Προς το περιεχόμενο

Φοβία με την διάδοση προσωπικών δεδομένων


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνετε λες και δε μπορείτε να καταλάβετε τη διαφορά ανάμεσα στο "με είδε ένας άγνωστος να κατουράω στο νιπτήρα" και στο "με είδαν οι συμμαθητές μου στο σχολείο", οι οποίοι θα φροντίσουν να μην το ξεχάσεις ποτέ. Μια τόση δα μικρούλα διαφορά το να εισάγετε την κοινωνική διάσταση εκεί που πριν δεν υπήρχε.

Είναι πολύ καταδικαστικό για την κουβέντα να κρύβεται κανείς πίσω από το δάχτυλο του για κάτι που νιώθει άμεσα και ο ίδιος (αν θέλει βέβαια) προκειμένου να πει εξυπνάδες. Αν θέλετε να είστε πιο ρεαλιστικοί, ας συζητήσουμε το σενάριο να ποστάρει κάποιος πχ το browsing history σε ένα pastebin και να έρθει με καινούριο account σε κάποιο άσχετο φόρουμ να βάλει απλά το λινκ χωρίς καμία άλλη πληροφορία. Δεν ακούγεται πια τόσο δύσκολο έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, fuz10n said:

δε θα διαφωνησω στα 1-2, ουτε ειμαι υπερ της φυσικης επιλογης οπως την περιγραφεις, αλλα οτι και να κανουμε υπερ της ισοτητας παντοτε θα υπερνικαται. δε μιλαω για ακραιες καταστασεις, πιο πολυ να περιγραψω πχ καποιον που θα βγαλει λιγο περισσοτερα χρηματα απο εργασια η θα παρει καλυτερη θεση λογω ικανοτητων.

Επισης με οσα βλεπω γενικα στο πως κινουνται οικονομικα οι ασφαλιστικες, δεν θα τεθει στο περιθωριο καποιος που του βγηκαν οι αναλυσεις δεδομενων αρνητικες, απλα αντι για 1000€ θα δωσει 1100€ για τετοια κλιμακα το κοβω. Και γιατι αλλωστε να μην ωφεληθω εγω που γυμναζομαι πχ απεναντι σ αυτον που πινει και να πληρωνουμε ιδια ασφαλιστρα? λεω τωρα ενα παραδειγμα της αντιπερα οχθης.

Συμφωνω επισης στη νομικη προστασια των ανθρωπων για το 2, εννοειται, απλα ηθελα να τονισω οτι οταν καποιος φερεται τοσο αμυαλα με προσωπικα του δεδομενα, ειναι σιγουρο οτι θα την πατησει με καποιο τροπο οση προστασια και να του παρεχει ενα νομικο συστημα.

Γενικα η απαντηση μου χτες ηταν περισσοτερο κοντα στο υφος των απαντησεων των παραπανω μελων (περι νοημοσυνης και στρατηγικης, τριτοβαθμιας εκπαιδευσης, παιδιων μου κλπ), γι αυτο ενδεχομενως να την παρερμηνευσες. κακως παρασυρθηκα :D

Ναι συμβαίνει αυτό, όταν σου λένε χοντράδες να απαντάς με χοντράδες και να χάνεις το δίκιο σου. Κι εγώ το παθαίνω.

1 hour ago, stef157 said:

Νομίζω αν βλέπαμε το ιστορικό του browser του θα είχε ενδιαφέρον! Φυσικά και δεν θα απαντήσει...Δεν νομίζω κάποιος να το περίμενε...Κλασσική περίπτωση βλάβης!

Καλά συγγνώμη είναι επιχείρημα τώρα αυτό και το λέτε και το ξαναλέτε; Αν υποθέσουμε πως όντως θα δίσταζε να κοινοποιήσει στοιχεία του εδώ, δεν σημαίνει πως έχετε δίκιο καθώς μπορεί να ήταν μια λάθος ψυχολογική αντίδραση το να μην θέλει να το κάνει. Σε έναν διάλογο δεν χρειάζεται να προκαλείς για να πείσεις.

