Προς το περιεχόμενο

Αγορά compact (από εξωτερικό;)


fotodv7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κι από εμένα. Σκέφτομαι να αγοράσω την ΠΡΩΤΗ μου φωτογραφική μηχανή. Το budget μου είναι 250€. Καθώς είμαι αρχάριος θα προτιμήσω μια compact. 

Βλέπω ότι πολλοί προτείνετε την RX-100 αλλά είναι εκτός budget. 

Οπότε: 
α) Μια πρόταση μέχρι 250€ (η χρήση της φωτογραφικής θα είναι για ταξίδια, εκδρομές και λίγο πειραματισμό με το photoshop)

β) Υπάρχει κάποιο κατάστημα εντός Ε.Ε. που μου προτείνετε για αγορά ή πάμε κλασσικά skroutz κλπ;

γ) Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι μια compact με "σώμα dlsr" είναι καλύτερη από μια compact σαν την RX-100. Ισχύει ή μόνο στο zoom είναι καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανές δυστυχώς δεν φτιάχνονται κατά παραγγελία. Στα 250 ευρώ θα πάρεις μηχανή παρόμοιας απόδοσης και αισθητήρα με αυτές των 80 ευρώ ή των κινητών .

Οπότε καλύτερα να βγάζεις με το κινητό ή να πάρεις μία των 80 ευρώ παρά να βάλεις στα σκουπίδια τα 250 ευρώ. 

 

Στα 315 παίρνεις την πρώτης γενιάς rx100 από το γερμανικό αμαζον

Με 272 ευρώ επίσης παίρνεις mirrorless fuji από το eglobalcentral        που είναι στο Χογκ Κογκ , αλλά στέλνει χωρίς τελωνεία κτλ .

Οι μοναδικές αξιοπρεπείς επιλογές  στα λεφτά που λες. Αλλιώς μη βάλεις τα 250 στα σκουπίδια,  κρίμα είναι . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Οι μηχανές δυστυχώς δεν φτιάχνονται κατά παραγγελία. Στα 250 ευρώ θα πάρεις μηχανή παρόμοιας απόδοσης και αισθητήρα με αυτές των 80 ευρώ ή των κινητών .

Οπότε καλύτερα να βγάζεις με το κινητό ή να πάρεις μία των 80 ευρώ παρά να βάλεις στα σκουπίδια τα 250 ευρώ. 

Στα 315 παίρνεις την πρώτης γενιάς rx100 από το γερμανικό αμαζον

Με 272 ευρώ επίσης παίρνεις mirrorless fuji από το eglobalcentral        που είναι στο Χογκ Κογκ , αλλά στέλνει χωρίς τελωνεία κτλ .

Οι μοναδικές αξιοπρεπείς επιλογές  στα λεφτά που λες. Αλλιώς μη βάλεις τα 250 στα σκουπίδια,  κρίμα είναι . 

Θα συμφωνησω απολυτα

11 ώρες πριν, fotodv7 είπε

γ) Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι μια compact με "σώμα dlsr" είναι καλύτερη από μια compact σαν την RX-100. Ισχύει ή μόνο στο zoom είναι καλύτερη;

Οχι δεν θα ειναι.

Αυτο που περιγραφεις λεγεται bridge camera σαν κατηγορια και ειναι οντως στην πραξη μια compact με τον ιδιου μεγεθους αισθητηρα αλλα με μεγαλο zoom.

Εαν καποιος ψαχνει το φθηνο μεγαλο zoom τοτε ναι, εχει νοημα σαν επιλογη. Εαν οχι τοτε δεν ειναι μια ποιοτικη επιλογη.

Εαν για οποιοδηποτε λογο θελεις μια τετοια τοτε οι καλες επιλογες δεν ειναι και φθηνες. Η Lunix FZ1000 με αισθητηρα 1” (οπως η RX100) ειναι πολυ καλη αλλα ξεφευγει πολυ. Οι μοναδικες αλλες επικογες που θα προτεινα σε αυτη την κατηγορια ειναι οι Lumix FZ300 & FZ200 οπου ο καλος και φωτεινος φακος τους  (f/2.8 σε ολο το ευρος) καλυπτει καπως τον μικρο αισθητηρα τους.

Τα παντα εχουν να κανουν με το φως. Μικρος αισθητηρας —> λιγο φως —> κακης ποιοτητας φωτο σε δυσκολες συνθηκες φωτισμου.

Δεν υπαρχει κατι αξιολογο σε compact σε αυτα τα χρηματα. Μετα παμε σε entry level mirrorless απο καποια προσφορα ή απο εξωτερικο.

Εδω μεσα βεβαια εχω δει αρκετες μεταχειρισμενες RX100 στα 200€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Με 250 € μπορείς να πάρεις μια μεταχειρισμένη mirrorless κάμερα που πλέον βρίσκεις καινούρια με 400 ευρώ.

