Προς το περιεχόμενο

Φοβία με την διάδοση προσωπικών δεδομένων


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/10/2018 στις 2:28 ΜΜ, funbreaker είπε

Είχα μια διαφωνία χθες με έναν τύπο ο οποίος:

  • Δεν είχε κανένα κοινωνικό δίκτυο,
  • Απέφευγε να χρησιμοποιεί το google account του
  • Είχε φοβία γενικά με το να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε προσωπικά του δεδομένα οι μεγάλες εταιρείες του internet

Εγώ του είπα πως απ την στιγμή που δεν είμαι τρομοκράτης δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού οι πληροφορίες αυτές βελτιώνουν τις υπηρεσίες που μου προσφέρονται.

Αυτός συνέχισε να διαφωνεί και είπε πως κάποτε μετά από χρόνια ίσως το μετανιώθω που επέτρεψα να δωθούν τόσα προσωπικά μου δεδομένα. Δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο.

Εσείς τι άποψη έχετε;

Τα κλασσικά ατομάκια που δεν θέλουν να ανοίξουν ένα email στην google αλλά θα έχουν στην yahoo ή σε άλλον email provider που κατά τα άλλα εκεί δεν πρόκειται να τους χακάρουν γιατί απλά δεν είναι η google....

Που μάλλον δεν ξέρουν οτι τα προσωπικά τους στοιχεία υπάρχουν ήδη σε αρκετές ηλεκτρονικές βάσεις δεδομένων που προστατεύονται βέβαια όπως το taxisnet ή μάλλον του κάνει την δήλωση ο λογιστής και αυτός δεν ασχολείται, όπως ένας φίλος που δεν έχει μπει καν στο taxis γιατί τους τα κάνει όλα ο λογιστής της οικογένειας.

Λέει ο άλλος να μην έχουν τα προσωπικά του δεδομένα μεγάλες εταιρείες του internet, ενώ ο isp που του δίνει το internet δεν έχει τα προσωπικά του στοιχεία. 

Αν θες μπαίνεις σε όσα social media Θέλεις με ψευδόνυμο, μάλιστα φροντίζεις να έχεις διαφορετικό σε κάθε μέσον και άλλον κωδικό. Στο fb βάζεις ένα όνομα και τα αρχικά του επιθέτου μόνο αν θες. Σιγά το πράμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλάκα είναι ότι φοβούμαστε εμείς οι απλοί άνθρωποι που δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτε και το μόνο που τους ενδιαφέρει για μας είναι απλά να μας πασάρουν καμιά διαφήμιση και τίποτε άλλο.Ο πολιτικός ο ηθοποιός ο κάθε καλιτέχνης (της δεκάρας δεν κάνουν και άλλη δουλειά) βγάζει ακόμη και το νεογέννητο παιδί του φάτσα κάρτα παντού για λόγους προβολής και εμείς φοβόμαστε μη μάθουν αν βάφουμε τα μαλλιά μας αν φοράμε παπούτσια αθλητικά ή δερμάτινα αν προτιμούμε στενά ή φαρδιά ρούχα γιατί είμαστε χοντροί αν αγοράζουμε από καταστήματα ή από ίντερνετ και μας στέλνουν στοχευμένες διαφημίσεις..

Και δε φτάνει αυτό.Πάμε και αγοράζουμε τα ακριβότερα προγράμματα ασφαλείας και νομίζουμε ότι με αυτά έχουμε προστασία παντού.Μετά μπαίνουμε στα τορεντ κατεβάζουμε μία ταινία ένα τραγούδι ένα πρόγραμμα και νομίζουμε ότι το σύστημα ασφαλείας μας προστάτεψε.

Δεν διαθέτω facebook , twitter και λοιπά τέτοια μέσα απλά γιατί δεν τα γουστάρω και όχι γιατί φοβάμαι μην μου κλέψουν προσωπικά δεδομένα.Όσοι το έχουν όχι μόνο δεν τους νοιάζει αλλά επιδιώκουν και να ασχοληθούν οι άλλοι με αυτούς και όσοι περισσότεροι ασχολούνται τόσο καλύτερα νοιώθουν.

Όλα ένας μύθος είναι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω επιχειρήματα του στυλ "μα είναι ανώνυμη όλη αυτή η συλλογή πληροφοριών" προσωπικά θα προσθέσω τη λέξη "ακόμα".

