Προς το περιεχόμενο

Φοβία με την διάδοση προσωπικών δεδομένων


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Το θεμα δεν ειναι μονο η ροη αλλα και η διαρροη.Υπαρχει οικονομικο εγκλημα, υπαρχουν κυκλωματα, υπαρχουν εκβιαστες , υπαρχουν χιλιοι δυο στους οποιους μπορει να καταληξει μια λιστα δεδομενων.Εγου σου λεω οτι καποιος εχει γραφτει σε ενα online date site και εχει δωσει προσωπικα στοιχεια.Δηλαδη να κανουν βολτες τα προσωπικα στοιχεια και οι σεξουαλικες του προτιμησεις μεχρι καποια στιγμη να πεσει θυμα εκβιασμου, λογω και της οικονομικης  του επιφανειας ? Επειδη ελα μωρε, το πολυ πολυ να του βγει μια διαφημιση με βιαγκρα, αναμεσα στις διαφημισεις για το ταδε αυτοκινητου και tablet 

Δεν είναι τα πράγματα τόσο "αθώα" όσο νομίζουν οι περισσότεροι,πρέπει κανείς να σκεφτεί και να το ψάξει αρκετά για να δει το τι μπορεί να εξυπηρετεί και να αποσκοπεί ολη αυτή η συλλογή προσωπικών δεδομένων,που κατά τα άλλα υποκριτικά κόπτονται κάποιοι στα ΜΜΕ δημόσια ,αλλά δεν κάνουν ποτέ κουβέντα για θέματα όπως αυτό ...

Αυτό που ανέφερες,είναι δυστυχώς μια κλασική μέθοδος (υπάρχουν και άλλες..) για να ελένχουν κάποιοι/ους και για "να έχουν στο χέρι"όταν χρειαστεί διάφορα άτομα,ιδίως σε θέσεις εξουσίας,πολιτικοί αντίπαλοι κλπ φυσικά δεν θα το κάνω εγώ και εσείς,οι πιο πολλοί σκέφτονται πως το πολύ να το κάνουν κάποιοι ανεγκέφαλοι σε σχολεία παρέες κλπ εκβιάζοντας κοριτσάκια η αγοράκια που έχουν εκτεθεί σε κάποια στιγμή αδυναμίας η προσχεδιασμένα σε φωτό και βίντεο που δεν θα ήθελαν με τίποτα,να δούν δικά τους άτομα φυσικά και αυτό είναι πολύ κακό και άσχημο,αλλά αν το αναλογιστούμε και σε μεγαλύτερη κλίμακα,μιλάμε κυρίως για Πολυεθνικές,οργανισμούς και οι υπηρεσίες (ακόμα και κράτη)που έχουν πρόσβαση στα προσωπικά στοιχεία αυτά απο τα "αθώα" εώς και τα πιο "βρώμικα" τα "αθώα" τα πιο καθημερινά πχ συνήθειες ενδιαφέροντα,αγορές κλπ τα πουλάνε μαζικά σε τρίτους για πολλούς και διάφορους λόγους κυρίως για οικονομικά ωφέλη με βομβαρδισμό απο "αθώες"διαφημήσεις που σου πασάρουν το προιόν τους απευθείας,έχοντας δει τις προτιμήσεις σου,τα πιο "σοβαρά" πράγματα,όπως εκβιασμούς μπορεί να γίνουν σε πολιτικούς,δικαστές,παρουσιαστές και άτομα γνωστά στα ΜΜΕ,η και στρατιωτικούς κλπ δηλ γενικά άτομα σε θέσεις εξουσίας η οικονομικής επιφάνειας και είναι βασισμένα σε Παλιά η σύνχρονα,προσωπικά στοιχεία και ιδιαίτερα σε σεξουαλικές προτιμήσεις και υλικό πάσης φύσεως και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω και γενικά με ορισμένα πράγματα,ακόμα και εκφράσεις και λόγια η κουβέντες που δεν θέλουν να λέγονται δημόσια και που δεν θα ήθελαν ποτέ να βγούνε πρός τα έξω,γιατί θα έχουν την κατακραυγή του κόσμου και είναι και πολύ πιθανόν να χαλάσουν "εν μια νύχτα" την εικόνα τους η ακόμα την καριέρα τους ! έχουν γίνει αρκετά τέτοια πράγματα ανά τα χρόνια,οπότε δεν είναι και τόσο "φανταστικά"τέτοια σενάρια -_- 

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, ELMastas said:

Δεν είναι τα πράγματα τόσο αθώα όσο νομίζουν οι περισσότεροι πρέπει κανείς να σκεφτεί και να το ψάξει αρκετά για να δει το τι μπορεί να εξυπηρετεί και να αποσκοπεί η συλλογή προσωπικών δεδομένων που κατά τα άλλα υποκριτικά κόπτονται κάποιοι δημόσια ενώ δεν λένε τίποτα για θέματα όπως αυτό ...