Για να μιλήσουμε επί της ουσίας:

Σε περίπτωση που ανέβαζε το ιστορικό του browser χωρίς ονοματεπώνυμο, τι κινδύνους θα διέτρεχε;

Από την άλλη αν εννοείς να ανεβάσει το ιστορικό με ονοματεπώνυμο, τί σχέση έχει αυτό με τον κίνδυνο διαρροών;

Σαν να προσπαθείς να μας πείσεις να φοβόμαστε τα αεροπλάνα με το επιχείρημα να πέσουμε με ένα αεροπλάνο για να δούμε πως είναι.

Επίσης τα "κλασσική περίπτωση βλάβης", τα θαυμαστικά και τα αποσιωποιητικά δεν καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετούν. Δεν κάνουμε κάποιο διαγωνισμό εδώ να την πει ο ένας στον άλλον. Αν έχεις δίκιο πες μου γιατί, και θα το δεχτώ.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Φύλα το ρούχα σου για να έχεις τα μισά" θα πω εγώ.

Ακόμη δεν έχουμε ενδείξεις για το τι μπορεί να συμβεί σε 20 χρόνια, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι θα πρέπει απλόχερα να προσφέρουμε τα πάντα στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, funbreaker είπε

Αν υποθέσουμε πως όντως θα δίσταζε να κοινοποιήσει στοιχεία του εδώ, δεν σημαίνει πως έχετε δίκιο καθώς μπορεί να ήταν μια λάθος ψυχολογική αντίδραση το να μην θέλει να το κάνει.

Κατσε ρε συ funbreaker αλλο να συμφωνουμε οτι εχουμε διαφορετικες "αντοχες" ο καθενας, κι αλλο να μιλαμε για δικια/αδικα κι οτι δεν λεμε σοβαρους λογους. Γραφετε και ξαναγραφετε οτι δεν σας πεισαμε, ιατρικα ιστορικα klein, μελλοντικη εκμεταλλευση klein, φωτογραφιες klein, προσωπικες συνηθειες, φετιχ, ανωμαλιες, διευθυνσεις, τηλεφωνα ολα klein. Απολυτα σεβαστο.

Ερχεται τωρα μια κοπελα και σου λεει οτι εχει βρει ενα τυπο ο οποιος καθε φορα που του δειχνει τον κωλο της, την κατεβαζει παραλιακη με το καμπριο και σε ρωταει αν την επηρεαζει καπου. Συμφωνα με τα δικα σου στανταρ της λες οτι η βολτα δεν αξιζει αυτο το πραγμα.

Κι αυτη αντι να σου πει οκ, εμενα νε βολευει ετσι, εσενα αλλιως καθεται και σου λεει ποσο αδικο εχεις και στο κατω κατω αγνωστος ειναι, και γιατι δεν την πειθεις με σοβαρα επιχειρηματα και οριακα δεν σου λεει ποσο χαζος εισαι που για κατι που δεν σε επηρεαζει καθολου χανεις το καμπριο και τη βολτα. Δηλαδη τι σοι επιχειρημα θα της ελεγες περα απο το ΕΣΥ δεν θα το εκανες.

Παρεπιπτοντως δεν μου απαντησες για το αν εχω δικιο οτι δικες σου αποφασεις, εκθετουν αλλων δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, funbreaker είπε

Εσύ που έχεις στρατητική για το μέλλον, ή τουλάχιστον θεωρείς πως πρέπει να έχουμε,

σημαίνει πως γνωρίζεις τον κίνδυνο. Γιατί το να έχεις στρατηγική χωρίς να γνωρίζεις από τι κινδυνεύεις δεν στέκει.

Είπες λοιπόν πως στόχος είναι τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας. Σε ρωτάω λοιπόν:

Στοχος ποιών, γιατί και με ποιο σκοπό;

Όταν κάνεις τέτοιες βαριές δηλώσεις και μας λες ότι κινδυνεύουμε και κινδυνευόυν και τα παιδιά και τα εγγόνια μας,

οφείλεις να μας λες και από ποιούς κινδυνεύουμε, πώς και γιατί.

