Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή DSLR για Mirroless , αξίζει?


Iliemp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την Nikon J5 είμαι πολύ ευχαριστημένη , ειδικά τελευταία που την έψαξα και είδα και κάποιες παραπάνω ρυθμίσεις.

Απλά η Nikon δεν βγάζει πλέον φακούς για την σειρά 1.

Θα πάρω σίγουρα τον 18.5 απο ebay και βρήκα εδώ και τον 30-110 αλλά σε τιμή 200κάτι και πάνω. Δεν ξέρω αν αξίζει δηλαδή, αν και έχω διαβάσει καλά λόγια γι αυτόν τον φακό.

Αν τον έβρισκα 50 € θα τον αγόραζα χτες, αλλά και στο ebay που κοιτάω για μεταχειρισμένους είναι πάνω απο 100. 

Πάντως με πείσατε και θα κρατήσω την μηχανούλα μου και θα έχω την mirrorless για αντικατάσταση του κινητού και όχι της DSLR (εννοώ επειδή θα την έχω πάντα μαζί μου).

 

 

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο οτι βλεπω ειναι ακριβοι οι prime για το συστημα σειρα 1 της νικον... νομιζα οτι θα εβρισκες equivalent 35mm και 50mm με πιο καλες τιμες αλλα απο οτι λες πρεπει να δωσεις πανω απο 200.Γενικα απο οτι βλεπω δεν βγηκαν πολλοι prime για σειρα 1...αλλα φανταζομαι θα υπαρχουν απειροι ανταπτορες για να βαλεις πανω legacy φακους.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O

14 ώρες πριν, afterhours είπε

Απο οτι βλεπω ειναι ακριβοι οι prime για το συστημα σειρα 1 της νικον... νομιζα οτι θα εβρισκες equivalent 35mm και 50mm με πιο καλες τιμες αλλα απο οτι λες πρεπει να δωσεις πανω απο 200.Γενικα απο οτι βλεπω δεν βγηκαν πολλοι prime για σειρα 1...αλλα φανταζομαι θα υπαρχουν απειροι ανταπτορες για να βαλεις πανω legacy φακους.

O εξαιρετικός 18,5mm f/1.8 (50mm) κοστιζε καινουργιος 180€. Φθηνό τον λες. Ακριβό όχι.

Τον εξισου καλό 10mm f/2.8 (27mm) τον βρισκεις στα 200 ευρω. Δεν βλεπω κατι ακριβο.

O 32mm f/1.2 (86mm) κοστιζει 700€ αλλα μιλαμε για αλλη κατηγορια οπου δεν τον λες ακριβο.

Ακόμη και ο 70-300mm (190-810mm) που κοστιζε κοντα στα 900€ δεν τον λες ακριβο για ενα φακο που σου δινει zoom 810mm!!! με ελαχιστο ογκο/βαρος!

Ανταπτορας υπαρχει στα 200€ και βαζεις πανω ολους τους φακους F-mount της Nikon και μαλιστα με πληρως λειτουργικο AF (για τους AF-S, AF-P).

https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/lens-adapters/ft-1-mount-adapter.html

Απλοι ανταπτορες υπαρχουν πολλοι και φθηνοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

O

O εξαιρετικός 18,5mm f/1.8 (50mm) κοστιζε καινουργιος 180€. Φθηνό τον λες. Ακριβό όχι.

Τον εξισου καλό 10mm f/2.8 (27mm) τον βρισκεις στα 200 ευρω. Δεν βλεπω κατι ακριβο.

 

Ναι κοιτα αν εχουν υψηλη ποιοτητα σαν primes οντως δεν τους λες ακριβους... Επειδη λογικα εχεις ασχοληθει με το συγκεκριμενο συστημα αυτοι οι δυο πρεπει να εχουν καλο value...Ας προσεξει τα λεγομενα σου η thread starter.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, afterhours είπε

Ναι κοιτα αν εχουν υψηλη ποιοτητα σαν primes οντως δεν τους λες ακριβους... Επειδη λογικα εχεις ασχοληθει με το συγκεκριμενο συστημα αυτοι οι δυο πρεπει να εχουν καλο value...Ας προσεξει τα λεγομενα σου η thread starter.

Δεν θα δεις ποιοτητα φακων του χιλιαρικου φυσικα αλλα μην ξεχνας οτι μιλαμε για φακους μιας απλης στην ουσια mirrorless με target group μεσου επιπεδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/10/2018 at 19:34, nickolas said:

Τα χρώματα από τις Sony φοβάμαι δε θα σου αρέσουν.

H Fuji έβγαλε πρόσφατα και την XT-3 που με καλό κιτ φακό τη βρίσκεις στα 1500. Αλλά δε θα έχεις το εύρος που έχεις με τους τωρινούς φακούς σου προφανώς.

η X-T3 με τον εξαιρετικό kit φακό της φτάνει τα 2000. το σώμα μόνο έχει 1500. το ξέρω γιατί τα έσκασα πριν λίγες μέρες.

εγώ ξεκίνησα με μια SONY a55, μετά πήγα στην a77 (και οι 2 mirror-less) αγόρασα 4-5 φακούς και αφού μου πέρασε η λόξα βαριόμουνα να την κουβαλάω μαζί μου και κατέληγα να βγάζω φωτογραφίες με το iPhone.

θύμωσα με τον εαυτό μου και τα πούλησα όλα για να πάρω την Fujifilm X100s που έχει πάνω έναν 23mm f2.0 που δεν αλλάζει (επίτηδες η επιλογή αυτή για να μην ξαναμπώ στο τρυπάκι να πάρω φακούς) και για να έχω κάτι μικρό που θα το έχω πάντα μαζί μου.

δούλεψε αυτή η συνταγή από το 2013 μέχρι φέτος που αποφάσισα πως θέλω πιο γρήγορο auto focus και ποικιλία στα focal lengths μου οπότε πήγα έκανα τη ζημιά με την Χ-Τ3 με τον κιτ + έναν 35ρη f2 και δε βλέπω να μου τη γλιτώνει και ο 56 f1.2 κάποια στιγμή.

 

Αν είσαι άνθρωπος που θες να έχεις πάντα μαζί την κάμερα σου νομίζω αξίζει η επένδυση σε κάποιο mirror-less σύστημα. Αν έχεις ήδη επενδύσει σε glass τότε η μετάβαση είναι δύσκολη. Πρέπει να τα δώσεις όλα μαζί κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Snolly είπε

για να πάρω την Fujifilm X100s που έχει πάνω έναν 23mm f2.0 που δεν αλλάζει (επίτηδες η επιλογή αυτή για να μην ξαναμπώ στο τρυπάκι να πάρω φακούς) και για να έχω κάτι μικρό που θα το έχω πάντα μαζί μου.

δούλεψε αυτή η συνταγή από το 2013 μέχρι φέτος

Αυτά τα 5 χρόνια που είχες την x100s πάντα μαζί σου , για πες μας πόσες φωτογραφίες έβγαλες .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dr_73 said:

Αυτά τα 5 χρόνια που είχες την x100s πάντα μαζί σου , για πες μας πόσες φωτογραφίες έβγαλες .

λοιπόν έκανα λάθος, το 2014 καλοκαίρι την αγόρασα άρα 4 τα χρόνια

ορίστε το smart folder που κοιτάει της X100s τις φωτογραφίες (και φυσικά είναι μετά από διαλογή, ό,τι δε μου άρεσε έχει σβηστεί)

Untitled.png.fb571b441f1872603a836fd0de8efba1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...