Αυτό που ανέφερες είναι δυστυχώς μια κλασική μέθοδος (υπάρχουν ακόμα μερικές "βασικές") για να ελένχουν κάποιοι/α και για "να έχουν στο χέρι"όταν χρειαστεί διάφορα άτομα,ιδίως σε θέσεις εξουσίας,πολιτικοί αντίπαλοι κλπ φυσικά δεν θα το κάνω εγώ και εσείς,οι πιο πολλοί σκέφτονται πως το πολύ να το κάνουν κάποιοι ανεγκέφαλοι σε σχολεία παρέες κλπ εκβιάζοντας κοριτσάκια η αγοράκια που έχουν εκτεθεί σε κάποια στιγμή αδυναμίας η προσχεδιασμένα σε φωτό και βίντεο που δεν θα ήθελαν με τίποτα,να δούν δικά τους άτομα φυσικά και αυτό είναι πολύ κακό και άσχημο,αλλά αν το αναλογιστούμε και σε μεγαλύτερη κλίμακα,μιλάμε κυρίως για Πολυεθνικές,οργανισμούς και οι υπηρεσίες (ακόμα και κράτη)που έχουν πρόσβαση στα προσωπικά στοιχεία αυτά απο τα "αθώα" εώς και τα πιο "βρώμικα" τα "αθώα" τα πιο καθημερινά πχ συνήθειες ενδιαφέροντα,αγορές κλπ τα πουλάνε μαζικά σε τρίτους για πολλούς και διάφορους λόγους κυρίως για οικονομικά ωφέλη με βομβαρδισμό απο "αθώες"διαφημήσεις που σου πασάρουν το προιόν τους απευθείας,έχοντας δει τις προτιμήσεις σου,τα πιο "σοβαρά" πράγματα,όπως εκβιασμούς μπορεί να γίνουν σε πολιτικούς,δικαστές,παρουσιαστές και άτομα γνωστά στα ΜΜΕ,η και στρατιωτικούς κλπ δηλ γενικά άτομα σε θέσεις εξουσίας η οικονομικής επιφάνειας και είναι βασισμένα σε Παλιά η σύνχρονα,προσωπικά στοιχεία και ιδιαίτερα σε σεξουαλικές προτιμήσεις και υλικό πάσης φύσεως και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω και γενικά με ορισμένα πράγματα,ακόμα και εκφράσεις και λόγια η κουβέντες που δεν θέλουν να λέγονται δημόσια και που δεν θα ήθελαν ποτέ να βγούνε πρός τα έξω,γιατί θα έχουν την κατακραυγή του κόσμου και είναι και πολύ πιθανόν να χαλάσουν "εν μια νύχτα" την εικόνα τους η ακόμα την καριέρα τους ! έχουν γίνει αρκετά τέτοια πράγματα ανά τα χρόνια,οπότε δεν είναι και τόσο "φανταστικά"τέτοια σενάρια -_- 

Αφού λοιπόν εσύ ξέρεις κάτι που εμείς δεν ξέρουμε και απ το οποίο κινδυνεύουμε,

πες μας τι έψαξες και που κατέληξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα πιο πάνω νομίζω αρκετά αναλυτικά που μπορεί να χρησιμοποιηθούν τέτοια στοιχεία,αν σου φαίνεται λογικό και θέλεις μπορείς να το ψάξεις περισσότερο,τι θέλεις να σου πω άλλο ? να σου αναφέρω περιπτώσεις που έχω ακούσει ανα τα χρόνια και ονοματεπώνυμα ? Σχεδόν κάθε φυλλάδα ανα λίγο καιρό έχει και απο τέτοια θέματα και κάθε λίγο βγαίνουν και στήν Ελλάδα και στόν Διεθνή τύπο και τα ΜΜΕ,περιπτώσεις τέτοιες ανα τον κόσμο,ιδιαίτερα στόν καλιτεχνικό κόσμο,όταν είναι κάποιος σημαντικός και με αρκετά φράγκα εξαγοράζει την σιωπή και την μη δικαστική οδό με "συμβιβασμούς" όταν είναι το σκάνδαλο πιο σοβαρό σε πολιτικούς δικαστικούς κλπ απλά συνήθως "παραιτούνται"ενώ και κάποιες περιπτώσεις ανθρώπων που αντιστέκονται στούς εκβιαστές βλέπουν το φώς της δημοσιότητας αρκετές φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ELMastas said:

