Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi A2 Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Apostol. είπε

Είχα το MiA1 το έσπασα, πηρα το MiA2 lite ξενέρωσα με το notch το έδωσα και πήρα αυτό, το ΜiA2.

Αυτό που δεν αναφέρθηκε στο review είναι το τεράστιο πρόβλημα με τον proximity sensor για τις κλήσεις.

Το ίδιο πρόβλημα ειχε και το ΜiΑ1.

Παίρνεις τηλέφωνο και η οθόνη αναβοσβήνει με συνέπεια το αυτί να πατάει φακούς wifi bluetooth και ότι άλλο..

Καλά τόσο δύσκολο είναι εκεί στην xiaomi να το διορθώσουν αυτό?

Το MiA2 lite εξαιτίας του notch είχε τον αισθητήρα αυτόν στην μέση δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.

Πραγματικά είναι απορίας άξιο πως βγάζουν συσκευή στην αγορά με τέτοιο πρόβλημα.

Όντως έχει θέμα στις κλήσεις, μια εύκολη λύση είναι να πατάς το power button μετά την αποδοχή της κλήσης για να κλειδώσει το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aerouto είπε

Όντως έχει θέμα στις κλήσεις, μια εύκολη λύση είναι να πατάς το power button μετά την αποδοχή της κλήσης για να κλειδώσει το κινητό.

Ναι, άλλα έχω βάλει το power button να τελειώνει την κλήση,κάτι το οποίο βολεύει.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MiA1 ήταν από τα πλέον απαράδεκτα τηλέφωνα σε επίπεδα ακτινοβολίας. Αδιανόητα υψηλες τιμές, και απορώ πως κανείς δεν το αναφέρει. Στο review κατά τη γνώμη μου έπρεπε να μπει και το επίπεδο ακτινοβολίας του MiA2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ier506 είπε

Το MiA1 ήταν από τα πλέον απαράδεκτα τηλέφωνα σε επίπεδα ακτινοβολίας. Αδιανόητα υψηλες τιμές, και απορώ πως κανείς δεν το αναφέρει. Στο review κατά τη γνώμη μου έπρεπε να μπει και το επίπεδο ακτινοβολίας του MiA2...

Άσε μας ρε φίλε με το sar, ένα iPhone πάρε το x για παράδειγμα έχει μεγαλύτερο body sar από το A1 και λοιπόν; Ή μας έπιασε η καούρα για το "κινεζικό" ή το oneplus 5Τ  που έχει σχεδόν ίδιο δεν είδα κανέναν να λέει τίποτα, ή διαφορα Σόνυ

Για το συγκεκριμένο xiaomi τσουρέκια και μιλάμε άλλωστε και για δικαρτη συσκευή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το Α1. με φουλ χρήση 3G messenger και χάρτες, στην αρχή κρατούσε 2 ημέρες και μετά από καιρό έπεσε στην 1 ημέρα... Σίγουρα μετρήσατε σωστά τη διάρκεια της μπαταρίας;
Και με τα updates που έγιναν στο Α1 ό,τι προβλήματα είχε έφτιαξαν οπότε δεν ξέρω τι να πω περί αυτού. Bugs πάντα θα υπάρχουν...

Το Α1 το είχα πάρει 175 € και δεν μετανιώνω ούτε στιγμή.

Ίσως κάτι που με απογοήτευσε στο Α2 είναι ότι επέλεξαν 3000 μπαταρία χωρίς MicroSD, ενώ στο πιο φτηνό A2 Lite έβαλαν 4000 με MicroSD αλλά με χειρότερα χαρακτηριστικά και ούτε καν usb type-c... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, logistoulis είπε

Άσε μας ρε φίλε με το sar, ένα iPhone πάρε το x για παράδειγμα έχει μεγαλύτερο body sar από το A1 και λοιπόν; Ή μας έπιασε η καούρα για το "κινεζικό" ή το oneplus 5Τ  που έχει σχεδόν ίδιο δεν είδα κανέναν να λέει τίποτα, ή διαφορα Σόνυ

