Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή DSLR για Mirroless , αξίζει?


Iliemp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα :)

Έχω μία Canon 70D με 2 φακούς Canon (70-200 f4 IS & 50mm f1.4) και 1 Sigma 17-70 f2.8-4.

Η αλήθεια είναι ότι τελευταία σκέφτομαι έντονα την αλλαγή σε mirroless λόγο μεγέθους αλλά και γιατί θέλω κάτι πιο καινούριο.

Έχει κάνει κάποιος αυτή την αλλαγή?

Περισσότερο ασχολούμαι σαν hobby με την φωτογραφία, όμως κάνω και κάποιες δουλειές καμιά φορά.

Θεωρείτε ότι ίσως φαίνεται κάπως σε κάποιον που δεν γνωρίζει αν έχεις mirroless? 

Εννοώ , μήπως "δεν του γεμίζει το μάτι". Γιατί η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι κι αυτό σε κάποια ενδεχόμενη δουλειά.

Μήπως εκεί πρέπει να πάω σε mirroless όπως είναι η Fujifilm X-T2 πχ? Για να φαίνεται πιο επαγγελματικό? Αν και εκεί ανεβαίνει πολύ το ποσό.

Θέλω πολύ μία Sony a6300 ή a6500. Μπορώ με έναν αντάπτορα να χρησιμοποιώ κανονικά τους φακούς μου?

Μήπως απλά να πάρω την Sony a6000 και να την έχω σαν δεύτερο σώμα? Είναι "καλύτερη" απο την 70D ή όχι? (Εννοείται θα πάρω και αντάπτορα για να έχω τους φακούς, αν δεν χάνουν σε autofocus).

Ευχαριστώ .

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο λογική θα ήταν η τράμπα σε 80D , εφόσον καλοπουλήσεις το σώμα της 70D για να κρατήσεις τους φακούς που έχεις και να δουλεύουν όπως πρέπει .

Θα σου κοστίσει και λιγότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια ήταν και αυτό στην σκέψη μου.

Απλά επειδή θα πάω Λονδίνο διακοπές , ήθελα μια μικρή αλλά καλή φωτογραφική μαζί μου για εξοικονόμηση χώρου και σκεφτόμουν μήπως άξιζε γενικά η αλλαγή.

Μάλλον θα πάρω απλά την Sony a5100 ή την a6000 (την προτιμώ επειδή έχει οφθαλμοσκόπιο)  για δεύτερη και θα την έχω για ταξίδια κλπ.

Αν και έχω και την Nikon J5 που ποτέ δεν συμπάθησα λόγο κιτ φακού.

Ίσως πάρω τον 18.5 απο το ebay αν και δεν το εμπιστεύομαι γιατί δεν παίρνω γενικά απο έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Iliemp είπε

Απλά επειδή θα πάω Λονδίνο διακοπές , ήθελα μια μικρή αλλά καλή φωτογραφική μαζί μου για εξοικονόμηση χώρου και σκεφτόμουν μήπως άξιζε γενικά η αλλαγή.

Μάλλον θα πάρω απλά την Sony a5100 ή την a6000 (την προτιμώ επειδή έχει οφθαλμοσκόπιο)  για δεύτερη και θα την έχω για ταξίδια κλπ.

Την πρώτη φορά που είχα πάει στο Λονδίνο , πριν 25 χρόνια, είχα μαζί μου μια φιλμάτη eos 100 , 3 φακούς και  το μεγαλύτερο φλας που έβγαζε η canon την εποχή εκείνη , το 430ez

Σε φωτογραφική τσάντα, την οποία είχα μαζί μου στο αεροπλάνο , μαζί με οδηγούς , χάρτες κτλ . Είχα και καμιά 20αδα φίλμ , όλα μαζί μου !  Μια χαρά ήταν όλα.

Τα περί φορητότητας βάρους κτλ , είναι κουραφέξαλα που λανσάρει η σόνυ και άλλοι κατασκευαστές που φτιάχνουν ψείρες για να πουλήσουν .

Τα βραδια , που ήθελα να είμαι άνετος, άφηνα την τσάντα στο ξενοδοχείο  .

Γνώμη μου, όχι μόνο να μην πάρεις μικρή , αλλά πούλα και τη j5 και μείνε με ένα σύστημα. Εκτός αν βγάζεις λεφτά από αυτό και θέλεις να κάνεις συλλογή.