Ανέφερα πιο πάνω νομίζω αρκετά αναλυτικά που μπορεί να χρησιμοποιηθούν τέτοια στοιχεία,αν σου φαίνεται λογικό και θέλεις μπορείς να το ψάξεις περισσότερο,τι θέλεις να σου πω άλλο ? να σου αναφέρω περιπτώσεις που έχω ακούσει ανα τα χρόνια και ονοματεπώνυμα ? Σχεδόν κάθε φυλλάδα ανα λίγο καιρό έχει και απο τέτοια θέματα και κάθε λίγο βγαίνουν και στήν Ελλάδα και στόν Διεθνή τύπο και τα ΜΜΕ,περιπτώσεις τέτοιες ανα τον κόσμο,ιδιαίτερα στόν καλιτεχνικό κόσμο,όταν είναι κάποιος σημαντικός και με αρκετά φράγκα εξαγοράζει την σιωπή και την μη δικαστική οδό με "συμβιβασμούς" όταν είναι το σκάνδαλο πιο σοβαρό σε πολιτικούς δικαστικούς κλπ απλά συνήθως "παραιτούνται"ενώ και κάποιες περιπτώσεις ανθρώπων που αντιστέκονται στούς εκβιαστές βλέπουν το φώς της δημοσιότητας αρκετές φορές. 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Εννοείς πως κάποιοι κακοι κλέβουν δεδομένα από διάσημους και από πολιτικούς μέσω της πλοήγησής τους στο internet;

Και αυτό το παραθέτεις στηρίζοντας κάποια άποψη σχετικά με το βασικό ερώτημα του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Ε τί τι ρωτάω. Μπορεί να έκανα λάθος και να είχε δίκιο ο άλλος για κάποιον λόγο που δεν είχα σκεφτεί.

Η λογική ποια θα ήταν, να ρωτάω ενώ συμφωνώ;

Βάσει του προφίλ που μας παρουσιάζεις, η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει τέτοιος λόγος που να σε αφορά. Οπότε είσαι οκ, μπορείς να δίνεις τα προσωπικά σου δεδομένα στις εταιρείες με αντάλλαγμα καλύτερες αναζητήσεις και καλύτερο typing χωρίς να χρειάζεται να φοβάσαι ότι στο μέλλον θα το μετανοιώσεις. 

Πάντως, εγκυκλοπεδικά, μία κοινή βάση συζήτησης (που δεν υπάρχει) θα ήταν το ότι δεν απαιτεί και καμία σοβαρή επένδυση χρόνου και φαιάς ουσίας για να αποφεύγεις να δίνεις προσωπικά δεδομένα και ούτε φυσικά θα ζούσες ως κυνηγημένος αν το έκανες.

Τώρα τα υπόλοιπα δεν θα τα απαντήσω τώρα καθώς έχει πάει αργά, είναι τεράστια συζήτηση και δεν βλέπω και το λόγο άλλωστε.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Funbreaker φίλε μου,δεν είπα για πλοήγηση το οποίο είναι και αυτό ένα μέρος που ανήκει σε ιδιωτικά δεδομένα και είπα για το διαφημιστικό τμήμα που χρησιμοποιούνε σε σχεδόν ολο τον κόσμο και είναι το πιο light μέρος της όλης ιστορίας,μίλησα για προσωπικά δεδομένα τα οποία μπορεί να είναι πληροφορίες γενικές η συγκεκριμένες απο διάφορες σελίδες καθώς και applications που χρησιμοποιούν μέσω διαδικτύου,είτε απο τον υπολογιστή,κινητό,είτε απο το "οτιδήποτε μέσο που έχει πρόσβαση στο διαδύκτιο,αυτό που είπα είναι σε απάντηση στο παραπάνω πόστ στο οποίο έκανα παράθεση και σε κάποια προηγούμενα που δεν καταλάβαιναν η έπαιρναν αψήφιστα την σημασία των προσωπικών δεδομένων,και σε κάποιον βαθμό,νομίζω έχει να κάνει και με το γιατί μπορεί να υπάρχει φοβία για την διάδοση/διαρροή προσωπικών δεδομένων που ήταν ο τίτλος του θέματος.

