Προς το περιεχόμενο

κοτσαδοροι αυτη η μαστιγα


burnin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι φιλε μου δεν λεει μπουρδες ουτε το υπουργειο ουτε η τροχαια .Εσυ τα μπλεκεις λιγο.

2 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Ναι πολυ προφανες. Λεει μπουρδες η τροχαια και το υπ μεταφορων και εχεις δικιο εσυ που μας ελεγες οτι ο κοτσαδορος απαιτει αδεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Lezantas26 said:

αυτα ισχυουν για τους κοτσους

http://www.ahellas.gr/userfiles/file/odigia94_20kotsadoroi.pdf

αν δεν τα πληρεις εισαι παρανομος

επισης παρανομος εισαι αμα εχεις ρυμουλκο χωρις το καταλληλο διπλωμα, και αμα δεν εχεις δηλωσει το κοτσο στην ασφαλεια.

παρ αυτα επεμενε εσυ οτι ο καθενας μπορει να καρφωσει οτι γουσταρει συμπληρωνοντας μια υπευθυνη δηλωση (η οποια εν τω μεταξυ αναφερει ξεκαθαρα οτι δεν εχεις τροποποιησει το οχημα..)

αυτα ισχυουν για τους κοτσους

http://www.ahellas.gr/userfiles/file/odigia94_20kotsadoroi.pdf

αν δεν τα πληρεις εισαι παρανομος

επισης παρανομος εισαι αμα εχεις ρυμουλκο χωρις το καταλληλο διπλωμα, και αμα δεν εχεις δηλωσει το κοτσο στην ασφαλεια.

παρ αυτα επεμενε εσυ οτι ο καθενας μπορει να καρφωσει οτι γουσταρει συμπληρωνοντας μια υπευθυνη δηλωση (η οποια εν τω μεταξυ αναφερει ξεκαθαρα οτι δεν εχεις τροποποιησει το οχημα..)

Αυτο που παραθετεις ειναι οσα εχω γραψει εγω και παραλληλα ξαναδιαψευδει οποιον λεει για νοητες και ανοητες γραμμες προφυλακτηρα ή οτι πρεπει υποχρεωτικα να ειναι αποσπωμενος και αλλα τετοια ευφανταστα.

Για να σας βοηθησω, το σχηματακι στη σελιδα 24 και το αλλο σχηματακι στη σελιδα 25 και μπονους το πινακακι στη σελιδα 26 οπου επιτρεπει φλαντζες μεχρι και 120mm μηκους.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη τον κοτσο στη ασφαλεια πως θα τον δηλωσεις με το μετρο🤣.Επισεις σε ιχ λογο χαμηλου ύψους παντα ο κότσος εξέχει του προφυλακτηρα.Οποτε γυρναμε στης ανοησιες περι σπαστου προεξοχων κτλ κτλ νομους χαρτια και αλλες κτλ κτλ ανοησίες🤣

Επισεις το οτι ολοι οι εργοστασιακοί κοτσαδοροι εινα αποσπομωμένοι ειναι γιατι οι κατασκευαστές αυτοκίνητων ειναι ανόητοι και δεν ξερουν τούς νομους οπως εσυ.

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, spyros007 said:

Δηλαδη τον κοτσο στη ασφαλεια πως θα τον δηλωσεις με το μετρο🤣.Επισεις σε ιχ λογο χαμηλου ύψους παντα ο κότσος εξέχει του προφυλακτηρα.Οποτε γυρναμε στης ανοησιες περι σπαστου προεξοχων κτλ κτλ νομους χαρτια και αλλες κτλ κτλ ανοησίες🤣

Η ασφαλεια τι σχεση εχει με τη συζητηση περι νομιμου/παρανομου κοτσαδορου; Ασε ξερω, το παραμυθι με τις νοητες γραμμες προφυλακτηρων, τις απαιτουμενες αδειες εγκαταστασης κοτσαδορου και οτι αλλη ανακριβεια διαβασαμε εδω μεσα, αποδειχθηκε οτι δεν εχει δρακο, οποτε τωρα ας παμε να πουμε για τις ασφαλειες...

Επειδη δεν χρειαζεται να σπαταλησω αλλο χρονο καθως πλεον εχεις ολα τα απαραιτητα εγγραφα στη διαθεση σου για να αντιληφθεις τι ισχυει, θα αρκεστω στο οτι ο εξυπνος παραδεχεται. Ο αλλος επιμενει. Δικαιωμα σου ειναι να ανηκεις σε οποια κατηγορια απο τις δυο επιθυμεις (και μπορεις κυριως).