Με τα λεφτά που θα δώσεις στην ψείρα, μπορείς να επισκεφτείς μερικά κάστρα παραπάνω  και να βγάλεις φωτογραφίες που δεν θα έβγαζες αν έμενες αποκλειστικά μέσα στο λονδίνο !

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρώματα από τις Sony φοβάμαι δε θα σου αρέσουν.

H Fuji έβγαλε πρόσφατα και την XT-3 που με καλό κιτ φακό τη βρίσκεις στα 1500. Αλλά δε θα έχεις το εύρος που έχεις με τους τωρινούς φακούς σου προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Iliemp είπε

Να πω την αλήθεια ήταν και αυτό στην σκέψη μου.

Απλά επειδή θα πάω Λονδίνο διακοπές , ήθελα μια μικρή αλλά καλή φωτογραφική μαζί μου για εξοικονόμηση χώρου και σκεφτόμουν μήπως άξιζε γενικά η αλλαγή.

Μάλλον θα πάρω απλά την Sony a5100 ή την a6000 (την προτιμώ επειδή έχει οφθαλμοσκόπιο)  για δεύτερη και θα την έχω για ταξίδια κλπ.

Αν και έχω και την Nikon J5 που ποτέ δεν συμπάθησα λόγο κιτ φακού.

Ίσως πάρω τον 18.5 απο το ebay αν και δεν το εμπιστεύομαι γιατί δεν παίρνω γενικά απο έξω.

Εαν δεν σου αρεσε ο κιτ της J5 τοτε σιγουρα δεν θα σου αρεσει ο κιτ της Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα με την dslr μου ταξιδεύω οπότε γνωρίζω το πόσο βολική ή όχι είναι.

Δεν είχα ποτέ σπουδαίο θέμα με το βάρος, γιατί παίρνω έναν φακό μαζί μου πάντα που να με καλύπτει.

Όμως μου αρέσουν και οι mirrorless και επειδή πολλές φορές βγάζω με το κινητό γιατί το έχω πάντα πάνω μου σε αντίθεση με την dslr σκέφτηκα να πάρω έστω για δεύτερη μια μικρή.

Θα δώσω μια ευκαιρία στην Nikon μιας και η ποιότητα φωτογραφιών της μαρέσει σαν τελικό αρχείο , ειδικά αν τις πειράξω κι όλας , απλά απο τότε είχα κολλήσει με την Sony a5100.50

Επίσης σήμερα είδα την Canon M50 η οποία μου άρεσε πολύ ακόμα και με τον κιτ φακό.

Βέβαια ίσως απλά να με έχει πιάσει καταναλωτική μανία για κάτι καινούριο οπότε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ίσως πάρω στο μέλλον την 80D και έναν prime για την Nikon μου ή τον 30-110.

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Iliemp είπε

Καλησπέρα στην παρέα :)

Έχω μία Canon 70D με 2 φακούς Canon (70-200 f4 IS & 50mm f1.4) και 1 Sigma 17-70 f2.8-4.

Η αλήθεια είναι ότι τελευταία σκέφτομαι έντονα την αλλαγή σε mirroless λόγο μεγέθους αλλά και γιατί θέλω κάτι πιο καινούριο.

Έχει κάνει κάποιος αυτή την αλλαγή?

Περισσότερο ασχολούμαι σαν hobby με την φωτογραφία, όμως κάνω και κάποιες δουλειές καμιά φορά.

Θεωρείτε ότι ίσως φαίνεται κάπως σε κάποιον που δεν γνωρίζει αν έχεις mirroless? 

Εννοώ , μήπως "δεν του γεμίζει το μάτι". Γιατί η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι κι αυτό σε κάποια ενδεχόμενη δουλειά.

Μήπως εκεί πρέπει να πάω σε mirroless όπως είναι η Fujifilm X-T2 πχ? Για να φαίνεται πιο επαγγελματικό? Αν και εκεί ανεβαίνει πολύ το ποσό.

Θέλω πολύ μία Sony a6300 ή a6500. Μπορώ με έναν αντάπτορα να χρησιμοποιώ κανονικά τους φακούς μου?

Μήπως απλά να πάρω την Sony a6000 και να την έχω σαν δεύτερο σώμα? Είναι "καλύτερη" απο την 70D ή όχι? (Εννοείται θα πάρω και αντάπτορα για να έχω τους φακούς, αν δεν χάνουν σε autofocus).

Ευχαριστώ .

