Προς το περιεχόμενο

Φοβία με την διάδοση προσωπικών δεδομένων


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν φταει κανεις αλλος.Φταιει που δεν βγηκε το Google +  και ο Ζουντεμπεργκ και να πουν.Και τι εγινε αν υπαρχει διαρροη ? Οι χρηστες μας δεν εχουν προβλημα , γουσταρουν κιολας 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, fuz10n είπε

επανερχομαι στη χτεσινοβραδυνη ερωτηση μου γιατι απο ωραιες παραγραφους και εντονες λεξεις τα πατε καλα, συγκεκριμενο κινδυνο δεν ειδα προς το παρον. και μπορει οντως σε 50 χρονια να υπαρξει κινδυνος, απλα δεν τον εχουμε καν υποψη. πονταρουν μερικοι στο αρνητικο για να λενε σας τα λεγα εγω.

καλως η κακως ειμαστε ολοι στο τρενο και μεχρι τωρα μονο καλα εχει για τον κοσμο που χρησιμοποιει τις πλατφορμες. για εργασια, οικονομια χρονου, ευρεση ποιοτικοτερης υπηρεσιας, ανοδος ποιοτητας υπηρεσιων γενικα. τα παραδειγματα ειναι πολλα. ΕΝΑ συγκεκριμενο αρνητικο ακομα να διαβασω ομως απο τους πολεμιους και προσεκτικους, και πραγματικα ηθελα να διαβασω για να σκεφτω και εγω ο ιδιος την αντιπερα οχθη.

προς το παρον διαβασα τα εξης:

- εκβιασμος λογω προσωπικων συνηθειων -> δηλαδη αν αγοραζες δικτυωτο καλσον απο φυσικο καταστημα παλια με καπελο κινδυνευες λιγοτερο να μαθευτει. επισης το 99% των ανθρωπων δεν αξιζει να εκβιαστουν απο καποιον ικανο να αποκτησει προσωπικα δεδομενα. αν εισαι μεγαλοπολιτικος η με πολλα λεφτα, τοτε μαλλον απατασθε κυριοι, διαφημιση θα ηταν. αν βγει στην επιφανεια αρεσκεια για αγορακια, καλως βγηκε, φυλακη

- χρηση ιατρικων δεδομενων απο ασφαλιστικες για να ανεβουν τα ασφαλιστρα ενος ατομου αν ο ξαδερφος του εχει καρκινο... -> ημαρτον. αλλα και να συνεβαινε λογικο θα ταν, καθως παντα ο πιο υγιης-εξυπνος σε αυτον τον πλανητη εχει πλεονεκτηματα εναντι των αλλων, φυσικη επιλογη.

βασικα αυτα δε διαβασα κατι αλλο... και επισης διαβαζω τα ΠΡΟΦΑΝΗ του στυλ ναι εχει το google τις φωτογραφιες απο ολες τις γκομενες ολονων. ναι το ξερουμε. μετα?

επισης αν η ξαδερφη σας ανεβαζει και στελνει γυμνες φωτο και πρεπει να προστατευθει απο το κακο google οκ παω πασο. να μαθουμε και εμεις το τηλεφωνο της αν ειναι :D

Μην με ρωτάς το 1981 γιατί είναι κακή η φράση του Ανδρέα "Τσοβόλα δώστα όλα", μην με ρωτάς το 1990 γιατί είναι κακό που πετιούνται τα πορτοκάλια στις χωματερές,
μην με ρωτάς να σου απαντήσω για το σήμερα όταν οι συνέπειες συγκεκριμένων γεγονότων θα φανούν μετά απο 20-30 χρόνια

Τις συνέπειες των "αμαρτιών" των δεκαετιών του 1980-1990 τις βλέπεις-πληρώνεις σήμερα.

Ακριβώς το ίδιο πράγμα θα συμβεί και με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση και τα προσωπικά δεδομένα.Προς το παρόν δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα,όπως και το 1981 δεν φοβόσουν

Εξάλλου ο στόχος δεν είσαι εσύ,αλλά τα παιδιά σου πολύ δε περισσότερο τα εγγόνια σου,τα δισεγγονά σου και πάει λέγοντας

Η λογική σου φανερώνει πως δεν έχεις περάσει το κατώφλι της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.Η λέξη στρατηγική απουσιάζει απο τον εγκεφαλό σου.

