Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με dual boot


hp8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και  παρακαλώ τα φώτα σας Είναι το πρώτο  μου θέμα και ζητώ κατανόηση αν κάτι δεν έχω κάνει σωστά 
 Eχω πρόβλημα με την μετακίνηση του πάνω - κάτω για επιλογή λειτουργικού συστήματος  σε dual boot με τα λειτουργικά στον ίδιο δίσκο 
  Μπαίνει μόνο στο linux μιας και είναι πρώτο Δεν πάει το πληκτρολόγιο προς τα κάτω   Στο bios το πληκτρολόγιο  λειτουργεί στο πάνω κάτω για το dual όχι
  Ξεκίνησε το πρόβλημα με linux mint 18 λειτουργούσε μια χαρά για 1-1,5 χρόνο
  Έκανα την διαδικασία κατάργησης του duall με το cd των windows με την εντολή FIXMBR και μπήκα στα windows
  Έτρεξα το live του mint για επαναφορά του grub αλλά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ
  Διέγραψα  όλο το διαμέρισμα του mint και εγκατέστησα zorin os 12,2 lite από την αρχή + update                                                                                                            Το πρόβλημα παραμένει καμιά ιδέα ? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα το ιδιο προβλημα πιστευω το πληκτρολογιο σου ειναι σε συνδεση usb

πρεπει να κανεις αλαγη απο bios (στο δικο μου χρειαζοταν να ανοιξω την επιλογη Legacy USB Support)

σε αλλο bios οπως εδω https://www.youtube.com/watch?v=w4ZXEsRvnko ενεργοποιει το usb keyboard

Οποτε και στο δικο σοιυ bios κατι παρομοιο θα χρειαζεται να ενεργοποιησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, lebanta είπε

Επειδη ειχα το ιδιο προβλημα πιστευω το πληκτρολογιο σου ειναι σε συνδεση usb

πρεπει να κανεις αλαγη απο bios (στο δικο μου χρειαζοταν να ανοιξω την επιλογη Legacy USB Support)

σε αλλο bios οπως εδω https://www.youtube.com/watch?v=w4ZXEsRvnko ενεργοποιει το usb keyboard

Οποτε και στο δικο σοιυ bios κατι παρομοιο θα χρειαζεται να ενεργοποιησεις

ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας Το πληκτρολόγιο είναι όντως usb άλλα είναι enabled Δοκιμάστηκε σε 3 θύρες Στη θύρα P/S2 δεν υπάρχει θέμα λειτουργεί Το πρόβλημα είναι ότι η θύρα P/S2 μου έκαψε 2 πληκτρολόγια σε μια εβδομάδα γιαυτό πήγα σε usb

picture00049.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά  από πολλές δοκιμές βρέθηκε η λύση Όταν το πλήκτρο Num Lock είναι πατημένο δεν λειτουργούν (σε αυτά που δοκίμασα ) τα βελάκια πάνω κάτω Όταν το σβησεις είναι οκ Οι δοκιμές έγιναν με 2 usb πληκτρολόγια ένα microsoft και ένα hp 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...