Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi A2 Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Mi A2 της Xiaomi έρχεται να διαδεχθεί το περυσινό Mi A1 και να γίνει η νεότερη συσκευή της –τέταρτης στον κόσμο- κινέζικης εταιρείας που κυκλοφορεί στο πλαίσιο του προγράμματος Android One. Το τελευταίο μάλιστα, αποκτά ακόμα περισσότερη βαρύτητα, μετά την παραδοχή της Xiaomi για την εμφάνιση διαφημίσεων στις ρυθμίσεις των smartphones της.

Για όσους δε γνωρίζουν σχετικά, το Android One αποτελεί μια πρωτοβουλία της Google σε συνεργασία με επιλεγμένους κατασκευαστές smartphones για συσκευές που τρέχουν “καθαρή” έκδοση του Android, χωρίς bloatware και λοιπές συνοδευτικές εφαρμογές/UI δηλαδή. Σε αντάλλαγμα, η Google εγγυάται πλήρη υποστήριξη μέσω updates.

Πρόκειται για ένα κόνσεπτ στο οποίο οι φαν της Xiaomi είναι πλέον συνηθισμένοι. Η προσέγγιση που ακολουθήθηκε στο Mi A1 δε διέφερε, έστω κι αν τα updates που κυκλοφόρησαν γι’ αυτό δε βελτίωσαν την εμπειρία χρήσης της συσκευής –τουναντίον, υπέφεραν από αναρίθμητα και πάσης φύσεως προβλήματα που μάλλον τη χειροτέρεψαν.

Τι έχει να μας πει όμως το Mi A2; Τι κάνει καλύτερα από τον προκάτοχό του και τι χειρότερα; Σε ποιους απευθύνεται και κατά πόσο αξίζει η αγορά του;

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, telis είπε

Δεν κατάλαβα γιατί έχει μικρότερη μπαταρία από τα άλλα xiaomi με συνέπεια να το φορτίζεις στην διάρκεια της ημέρας 

Πιστεύω για να είναι πολύ πιο λεπτό στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ελλιπές review. Τα μεγαλύτερα αρνητικά του κινητού είναι:

1. Δε μπορείς να αλλάξεις σειρά ή να κρύψεις εντελώς τα κουμπιά της οθόνης (πίσω, μενού, κλπ), μόνο εάν περάσεις κάποιον launcher το οποίο για εμένα είναι απαράδεκτο!!!

2. Δε μπορείς να κάνεις double tap στην κλειστή οθόνη για να δεις ειδοποιήσεις ή την ώρα κλπ και πρέπει αναγκαστηκα να πατήσεις το power button ή να βάλεις δαχτυλικο.

3. Δε περιλαμβάνει fats charger ενώ είναι συμβατό με Q.C.4.0

4. Και το χειρότερο όλων, δε σε αφήνει να βγάλεις την Google search bar από την αρχική οθόνη ή να θέσεις άλλη οθόνη ως αρχική!!!

Άμα είναι να βάλω launcher τα οποία σου πετάνε διαφημίσεις, καλύτερα να πάρω Miu και όχι καθαρο Android phone!!! 

Τελος, θεωρώ ότι οι πίσω κάμερες είναι πολύ καλές για βράδυ και ότι το κινητό αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα του!!!

 

Επεξ/σία από aerouto
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, aerouto είπε

Πολύ ελλειπείς review. Τα μεγαλύτερα αρνητικά του κινητού είναι:

1. Δε μπορείς να αλλάξεις σειρά ή να κρύψεις εντελώς τα κουμπιά της οθόνης (πίσω, μενού, κλπ), μόνο εάν περάσεις κάποιον launcher το οποίο για εμένα είναι απαράδεκτο!!!

2. Δε μπορείς να κάνεις double tap στην κλειστή οθόνη για να δεις ειδοποιήσεις ή την ώρα κλπ και πρέπει αναγκαστηκα να πατήσεις το power button ή να βάλεις δαχτυλικο.

3. Δε περιλαμβάνει fats charger ενώ είναι συμβατό με Q.C.4.0

4. Και το χειρότερο όλων, δε σε αφήνει να βγάλεις την Google search bar από την αρχική οθόνη ή να θέσεις άλλη οθόνη ως αρχική!!!

Άμα είναι να βάλω launcher τα οποία σου πετάνε διαφημίσεις, καλύτερα να πάρω Miu και όχι καθαρο Android phone!!! 

Τελος, θεωρώ ότι οι πίσω κάμερες είναι πολύ καλές για βράδυ 

1 και 4 είναι θέματα του stock Android και όχι του κινητού. Και ο nova launcher δεν πετάει διαφημήσεις, ούτε καν στην free έκδοση, ενώ η premium κοστίζει το αμύθυτο ποσό των 3 ευρώ (αν θυμάμαι καλά)...

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Diesel3 είπε

Κάντε ρε κανένα σχόλιο,όλα εγώ πχιά;;;

Νομίζω ότι σαν συσκευή συνολικά είναι χειρότερο από το a1 , καλοδεχούμενο το ότι δεν μπήκε το άθλιο notch  που υπάρχει όμως στο πιο μικρό μοντέλο

 

Επίσης γιατί είχα την εντύπωση ότι συνεχίζει και έχει υπέρυθρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aerouto είπε

Πολύ ελλειπείς review. Τα μεγαλύτερα αρνητικά του κινητού είναι:

1. Δε μπορείς να αλλάξεις σειρά ή να κρύψεις εντελώς τα κουμπιά της οθόνης (πίσω, μενού, κλπ), μόνο εάν περάσεις κάποιον launcher το οποίο για εμένα είναι απαράδεκτο!!!