Την έννοια της στρατηγικής την μαθαίνεις απο την τριτοβάθμια εκπαίδευση και μετά,για αυτό και δεν καταλαβαίνεις στο πως λειτουργεί
το σύστημα και γιατί δεν σε νοιάζει ο κίνδυνος των προσωπικών δεδομένων

Μέτα απο 30-50 χρόνια ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.Το σήμερα κοιτάμε μόνο! Κάπως έτσι σκεφτότανε οι 30αρηδες το 1981 και σήμερα που είναι συνταξιούχα γερόντια διαμαρτύρονται για την μείωση των συντάξεων
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλος ζει τη στιγμη οταν βγαζει συμπερασματα για το αν εχεις βγαλει τριτοβαθμια η αν λειτουργεις με στρατηγικη απο ενα ποσταρισμα...

επισης μιλας για γεγονοτα που δεν ειχαν εκεινη τη στιγμη καποιο καλο αποτελεσμα, αυτα που λες ειναι ασχετα με το θεμα συγγνωμη. εχεις να αναφερεις κατι αρνητικο; συμφωνεις βεβαια με τα λεγομενα σου με αυτο που ειπα παραπανω, οτι απλα δεν γνωριζει κανεις και πονταρει για να λεει μετα στα λεγα εγω εφοσον λες δεν ξερουμε ακομα τι κακο θα μας βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fuz10n είπε

- χρηση ιατρικων δεδομενων απο ασφαλιστικες για να ανεβουν τα ασφαλιστρα ενος ατομου αν ο ξαδερφος του εχει καρκινο... -> ημαρτον. αλλα και να συνεβαινε λογικο θα ταν, καθως παντα ο πιο υγιης-εξυπνος σε αυτον τον πλανητη εχει πλεονεκτηματα εναντι των αλλων, φυσικη επιλογη.

Δηλαδη εσενα δεν σε πεισανε οτι υπαρχει κινδυνος απο το να υπαρχουν ιατρικα δεδομενα φατσα φορα αλλα το ακρως δομημενο αντεπιχειρημα σου ειναι οτι και να υπαρχει δεν πειραζει γιατι ο πιο εξυπνος (insert αρλουμπες) φυσικη επιλογη? 

Τι αχταρμας σκεψης ειναι αυτος; Δεν πειραζει ευτυχως που υπαρχετε κι εσεις και εχουμε αχανη training data διαθεσιμα να παιζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δε με πεισανε σορρυ. και δεν ειπα δεν πειραζει, ειπα θα ηταν λογικο να συμβει.

παω για υπνο ησυχος αμα παιζεις εσυ με τον αχταρμα δεδομενων που εδωσα σημερα 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fuz10n είπε

οχι δε με πεισανε σορρυ. και δεν ειπα δεν πειραζει, ειπα θα ηταν λογικο να συμβει.

παω για υπνο ησυχος αμα παιζεις εσυ με τον αχταρμα δεδομενων που εδωσα σημερα 😄

Αγαπητε φιλε μου εφοσον εισαι τοσο cool γιατι δεν μας δινεις το ονοματεπωνυμο σου, την φωτογραφια σου, που εργαζεσαι, κινητο τηλεφωνο και το ιστορικο του browser;

Ετσι και αλλιως τα εχεις δωσει αρκετες φορες! Μια παρεα ημαστε εδω.. Λοιπον περιμενουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε παλι μ αυτην την καραμελα. να απαντησω μπας και συνεννοηθουμε. να στα δωσω ευχαριστως (σιγα τα κρυφα που ζητησες), εσυ τι υπηρεσια θα μου παρεχεις με αυτα? στο facebook τα χα δωσει το 2008 γιατι εβρισκα γκομενες και δουλεια. εχεις να προσφερεις κατι? η παρεα επισης που ειμαστε τι θα μου προσφερει αν μαθει ποιος ειμαι και που δουλευω? εκτος βεβαια και του οτι να ειναι καποιος ψυχασθενης εδωμεσα και να με περιμενει απ εξω? εχω να παρω και αυτο το ρισκο, οποτε η παρεα θα πρεπει να προσφερει κατι καλο :D