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Αυτο που παραθετεις ειναι οσα εχω γραψει εγω και παραλληλα ξαναδιαψευδει οποιον λεει για νοητες και ανοητες γραμμες προφυλακτηρα ή οτι πρεπει υποχρεωτικα να ειναι αποσπωμενος και αλλα τετοια ευφανταστα.

Για να σας βοηθησω, το σχηματακι στη σελιδα 24 και το αλλο σχηματακι στη σελιδα 25 και μπονους το πινακακι στη σελιδα 26 οπου επιτρεπει φλαντζες μεχρι και 120mm μηκους.

δεν εχω χρονο και μυαλο να καταλαβω τι λεει, παντως σιγουρα δεν ειναι οσο απλα οσο τα περιγραφεις. υπαρχουν προδιαγραφες, που σημαινει οτι ο αλλος δε θα σου δωσει αδεια με μια υπευθυνη δηλωση. τωρα αμα στο ελλαδισταν δε λειτουργει τιποτα ειναι ασχετο, λεμε πως θα επρεπε να ειναι τα πραγματα αμα ζουσαμε σε ανεπτυγμενη χωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ μην σπαταλας αλλο χρονο αντε δε σε κραταμε με το ζορι.Αλλωστε εινα προφανη για μενα η απαντηση στο θεμα απο τα αυτα που παραθετεις αλλα ερμηνεύεις εσυ οπως θέλεις

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, YourTrueLegend είπε

Η ασφαλεια τι σχεση εχει με τη συζητηση περι νομιμου/παρανομου κοτσαδορου; Ασε ξερω, το παραμυθι με τις νοητες γραμμες προφυλακτηρων, τις απαιτουμενες αδειες εγκαταστασης κοτσαδορου και οτι αλλη ανακριβεια διαβασαμε εδω μεσα, αποδειχθηκε οτι δεν εχει δρακο, οποτε τωρα ας παμε να πουμε για τις ασφαλειες...

Επειδη δεν χρειαζεται να σπαταλησω αλλο χρονο καθως πλεον εχεις ολα τα απαραιτητα εγγραφα στη διαθεση σου για να αντιληφθεις τι ισχυει, θα αρκεστω στο οτι ο εξυπνος παραδεχεται. Ο αλλος επιμενει. Δικαιωμα σου ειναι να ανηκεις σε οποια κατηγορια απο τις δυο επιθυμεις (και μπορεις κυριως).

αν δεν ειναι δηλωμενος στην ασφαλεια (με την ασφαλιστικη να εχει δικαιωμα να σε χρεωσει εξτρα ή και να αρνηθει να σ ασφαλισει) εισαι παρανομος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για την  δηλωση χρειαζεται το τιμολογιο απο τον εγκαταστατη.Οπουδηποτε υπαρξει θεμα αυτο ζητείτε πρώτο

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Lezantas26 said:

δεν εχω χρονο και μυαλο να καταλαβω τι λεει, παντως σιγουρα δεν ειναι οσο απλα οσο τα περιγραφεις. υπαρχουν προδιαγραφες, που σημαινει οτι ο αλλος δε θα σου δωσει αδεια με μια υπευθυνη δηλωση. τωρα αμα στο ελλαδισταν δε λειτουργει τιποτα ειναι ασχετο, λεμε πως θα επρεπε να ειναι τα πραγματα αμα ζουσαμε σε ανεπτυγμενη χωρα

Δεν απαιτειται καμια απολυτως αδεια, lol.

Ενα εγγραφο οτι ο κοτσαδορος υπαρχει εκει για να ρυμουλκει οχημα χρειαζεσαι, το οποιο στο δινουν με μια υπευθυνη δηλωση στην οποια θα βεβαιωνεις ακριβως αυτο. Εχω ποσταρει προηγουμενως και τι χρειαζεται (απο βεβαιωσεις της τροχαιας και εγγραφο υπ. μεταφορων) και πώς αυτο μπορει να εκδοθει.

Η παρανοηση περι αδειων, διαστασεων, ασφαλειων κλπ εχει προκυψει απο τους ισχυρισμους ενος ατομου που ειναι πλεον προφανες οτι οσα εχει γραψει ή του τα μετεφεραν ασχετοι ή τα εχει φανταστει απο μονος του, ως λογικα και ειπε να μοιραστει μαζι μας την φαντασια του.

1 minute ago, spyros007 said:

Και για την  δηλωση χρειαζεται το τιμολογιο απο τον εγκαταστατη.

Συνεχιζεις να γραφεις πραγματα που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα.