Η απάντηση στο ερωτημά σου  "Στοχος ποιών, γιατί και με ποιο σκοπό;"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα προσωπικα δεδομενα μπορει να χρησιμοποιηθουν απο το skynet για να ανακαλυψουν την Sarah Conor

αν διαβαζει αυτο το προφητικο ποστ η κυρια Sarah Conor παρακαλειται να διαγραψει ολα τα προσωπικα της δεδομενα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Praetorianos said:

Κατσε ρε συ funbreaker αλλο να συμφωνουμε οτι εχουμε διαφορετικες "αντοχες" ο καθενας, κι αλλο να μιλαμε για δικια/αδικα κι οτι δεν λεμε σοβαρους λογους. Γραφετε και ξαναγραφετε οτι δεν σας πεισαμε, ιατρικα ιστορικα klein, μελλοντικη εκμεταλλευση klein, φωτογραφιες klein, προσωπικες συνηθειες, φετιχ, ανωμαλιες, διευθυνσεις, τηλεφωνα ολα klein. Απολυτα σεβαστο.

Ερχεται τωρα μια κοπελα και σου λεει οτι εχει βρει ενα τυπο ο οποιος καθε φορα που του δειχνει τον κωλο της, την κατεβαζει παραλιακη με το καμπριο και σε ρωταει αν την επηρεαζει καπου. Συμφωνα με τα δικα σου στανταρ της λες οτι η βολτα δεν αξιζει αυτο το πραγμα.

Κι αυτη αντι να σου πει οκ, εμενα νε βολευει ετσι, εσενα αλλιως καθεται και σου λεει ποσο αδικο εχεις και στο κατω κατω αγνωστος ειναι, και γιατι δεν την πειθεις με σοβαρα επιχειρηματα και οριακα δεν σου λεει ποσο χαζος εισαι που για κατι που δεν σε επηρεαζει καθολου χανεις το καμπριο και τη βολτα. Δηλαδη τι σοι επιχειρημα θα της ελεγες περα απο το ΕΣΥ δεν θα το εκανες.

Το πρόβλημα εχει 2 διαστάσεις:

1. Η διάσταση της αιδούς και της διαφορετικής έκτασης της επιθυμίας του καθενός να διαφυλάττει προσωπικά δεδομένα από το σύνολο.

Παράδειγμα:  Άλλος αισχύνεται να θεαθεί γυμνός, να κοινοποιήσει σεξουαλικές προτιμήσεις, μέχρι και να κοινοποιήσει απλές προσωπικές απόψεις.

Συνέπειες διαρροής: Ψυχολογικές.

2. Η διάσταση της διαρροής πληροφοριών που μπορεί να έχουν υλικές συνέπειες.

Παράδειγμα:  Διαρροή τραπεζικών στοιχείων

Συνεπειες διαρροής: Οικονομικές, επαγγελματικές κτλ

Ευκολία κατηγοριοποίησης:

Ο διαχωρισμός δεν μπορεί να ακολουθήσει κάποιον γενικό κανόνα αλλά είναι διαφορετικός για τον καθένα. Επίσης μπορεί να υπάρχει συνδυασμών συνεπειών και των 2 κατηγοριών.

Παράδειγμα: Μια γυμνή φωτογραφία με 2 μαύρους μπορεί να σε άλλον να προκαλέσει μόνο συνέπειες 1, σε άλλον μόνο συνέπειες 2 και σε άλλον και 1 και 2. Αυτό εξαρτάται από το ψυχολογικό υπόβαθρο του καθενός καθώς και από το επαγγελμα και γενικότερα το είδος της κοινωνικής ζωής που έχει.

Η υποκειμενικότητα αυτή του ζητήματος προκαλεί και μεγάλο μέρος των διαφωνιών.

