων δεδομενων, και αν δεν κρατηθεις, την ταιζεις.

Δεν γουσταρεις FB γιατι χανεις ολο το βραδι σου εκει? Η βριζεσαι με ασχετους και το μετανοιωνεις την αλλη μερα? Η δεν γουσταρεις που σε παρακολουθει το σοι σου και δεν μπορεις να τους κανεις reject? Σεβαστο!

Μην ακουω ομως μαλακιες οτι δεν τους εμπιστευεσαι τα δεδομενα σου. Εννοειται οτι δεν μπορεις να τα εμπιστευτεις σε κανενα. Το θεμα ειναι να μην τα δωσεις.

*Αυτό δεν ισχύει, για μεγάλο διάστημα, οι περισσότεροι-αν όχι όλοι-διαγράφονται.
Άλλωστε έχουν διαγράψει λογαριασμούς που υπάρχει ένα ορθογραφικό λάθος στο ονοματεπώνυμο (πχ Nick Insomniopulos αντί του Nick Insomniopoulos).
Επίσης διαγράφουν, κατά το δοκούν, και στοιχεία επικοινωνιών μεταξύ των μελών του, κάτι που είναι τουλάχιστον ύποπτο και δεν συνάδει με τα λεγόμενα τους πως επιχειρούν να βελτιώσουν την ασφάλειά του…
Βελτιώνεις την ασφάλειά σου, μόνο όταν αυτή η διαδικασία γίνεται προς όφελος όλων (εταιρίας και χρηστών) και όχι αποκλειστικά για την προστασία της φήμης και κατά συνέπεια της αξίας της μετοχής σου.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω και εγώ ότι παραθέτεις μια τοποθέτηση που διευκολύνει το διάλογο και όχι τις άσκοπες αψιμαχίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, filipN είπε

*Αυτό δεν ισχύει, για μεγάλο διάστημα, οι περισσότεροι-αν όχι όλοι-διαγράφονται.
Άλλωστε έχουν διαγράψει λογαριασμούς που υπάρχει ένα ορθογραφικό λάθος στο ονοματεπώνυμο (πχ Nick Insomniopulos αντί του Nick Insomniopoulos).
Επίσης διαγράφουν, κατά το δοκούν, και στοιχεία επικοινωνιών μεταξύ των μελών του, κάτι που είναι τουλάχιστον ύποπτο και δεν συνάδει με τα λεγόμενα τους πως επιχειρούν να βελτιώσουν την ασφάλειά του…
Βελτιώνεις την ασφάλειά σου, μόνο όταν αυτή η διαδικασία γίνεται προς όφελος όλων (εταιρίας και χρηστών) και όχι αποκλειστικά για την προστασία της φήμης και κατά συνέπεια της αξίας της μετοχής σου.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω και εγώ ότι παραθέτεις μια τοποθέτηση που διευκολύνει το διάλογο και όχι τις άσκοπες αψιμαχίες.

Μαζί σου στο οτι στα καινούργια account θέλουν legit ονοματεπώνυμο το οποιο ίσως και να το διασταυρώνουν. Ξέρω πολυ κόσμο με ονόματα στυλ Giorgos Pap, Soula Toula, Niki Friki, Kostantinos Kostas,  κτλ, αλλα μάλλον είναι accouns που φτιάχτηκαν πριν απο χρόνια. Επίσης νομίζω πως δεν έχει την επιλογή πλέον να μην δώσεις κινητό, κυρίως για λόγους account recovery

Παρόλα αυτα, τοσο το πραγματικό σου όνομα, όσο και το τηλέφωνο, ναι μεν είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, αλλά πρακτικά απο μόνα τους δεν έχουν και τόσο πολύ χρησιμότητα. Το θέμα είναι με τι δεδομένα θα συσχετιστούνε. Για μένα, ειναι σοβαρό πρόβλημα αν συσχετιστούνε π.χ.