Επίσης αν δεν σε ενδιαφέρει να αλλάξεις φακό (μιας και στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πλέον διαθέσιμοι για την σειρά 1) υπάρχει μια προσφορά στο public για τη Nikon J5 στα 299 https://www.public.gr/product/fotografia/mirrorless-cameras/mirrorless-camera-nikon-1-j5-10-30mm-mayro/prod7601541pp/ που πιστεύω θα ήταν ότι πρέπει για τις ανάγκες σου :)

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fotodv7 είπε

Καλησπέρα κι από εμένα. Σκέφτομαι να αγοράσω την ΠΡΩΤΗ μου φωτογραφική μηχανή. Το budget μου είναι 250€. Καθώς είμαι αρχάριος θα προτιμήσω μια compact. 

Βλέπω ότι πολλοί προτείνετε την RX-100 αλλά είναι εκτός budget. 

Οπότε: 
α) Μια πρόταση μέχρι 250€ (η χρήση της φωτογραφικής θα είναι για ταξίδια, εκδρομές και λίγο πειραματισμό με το photoshop)

β) Υπάρχει κάποιο κατάστημα εντός Ε.Ε. που μου προτείνετε για αγορά ή πάμε κλασσικά skroutz κλπ;

γ) Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι μια compact με "σώμα dlsr" είναι καλύτερη από μια compact σαν την RX-100. Ισχύει ή μόνο στο zoom είναι καλύτερη;

    Καλημέρα σας , οι λύσεις που υπάρχουν είναι αρκετές , θα συμφωνήσω με την πρόταση για μιά μεταχειρισμένη mirrorless η οποία διαχρονικά θα αποτελέσει ικανή λύση και είναι ότι κοντινότερο στο διαθέσιμο ποσό ,  για τις compact αλλά και τις bridge cameras δεν λέω όχι , μιά μικρή επιφύλαξη για τον μηχανισμό του φακού , ο οποίος σε αρκετές περιπτώσεις βγάζει προβλήματα τα οποία είναι ακριβά στην επισκευή , οπότε αν καταλήξετε σε κάτι τέτοιο θα χρειαστεί αρκετό ψάξιμο για γνώμες χρηστών . 

    Η Nikon σειρά J είναι αρκετά προσιτή λύση , οπως και η σειρά M της Canon , αλλά και οι Olympus σε mirrorless , χωρίς να αποκλείονται και άλλοι .

   Όχι , το μέγεθος του αισθητήρα δεν έχει να κάνει με την ποιότητα της εικόνας , η οποία θα εξαρτηθεί από πολύ περισσότερες παραμέτρους , κυρίως από την ποιότητα των φακών που θα χρησιμοποιηθούν , την ικανότητα του φακού να αξιοποιήσει και πόσα από τα μεγαπίξελ ανάλυσης τού αισθητήρα , τον επεξεργαστή της μηχανής , την καθαρότητα του αισθητήρα και των φακών την συγκεκριμένη στιγμή , φυσικά και τις ικανότητες αλλά και τις γνώσεις σας γύρω από το θέμα . Ο αισθητήρας θα καταγράψει σε ψηφιακή μορφή , ότι του δείξετε σαν εικόνα , σύμφωνα με τις παραμέτρους που ορίσατε , διάφραγμα , ταχύτητα ....... εστιακή απόσταση , συνθήκες εξωτερικού φωτισμού κλπ , ασχέτως μεγέθους . Σαφώς ένας αισθητήρας ίδιος σε μέγεθος με το 35αρι καρέ ενός φίλμ , είναι μεγαλύτερος σε μέγεθος , ακριβότερος σε κατασκευή , δεν χωράει τεχνικά σε ένα μικρό σώμα μιας compact μηχανής η αν χωρούσε η μηχανή θα ήταν αρκούντως ακριβότερη σε τιμή πώλησης , συν βέβαια ότι δεν θα υπήρχαν αλλες προτάσεις , εμπορικά μιλώντας , διότι όλοι θα κατασκεύαζαν τέτοιες μηχανές . 

    Καλή επιτυχία στην επιλογή σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για mirrorless εγώ επιμένω με 272 ευρώ τη fuji από το eglobalcentral που εβαλα λινκ παραπάνω. Μοντούρα που συνεχίζεται η υποστήριξή της ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για mirrorless εγώ επιμένω με 272 ευρώ τη fuji από το eglobalcentral που εβαλα λινκ παραπάνω. Μοντούρα που συνεχίζεται η υποστήριξή της ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.

Ειναι πολυ καλη επιλογη για τα χρηματα της και με jpg engine Fuji που ειναι ισως οτι καλυτερο κυκλοφορει ακομη κι αν δεν εχει X-trans αισθητηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...