Όμως παρά την υποκειμενινότητα, κάνοντας τον παραπάνω διαχωρισμό, μπορείς να βρεις κομμάτια αντικειμενικών κινδύνων για την κατηγορία 2,που να ανηκουν αμιγώς και για όλους τους ανθρώπους μόνο στην κατηγορία 2, και εκεί να συζητήσεις ποια είναι η σωστή εκτίμηση κινδύνου που θα πρέπει κανείς να κάνει, και με βάση την εκτίμηση αυτή, ποιες θυσίες και κόπους αξίζει να κάνει για να αποφύγει τον κίνδυνο.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μετά την παραπάνω ανάλυση, πάμε να επαναδιατυπωσουμε τον αρχικό προβληματισμό:

Ως προς την κατηγορία 2:

Ο προβληματισμός μου ξεκίνησε όταν είχα μια συζήτηση με κάποιον ψιλοψεκασμένο και μου έλεγε πως ο λόγος που αποφεύγει να δίνει προσωπικά στοιχεία (social media accounts, contacts, browsing & location history) δεν είναι οι ενδεχόμενες συνέπειες τύπου 1 αλλά οι αμιγώς τύπου 2.

Και μάλιστα ήταν πολύ συγκεκριμένος αναφερόμενος στο παράδειγμα του φανταστικού ολοκληρωτικού καθεστώτος του μέλλοντος. Το παράδειγμα αυτό ειπώθηκε και εδω και το κατέριψα με 2 επιχειρήματα:

1. Σε περίπτωση ύπαρξης τέτοιου καθεστώτος το αληθινό πρόβλημα δεν θα είναι η ύπαρξη των δεδομένων αλλά το καθεστώς το ίδιο. Η έλλειψη δεδομένων δεν θα το αποδυναμώσει και το καθεστώς θα καταφέρει να βρει δεδομένα έτσι κι αλλιώς.

2. Η εκτίμηση κινδύνου για ένα τέτοιο φανταστικό γεγονός δίνει έναν πολύ μικρό πιθανολογικά κίνδυνο για τον οποίο δεν αξίζει να κοπιάσεις τόσο στην καθημερινότητα και αν το έκανες θα είχες σύνδρομο καταδίωξης. Παρόμοιο πρόβλημα με αυτούς που φοβόυνται να μπουν σε αεροπλάνα.

Πέρα απ τον κίνδυνο που ανέφερε ο ψιλοψεκασμένος, εδώ αναφέρθηκαν κι άλλοι παρόμοιοι φανταστικοί μελλοντικοί κίνδυνοι, όπως οι ασφαλιστικές εταιρίες του μέλλοντος. Η απάντησή μου είναι η ίδια με την προηγούμενη.

Ως προς την κατηγορία 1:

Είναι απόλυτα σεβαστό να είναι όσο εσωστρεφής θέλει ο καθένας. Εξάλλου και στον κόσμο εκτός internet το ίδιο ισχύει, άλλοι ανοίγονται πολύ, άλλοι προσέχουν τι θα πουν και πως θα ντυθούν.

Απάντηση για το παράδειγμα προβολής κώλου κορασίδας:

Το παράδειγμα του κώλου της κοπέλας που είπες μπορεί να ανήκει στην κατηγορία 1, στην 2 ή και σε συνδυασμό οπότε αν θες απάντηση πρέπει να γίνεις συγκεκριμένος.

Απάντηση για την διαφωνία σχετικά με την παρακάτω άποψη που διατύπωσα:

1 hour ago, Praetorianos said:

Funbreaker said

Αν υποθέσουμε πως όντως θα δίσταζε να κοινοποιήσει στοιχεία του εδώ, δεν σημαίνει πως έχετε δίκιο καθώς μπορεί να ήταν μια λάθος ψυχολογική αντίδραση το να μην θέλει να το κάνει.

Έχεις δικιο να διαφωνείς γιατί δεν ήμουν πολύ ακριβής.