Για το συγκεκριμένο xiaomi τσουρέκια και μιλάμε άλλωστε και για δικαρτη συσκευή

Το άρθρο είναι για xiaomi. Ας μην πλατιάσουμε με όλους τους κατασκευαστές.  Αν εσένα δεν σε ενοχλεί κανένα πρόβλημα. Εγώ δεν πήρα το MiA1 για το λόγο αυτό. Εσύ αγόρασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, ier506 είπε

Το άρθρο είναι για xiaomi. Ας μην πλατιάσουμε με όλους τους κατασκευαστές.  Αν εσένα δεν σε ενοχλεί κανένα πρόβλημα. Εγώ δεν πήρα το MiA1 για το λόγο αυτό. Εσύ αγόρασε το.

δεν με ενοχλεί και το έχω αγοράσει και ΕΥΤΥΧΩΣ έχω σήμα. πράγμα που δεν συνέβαινε με την προηγούμενη πολύ χαμηλού sar συσκευή μου

 

 

το μόνο πραγματικό πρόβλημα της συσκευής είναι ο proximity sensor που ως συνήθως βαριέται η xiaomi να καλιμπράρει  κατά τα άλλα για αυτά που κόστιζε και κοστίζει είναι τέλεια

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2018 στις 2:28 ΠΜ, Apostol. είπε

Παίρνεις τηλέφωνο και η οθόνη αναβοσβήνει με συνέπεια το αυτί να πατάει φακούς wifi bluetooth και ότι άλλο..

Καλά τόσο δύσκολο είναι εκεί στην xiaomi να το διορθώσουν αυτό?

Το MiA2 lite εξαιτίας του notch είχε τον αισθητήρα αυτόν στην μέση δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.

Πραγματικά είναι απορίας άξιο πως βγάζουν συσκευή στην αγορά με τέτοιο πρόβλημα.

Έχω το κινητό τον τελευταίο μήνα. Πάρα πολύ ευχαριστημένος για την τιμή του, και λάτρης του Android One. Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι αυτό που αναφέρεις. 
Αυτό που κάνω είναι να το κλειδώνω μόλις παίρνω κλήση. Ευτυχώς μιλάω κυρίως με bluetooth.
Αυτό, άντε και λίγο η μπαταρία που βγάζει μια μέρα μόνο.
Έρχομαι από mi max 2 και μου κακοφάνηκε αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petran91 είπε

Έχω το κινητό τον τελευταίο μήνα. Πάρα πολύ ευχαριστημένος για την τιμή του, και λάτρης του Android One. Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι αυτό που αναφέρεις. 
Αυτό που κάνω είναι να το κλειδώνω μόλις παίρνω κλήση. Ευτυχώς μιλάω κυρίως με bluetooth.
Αυτό, άντε και λίγο η μπαταρία που βγάζει μια μέρα μόνο.
Έρχομαι από mi max 2 και μου κακοφάνηκε αυτό :P

Εντωμεταξύ πρέπει να είναι software bug και όχι μόνο η τοποθεσία του σενσορα. Τι εννοώ:

Αν κάνω ένα τεστ πχ παίρνω εγώ τηλέφωνο στο σπιτι, όσες φόρες το βγάλω βάλω από το αυτί λειτουργεί άψογα.

Όταν όμως με πάρουν όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό ή κάτι παρόμοιο, τότε η οθόνη κάνει πραγματικά τα δικά της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/10/2018 στις 5:27 ΜΜ, aerouto είπε

Πολύ ελλιπές review. Τα μεγαλύτερα αρνητικά του κινητού είναι:

1. Δε μπορείς να αλλάξεις σειρά ή να κρύψεις εντελώς τα κουμπιά της οθόνης (πίσω, μενού, κλπ), μόνο εάν περάσεις κάποιον launcher το οποίο για εμένα είναι απαράδεκτο!!!

2. Δε μπορείς να κάνεις double tap στην κλειστή οθόνη για να δεις ειδοποιήσεις ή την ώρα κλπ και πρέπει αναγκαστηκα να πατήσεις το power button ή να βάλεις δαχτυλικο.

