Προς το περιεχόμενο

Αδυναμια εγκαταστασης ubuntu(η αλλων διανομων linux)


Karamol3golas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,εχω στην κατοχη μου ενα acer aspire,με celeron n3060,δισκο emmc 32gb ,και χρειαζεται να βαλω linux,καθως θα βοηθησει υπερβολικα για την σχολη μου..Το προβλημα ειναι πως οποια διανομη linux και να προσπαθησω να εγκαταστησω,υπαρχει παντα θεμα με τον bootloader καθως παντα εχω no bootable device..Ο μονος τροπος που εχω βρει ειναι να εχω τον bootloader refind σε φλασακι και να το εχω παντα καρφωμενο πανω ..Μονο αυτος αναγνωριζει τα linux..Αλλα αυτο δεν ειναι πρακτικη λυση..Εχω δοκιμασει να κλεισω το secure boot,να κανω grub repair μεσω ενος live session,(μεσω ubuntu 18.04),και να κανω inastall τον refind ..Αλλα τιποτα δεν λειτουργει..Τι μπορει να φταιει(υποπτευομαι καποιο θεμα με τον δισκο ο οποιος ειναι emmc)..Υπαρχει τροπος να δοκιμασω να εγκαταστησω linux κρατωντας τον bootloader των windows ο οποιος ειναι ο μονος που φαινεται οτι δουλευει απροβληματιστα?Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jim_p είπε

Απο στικακι κανεις την εγκατασταση?

Nαι,δεν εχει θυρα για dvd..Ο αλλος τροπος ειναι μεσω καρτας SD :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε μαλλον βαζει τον bootloader στο ιδιο το στικακι, γιαυτο σου λεει μετα no bootable device. Το ειχα παθει και εγω μια φορα που εβαλα λινουξ στο λαπτοπ ενος φιλου μου.

Αν εχεις σκοπο να κανεις το κατι παραπανω για να εγκαταστησεις τη διανομη της αρεσκιας σου, δοκιμασε να την βαλεις με τον "προχωρημενο" installer που δινει επιλογη για κατι τετοια. Στο debian πχ επιλεγεις advanced install και οταν ερθει η ωρα για τον bootloader σε ρωταει σε ποιο σκληρο θα μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδοκιμασα με ubuntu,τσεκαρα αυτο που λες,εκανα ολες τις ρυθμισεις manual οπως περιγραφει εδω https://askubuntu.com/questions/343268/how-to-use-manual-partitioning-during-installation ,αλλα εχω το ιδιο θεμα..Επισης μου βγαζει μονο 1 δισκο,οποτε δυσκολο να το εκανα λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...