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, funbreaker είπε

Παρουσιάζεις ένα παραδειγμα που απ ότι κατάλαβα η ίδια η αυστραλιανή κυβέρνηση δημοσίευσε κάτι δεδομένα που άμα καιγόσουν μπορούσες να τα ταυτοποιήσεις. Υποθέτω πως αυτό που θες να πεις είναι πως ακόμα και ανώνυμα δεδομένα μπορούν εύκολα να ταυτοποιηθούν. Δεν διαφώνησα ποτέ. Σου το δίνω αλλά για να αλλάξω γνώμη θα πρέπει να καταλήξουμε πως μετά την ταυτοποίηση θα μπορούν και να διαδοθουν ή να χρησιμοποιηθουν με τρόπο που θα επηρρεάσουν αρνητικά την ζωή μου.

Ευχαριστώ για το άλλο σκεπτικό που μου μετέφερες αλλά δεν βρίσκω λόγους να το ασπαστώ με βάση τα παραπάνω.

Funbreaker όντως ήταν εποικοδομητικός ο διάλογος και απάντησες λεπτομερώς, οπότε με κάλυψες.

Από τη στιγμή όμως που σου λέω για διαρροή και ταυτοποίηση προσωπικών ιατρικών δεδομένων και δεν μπορείς να φανταστείς πως αυτό μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη ζωή σου ή από τη στιγμή που λες ότι δεν θα είχες πρόβλημα να υπάρχουν πλήρως ελεύθερα όλα τα προσωπικά σου data ανεβασμένα χύμα στο cloud, έστω και anonymised, βλέπουμε πολύ διαφορετικά το θέμα.

Θεωρητικά είτε υπάρχει το GDPR είτε όχι είναι το ίδιο για σένα, ενώ εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Το μόνο αρνητικό (για μένα) είναι ότι σε μια παρέα 100 προσεκτικών ατόμων, αρκεί ένας με συμπεριφορά "δεν είμαι τρομοκράτης δεν με νοιάζει" για να ανέβουν όλων (των κοινών εννοώ) οι φωτογραφίες, τα τηλέφωνα, τα email, οι τοποθεσίες, τα προσωπικά μηνύματα σε ό,τι random candy crash / farmville εταιρεία άνοιξε σε ένα απόγευμα με τρία άτομα προσωπικό, κάπου στη Ζουαζηλάνδη και ψηφιακή ασφάλεια φτιαγμένη με κοτετσόσυρμα.

Επεξ/σία από Praetorianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι 40 ετων και προερχομαι απο μια εποχη οπου τα προσωπικα δεδομενα δεν παραχωρουνταν ετσι ανεφελα απο τον κοσμο με μοναδικο "οφελος" προσωποιημενες διαφημισεις ή χρηση "δωρεαν" καποιου σοσιαλ μυδια για καυλαντισμα ή χρηση wi-fi σε καφετερια.

Σημερα δυστυχως το κανουν ολοι ελαφρα την καρδια χωρις να κατανοουν τους τεραστιους κινδυνους ή θεωροντας οτι δεν τους αφορουν.

Η πληρης ψηφιοποιηση δεδομενων και διαδικασιων ειναι κατι που θα γινει πρωτα στην Ασια,απο τις αυταρχικες κυβερνησεις εκει (δεν ειναι μονο η Κινα και η Βορεια Κορεα,και πχ η Νοτια Κορεα ειναι μια αυταρχικη κυβερνηση) και θα επιτρεπει τον πληρη ελεγχο των πολιτων με το πατημα ενος κουμπιου.