Επαναδιατυπωνω με βάση την προηγούμενη ανάλυση:

Αν δεν θέλει να δημοσιοποιήσει εδώ προσωπικά στοιχεία

  1. Μαζί με στοιχεία ταυτοποίησης, επειδή αισχύνεται (κατηγορία 1), είναι αποδεκτό.
  2. Χωρίς στοιχεία ταυτοποίσης, επειδή αισχύνεται (κατηγορία 1), είναι λάθος γιατί δεν διατρέχει πραγματικό κίνδυνο έκθεσης.
  3. Μαζί με στοιχεία ταυτοποίησης, επειδή φοβάται για κάποιον υλικό κίνδυνο (κατηγορία 2), δεν ξέρω τι είναι, πρέπει να κάνουμε εκτίμηση κινδύνου ανάλογα με το υλικό.
  4. Χωρίς στοιχεία ταυτοποίσης, επειδή φοβάται για κάποιον υλικό κίνδυνο (κατηγορία 2), είναι λάθος γιατί δεν διατρέχει πραγματικό κίνδυνο.

Οπότε η προτροπή αυτή ως επιχείρημα για να μας πείσει δεν έχει κανένα έρισμα αν δεν συγκεκριμενοποιηθεί για να δούμε σε ποια από τις 4 περιπτώσεις ανήκει.

Προσωπικά από ένστικτο πίστεψα πως ανήκει στην περίπτωση 1.

Άρα η περίπτωση αυτή είναι αποδεκτή και παράλληλα δεν δικαιολογεί τελείως διαφορετική περίπτωση κακής εκτίμησης κινδύνου της κατηγορίας 2.

Το πρόβλημα είναι πως τα άτομα που ανέφεραν αυτό το επιχείρημα το έκαναν για να δικαιολογήσουν την κακή εκτίμηση κινδύνού. Πιο απλά:

Αν ντρέπεσαι να μας δείξεις τι τσόντες έβλεπες χθες, επειδή είσαι ντροπαλός ως προς το ζήτημα, αυτό με δικαιολογεί να μην δίνω στοιχεία αναζητήσεων, τοποθεσίας, typing, επαφών, κ.α. στην google επειδή φοβάμαι έναν μελλοντικό φανταστικό τυρρανικό καθεστώς.

 

Quote

Παρεπιπτοντως δεν μου απαντησες για το αν εχω δικιο οτι δικες σου αποφασεις, εκθετουν αλλων δεδομενα.

Και πάλι είναι πολύ γενικό για να απαντήσω γι αυτό θα μιλήσω με παραδείγματα.

π.χ. ναι η google έχει τις επαφές μου,

αλλά κώλο γκόμενας ή φωτογραφίες άλλων δεν δημοσιεύω χωρίς συνεννόηση.

Αν κάποιος έχει πρόβλημα με το να δημοσιεύσω κάτι έχει όλη την ελευθερία να μου το επισημάνει.

Κατά τα άλλα για ζητήματα όπως οι επαφές, πατάει και πάνω στην δική μου ελευθερία οπότε αν έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα πρέπει αυτός να μην έχει τηλέφωνο και όχι εγώ να μην αποθηκεύσω τις επαφές μου στο google account μου.

Αν έχεις στο μυαλό σου κάποιο πιο συγκεκριμένο παράδειγμα ή κάποιο γενικό κανόνα μπορείς να μου πεις.

 

 

 

 

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα έχει και άλλες διαστάσεις που η νοημοσύνη σου δεν μπορεί να αντιληφθεί

Ψυχολογία της Μάζας και Χειραγώγηση της - Τα προσωπικά δεδομένα λειτουργούν ως ψυχογράφημα


Απο τα σκουπίδια που πετάει η γειτονισσά σου στον κάδο μπορεί να αντλήσεις πολλές πληροφορίες για το ποιόν της
όπως και για το ποιό τρόπο που θα πρέπει να ακολουθήσεις για να την προσεγγίσεις

Ακόμη και ο τρόπος που πετάει τα σκουπίδια μπορεί να σου δώσει πληροφορίες.

Τα προσωπικά δεδομένα, μας δίνουν πληροφορίες και σε έναν πόλεμο (η λέξη πόλεμος εντός και εκτός εισαγωγικών) πρωταρχικό ρόλο
διαδραματίζουν οι πληροφορίες

Οι πρώτοι στην λίστα που επιθυμούν να γνωρίζουν τα προσωπικά σου δεδομένα είναι οι μυστικές υπηρεσίες.Για αυτό και σου αναπτύξανε
τα social media.Για να σε φακελώνουν χωρίς να κοπιάζουν.