Η ιστορία έχει δείξει ότι δεν υπάρχει κάτι που να έχει δημιουργηθεί/κατασκευασθεί για "καλό σκοπό" και να μην άλλαξε χρήση όταν δόθηκε αυτή η ευκαιρία. Φυσικά πάντα "για το καλό μου", όπως έλεγε και ο φίλτατος αοιδός Μηλιώκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, funbreaker είπε

π.χ. ναι η google έχει τις επαφές μου, αλλά κώλο γκόμενας ή φωτογραφίες άλλων δεν δημοσιεύω χωρίς συνεννόηση.

Αν έχεις facebook messenger ή google photos ή κάποιο παρεμφερές εργαλείο, δεν χρειάζεται καμία άλλη ενέργεια από τη μεριά σου, ούτε να δημοσιεύσεις κάτι, γίνονται όλα αυτόματα. Δεν χρειάζεται συναίνεση για κάτι, αυτό λέμε, η συναίνεση δόθηκε κατά το download, από κει και πέρα υπάρχει μόνιμα αναμμένη μια ηλεκτρική σκούπα στο κινητό σου.

Πρόσφατα μάλιστα η ίδια η Google παραδέχτηκε ότι τραβάει δεδομένα ακόμα κι αν εσύ ΔΕΝ της το επιτρέπεις.

Για όλη την άλλη μακροσκελέστατη απάντηση (και thank you for that) έχω να πω ότι γίνεται η λανθασμένη υπόθεση ότι (α) όλα τα data είναι και θα είναι για πάντα ανώνυμα και (β) πρέπει να έρθει κάποια οικονομική/σωματική ζημιά για να τη θεωρήσουμε ζημιά, γεγονός που δεν ασπάζομαι άρα τα 2 & 4 σου δεν ισχύουν (για μένα).

Τελευταίο παράδειγμα κι ελπίζω να μην ξεχειλώσει, θα περίμενε η Ειρήνη με την POLO τσάντα, σε μια εποχή που δεν υπήρχε instagram ότι 5-10 χρόνια αργότερα θα μπορούσε κυριολεκτικά ο καθένας να έχει στο κινητό του το βίντεο της και ταυτόχρονα, χωρίς τη θέληση της, όλα της τα προσωπικά στοιχεία? Το όνομα της, τους συγγενείς, τους φίλους, τα μέρη που πάει και ταυτόχρονα τη "δύναμη" να στείλουν αυτό το βίντεο με το πάτημα δύο κουμπιών σε μελλοντικά παιδιά της και εργοδότες της?

Αν μου πεις ότι η διαρροή έτυχε και το βίντεο δεν θα έπρεπε να τραβηχτεί in the first place, ή αυτή να πάψει να έχει οποιαδήποτε online παρουσία στη ζωή της, δεν θα το θεωρήσω επιχείρημα να ξέρεις ^

9 ώρες πριν, defacer είπε

Ότι μπορεί να μη σε πειράζει αυτό που κάνεις τώρα, όμως έχεις κάνει τον κώλο σου ανταλλάξιμο αγαθό και έχεις δώσει τα μέσα για την εκμετάλλευσή του σε κάποιον που αποδεδειγμένα δεν έχει πρώτο του μέλημα το πώς αισθάνεσαι σχετικά. Είσαι σίγουρη πως στο μέλλον όταν αλλάξουν τα πράγματα, που προφανώς θα αλλάξουν, και δε θα σημαίνεις τίποτα για αυτόν, δε θα υπάρξει πρόβλημα;

Εύκολο μου φαίνεται σε πρώτη φάση.

defacer σου απαντάω απλά και μόνο γιατί θεωρώ αγένεια να μου απευθύνει κάποιος το λόγο κι εγώ να μην του απαντήσω και όχι γιατί χρήζει απάντησης αυτό που έγραψες.

Αυτο λοιπόν που έγραψες είναι το πρώτο πράγμα που ειπώθηκε στο thread, και είναι και ο λόγος που διαφωνούμε 7 σελίδες τώρα. Κάποιοι τα θεωρούν ανταλλάξιμα αγαθά με μικρή τωρινή και μελλοντική αξία, άρα αξίζουν 2 maps και 4 autocomplete και κάποιοι άλλη με πολύ μεγάλη τωρινή και ακόμα μεγαλύτερη μελλοντική αξία, οπότε αρνούνται να τα "πουλήσουν/ανταλλάξουν", τουλάχιστον όχι με κάτι τόσο "φτηνό". Συμφωνεί όλο το σύνολο του thread δηλαδή ότι κάτι ανταλλάσεται, στο cost-benefit analysis και στην αντικειμενική αξία το ψάχνουμε.