Τι με νοιαζει εμενα,εγω κοιταζω την δουλεια μου θα πει καποιος,δεν ειμαι εγκληματιας.Δεν χρειαζεται να εισαι εγκληματιας,οταν καποιος εχει δεδομενα εναντιον σου ειναι ευκολο να σε στοχοποιησει.Πχ η αλληλογραφια που αποκαλυπτει οτι εισαι gay ειναι χρησιμη στα χερια αντιπαλων σου.Τα 20 ευρω που ελαβες αφορολογητα απο την θεια σου,με βαση πχ τον πρωτο νομο Παπακωνσταντινου ειχαν ως συνεπεια την φυλακιση.

Οταν εισαι σε μια χωρα οπως η σημερινη Τουρκια,δεν θα χρειαζεται η παραμικρη αποδειξη ενοχης για να τεθεις υπο παρακολουθηση ή στο περιθωριο με το πατημα ενος κουμπιου,απλα γιατι ο γειτονας δεν σε γουσταρει.

Αυτα ειναι πραγματα που εχουν συμβει και στην Ελλαδα οχι πολυ παλαιοτερα.

Και οι κολοσσοι της τεχνολογιας τυπου Google θα κανουν καθε συμβιβασμο που χρειαζεται με τις αυταρχικες κυβερνησεις (hint: εσας χειροποδαρα) ωστε να συνεχισουν τις δουλειες τους.

Μην δινετε ευκολα κομματι του εαυτου σας προς χρηση και επεξεργασια.Ειναι αδυνατον να το αποφυγετε,αλλα μην το κανετε ευκολα.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ειμαι 40 ετων και προερχομαι απο μια εποχη οπου τα προσωπικα δεδομενα δεν παραχωρουνταν ετσι ανεφελα απο τον κοσμο με μοναδικο "οφελος" προσωποιημενες διαφημισεις ή χρηση "δωρεαν" καποιου σοσιαλ μυδια για καυλαντισμα ή χρηση wi-fi σε καφετερια.

Σημερα δυστυχως το κανουν ολοι ελαφρα την καρδια χωρις να κατανοουν τους τεραστιους κινδυνους ή θεωροντας οτι δεν τους αφορουν.

Η πληρης ψηφιοποιηση δεδομενων και διαδικασιων ειναι κατι που θα γινει πρωτα στην Ασια,απο τις αυταρχικες κυβερνησεις εκει (δεν ειναι μονο η Κινα και η Βορεια Κορεα,και πχ η Νοτια Κορεα ειναι μια αυταρχικη κυβερνηση) και θα επιτρεπει τον πληρη ελεγχο των πολιτων με το πατημα ενος κουμπιου.

Τι με νοιαζει εμενα,εγω κοιταζω την δουλεια μου θα πει καποιος,δεν ειμαι εγκληματιας.Δεν χρειαζεται να εισαι εγκληματιας,οταν καποιος εχει δεδομενα εναντιον σου ειναι ευκολο να σε στοχοποιησει.Πχ η αλληλογραφια που αποκαλυπτει οτι εισαι gay ειναι χρησιμη στα χερια αντιπαλων σου.Τα 20 ευρω που ελαβες αφορολογητα απο την θεια σου,με βαση πχ τον πρωτο νομο Παπακωνσταντινου ειχαν ως συνεπεια την φυλακιση.

Οταν εισαι σε μια χωρα οπως η σημερινη Τουρκια,δεν θα χρειαζεται η παραμικρη αποδειξη ενοχης για να τεθεις υπο παρακολουθηση ή στο περιθωριο με το πατημα ενος κουμπιου,απλα γιατι ο γειτονας δεν σε γουσταρει.

Αυτα ειναι πραγματα που εχουν συμβει και στην Ελλαδα οχι πολυ παλαιοτερα.

Και οι κολοσσοι της τεχνολογιας τυπου Google θα κανουν καθε συμβιβασμο που χρειαζεται με τις αυταρχικες κυβερνησεις (hint: εσας χειροποδαρα) ωστε να συνεχισουν τις δουλειες τους.

Μην δινετε ευκολα κομματι του εαυτου σας προς χρηση και επεξεργασια.Ειναι αδυνατον να το αποφυγετε,αλλα μην το κανετε ευκολα.

ολα τα παραπανω που περιεγραψες (διωξεις πολιτων ) εχουν συμβει στο παρελθον κυριως απο κουμουνιστικα σταλινικα μαοικα και ναζιστικα καθεστωτα τοτε που δεν υπηρχε καν ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Praetorianos said:

Funbreaker όντως ήταν εποικοδομητικός ο διάλογος και απάντησες λεπτομερώς, οπότε με κάλυψες.