Το Facebook και τα υπόλοιπα social media είναι η μεγαλύτερη εφεύρεση κατασκοπείας μαζικής κλίμακας που έχουν εφεύρει οι μυστικές
υπηρεσίες

Είναι τόσο μεγάλη εφεύρεση που ξεφεύγει απο τα όρια των μυστικών υπηρεσιών και μπορεί ανετότατα να γίνει εργαλείο κατασκοπείας
στα χέρια του οποιοδήποτε.

Ο κύριος Χάμπουργκερ (Ζούκερμπεργκ) είναι αχυρανθρωπάκος.Κάποιος έπρεπε να φαίνεται προς τα έξω.Δεν γίνεται να σου παρουσιάσουν το
facebook ως δημιούργημα της CIA

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Praetorianos said:

Δηλαδη τι σοι επιχειρημα θα της ελεγες περα απο το ΕΣΥ δεν θα το εκανες.

Ότι μπορεί να μη σε πειράζει αυτό που κάνεις τώρα, όμως έχεις κάνει τον κώλο σου ανταλλάξιμο αγαθό και έχεις δώσει τα μέσα για την εκμετάλλευσή του σε κάποιον που αποδεδειγμένα δεν έχει πρώτο του μέλημα το πώς αισθάνεσαι σχετικά. Είσαι σίγουρη πως στο μέλλον όταν αλλάξουν τα πράγματα, που προφανώς θα αλλάξουν, και δε θα σημαίνεις τίποτα για αυτόν, δε θα υπάρξει πρόβλημα;

Εύκολο μου φαίνεται σε πρώτη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CIA

Η Κεντρική Υπηρεσία Πληροφοριών (αγγλικά: Central Intelligence Agency - CIA) των ΗΠΑ είναι η κύρια κρατική υπηρεσία συλλογής, επεξεργασίας και ανάλυσης πληροφοριών που μπορεί να αφορούν οποιονδήποτε, οτιδήποτε και οπουδήποτε εκτός της επικράτειας των Ηνωμένων Πολιτειών. Πρόκειται για τη σημαντικότερη υπηρεσία του είδους της στον κόσμο με το μεγαλύτερο υφιστάμενο δίκτυο συλλογής πληροφοριών.

Η βασική αποστολή της υπηρεσίας είναι η συλλογή, ανάλυση και διακόμιση ξένων πληροφοριών βοηθώντας τον Πρόεδρο και ανώτερα στελέχη της κυβέρνησης να λάβουν αποφάσεις για την εθνική ασφάλεια της χώρας και όχι μόνο. Η CIA δεν ασκεί πολιτική, είναι μια ανεξάρτητη υπηρεσία που ως δεξαμενή προηγουμένως πλήθους πληροφοριών καθίσταται στη συνέχεια πηγή αυτών δίνοντας την ορθότερη δυνατή κατεύθυνση σ' αυτούς που ασκούν εξωτερική πολιτική με το μέγιστο δυνατό όφελος. Επίσης, η CIA μπορεί να αναλάβει μυστικές συγκαλυμμένες αποστολές μόνο με την υπόδειξη του Προέδρου και σύμφωνα με αποφάσεις του Συμβουλίου Εθνικής Ασφαλείας των ΗΠΑ στο οποίο και συμμετέχει ο εκάστοτε διευθυντής της CIA.

Η CIA έχει δικαιοδοσία μόνο εκτός των συνόρων των Η.Π.Α. και όχι εντός.