Οπότε ναι είναι εύκολο απλά εσύ (κλασσικά) δεν μπαίνεις ποτέ στον κόπο να διαβάσεις ένα thread. Διαβάζεις την εισαγωγή μόνο και γράφεις τα δικά σου μέχρι να αποδείξεις στον εαυτό σου, πόσο σοφά είναι αυτά που ξεστόμισες. Reread, κάνε construct ένα επιχείρημα, και εδώ είμαστε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Praetorianos said:

Οπότε ναι είναι εύκολο απλά εσύ (κλασσικά) δεν μπαίνεις ποτέ στον κόπο να διαβάσεις ένα thread. Διαβάζεις την εισαγωγή μόνο και γράφεις τα δικά σου μέχρι να αποδείξεις στον εαυτό σου, πόσο σοφά είναι αυτά που ξεστόμισες. Reread, κάνε construct ένα επιχείρημα, και εδώ είμαστε πάλι.

Ξύπνησες στραβά ε;

Οι περιπτώσεις που δεν διαβάζω κάποιο θρεντ είναι λίγες, και αυτή δεν είναι μια από αυτές. Επίσης, όταν γράφω χωρίς να έχω διαβάσει το θρεντ το λέω αυτό σα μέρος της απάντησης μου (και για του λόγου το αληθές μπορώ να σου βρω τέτοια ποστ αν θα σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα).

Σχολίασα ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα που έθεσες: τι θα έλεγε κανείς στον τάδε που δε θεωρεί πως είναι πρόβλημα το να διοχετεύει προσωπικά δεδομένα σε τρίτους που τον ξέρουν κοινωνικά και προς επίτευξη κοινωνικών στόχων, όχι για "βελτίωση υπηρεσιών" σε εντελώς αφηρημένο υπόβαθρο. Και το έκανα γιατί το παράδειγμα ήταν κατά την άποψη μου πολύ κακό, καθώς μπλέκεται άμεσα με τον κοινωνικό κύκλο του ατόμου. Νομίζω πως αυτή τη διαφορά απλά δεν την κατάλαβες, ή αν την κατάλαβες ήσουν πολύ απασχολημένος να συγχίζεσαι μόνος σου.

Σε αντίθεση με όλα τα άλλα άσχετα που λες για maps και ιστορίες υποθέτοντας (λάθος) ότι δεν παρακολουθώ, εδώ δε μιλάμε για αφηρημένες καταστάσεις "κάποιος έχει τα δεδομένα μου" αλλά εν δυνάμει πράγματα του στυλ "ρε συ εσύ είσαι σε αυτή την τσόντα;" από γνωστό.

Τα υπόλοιπα επί προσωπικού είναι ανάξια απάντησης, δεν υπάρχει πρόβλημα να χαίρεσαι και συ και οποιοσδήποτε με τις φοβερές σοφίες του στυλ "αν δεν έχεις πρόβλημα να ξέρει το Google τότε γιατί δεν το λες και σε μας", που έχεις πει και συ από την αρχή του θρεντ και για τις οποίες εγώ που... δεν το διαβάζω, έχω εκφράσει ένσταση (χωρίς βέβαια να πάρω απάντηση) ήδη νωρίτερα. Το γιατί έχεις την ανάγκη να πεις βλακείες επί προσωπικού βασισμένες σε μια αυθαίρετη υπόθεση που είναι και λάθος, μόνο εσύ το ξέρεις.

Ελπίζω να λύσεις τα θέματα σου, θα είναι καλύτερα για όλους.

 

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Praetorianos said:

Αν έχεις facebook messenger ή google photos ή κάποιο παρεμφερές εργαλείο, δεν χρειάζεται καμία άλλη ενέργεια από τη μεριά σου, ούτε να δημοσιεύσεις κάτι, γίνονται όλα αυτόματα. Δεν χρειάζεται συναίνεση για κάτι, αυτό λέμε, η συναίνεση δόθηκε κατά το download, από κει και πέρα υπάρχει μόνιμα αναμμένη μια ηλεκτρική σκούπα στο κινητό σου.