θυμιζω οτι συζηταω παντα καλοπροαιρετα, αλλα ακομα να ακουσω συγκεκριμενα τι θα γινει με τα δεδομενα. επισης το πρωι σκεφτομουν και το αλλο, αν οι ασφαλιστικες παιζανε το παιχνιδι με το ποιος θα επιβαρυνθει περισσοτερο λογω ιστορικου-συγγενων κλπ, γιατι δε το κανουν ηδη εδω και 20 χρονια? υπαρχουν απειρα δεδομενα για να γινει αυτο. ολοι τα ιδια πληρωνουμε ακομα. η κανω λαθος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@fuz10n

Μεταξυ μας τωρα.Δεν θα σε πειραζε να δωσεις ολα τα στοιχεια σου , αντιγραφο ταυτοτητας και φορολογικης δηλωσης στα φορουμ ...αν σου υποσχονταν καλυτερη και ταχυτερη πλοηγηση, ετσι δεν ειναι ?  😅

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενα απλο ερωτημα, σου εβαλα.Τι συζητηση να κανουμε αφου υπεκφευγεις , ουσιαστικα εχεις τρομοκρατηθει στην ιδεα οτι θα χρειαστει να απαντησεις...και θα ακολουθησει καζουρα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, venturis said:

Μην με ρωτάς το 1981 γιατί είναι κακή η φράση του Ανδρέα "Τσοβόλα δώστα όλα", μην με ρωτάς το 1990 γιατί είναι κακό που πετιούνται τα πορτοκάλια στις χωματερές,
μην με ρωτάς να σου απαντήσω για το σήμερα όταν οι συνέπειες συγκεκριμένων γεγονότων θα φανούν μετά απο 20-30 χρόνια

Τις συνέπειες των "αμαρτιών" των δεκαετιών του 1980-1990 τις βλέπεις-πληρώνεις σήμερα.

Ακριβώς το ίδιο πράγμα θα συμβεί και με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση και τα προσωπικά δεδομένα.Προς το παρόν δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα,όπως και το 1981 δεν φοβόσουν

Εξάλλου ο στόχος δεν είσαι εσύ,αλλά τα παιδιά σου πολύ δε περισσότερο τα εγγόνια σου,τα δισεγγονά σου και πάει λέγοντας

Η λογική σου φανερώνει πως δεν έχεις περάσει το κατώφλι της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.Η λέξη στρατηγική απουσιάζει απο τον εγκεφαλό σου.

Την έννοια της στρατηγικής την μαθαίνεις απο την τριτοβάθμια εκπαίδευση και μετά,για αυτό και δεν καταλαβαίνεις στο πως λειτουργεί
το σύστημα και γιατί δεν σε νοιάζει ο κίνδυνος των προσωπικών δεδομένων

Μέτα απο 30-50 χρόνια ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.Το σήμερα κοιτάμε μόνο! Κάπως έτσι σκεφτότανε οι 30αρηδες το 1981 και σήμερα που είναι συνταξιούχα γερόντια διαμαρτύρονται για την μείωση των συντάξεων
 

Εσύ που έχεις στρατητική για το μέλλον, ή τουλάχιστον θεωρείς πως πρέπει να έχουμε,

σημαίνει πως γνωρίζεις τον κίνδυνο. Γιατί το να έχεις στρατηγική χωρίς να γνωρίζεις από τι κινδυνεύεις δεν στέκει.

Είπες λοιπόν πως στόχος είναι τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας. Σε ρωτάω λοιπόν:

Στοχος ποιών, γιατί και με ποιο σκοπό;

Όταν κάνεις τέτοιες βαριές δηλώσεις και μας λες ότι κινδυνεύουμε και κινδυνευόυν και τα παιδιά και τα εγγόνια μας,

οφείλεις να μας λες και από ποιούς κινδυνεύουμε, πώς και γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bluesattack

α θεωρησα οτι δε χρειαζεται καν να απαντησω σε τοσο αυτονοητη ερωτηση - τρολαρισμα αλλα οκ:

μεταξυ μας η μη, οχι δε τα δινω, παντελως αστοχο για ταχυτητες κλπ μαλλον με περνας για 12 χρονων και κακως προσβαλλω εναν 12χρονο αλλα τελοσπαντων. οπως λεω και παραπανω δεν υπαρχει ανταποδοτικοτητα. οι χορηγοι δηλαδη γιατι τα δινουν? (εκτος φορολογικης ενημεροτητας - εδω απλα τρολαρεις)

συνεχιζουμε? να σε ξαναρωτησω το κακο ποιο θα ειναι?