  • Πολιτικό/Κοινωνικο/Θρησκευτικές απόψεις
  • Βιομετρικά στοιχεία και φωτογραφίες (βλέπε profile photos σε εφαρμογές που σε κανουν match με celebrities κτλ)
  • Αγοραστικές συνήθειες, μέρη που συχνάζεις κτλ

Αυτά ειναι δεδομένα που αν ξεφύγουν (και ΘΑ ξεφυγουν), μπορουν να χρησιμοποιηθουν εναντίων μας με τρόπους που δεν φανταζόμαστε καν.

Για μένα προσωπικα, το να ξέρουν το ονομα μου και το τηλεφωνο μου, δεν είναι τόσο χοντρό θέμα. Μπορώ να την κάνω αυτή την υποχώρηση, και να τα δώσω. Υπάρχουν υπηρεσίες που τα γνωρίζουν, και τα εμπιστεύομαι πολύ λιγότερο απο το FB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, vagdesign said:

Όπως όλα αυτά, θα εξαφανιστεί για κάτι άλλο νέο που θα φέρει η μόδα

οχι απαραιτητα αν το ιδιο εξελιχθει και ακολουθησει τη μοδα. που το κανει δλδ, δες πως ηταν οταν ξεκινησε και δες τωρα..

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιχειρηματική ηθική στις υπερεθνικές εταιρίες είναι κάτι το οποίο αμφισβητείται από την ίδια την πραγματικότητα.

Όταν διαβάζω πως η μετοχή του facebook έχασε 3% μετά από την αποκάλυψη της παραβίασης και σαν επακόλουθο διαβάζω επίσης πως θα ληφθούν μέτρα για την αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων δεν συμπεραίνω πως τα μέτρα αυτά γίνονται γιατί υπάρχει σεβασμός στα προσωπικά δεδομένα αλλά σεβασμός στην χρηματιστηριακή τους αξία. Ο κόσμος αντιδρά σε λέξεις όπως "παραβίαση", "κυβερνοεγκληματίες", "hijacking" κλπ. αξιολογώντας το γεγονός ως κλοπή, έγκλημα, ωχ-τι-πάθαμε, το-καλό-το-facebook-μας-προστατεύει-από-τους-κακούς ενώ πολύ μικρό ποσοστό κατά την άποψή μου αντιδρά στη συνειδοποίηση πως στο ίντερνετ αποτελεί απλά ένα σύνολο από ψηφιακά ίχνη τα οποία παρακολουθούνται, εντοπίζονται, αξιολογούνται και γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης από μυριάδες οργανισμούς για εμπορικούς και στατιστικούς σκοπούς.

Δεν έχω προτείνει σε κανέναν να βγει από το facebook γιατί θα πρέπει να του πω να βγει και από το gmail, το yahoomail, να μην έχει λογαριασμό στο youtube, να χρησιμοποιεί vpn, να βάλει αυτοκόλλητο στην web camera, να μην ψωνίζει στο amazon, να μην κάνει διαδικτυακές συναλλαγές και να αγοράσει ένα nokia 3310 χωρίς 4G και τέτοια διαβολικά. Τους δίνω βασικές οδηγίες πλοήγησης και την ευχή μου: απολαύστε υπεύθυνα και ευχαριστηθείτε το, ναι, σας παρακολουθούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, osirisis είπε

Όταν διαβάζω πως η μετοχή του facebook έχασε 3% μετά από την αποκάλυψη της παραβίασης και σαν επακόλουθο διαβάζω επίσης πως θα ληφθούν μέτρα για την αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων δεν συμπεραίνω πως τα μέτρα αυτά γίνονται γιατί υπάρχει σεβασμός στα προσωπικά δεδομένα αλλά σεβασμός στην χρηματιστηριακή τους αξία.

Οχι μόνο την χρηματιστηριακή τους αξια, υπάρχουν και κίνδυνοι για φυλακές και χοντρά πρόστιμα. Τα δικαιώματα σου τα προστατεύουν οι νόμοι -αν υπάρχουν- και όχι η επιχειρηματική ηθική (εννοείται..). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω για σας εγώ πάντως το παράτησα το facebook 2 χρόνια τώρα ,καθώς ανακάλυψα το site στο παρακάτω video .Βρήκα και την αληθινή μου αγάπη .

πλάκα κανω ΧΑΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...