    Μου θυμίζει αυτό το συνεχές " I switched from ...... to ..... " που παίζει συνέχεια , μεταξύ μάρκας , συστήματος και άλλων ..... μαζί με ένα πακέτο διάφορων εξηγήσεων , στην προσπάθεια που κάνει ο καθένας , όχι εσείς βέβαια , να χρυσώσει χάπια , να αιτιολογήσει κλπ .

   Αντιλαμβάνομαι σε ένα βαθμό , την ανάγκη αλλαγής , βγαίνουν καινούργια πράγματα , πιο προηγμένα , πιο μοδάτα ακόμη , γιατί όχι . Επί της ουσίας , επειδή χρησιμοποιώ ακόμη απ' όλα , να πω ότι μιά μίρορλες είναι αναντικατάστατη επειδή λύνει τα χέρια σε ότι αφορά την χρήση πολλών και ετερόκλητων φακών , λόγω flange distance , κάτι που μιά DSLR μπορεί να κάνει ως ένα βαθμό σχετικά περιορισμένο . Φυσικά για την φορητότητα ούτε λόγος , η μέρα με την νύχτα , όμως μιά DSLR είναι απείρως πιό ευκολόχρηστη όταν ο κόμπος φτάνει στο χτένι , βάζεις ISO , διάφραγμα και βλέποντας την έκθεση μέσα από το viewfinder διορθώνεις αλλάζοντας ταχύτητα με τον επιλογέα στο πίσω μέρος της μηχανής , κάτι που σε μιά mirrorless θα χρειαστεί τελείως διαφορετική προσέγγιση , μηχανιστικά πάντα . Σίγουρα μιά mirrorless είναι ιδανική σαν testbed κυρίως για χρήση με διάφορους φακούς , αυτός είναι ο κύριος λόγος για μένα , ώστε να έχω και μιά τέτοια . Παράδειγμα , περιμένω έναν ακόμη αντάπτορα για K mount συν έναν Fujian 35 1.7 . Αν δεν ενδιαφέρεστε για κάτι παρόμοιο η κατηγορία δεν έχει να σας προσφέρει κάτι περισσότερο από μιά εξελιγμένη compact τελευταίας τεχνολογίας . 

   Δεν θα εγκατέλειπα μιά DSLR για μιά mirrorless , ούτε το ανάποδο . Η κάθε κατηγορία έχει διαφορετικά συν και πλην γύρω από την χρήση . 

   Εύχομαι καλό βράδυ .

   

    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iliemp είπε

Πάντα με την dslr μου ταξιδεύω οπότε γνωρίζω το πόσο βολική ή όχι είναι.

Δεν είχα ποτέ σπουδαίο θέμα με το βάρος, γιατί παίρνω έναν φακό μαζί μου πάντα που να με καλύπτει.

Όμως μου αρέσουν και οι mirrorless και επειδή πολλές φορές βγάζω με το κινητό γιατί το έχω πάντα πάνω μου σε αντίθεση με την dslr σκέφτηκα να πάρω έστω για δεύτερη μια μικρή.

Θα δώσω μια ευκαιρία στην Nikon μιας και η ποιότητα φωτογραφιών της μαρέσει σαν τελικό αρχείο , ειδικά αν τις πειράξω κι όλας , απλά απο τότε είχα κολλήσει με την Sony a5100.50

Επίσης σήμερα είδα την Canon M50 η οποία μου άρεσε πολύ ακόμα και με τον κιτ φακό.

Βέβαια ίσως απλά να με έχει πιάσει καταναλωτική μανία για κάτι καινούριο οπότε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ίσως πάρω στο μέλλον την 80D και έναν prime για την Nikon μου ή τον 30-110.

Μια χαρα ειναι η m50 και να σου πω το συστημα ef-m μια χαρα το βρισκω, εχει ultrawide 11-22 σε λογικη τιμη, 22mm f2 που ειναι πρακτικα ο 35αρης που τα κανει ολα σε λογικη τιμη, επισης ο kit 15-45 ειναι αξιοπρεπεστατος, απορω τι προσφερει η sony, ο 24αρης της ειναι απλησιαστος, ο ultrawide 10-18 επισης σε αστρονομικη τιμη, ο kit ειναι μετριος, στα ιδια λεφτα που πουλαει τον 35mm f1.8 η canon σου δινει τον 32mm f/1.4 και φυσικα ο ανταπτορας θα δουλεψει αψογα με τους ef που εχεις ειδη, αν και ειναι μεγαλοι φακοι, δεν θα τους εβαζα στην m50. Στην sony θα σου δουλεψει ανταπτορας σωστα μονο απο την a6300 και πανω, στις παλιες ξεχνα το.