Αντίστοιχες υπηρεσίες είναι η SIS (MI6) του Ηνωμένου Βασιλείου, η Mossad του Ισραήλ, η KGB της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, η ελληνική Ε.Υ.Π και η Κυπριακή Υπηρεσία Πληροφοριών (ΚΥΠ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, venturis said:

Το πρόβλημα έχει και άλλες διαστάσεις που η νοημοσύνη σου δεν μπορεί να αντιληφθεί

 

Στην δική μου νοημοσύνη αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Στην δική μου νοημοσύνη αναφέρεσαι;

Όχι στης γειτόνισσας και ήδη σε νιώθω έτοιμο να την υπερασπιστείς (την νοημοσύνη της) με όλο σου το είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, venturis said:

Όχι στης γειτόνισσας και ήδη σε νιώθω έτοιμο να την υπερασπιστείς (την νοημοσύνη της) με όλο σου το είναι

Προφανώς και δεν μπορεί να αντιληφθεί η γειτόνισσα τα πάντα και μου έχει πει πως το ξέρει.

Θα ήταν πιο σοφό όμως:

  • Να μην ασχολείσαι με την επάρκεια της νοημοσύνης των γεινόνων αλλά με την δική σου. Βοηθάει.
  • Να μην κάνεις ad hominem σε μια συζήτηση, αλλά να απαντάς επί της ουσίας, αν το αντέχεις και αν θες να περνιέσαι για σοβαρός συνομιλητής.

Επί της ουσίας λοιπόν:

1. Απόδειξέ μας όλα αυτά τα βαριά πράγματα που είπες αν θες να σε πάρουμε στα σοβαρά. (τα κόκκινα στο quote σου)

2. Εξήγησέ μας αν θεωρείς και με ποιο τρόπο πως μπορούμε να αποφύγουμε τους κινδύνους απ τα σοβαρά πράγματα που είπες. (αφού αποδείξεις πως ισχύουν)

 

19 minutes ago, venturis said:

Οι πρώτοι στην λίστα που επιθυμούν να γνωρίζουν τα προσωπικά σου δεδομένα είναι οι μυστικές υπηρεσίες.Για αυτό και σου αναπτύξανε

 

τα social media.Για να σε φακελώνουν χωρίς να κοπιάζουν.

Το Facebook και τα υπόλοιπα social media είναι η μεγαλύτερη εφεύρεση κατασκοπείας μαζικής κλίμακας που έχουν εφεύρει οι μυστικές
υπηρεσίες

Είναι τόσο μεγάλη εφεύρεση που ξεφεύγει απο τα όρια των μυστικών υπηρεσιών και μπορεί ανετότατα να γίνει εργαλείο κατασκοπείας
στα χέρια του οποιοδήποτε.

Ο κύριος Χάμπουργκερ (Ζούκερμπεργκ) είναι αχυρανθρωπάκος.Κάποιος έπρεπε να φαίνεται προς τα έξω.Δεν γίνεται να σου παρουσιάσουν το
facebook ως δημιούργημα της CIA

 

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Προφανώς και δεν μπορεί να αντιληφθεί η γειτόνισσα τα πάντα και μου έχει πει πως το ξέρει.

Θα ήταν πιο σοφό όμως:

  • Να μην ασχολείσαι με την επάρκεια της νοημοσύνης των γεινόνων αλλά με την δική σου. Βοηθάει.
  • Να μην κάνεις ad hominem σε μια συζήτηση, αλλά να απαντάς επί της ουσίας, αν το αντέχεις και αν θες να περνιέσαι για σοβαρός συνομιλητής.

Επί της ουσίας λοιπόν:

1. Απόδειξέ μας όλα αυτά τα βαριά πράγματα που είπες αν θες να σε πάρουμε στα σοβαρά.

2. Εξήγησέ μας αν θεωρείς και με ποιο τρόπο πως μπορούμε να αποφύγουμε τους κινδύνους απ τα σοβαρά πράγματα που είπες. (αφού αποδείξεις πως ισχύουν)

Σου απέδειξα πως η νοημοσύνη σου είναι "τυφλή" και δεν εντόπισε παραπάνω απο δυο διαστάσεις.

Το πρόβλημα μπορεί να έχει "v" διαστάσεις,αλλά το μυαλό σου αντιλαμβάνεται μόνο δυο.Μετά απο αυτό
τι άλλο θέλεις να σου πω για να καταλάβεις πως δεν είχες καλό δάσκαλο στα μαθηματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...