Ιδου τι χρειαζεται για την εκδοση του εγγραφου:

https://diadikasies.gr/Χορήγηση_Σημειώματος_Προσάρτησης_Ρυμουλκούμενου_για_Επιβατικό_Όχημα_Ιδιωτικής_Χρήσης

Προφανως επιλεγεις συνηδειτα να μην εισαι στην πλευρα αυτων που παραδεχονται. Διοτι το ξαναποσταρα πιο πισω αυτο και τωρα ερχεσαι και πετας την παραπανω νιοστη ανακριβεια.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Δεν απαιτειται καμια απολυτως αδεια, lol.

Ενα εγγραφο οτι ο κοτσαδορος υπαρχει εκει για να ρυμουλκει οχημα χρειαζεσαι, το οποιο στο δινουν με μια υπευθυνη δηλωση στην οποια θα βεβαιωνεις ακριβως αυτο. Εχω ποσταρει προηγουμενως και τι χρειαζεται (απο βεβαιωσεις της τροχαιας και εγγραφο υπ. μεταφορων) και πώς αυτο μπορει να εκδοθει.

Η παρανοηση περι αδειων, διαστασεων, ασφαλειων κλπ εχει προκυψει απο τους ισχυρισμους ενος ατομου που ειναι πλεον προφανες οτι οσα εχει γραψει ή του τα μετεφεραν ασχετοι ή τα εχει φανταστει απο μονος του, ως λογικα και ειπε να μοιραστει μαζι μας την φαντασια του.

Συνεχιζεις να γραφεις πραγματα που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα.

Ιδου τι χρειαζεται για την εκδοση του εγγραφου:

https://diadikasies.gr/Χορήγηση_Σημειώματος_Προσάρτησης_Ρυμουλκούμενου_για_Επιβατικό_Όχημα_Ιδιωτικής_Χρήσης

Προφανως επιλεγεις συνηδειτα να μην εισαι στην πλευρα αυτων που παραδεχονται. Διοτι το ξαναποσταρα πιο πισω αυτο και τωρα ερχεσαι και πετας την παραπανω νιοστη ανακριβεια.

 

Α/Α Απαραίτητα Δικαιολογητικά Κατάθεση από τον Αιτούντα / Αυτεπάγγελτη Αναζήτηση
1 Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση του ενδιαφερομένου στην οποία θα αναγράφεται ότι:

"Δεν έχω επιφέρει μεταβολή  στα τεχνικά στοιχεία του με αριθμ. ............. αυτοκινήτου μου, είναι κατάλληλο για κυκλοφορία και το απόβαρό του είναι .................. Τα τεχνικά στοιχεία του Ρυμουλκουμένου είναι : Εργ. κατασκευής ............................   Αριθμ. πλαισίου …………………… μικτό βάρος……………….. μήκος …………. πλάτος ……………….. ύψος………………και πληρεί τους όρους της ασφαλούς κυκλοφορίας. "

Κατάθεση από τον αιτούντα
2 Πιστοποιητικό Τελωνείου – Ξένη άδεια. Κατάθεση από τον αιτούντα
3 Τιμολόγιο πώλησης του ρυμουλκούμενου ή Ιδιωτικό συμφωνητικό Κατάθεση από τον αιτούντα
4 Έγκριση τύπου του ρυμουλκούμενου ή τροχόσπιτου. Κατάθεση από τον αιτούντα
5 Σε περίπτωση μεταβίβασης ή αλλαγής του οχήματος: Παλαιό Σημείωμα Προσάρτησης & Άδεια κυκλοφορίας (επίδειξη) Κατάθεση από τον αιτούντα

εγω διαβαζω για μπολικα δικαιολογητικα εδω.. οπως και να χει,

Δεν έχω επιφέρει μεταβολή  στα τεχνικά στοιχεία του με αριθμ. ............. αυτοκινήτου μου, είναι κατάλληλο για κυκλοφορία

η υπευθυνη αυτη δηλωση μιλαει για αμαξι με κοτσαδορο απο το κατασκευαστη οπου και ξερουν τις προδιαγραφες. απο τη στιγμη που θα εγκαταστησεις κοτσαδορο σε αμαξι που δεν ειχε η υπευθυνη δηλωση παει περιπατο και πρεπει να υποδειξεις οτι ο κοτσαδορος ειναι μεσα στις προδιαγραφες που χει βγαλει η ΕΕ

επισης αυτο δεν αναιρει οτι πρεπει να το δηλωσεις στην ασφαλεια, οτι χρειαζεσαι διπλωμα για ρυμουλκο αμα σκοπευεις να βαλεις τροχοσπιτο κλπ. σα να λες οτι επειδη το αμαξι εχει πινακιδες μπορεις εσυ χωρις διπλωμα να το οδηγησεις. μπορεις, αλλα αμα σε πιασουν.. 😋