Γενικα για τις mirrorless δεν χρειαζεται να τα ξαναλεμε, δεν ειναι μονο το μεγεθος, γενικα μολις δουλεψεις με evf και το αψογο liveview, η dslr θα σου φαινεται σαν δεινοσαυρος, αν εχεις σκοπο να κανεις κατι επαγγελματικο κρατα και την 7d, αλλα αν θελεις κατι για προσωπικη ενασχοληση και για ταξιδια, κατι μου λεει δεν θα την ξανακουμπησεις αν παρεις mirrorless, μονο ισως σε ειδικες περιπτωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Iliemp είπε

Καλησπέρα στην παρέα :)

Έχω μία Canon 70D με 2 φακούς Canon (70-200 f4 IS & 50mm f1.4) και 1 Sigma 17-70 f2.8-4.

Η αλήθεια είναι ότι τελευταία σκέφτομαι έντονα την αλλαγή σε mirroless λόγο μεγέθους αλλά και γιατί θέλω κάτι πιο καινούριο.

Έχει κάνει κάποιος αυτή την αλλαγή?

Περισσότερο ασχολούμαι σαν hobby με την φωτογραφία, όμως κάνω και κάποιες δουλειές καμιά φορά.

Θεωρείτε ότι ίσως φαίνεται κάπως σε κάποιον που δεν γνωρίζει αν έχεις mirroless? 

Εννοώ , μήπως "δεν του γεμίζει το μάτι". Γιατί η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι κι αυτό σε κάποια ενδεχόμενη δουλειά.

Μήπως εκεί πρέπει να πάω σε mirroless όπως είναι η Fujifilm X-T2 πχ? Για να φαίνεται πιο επαγγελματικό? Αν και εκεί ανεβαίνει πολύ το ποσό.

Θέλω πολύ μία Sony a6300 ή a6500. Μπορώ με έναν αντάπτορα να χρησιμοποιώ κανονικά τους φακούς μου?

Μήπως απλά να πάρω την Sony a6000 και να την έχω σαν δεύτερο σώμα? Είναι "καλύτερη" απο την 70D ή όχι? (Εννοείται θα πάρω και αντάπτορα για να έχω τους φακούς, αν δεν χάνουν σε autofocus).

Ευχαριστώ .

με αυτους τους φακους που εχεις, τα λιγα cc ογκου και τα λιγα γραμμαρια βαρους που θα γλιτωσεις απο το σωμα θα ειναι αστεια. Οι φακοι ειναι αρκετα μεγαλοι που εχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Είναι όλες πολύ λογικές και έχετε δίκιο.

Θα κρατήσω την DSLR μου μιας και είναι το safe place μου στη φωτογραφία και την χειρίζομαι με κλειστά μάτια.

Όμως θα πάρω κάποια στιγμή την Canon M50 γιατί πραγματικά μου φάνηκε ότι πρέπει για προσωπική χρήση όπως είπε και ο @Razor333 ακόμα και με τον κιτ φακό της για αρχή.

Εδώ με το κινητό βγάζεις και πλέον η ανάλυση είναι μια χαρά για social media και κανονικές εκτυπώσεις. 

Η αλήθεια είναι ότι κόλλησα με την συγκεκριμένη Canon . Έχει και EVF που βολεύει και θα είναι και ένα καινούριο "παιχνίδι" για μένα.

Δεν ψάχνω άλλη φωτογραφική γιατί θεωρώ ότι θα βγάζω καλύτερες φωτογραφίες αλλά γιατί θέλω και κάτι άλλο. 

Ας το πούμε καταναλωτική μανία αλλά με σοβαρό σκοπό χαχα!!

Το σίγουρο είναι ότι αν πάρω και ό,τι πάρω θα το αξιοποιήσω. Ειδικά μια mirroless που την έχεις πάντα στην τσάντα (σε μια γυναικεία τσάντα και η 50Μ χωράει μια χαρά) 😊

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iliemp είπε

Ειδικά μια mirroless που την έχεις πάντα στην τσάντα (σε μια γυναικεία τσάντα και η 50Μ χωράει μια χαρά) 😊