3. Δε περιλαμβάνει fats charger ενώ είναι συμβατό με Q.C.4.0

4. Και το χειρότερο όλων, δε σε αφήνει να βγάλεις την Google search bar από την αρχική οθόνη ή να θέσεις άλλη οθόνη ως αρχική!!!

Άμα είναι να βάλω launcher τα οποία σου πετάνε διαφημίσεις, καλύτερα να πάρω Miu και όχι καθαρο Android phone!!! 

Τελος, θεωρώ ότι οι πίσω κάμερες είναι πολύ καλές για βράδυ και ότι το κινητό αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα του!!!

1+4 Αυτό είναι το Android, δε φταίει το κινητό. Ούτε καν οι περισσοτερες custom rom δε σε αφηνουν να βγαλεις την search bar, η default αρχικη δε νομιζω να αλλαζε ποτέ ουτε καν σε custom rom. Ενα scrollάρισμα δεξια παντως δεν ειναι ιδιαιτερως κοπος, μια φορα θα γινει οταν ανοιγει το κινητο, με το home επιστρεφεις στην οθονη που το αφησες και οχι σε αυτην με τη google search (εκτός και αν είσαι ήδη στο desktop οπότε γυρνάει στην 1η οθόνη).

2. Το double tap ξεζουμιζει τη μπαταρία για να είναι 24/7 διαθέσιμο και η μπαταρία του Α2 είναι ηδη σχετικά μικρή. (πχ πρωτο σχολιο εδώ)

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα του miA2 ειναι οτι πλεον οποιος κοιταζει να το αγορασει απο αλυσιδες για να εχει 2χρονια εγγυηση Ελλαδα απο infoquest(αλλιως απο σκρουτζομαγαζα με 1χρονο εγγυηση Κινας)

https://www.mistore-greece.gr/Products/Smartphones/smartphone-xiaomi-mi-a2-64gb-gold.aspx,πλεον στα χρηματα αυτα πανω κατω(αν και επεσε λιγο η τιμη του λογω pocophone) εχει αλλη μια Android One επιλογη με 6αρα οθονη,ιδιο επεξεργαστη(snap660),2χρονια εδω service,θυρα ακουστικων και μεγαλυτερη μπαταρια.

Ο λογος ειναι για το Nokia 7 plus https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/25/Nokia.html?keyphrase=nokia+7+plus&order_by=pricevat

Το αποτελεσμα λοιπον με βαση το παραπανω ειναι οτι το Mia2 ειναι μια τιμια συσκευη για οποιον ενδιαφερεται για 3βασικα πραγματα που προσφερει.

Ειναι το φθηνοτερο κινητο αυτη την στιγμη στην Ελληνικη αγορα με snapdragon 660,ειναι το κινητο το οποιο εχει απο τις καλυτερες φωτογραφικες καμερες(μεσα στο top3 ανετα)μεχρι περιπου 300ευρω,και φυσικα το android one του(μαζι με το nokia).Κριμα που δεν εχει Nfc και γρηγορη φορτιση το miA2.

Περαν τουτου οποιος θελει θυρα ακουστικων,διαφορετικο design,μεγαλυτερη μπαταρια/αυτονομια με τα παραπανω,καλυτερα να κοιταξει στο Nokia 7 plus.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το προβλημα του miA2 ειναι οτι πλεον οποιος κοιταζει να το αγορασει απο αλυσιδες για να εχει 2χρονια εγγυηση Ελλαδα απο infoquest(αλλιως απο σκρουτζομαγαζα με 1χρονο εγγυηση Κινας)

https://www.mistore-greece.gr/Products/Smartphones/smartphone-xiaomi-mi-a2-64gb-gold.aspx,πλεον στα χρηματα αυτα πανω κατω(αν και επεσε λιγο η τιμη του λογω pocophone) εχει αλλη μια Android One επιλογη με 6αρα οθονη,ιδιο επεξεργαστη(snap660),2χρονια εδω service,θυρα ακουστικων και μεγαλυτερη μπαταρια.

Ο λογος ειναι για το Nokia 7 plus https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/25/Nokia.html?keyphrase=nokia+7+plus&order_by=pricevat

Το αποτελεσμα λοιπον με βαση το παραπανω ειναι οτι το Mia2 ειναι μια τιμια συσκευη για οποιον ενδιαφερεται για 3βασικα πραγματα που προσφερει.