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο αγορι μου αφορα το ρυμουλκομενο οχι τον κοτασδορο.Κοτσαδορος χωρίς χαρτι ειναι παρανόμως οπως και οτιδηποτε αλλο σε αυτη την ζωη.Δεν χρειαζεται να στο γραφει καπου.Που ξέρεις εσυ ας πουμε οτι αντεχει 3500 τ ο κοτσαδορος σου με το ματι🤣

38 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε
  16 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Δηλαδη τον κοτσο στη ασφαλεια πως θα τον δηλωσεις με το μετρο🤣.Επισεις σε ιχ λογο χαμηλου ύψους παντα ο κότσος εξέχει του προφυλακτηρα.Οποτε γυρναμε στης ανοησιες περι σπαστου προεξοχων κτλ κτλ νομους χαρτια και αλλες κτλ κτλ ανοησίες🤣

Παλιότερα τα  τζιμανια κοβαν και τον προφυλακτηρα............

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτί της τροχαίας εμένα με μπερδεύει πάντως. Στο 2 λέει ότι επιτρέπεται και ακριβώς από κάτω στο 3 ότι απαγορεύεται!

Νομίζω κάπου το έχουμε ξανασυζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεμε οτι αν δεν πληρει κάποιες προδιαγράφες (Αυτες ορίζει το 3)ειναι παρανομος.Καποιοι λενε οτι περνουμε ενα μετρο μετραμε- τραβαμε και βλέπουμε.Εγω λεω οτι αυτα τα πιστοποιεί το χαρτι του εγαταστατη οπου αναγράφεται και η έγκριση τυπου του κοτσαδωρου και πιστοποιεί και την σωστη εγκατάσταση καθως ειναι υπεύθυνος απέναντί στο νομο.Χωρις το χαρτι ο κοτσαδορος δεν εχει ταυτοτητα και ο οποιοσδήποτε εχει δικαίωμα να κυνηγήσει καποιον στα δικαστηρια.

Επεξ/σία από spyros007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και σε αυτό αποδεικνύουμε για άλλη μία φορά τη μπάχαλο είμαστε.

Δυστυχώς πουθενά δεν μπορεί να βρει κάποιος Νομοθεσία τι είναι νόμιμο και τι παράνομο.

Αυτά τα δύο μπακαλόχαρτα που ποστάρονται το ένα εταιρείας που τοποθετεί κοτσαδόρους άρα τα συμφέροντά της κοιτάει και λέει όλα είναι νόμιμα βάλτε κοτσαδόρους τους οποίους μπορείτε να έχετε στο όχημα και όταν δε ρυμουλκείται   και αν σας τύχει ατύχημα κόψτε το λαιμό σας.

Το άλλο είναι ένα τσαλακωμένο χαρτί πρόχειρο γραμμένο μάλλον του 1994 το οποίο ένας θεός ξέρει αν νόμιμο ή πλαστό για να απαλλαγεί κάποιος από δικαστήριο.

Από την άλλη παρκάρω και όταν πάω να πάρω το αμάξι βρίσκω τον προφυλακτήρα και τον αριθμό βουλωμένο (το έχω πάθει) γιατί κάποιοι κυκλοφορούν με κάτι μαρκούτσια από πίσω που προεξέχουν 20-30 πόντους τους λένε κοτσαδόρους και όποιον πάρει ο χάρος.

Άντε να έχει 1 ή 2 στους 10 άδεια.Οι υπόλοιποι είναι παράνομοι και όταν πάνε για κτεο τους βγάζουν.

Από τη στιγμή που η τροχαία δεν κάνει τίποτε και τους αφήνει να κυκλοφορούν ασύδοτοι τι άλλο να πω .Καλά κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκ του 3 και το φεκ και του νομου http://www.ahellas.gr/userfiles/file/rymoylkisi entypo troxaias.jpg

 Εφοσον σε βάρεσε ο κότσος αναγκάστηκα εξεχει του προφυλακτήρα (δεν γινεται σε ΙΧ να μην εξεχει)και αρα  ειναι παράνομος. Δεν χρειαζεται κατι αλλο.Φυσικα η δικαιωση στη χωρα που ζουμε δεν ειναι αυτονοητη .Οποτε δικαστήριο οπου θα ζητηθεί και το ανάλογο χαρτι νομιμης υπαρξης του κοτσαδορου.

 

Αμα τον βρεις βεβαια 😜

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...