Από τη στιγμή όμως που σου λέω για διαρροή και ταυτοποίηση προσωπικών ιατρικών δεδομένων και δεν μπορείς να φανταστείς πως αυτό μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη ζωή σου ή από τη στιγμή που λες ότι δεν θα είχες πρόβλημα να υπάρχουν πλήρως ελεύθερα όλα τα προσωπικά σου data ανεβασμένα χύμα στο cloud, έστω και anonymised, βλέπουμε πολύ διαφορετικά το θέμα.

Φυσικά και μπορεί να γίνει το ατύχημα αλλά νομίζω πως η πιθανότητα είναι αντίστοιχη με το ατύχημα αεροπλάνο. Δεν γίνεται να μην μπαίνω σε αεροπλάνα γι αυτόν τον λόγο.

Επίσης δεν γίνεται να έχω σύνδρομο καταδίωξης και να προσέχω μια ζωή επειδή υπάρχει η θεωρητική πιθανότητα, κάπου κάπως κάποτε να διαρρεύσουν κάποια δεδομένα μου που θα με νοιάζουν και αυτά να τύχει να μπορούν να τα δουν και άτομα του κύκλου μου και άρα να επηρρεαστεί η ζωή μου.

49 minutes ago, Praetorianos said:

Θεωρητικά είτε υπάρχει το GDPR είτε όχι είναι το ίδιο για σένα, ενώ εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Το μόνο αρνητικό (για μένα) είναι ότι σε μια παρέα 100 προσεκτικών ατόμων, αρκεί ένας με συμπεριφορά "δεν είμαι τρομοκράτης δεν με νοιάζει" για να ανέβουν όλων (των κοινών εννοώ) οι φωτογραφίες, τα τηλέφωνα, τα email, οι τοποθεσίες, τα προσωπικά μηνύματα σε ό,τι random candy crash / farmville εταιρεία άνοιξε σε ένα απόγευμα με τρία άτομα προσωπικό, κάπου στη Ζουαζηλάνδη και ψηφιακή ασφάλεια φτιαγμένη με κοτετσόσυρμα.

Δεν είναι το ίδιο είτε υπάρχει είτε όχι. Με την ύπαρξή του μειώνονται οι πιθανότητες να γίνει το ατύχημα (ή αλλιώς να πέσει το αεροπλάνο).

Ως προς αυτό με την διαρροή δεδομένων άλλων, μου φαίνεται υπερβολική υπόθεση και ισοπέδωση απ την πλευρά σου πως έτσι θα δρούσε κάποιος με την οπτική μου.

46 minutes ago, vagos789 said:

Ειμαι 40 ετων και προερχομαι απο μια εποχη οπου τα προσωπικα δεδομενα δεν παραχωρουνταν ετσι ανεφελα απο τον κοσμο με μοναδικο "οφελος" προσωποιημενες διαφημισεις ή χρηση "δωρεαν" καποιου σοσιαλ μυδια για καυλαντισμα ή χρηση wi-fi σε καφετερια.

Όταν χρησιμοποιείς το google δωρεάν για να ψάξεις ή για να σε πάει σπίτι σου είναι ωραία. Αν η google βγάζει λεφτά από διαφημίσεις μας πειράζει.

46 minutes ago, vagos789 said:

Σημερα δυστυχως το κανουν ολοι ελαφρα την καρδια χωρις να κατανοουν τους τεραστιους κινδυνους ή θεωροντας οτι δεν τους αφορουν.

Ποίοι είναι αυτοί οι τεράστιοι κίνδυνοι;

Προκαλείς τρόμο έτσι όπως το λες οπότε οφείλεις να εξηγήσεις.

46 minutes ago, vagos789 said:

Η πληρης ψηφιοποιηση δεδομενων και διαδικασιων ειναι κατι που θα γινει πρωτα στην Ασια,απο τις αυταρχικες κυβερνησεις εκει (δεν ειναι μονο η Κινα και η Βορεια Κορεα,και πχ η Νοτια Κορεα ειναι μια αυταρχικη κυβερνηση) και θα επιτρεπει τον πληρη ελεγχο των πολιτων με το πατημα ενος κουμπιου.