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, fuz10n said:

επανερχομαι στη χτεσινοβραδυνη ερωτηση μου γιατι απο ωραιες παραγραφους και εντονες λεξεις τα πατε καλα, συγκεκριμενο κινδυνο δεν ειδα προς το παρον. και μπορει οντως σε 50 χρονια να υπαρξει κινδυνος, απλα δεν τον εχουμε καν υποψη. πονταρουν μερικοι στο αρνητικο για να λενε σας τα λεγα εγω. ΣΩΣΤΟΣ

καλως η κακως ειμαστε ολοι στο τρενο και μεχρι τωρα μονο καλα εχει για τον κοσμο που χρησιμοποιει τις πλατφορμες. για εργασια, οικονομια χρονου, ευρεση ποιοτικοτερης υπηρεσιας, ανοδος ποιοτητας υπηρεσιων γενικα. τα παραδειγματα ειναι πολλα. ΕΝΑ συγκεκριμενο αρνητικο ακομα να διαβασω ομως απο τους πολεμιους και προσεκτικους, και πραγματικα ηθελα να διαβασω για να σκεφτω και εγω ο ιδιος την αντιπερα οχθη. ΣΩΣΤΟΣ

προς το παρον διαβασα τα εξης:

- εκβιασμος λογω προσωπικων συνηθειων -> δηλαδη αν αγοραζες δικτυωτο καλσον απο φυσικο καταστημα παλια με καπελο κινδυνευες λιγοτερο να μαθευτει. επισης το 99% των ανθρωπων δεν αξιζει να εκβιαστουν απο καποιον ικανο να αποκτησει προσωπικα δεδομενα. αν εισαι μεγαλοπολιτικος η με πολλα λεφτα, τοτε μαλλον απατασθε κυριοι, διαφημιση θα ηταν. αν βγει στην επιφανεια αρεσκεια για αγορακια, καλως βγηκε, φυλακη ΣΩΣΤΟΣ

- χρηση ιατρικων δεδομενων απο ασφαλιστικες για να ανεβουν τα ασφαλιστρα ενος ατομου αν ο ξαδερφος του εχει καρκινο... -> ημαρτον. αλλα και να συνεβαινε λογικο θα ταν, καθως παντα ο πιο υγιης-εξυπνος σε αυτον τον πλανητη εχει πλεονεκτηματα εναντι των αλλων, φυσικη επιλογη. ΛΑΘΟΣ

βασικα αυτα δε διαβασα κατι αλλο... και επισης διαβαζω τα ΠΡΟΦΑΝΗ του στυλ ναι εχει το google τις φωτογραφιες απο ολες τις γκομενες ολονων. ναι το ξερουμε. μετα?

επισης αν η ξαδερφη σας ανεβαζει και στελνει γυμνες φωτο και πρεπει να προστατευθει απο το κακο google οκ παω πασο. να μαθουμε και εμεις το τηλεφωνο της αν ειναι :D

ΛΑΘΟΣ

Σορρυ φίλε αλλά μερικά απ αυτά που λες δεν στέκουν.

1.

Υποτίθεται πως η ανθρώπινες κοινωνίες επιδιώκουν να δώσουν σε όλους ίσες ευκαιρίες στην ζωή και να φύγουν απ τον νόμο της ζούγκλας και της φυσικής επιλογής. Μπορεί να μην το πετυχαίνουν απόλυτα ακόμα αλλά έχουμε π.χ. δικαιοσύνη, έχουμε ιατρική και έτσι ξεφεύγουμε κάπως από την φυσική επιλογή. Γενικά το σκεπτικό είναι πως έχουν όλοι το ίδιο δικαίωμα στην ζωή ακόμα κι αν γεννήθηκαν άτυχοι και είναι πολύ φτωχοί ή με προβλήματα υγείας. Το να επικαλείσαι την ευγονική και να υπερασπίζεσαι την φυσική επιλογή είναι σκεπτικό Χίτλερ το οποίο δεν ασπάζομαι. Αν το ασπάζεσαι εσύ είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση.