Πρόσφατα μάλιστα η ίδια η Google παραδέχτηκε ότι τραβάει δεδομένα ακόμα κι αν εσύ ΔΕΝ της το επιτρέπεις.

Δεν έχω google photos. Το fb τι τραβάει απ το κινητό μου που είναι δεδομένα άλλων;

1 hour ago, Praetorianos said:

Για όλη την άλλη μακροσκελέστατη απάντηση (και thank you for that) έχω να πω ότι γίνεται η λανθασμένη υπόθεση ότι (α) όλα τα data είναι και θα είναι για πάντα ανώνυμα και (β) πρέπει να έρθει κάποια οικονομική/σωματική ζημιά για να τη θεωρήσουμε ζημιά, γεγονός που δεν ασπάζομαι άρα τα 2 & 4 σου δεν ισχύουν (για μένα).

(α) Μιλάμε για το υποθετικό παράδειγμα ο συμφορουμίτης να δημοσιεύσει το ιστορικό του browser του και διέκρινα τις περιπτώσεις να το κανει και ανώνυμα. Τί εννοείς δεν θα είναι πάντα ανώνυμα;

(β) Δεν πρέπει να έρθει. Κάνουμε εκτίμηση κινδύνου ως προς αυτή. Αν ζω όλη μου την ζωή σε πυρηνικό καταφύγιο για τον κίνδυνο πτώσης μετεωρίτη πως θα σου φανεί; Θα μου πεις πως αν δεν το κάνω δεν το θεωρώ ζημιά επειδή δεν επήλθε ακόμα σωματική/οικονομική ζημιά;

1 hour ago, Praetorianos said:

Τελευταίο παράδειγμα κι ελπίζω να μην ξεχειλώσει, θα περίμενε η Ειρήνη με την POLO τσάντα, σε μια εποχή που δεν υπήρχε instagram ότι 5-10 χρόνια αργότερα θα μπορούσε κυριολεκτικά ο καθένας να έχει στο κινητό του το βίντεο της και ταυτόχρονα, χωρίς τη θέληση της, όλα της τα προσωπικά στοιχεία? Το όνομα της, τους συγγενείς, τους φίλους, τα μέρη που πάει και ταυτόχρονα τη "δύναμη" να στείλουν αυτό το βίντεο με το πάτημα δύο κουμπιών σε μελλοντικά παιδιά της και εργοδότες της?

Αν μου πεις ότι η διαρροή έτυχε και το βίντεο δεν θα έπρεπε να τραβηχτεί in the first place, ή αυτή να πάψει να έχει οποιαδήποτε online παρουσία στη ζωή της, δεν θα το θεωρήσω επιχείρημα να ξέρεις ^

 

 

Το ερώτημα δεν κατάλαβα με το παράδειγμα της Ειρήνης (νομίζω πως είναι Κατερίνα και Ειρήνη είναι η 2η).

Με αυτό το παράδειγμα τί ακριβώς υποστηρίζεις;

Πώς η εκτίμηση κινδύνου που κάνω δεν είναι σωστή;

Πώς η εκτίμηση κινδύνου δεν είναι πάντα εφτικτή επειδή δεν μπορείς να προβλέψεις τα πάντα;

Αν εννοείς το 2ο, έχω να πω πως για το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν ήταν απαραίτητο το instragram. Υπήρχε μια χαρά γρήγορο internet εκείνη την εποχή και πολύ διαδεδομένο.

Όπως και να χει, ας υποθέσουμε πως δεν υπήρχε και πωςτο βίντεο τραβήχθηκε λίγα χρόνια πιο πίσω που ήταν δύσκολο να προβλεψει την μεταγενέστερη ευκολία διάδοσης.

Και παλί δεν καταλαβαίνω την ένσταση, ήταν απλά άτυχη.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γενικεύσουμε συγκεκριμένα γεγονότα για να φτιάξουμε κανόνες. Αεροπλάνα πέφτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, funbreaker είπε

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γενικεύσουμε συγκεκριμένα γεγονότα για να φτιάξουμε κανόνες. Αεροπλάνα πέφτουν.