Οκ, αυτός είναι ο τεράστιος κίνδυνος που έλεγες πριν;

Δηλαδή, θα καταγράφουν και θα αναλύουν την συμπεριφορά του κάθε πολίτη και μετά θα έχουν ένα κουμπί και τί θα κάνει ακριβώς αυτό το κουμπί; Θέλω λεπτομέρειες του σεναρίου.

46 minutes ago, vagos789 said:

Τι με νοιαζει εμενα,εγω κοιταζω την δουλεια μου θα πει καποιος,δεν ειμαι εγκληματιας.Δεν χρειαζεται να εισαι εγκληματιας,οταν καποιος εχει δεδομενα εναντιον σου ειναι ευκολο να σε στοχοποιησει.Πχ η αλληλογραφια που αποκαλυπτει οτι εισαι gay ειναι χρησιμη στα χερια αντιπαλων σου.Τα 20 ευρω που ελαβες αφορολογητα απο την θεια σου,με βαση πχ τον πρωτο νομο Παπακωνσταντινου ειχαν ως συνεπεια την φυλακιση.

Οπότε λες πως σε περίπτωση που στο μέλλον ζούμε σε μια σκληρή χουντα,

το κύριο πρόβλημα και ο τρόπος να την αντιμετωπίσουμε είναι να μην της δίνουμε δεδομένα.

Δεν είναι δηλαδή το πρόβλημα η μελλοντική σκληρή χούντα αλλά το ότι θα της δίνουμε δεδομένα.

46 minutes ago, vagos789 said:

Οταν εισαι σε μια χωρα οπως η σημερινη Τουρκια,δεν θα χρειαζεται η παραμικρη αποδειξη ενοχης για να τεθεις υπο παρακολουθηση ή στο περιθωριο με το πατημα ενος κουμπιου,απλα γιατι ο γειτονας δεν σε γουσταρει.

Αυτα ειναι πραγματα που εχουν συμβει και στην Ελλαδα οχι πολυ παλαιοτερα.

Και οι κολοσσοι της τεχνολογιας τυπου Google θα κανουν καθε συμβιβασμο που χρειαζεται με τις αυταρχικες κυβερνησεις (hint: εσας χειροποδαρα) ωστε να συνεχισουν τις δουλειες τους.

Μην δινετε ευκολα κομματι του εαυτου σας προς χρηση και επεξεργασια.Ειναι αδυνατον να το αποφυγετε,αλλα μην το κανετε ευκολα.

Μας προτρέπεις λοιπόν να επαναστατήσουμε ενάντια σε μια μελλοντική χουντα που φαντάστηκες, και ο τρόπος επανάστασης είναι να της κόψουμε την ροή δεδομένων;

Μετά θα πέσει ή μήπως θα βρει άλλους τρόπους να πάρει τα δεδομένα που θέλει;

 

Νομίζω πως θα ήταν πιο σόφρων να βγάλουμε τα αλουμινόχαρτα απ το κεφάλι και να κάνουμε μια σωστή εκτίμηση κινδύνου.

Δεν είπα ποτέ πως θα ανέβαζα γυμνές φωτογραφίες σε cloud αλλά το να καταπιέζομαι καθημερινά για να μην δίνω δεδομένα τοποθεσίας και αναζητήσεων και να χρησιμοποιώ τα οφέλη των υπηρεσιών αυτών μου φαίνεται ασύμφορο.

Αν δεν κάνω σωστή εκτίμηση κινδύνου, είμαι πρόθυμος να ακούσω τι σκέφτομαι λάθος. Αλλά δεν θεωρώ σοβαρή απάντηση τον κίνδυνο ενός φανταστικού μελλοντικού απολυταρχικού καθεστώτος που θα του πάμε κόντρα μη δίνοντάς του δεδομένα από τώρα. Επένδυση επανάστασης...

40 minutes ago, georgeγ said:

ολα τα παραπανω που περιεγραψες (διωξεις πολιτων ) εχουν συμβει στο παρελθον κυριως απο κουμουνιστικα σταλινικα μαοικα και ναζιστικα καθεστωτα τοτε που δεν υπηρχε καν ιντερνετ

Ακριβώς. Ο φασίστας θα βρει τον τρόπο.