Ειναι το φθηνοτερο κινητο αυτη την στιγμη στην Ελληνικη αγορα με snapdragon 660,ειναι το κινητο το οποιο εχει απο τις καλυτερες φωτογραφικες καμερες(μεσα στο top3 ανετα)μεχρι περιπου 300ευρω,και φυσικα το android one του(μαζι με το nokia).Κριμα που δεν εχει Nfc και γρηγορη φορτιση το miA2.

Περαν τουτου οποιος θελει θυρα ακουστικων,διαφορετικο design,μεγαλυτερη μπαταρια/αυτονομια με τα παραπανω,καλυτερα να κοιταξει στο Nokia 7 plus.

Εγγύηση για τα Nokia;Υπάρχει διαφορά απο καταστήματα Σκρουτζ με τις μεγάλες αλυσίδες η το ίδιο;Μόνο Arvato;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εγγύηση για τα Nokia;Υπάρχει διαφορά απο καταστήματα Σκρουτζ με τις μεγάλες αλυσίδες η το ίδιο;Μόνο Arvato;

Τα nokia εχουν κανονικα 2χρονια εγγυηση εδω στην Ελλαδα,δεν ειναι ιδια περιπτωση με τα xiaomi που περαν της infoquest ειναι η Κινα μερια,αρα ειτε αγορασεις απο αλυσιδες,ειτε απο σκρουτζομαγαζα(ή τελος παντων ευρωπαικο μοντελο)καλυπτεσαι.

Τωρα για εγγυηση σιγουρα ειναι η TS Solutions προς το παρον και ισως(δεν το εχω ψαξει πολυ)να καλυπτουν και ορισμενα Nokia Care που υπαρχουν ηδη.

Τελος για οποιον τον ενδιαφερει και η εγγυηση,υπαρχει φυσικα και η περιπτωση αγορας απο το amazon.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2018 στις 5:27 ΜΜ, aerouto είπε

Πολύ ελλιπές review. Τα μεγαλύτερα αρνητικά του κινητού είναι:

1. Δε μπορείς να αλλάξεις σειρά ή να κρύψεις εντελώς τα κουμπιά της οθόνης (πίσω, μενού, κλπ), μόνο εάν περάσεις κάποιον launcher το οποίο για εμένα είναι απαράδεκτο!!!

2. Δε μπορείς να κάνεις double tap στην κλειστή οθόνη για να δεις ειδοποιήσεις ή την ώρα κλπ και πρέπει αναγκαστηκα να πατήσεις το power button ή να βάλεις δαχτυλικο.

3. Δε περιλαμβάνει fats charger ενώ είναι συμβατό με Q.C.4.0

4. Και το χειρότερο όλων, δε σε αφήνει να βγάλεις την Google search bar από την αρχική οθόνη ή να θέσεις άλλη οθόνη ως αρχική!!!

Άμα είναι να βάλω launcher τα οποία σου πετάνε διαφημίσεις, καλύτερα να πάρω Miu και όχι καθαρο Android phone!!! 

Τελος, θεωρώ ότι οι πίσω κάμερες είναι πολύ καλές για βράδυ και ότι το κινητό αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα του!!!

επειδή είσαι άσχετος μην γράφεις ανακρίβειές

 

adb shell

 

settings put secure sysui_nav_bar "home;recent,menu_ime;space,back"

επίσης υπάρχει  Immersive Mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ziaba είπε

επειδή είσαι άσχετος μην γράφεις ανακρίβειές

adb shell

settings put secure sysui_nav_bar "home;recent,menu_ime;space,back"

επίσης υπάρχει  Immersive Mode

Γιατί είσαι τόσο επιθετικός? Δε μπορώ να καταλάβω. Μπορεί να φταίει που έχεις καιρό να κάνεις έρωτα. Για πες μας τώρα και σε εμάς τους εντελώς άσχετους, που απλά ψάχνουμε τις ρυθμίσεις ενός κινητού. Τι είναι το adb shell? Και θα είναι σα να απαντάς μόνος σου στο πικρό σχόλιο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...