Ok.Kαι ιους κολλαει το pc , οποτε ας κανουν καποιοι τους testers χωρις antivirus , οπως και με τα προσωπικα δεδομενα, για να παθουν και να μαθουν, και να προστατευτουν οι υπολοιποι (και μαλιστα απο απειλες που σημερα αγνοουν )

Εμπρος αγαπημενοι μου testers  , βγαλτε τα ολα στην φορα.Η κοινωνια σας χρειαζεται.Οι εταιρειες σας χρειαζονται .Και οι απατεωνες σας χρειαζονται 😂

 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, bluesattack said:

Ok.Kαι ιους κολλαει το pc , οποτε ας κανουν καποιοι τους testers χωρις antivirus , οπως και με τα προσωπικα δεδομενα, για να παθουν και να μαθουν, και να προστατευτουν οι υπολοιποι (και μαλιστα απο απειλες που σημερα αγνοουν )

Εμπρος αγαπημενοι μου testers  , βγαλτε τα ολα στην φορα.Η κοινωνια σας χρειαζεται.Οι εταιρειες σας χρειαζονται .Και οι απατεωνες σας χρειαζονται 😂

Μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος για να καταλάβω ακριβώς τι λες;

Απ ότι καταλαβαίνω κρίνεις λάθος καποια εκτίμηση κινδύνου και για να το υποστηρίξεις αυτό αναφέρεις το παράδειγμα με τους ιούς.

Μπορείς να αναφέρεις συγκεκριμένα σε ποιον ακριβώς κίνδυνο αναφέρεσαι, πόσο πιθανό τον θεωρείς, και ποιες είναι οι ενέργειες εκείνες που υποστηρίζεις πως πρέπει να κάνει κάποιος για να αποφύγει τον κίνδυνο;

Όταν τα εξηγήσεις αυτά θα μπορέσουμε να τα συγκρίνουμε με το παράδειγμα με τους ιούς που ανέφερες για να δούμε αν μιλάμε για παρόμοιας πιθανότητας κινδύνους και παρόμοιας έκτασης μέτρα αντιμετώπισης. Αλλιώς μιλάμε με πυροτεχνήματα για να κάνουμε εντύπωση. Αλλά ο σκόπος του διαλόγου είναι να καταλήξουμε σε συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, funbreaker είπε

 Αλλιώς μιλάμε με πυροτεχνήματα για να κάνουμε εντύπωση. Αλλά ο σκόπος του διαλόγου είναι να καταλήξουμε σε συμπεράσματα.

Ενταξει καλος ο διαλογος , αλλα αλλο πραγμα η εμπειρια 😄.Βγαλτε τα ολα στην φορα παιδια, μην ακουτε τους αλουμινοκαπελοφορους , ψεκασμενους, τεχνοφοβικους,τσιποφοβικος , λατρεις των θεωριων συνομωσιας και του τελους του κοσμου , που κρυβονται λες και τους κυνηγαει η cia ,η ιντερπολ και η μοσαντ 

Δωστε και το αφμ , την πινακιδα του αυτοκινητου ,ανεβαστ και τις τελευταιες εξετασεις για χοληστερινη προκειμενου να ...σερφαρετε καλυτερα και να εχετε καλυτερες υπηρεσιας 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, bluesattack said:

Ενταξει καλος ο διαλογος , αλλα αλλο πραγμα η εμπειρια 😄.Βγαλτε τα ολα στην φορα παιδια, μην ακουτε τους αλουμινοκαπελοφορους , ψεκασμενους, τεχνοφοβικους,τσιποφοβικος , λατρεις των θεωριων συνομωσιας και του τελους του κοσμου , που κρυβονται λες και τους κυνηγαει η cia ,η ιντερπολ και η μοσαντ 

Δωστε και το αφμ , την πινακιδα του αυτοκινητου ,ανεβαστ και τις τελευταιες εξετασεις για χοληστερινη προκειμενου να ...σερφαρετε καλυτερα και να εχετε καλυτερες υπηρεσιας 😅

Για ποιόν λόγο συνεχίζεις να απαντάς με αυτό το ειρωνικό ύφος πυροτεχνημάτων;

Σου ζήτησα μεθοδευμένο διάλογο για να καταλήξουμε σε ένα συμπέρασμα αλλά δεν θες.

Θεωρείς πως είναι εφικτό να πείσεις έτσι τους διαφωνούντες ή απλά σου αρέσει να φωνάζεις συνθήματα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γενικεύσουμε συγκεκριμένα γεγονότα για να φτιάξουμε κανόνες. Αεροπλάνα πέφτουν.