Μη λες τέτοια γιατί βάζεις ιδέες και η εποχή δεν είναι για επιπλέον σπατάλες. Αντίστοιχα στο πορτ μπαγάζ του αυτοκινήτου χωράει άνετα μία φιλμάτη μεγάλου φορμάτ και ψήνομαι άσχημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχω και dslr (DSLT) καμερα και φιλματη SLR και mirrorless μου αρεσουν ολες εξισου.... ειδικα την μικρη mirrorless την λατρευω και την χρησιμοποιω για snapshots-selfies(η οθονη γυρναει προς τα εμπρος) ... παρολο που εχει αισθητηρα apsc (ειναι σουπερ φορητη με τον κιτ φακο)

Θα σου προτεινα να αγορασεις μια mirrorless να την εχεις σαν κομπακτ (εγω προτιμω sony -fanboy εδω 🙂) αλλα να κρατησεις και την μεγαλη καμερα (εχει αλλη χαρη..στιβαροτητα εργονομια κλπ).Ιδανικα παρε ιδια μαρκα μιρρορλες με την κυρια μεγαλη καμερα σου για να παιζεις τραμπα με τους φακους...(αυτο κανω εγω... πολλες φορες κουμπωνω στην μικρη mirrorless τον 35mm f/1.8 φακο απο τη μεγαλη καμερα .....και βγαζει παππαδες/φοβερες φωτο....Αλλα κυριως δουλευω τον κιτ φακο με τον οποιο γινεται η καμερα σαν κομπακτ.

Επεξ/σία από afterhours
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τον 18,5 f/1.8 απο internet για την J5 και θα εισαι μια χαρα με ελαχιστο κοστος, ειδικα για αυτο που θελεις. Τον 30-110mm τον βρισκεις στα 50€ σχεδον και συνηθως ελαχιστα μεταχειρισμενο. Η J5 ειναι μια χαρα για να την εχεις ακομη και με 3 φακους μεσα στην τσαντα σου και να μην το καταλαβαινεις καν. Για καλυτερες φωτο σε συγκεκριμενες στιγμες εχεις την DSLR. Δεν σου λειπει η ποιοτητα. Οποια αλλη και να παρεις ο κιτ φακος της θα σε απογοητευσει (το ιδιο ειναι ολοι εκτος ισως απο την Fuji που ειναι ελαχιστα καλυτερος). Οποτε θα εχεις επιπλεον κοστος για να εισαι ευχαριστημενη. Εαν θεωρεις οτι θα χρησιμοποιησεις τους φακους της DSLR που ηδη εχεις τοτε θα κανεις μια τρυπα στον νερο μιας και με τους φακους πανω δεν κερδιζεις κατι σε σχεση με τωρα και θα πρεπει να αγορασεις και ακριβο ανταπτορα εαν θελεις να δουλευουν σωστα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Παρε τον 18,5 f/1.8 απο internet για την J5 και θα εισαι μια χαρα με ελαχιστο κοστος, ειδικα για αυτο που θελεις. Τον 30-110mm τον βρισκεις στα 50€ σχεδον και συνηθως ελαχιστα μεταχειρισμενο. Η J5 ειναι μια χαρα για να την εχεις ακομη και με 3 φακους μεσα στην τσαντα σου και να μην το καταλαβαινεις καν. Για καλυτερες φωτο σε συγκεκριμενες στιγμες εχεις την DSLR. Δεν σου λειπει η ποιοτητα. Οποια αλλη και να παρεις ο κιτ φακος της θα σε απογοητευσει (το ιδιο ειναι ολοι εκτος ισως απο την Fuji που ειναι ελαχιστα καλυτερος). Οποτε θα εχεις επιπλεον κοστος για να εισαι ευχαριστημενη. Εαν θεωρεις οτι θα χρησιμοποιησεις τους φακους της DSLR που ηδη εχεις τοτε θα κανεις μια τρυπα στον νερο μιας και με τους φακους πανω δεν κερδιζεις κατι σε σχεση με τωρα και θα πρεπει να αγορασεις και ακριβο ανταπτορα εαν θελεις να δουλευουν σωστα.

Tωρα ειδα οτι εχει ηδη Mirrorless καμερα της nikon.... θα συμφωνησω μαζι σου να παρει γι αυτο το συστημα μικρους prime φακους (βεβαια επειδη δεν ασχολουμαι με νικον δεν ξερω αν τους πουλαει ακριβα και τι διαθεσιμοτητα υπαρχει κλπ....).Εναλλακτικα αν δεν της αρεσει που ειναι σεβαστο ας το πουλησει τη nikon j και ας παει σε canon μιρρορλες επειδη ηδη εχει εμπειρια με συστηματα της canon.Μπορει ενδεχομενως να κοιταξει και σε μινιατουρες σωματα m4/3 με pancake φακους.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...