Επομένως επί του θέματος: Όχι δεν πρέπει να μπλόκαρεσαι απ το σύστημα υγείας επειδή είσαι ασύμφορος αν αυτό προσφέρεται μόνο μέσω ιδιωτικών ασφαλιστικων. Το πρόβλημα φυσικά δεν είναι τα δεδομένα που μπορούν να αποκτήσουν αυτές οι εταιρίες αλλά η ενδεχόμενη ελευθερία τους να το κάνουν. Και η λύση προφανώς δεν είναι να τους στερήσουμε τα δεδομένα αλλά να δημιουργήσουμε ένα κατάλληλο νομικό πλαίσιο για την λειτουργία τους.

2.

Λες για την ηλίθια ξαδέρφη που δεν έχει το μυαλό να προστατέψει τον ευατό της άρα ας την πατήσει.Όχι, το κράτος πρέπει να προστατεύει τους πολίτες από απατεώνες ακόμα κι αν οι πολίτες είναι χαζοί. π.χ. αυτός που κοροιδεύει μια γιαγιά πρέπει να συλληφθεί και η γιαγιά να προστατευτεί. Δεν είναι λόγος το χαμηλό iq της γιαγιας να την αφήσουμε απροστάτευτη.

(αν έχεις τηλέφωνο τέτοιας ξαδέρφης πάντως το θέλω κι εγώ)

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα διαφωνησω στα 1-2, ουτε ειμαι υπερ της φυσικης επιλογης οπως την περιγραφεις, αλλα οτι και να κανουμε υπερ της ισοτητας παντοτε θα υπερνικαται. δε μιλαω για ακραιες καταστασεις, πιο πολυ να περιγραψω πχ καποιον που θα βγαλει λιγο περισσοτερα χρηματα απο εργασια η θα παρει καλυτερη θεση λογω ικανοτητων.

Επισης με οσα βλεπω γενικα στο πως κινουνται οικονομικα οι ασφαλιστικες, δεν θα τεθει στο περιθωριο καποιος που του βγηκαν οι αναλυσεις δεδομενων αρνητικες, απλα αντι για 1000€ θα δωσει 1100€ για τετοια κλιμακα το κοβω. Και γιατι αλλωστε να μην ωφεληθω εγω που γυμναζομαι πχ απεναντι σ αυτον που πινει και να πληρωνουμε ιδια ασφαλιστρα? λεω τωρα ενα παραδειγμα της αντιπερα οχθης.

Συμφωνω επισης στη νομικη προστασια των ανθρωπων για το 2, εννοειται, απλα ηθελα να τονισω οτι οταν καποιος φερεται τοσο αμυαλα με προσωπικα του δεδομενα, ειναι σιγουρο οτι θα την πατησει με καποιο τροπο οση προστασια και να του παρεχει ενα νομικο συστημα.

Γενικα η απαντηση μου χτες ηταν περισσοτερο κοντα στο υφος των απαντησεων των παραπανω μελων (περι νοημοσυνης και στρατηγικης, τριτοβαθμιας εκπαιδευσης, παιδιων μου κλπ), γι αυτο ενδεχομενως να την παρερμηνευσες. κακως παρασυρθηκα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bluesattack είπε

 

Ενα απλο ερωτημα, σου εβαλα.Τι συζητηση να κανουμε αφου υπεκφευγεις , ουσιαστικα εχεις τρομοκρατηθει στην ιδεα οτι θα χρειαστει να απαντησεις...και θα ακολουθησει καζουρα 😅

Νομίζω αν βλέπαμε το ιστορικό του browser του θα είχε ενδιαφέρον! Φυσικά και δεν θα απαντήσει...Δεν νομίζω κάποιος να το περίμενε...Κλασσική περίπτωση βλάβης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...