Κοίτα, εγώ τουλάχιστον κατέληξα, βλέποντας τα παραδείγματα που χρησιμοποιούμε και οι δύο, ότι ισχύει αυτό που έλεγα από την αρχή, διαφορετική εκτίμηση αξίας / πιθανότητας, άρα διαφορετική αντιμετώπιση σε φαινομενικά ίδιο πράγμα.

Δανείζομαι λίγο κάποια (υπερ-υπεραπλουστευμένα) στοιχεία από τα χρηματοοικονομικά για να γίνω πιο κατανοητός.

Η αξία ή αν θέλεις, το κόστος ενός κινδύνου για κάποιον είναι η «αντικειμενική» του αξία, επί την πιθανότητα του να συμβεί.

Πάμε:

Α = Αξία προσωπικών δεδομένων
Π = (Εκτιμώμενη) Πιθανότητα να διαρρεύσουν και να γίνουν deanonymised προσωπικά δεδομένα
ΚΖ = Κόστος ζημιάς από τη διαρροή προσωπικών δεδομένων

Άρα:
ΚΖ = Π * Α

Ακόμα κι αν όλοι μας είχαμε την ίδια αντοχή στο ίδιο «κόστος ζημιάς», (το παράδειγμα με τη νεαρά και το κάμπριο νομίζω αποδεικνύει το αυταπόδεικτο, ότι ΔΕΝ έχουμε), όλοι μας έχουμε διαφορετική εκτίμηση για το τι πιθανότητα υπάρχει να διαρρεύσουν και να γίνουν deanonymised τα δεδομένα και κυρίως για την αξία που τους δίνουμε.

Εσύ δίνεις πιθανότητα να διαρρεύσουν ίση με το να πέσει αεροπλάνο σχεδόν, εγώ τους δίνω σχεδόν 100% (δεν τους δίνω τόσο, αλλά για demonstration purposes).

Πάμε τώρα

1)    Έστω ότι και οι δύο έχουμε αντοχή σε κόστος ζημιάς από τη διαρροή προσωπικών δεδομένων, 50.000 μονάδες.
2)    Έστω ότι και οι δύο δίνουμε αξία 100.000 μονάδες στα δεδομένα μας.
3)    Έστω ότι εσύ δίνεις πιθανότητα 1% να διαρρεύσουν δεδομένα, εγώ 100%.

Κόστος ζημιάς praetorianos:
KZ = Π * Α = 100% * 100.000 = 100.000 μονάδες η ζημιά > 50.000 που είναι το ανεκτό όριο, άρα δεν παίρνω το ρίσκο.

Κόστος ζημιάς funbreaker:
KZ = Π * Α = 1% * 100.000 = 1.000 μονάδες η ζημιά < 50.000 που είναι το ανεκτό όριο, άρα παίρνεις το ρίσκο.

Προφανώς ούτε η 1η υπόθεση ισχύει και για τους δύο, ούτε η 2η, αλλά ακόμα και να ίσχυε, μόνο και μόνο που δίνουμε εντελώς διαφορετικές πιθανότητες, αλλάζει και η άποψη μας. Ελπίζω τώρα να είναι πιο κατανοητό.

 

1 ώρα πριν, defacer είπε

δεν το διαβάζω, έχω εκφράσει ένσταση (χωρίς βέβαια να πάρω απάντηση) ήδη νωρίτερα.

defacer δεν έχεις πάρει απάντηση όχι μόνο από μένα, από κανένα, γιατί πάγια τακτική σου είναι να μπαίνεις σε ένα thread και να γράφεις με ύφος 100 καρδιναλίων. Τη μια μιλάς για καπιταλισμούς και ψαγμενιές, την άλλη για κατουρήματα στο νιπτήρα και προσωπικές διαστάσεις. Γράψαμε 100 φορές ότι κάποια στιγμή μερικοί αναμένουν να μην υπάρχει διάκριση anonymized/eponymized data, είτε από διαρροή, είτε από έξυπνη χρήση της τεχνολογίας, άρα ο προσωπικός κύκλος δεν υφίσταται, αφού το διάβασες το thread αναλυτικά, αυτό δεν το πέτυχες?

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα αυτή η αντιπαράθεση, μόλις είσαι έτοιμος να συζητήσεις πολιτισμένα, εδώ είμαι. Στο μεταξύ μην αγχώνεσαι, κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει σε αυτές τις πολύ συγκεκριμένες απορίες που έχεις θέσει μέχρι τώρα, «εύκολα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Για ποιόν λόγο συνεχίζεις να απαντάς με αυτό το ειρωνικό ύφος πυροτεχνημάτων;

Σου ζήτησα μεθοδευμένο διάλογο για να καταλήξουμε σε ένα συμπέρασμα αλλά δεν θες.