2. Δε μπορείς να κάνεις double tap στην κλειστή οθόνη για να δεις ειδοποιήσεις ή την ώρα κλπ και πρέπει αναγκαστηκα να πατήσεις το power button ή να βάλεις δαχτυλικο.

3. Δε περιλαμβάνει fats charger ενώ είναι συμβατό με Q.C.4.0

4. Και το χειρότερο όλων, δε σε αφήνει να βγάλεις την Google search bar από την αρχική οθόνη ή να θέσεις άλλη οθόνη ως αρχική!!!

Άμα είναι να βάλω launcher τα οποία σου πετάνε διαφημίσεις, καλύτερα να πάρω Miu και όχι καθαρο Android phone!!! 

Τελος, θεωρώ ότι οι πίσω κάμερες είναι πολύ καλές για βράδυ 

Άψογος στα λεγόμενα σου, να συμπληρώσω και εγώ.

1. Η απόκριση της οθόνης και το δακτυλικό αποτύπωμα, είναι πιο αργά σε σχέση με τον pocophone launcher.

2. Το redmi note 5 pro πήρε πιο γρήγορα τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας πάντα με γνώμονα την ημερομηνία που αναφέρεται.

3. Η δεύτερη κάμερα και καλά για τη νύχτα είναι χειρότερη στην πράξη από την κύρια, τελείως κουλο.

4. Βέβαια η μικρότερη μπαταρία σημαίνει ότι είναι πούπουλο και λεπτό, για εμένα τρομακτικό συν.

5. Η μπροστινή κάμερα σπάει κόκαλα για συσκευή αυτής της τιμής.

Πραγματικά ο μόνος λόγος που μετανιώσω την αλλαγή από το note 5 είναι τα γαμη@@@να navigation buttons και ότι δε μπορώ να βάλω τα πολύ βολικά wigets π.χ.wifi, δεδομένα, κλείδωμα , εκκαθάριση κτλΕν κατακλείδι, πολύ μουφα το stock android μακάρι να έδιναν και το κανονικό σκιν στο playstore

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κινητο το εχω εδω και 10 μερες και το προτιμησα εναντι του Poco λογο της πολυ καλυτερης του τιμης στην 128αρα εκδοση (270€ το τσιμπησα) και θεωρωντας την ανωτερη GPU αχρηστη για καποιον που δεν τον νοιαζουν τα mobile παιχνιδάκια. Επισης ήθελα και τις υπερυθρες και δε θελω να ξαναδω MIUI στα μάτια μου (αν και το Poco εχει custom roms με καθαρό Android ενω και το A2 δεχεται MIUI με κολπα).

 

Οτι με ξενερωσε απευθύνεται ουσιαστικα σε πιο προχωρημενους χρηστες. Απο την μια  λοιπον εχω κινητο Android που για πρωτη φορα μετα τα παλια Nexus δε θελω να βαλω custom rom, συν του οτι εχεις Android κινητο που ξεκλειδωνεις τον bootloader με μια εντολη οπως γινοτανε μια φορα και εναν καιρό (υποψιν πως πρεπει να ξεκλειδωσεις κ το critical partition για φλασαρισματα), και εισαι ετοιμος για root. Από την αλλη, η εκκινηση του TWRP ειναι αδύνατη χωρις χρηση υπολογιστη, οι custom rom ψιλομούφα αφου μετατρεπεις το A2 σε 6x για να δεχτει τις δικες του, το root ειναι παιδεμα αφου καθε φορα που αναβαθμιζεις τρως bootloop και χρειαζεσαι patchαρισμενο boot.bin για την εκδοση που βρισκεσαι, και το τελειωτικο χτυπημα απο το Xposed Framework που απλα προκαλει bootloop σε μη custom rom εκτος και αν καποιος θελει να κανει την official rom deodexed.

 

Κατα τα αλλα η συσκευη για την τιμη της απλα δεν υπαρχει. Πηρα την 128αρα εκδοση κυριως για τα 6gb ram. Το RedMi Note 4 64/4 δεν αντεχε ουτε τις μισες εφαρμογες ανοικτες με το MIUI. Η μπαταρια του τις πρωτες 4 μερες φανηκε ανωτερη ή εστω ιδια με Note 4, τελικα μαλλον δεν την ειχα τεσταρει με δεδομενα και πεφτει στα 3/4 της ημερας με κανονικη χρηση.

 

Οι καμερες μιλια μπροστα απο Note 4. Υποψιν πως ναι μεν τραβαει 1080p στα 60fps αλλα μονο μετα την αναβαθμιση του Σεπτεμβριου.

 

Τα ηχεια επισης μιλια μπροστα απο Note 4 (αναφερω το Note 4 επειδη ηταν το τελευταιο Xiaomi που πηρα. Και επισης τα ηχεια ειναι καλυτερα απο του Poco απο οτι ξερω). Η ελλειψη θυρας ακουστικων χτυπαει ασχημα αλλα τιποτα το τρομερο με τον ανταπτορα που δινεται στο κουτι.

Η φορτιση οτι πιο γρηγορο εχω δει σε κινητο παντως.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...