Θεωρείς πως είναι εφικτό να πείσεις έτσι τους διαφωνούντες ή απλά σου αρέσει να φωνάζεις συνθήματα;

Ωραια, αν θες συμπερασματα παρε και διαβασε  για αρχη τον Ευωπαικο κανονισμο για την προστασια των προσωπικων δεδομενων, αντι να λετε για καπελλα και αλουμινια .Αλλα κατι μου λεει οτι δεν θα το κανεις γιατι φανταζει ..πολυ κουραστικο 

Αφου σας αρεσουν τα συνθηματα, ειναι και ξεκουραστα.Τι παραπονιεστε ταχαμου ταχαμου 😅

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, bluesattack said:

Ωραια, αν θες συμπερασματα παρε και διαβασε  για αρχη τον Ευωπαικο κανονισμο για την προστασια των προσωπικων δεδομενων, αντι να λετε για καπελλα και αλουμινια .Αλλα κατι μου λεει οτι δεν θα το κανεις γιατι φανταζει ..πολυ κουραστικο 

Αφου σας αρεσουν τα συνθηματα, ειναι και ξεκουραστα.Τι παραπονιεστε ταχαμου ταχαμου 😅

#ignore sta trolls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/10/2018 at 14:05, Praetorianos said:

defacer δεν έχεις πάρει απάντηση όχι μόνο από μένα, από κανένα, γιατί πάγια τακτική σου είναι να μπαίνεις σε ένα thread και να γράφεις με ύφος 100 καρδιναλίων. Τη μια μιλάς για καπιταλισμούς και ψαγμενιές, την άλλη για κατουρήματα στο νιπτήρα και προσωπικές διαστάσεις. Γράψαμε 100 φορές ότι κάποια στιγμή μερικοί αναμένουν να μην υπάρχει διάκριση anonymized/eponymized data, είτε από διαρροή, είτε από έξυπνη χρήση της τεχνολογίας, άρα ο προσωπικός κύκλος δεν υφίσταται, αφού το διάβασες το thread αναλυτικά, αυτό δεν το πέτυχες?

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα αυτή η αντιπαράθεση, μόλις είσαι έτοιμος να συζητήσεις πολιτισμένα, εδώ είμαι. Στο μεταξύ μην αγχώνεσαι, κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει σε αυτές τις πολύ συγκεκριμένες απορίες που έχεις θέσει μέχρι τώρα, «εύκολα»

Μεταξύ μας τώρα, έγραψες άλλο ένα κατεβατό που από ουσία έχει μηδέν -- κάποια στιγμή μερικοί αναμένουν μάγους και γοργόνες, άρα οι υπόλοιποι οφείλουμε να προσαρμόσουμε την επιχειρηματολογία μας στη φαντασία τους χωρίς να εκφράσουμε διαφορετική άποψη; -- και κατά τα άλλα είναι μόνο προσωπική επίθεση, όπως και το προηγούμενο.

Επίσης, a priori χέστηκα αν απάντησε ή πρόκειται να απαντήσει κανείς (δε μετράω την αξία του λόγου μου από τον αριθμό των απαντήσεων στο ινσομνια, αν προκύψει ενδιαφέρουσα συζήτηση καλώς έτυχε), και δε θυμάμαι να ρώτησε κανείς σχετικά, αλλά αφού σε φαγουρίζει να δώσεις την απάντηση μόνος σου τι να κάνουμε τώρα.

Διάβασε λίγο πως ξεκίνησε η συζήτηση αυτή, απάντησα τελείως on point σε κάτι που ρώτησες πολύ συγκεκριμένα και ακολούθησαν δύο ποστ προσωπικής επίθεσης με μηδέν ουσία και μόνο αστήρικτη υπόθεση (δε διάβασα το θρεντ κλπ) εκ μέρους σου. Δεν έχεις μάθει να ρωτάς όταν έχεις απορία; Έχεις μάθει αλλά δε σε ενδιαφέρει στην προκειμένη επειδή άλλος ήταν ο σκοπός σου; Σκέψου το. Και μετά πήγαινε σε κάποιον που ξέρει να σου πει και τι σημαίνει πολιτισμένη συζήτηση.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...