Όταν όμως το πρόβλημα μας δεν είναι ο ίδιος ο φασίστας αλλά το αν θα του δίνουμε δεδομένα μερικές δεκαετίες πριν εμφανιστεί, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά με την ικανότητά μας για εκτίμηση κινδύνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, funbreaker είπε

 

Δεν είπα ποτέ πως θα ανέβαζα γυμνές φωτογραφίες σε cloud αλλά το να καταπιέζομαι καθημερινά για να μην δίνω δεδομένα τοποθεσίας και αναζητήσεων και να χρησιμοποιώ τα οφέλη των υπηρεσιών αυτών μου φαίνεται ασύμφορο.

 

Ειπαμε τους κινδυνους .Τις πιθανες διακρισεις , την εκμεταλλευση, τον εκβιασμο,την παρενοχληση (μεχρι βια ) λογω θρησκειας , πολιτικων πεποιθησεων , σεξουαλικου προσανατολισμου , φυλης , συνδικαλιστικης δρασεις , ιατρικων δεδομενων , νομικων αντιπαραθεσων-καταγγελιων ,ολα αυτα δηλαδη που αποτελουν τα προσωπικα δεδομενα.Εκτος των οικονομικων εγκληματων.Και δεν παμε σε αλλα μονοπατια, οπως αυταρχικες κυβερνησεις , που ειπωθηκε πιο πανω.

Εσυ προφανως , σαν προσωπικα δεδομενα θεωρεις το Giorgos25 με το οποιο γραφεται καποιο σε ενα φορουμ , την φωτογραφια απο το φαγητο που ανεβασε στο instagram και σαν εταιρειες , την google και ενα φορουμ.Προσωπικα δεδομενα εχουν απο το videoclub της γειτοιας μεχρι τους δημους , το ικα και την εφορια.

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραβιαση  προσωπικων δεδομενων ενεχει τεραστιους κινδυνους. Και φυσικα δε μιλαμε για τα προσωπικα δεδομενα του average Joe οπως μαλλον τα εκλαμβανεις εσυ.

Προσφατο σχετικα παραδειγμα, η δημοσιοποιηση των στοιχειων οροθετικων ιεροδουλων. Ψαξε να μαθεις τι απεγιναν αυτες οι γυναικες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Harari το έχει αναλύσει μέχρι αηδίας, κυρίως βέβαια τα θετικά της μη μανιωδους απόκρυψης προσωπικών δεδομένων :

https://www.goodreads.com/book/show/31138556-homo-deus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Ως προς αυτό με την διαρροή δεδομένων άλλων, μου φαίνεται υπερβολική υπόθεση και ισοπέδωση απ την πλευρά σου πως έτσι θα δρούσε κάποιος με την οπτική μου.

Τι εννοείς ισοπέδωση, πως θα δρούσες διαφορετικά? Σχεδόν όλες οι utility εφαρμογές πλέον ζητούν πρόσβαση σε phonebook/location data, ενίοτε σε φωτογραφίες και μηνύματα. Αν χρησιμοποιείς google photos, έχεις ανεβασμένες σε cloud όλες τις φωτογραφίες των φίλων σου, της κοπέλας σου και των συγγενών μαζί με ακριβή τοποθεσία που τις τράβηξες και με timestamp για το ακριβές δευτερόλεπτο, το μοντέλο κινητού/κάμερας κτλ. Οποιοδήποτε annotation ή extra tag έχει ανέβει κι αυτό και μάλιστα με τη συγκατάθεση σου, άρα τίποτα παράνομο ή ισοπεδωτικό μέχρι στιγμής.

Θεωρητικά, αν έχεις login από ένα λογαριασμό από όλες τις συσκευές σου, οτιδήποτε τραβάς ή γράφεις συγκεντροποιείται, γίνεται Link με το λογαριασμό σου και ανεβαίνει και αυτό στο cloud. Που είναι το υπερβολικό μέχρι τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επανερχομαι στη χτεσινοβραδυνη ερωτηση μου γιατι απο ωραιες παραγραφους και εντονες λεξεις τα πατε καλα, συγκεκριμενο κινδυνο δεν ειδα προς το παρον. και μπορει οντως σε 50 χρονια να υπαρξει κινδυνος, απλα δεν τον εχουμε καν υποψη. πονταρουν μερικοι στο αρνητικο για να λενε σας τα λεγα εγω.

καλως η κακως ειμαστε ολοι στο τρενο και μεχρι τωρα μονο καλα εχει για τον κοσμο που χρησιμοποιει τις πλατφορμες. για εργασια, οικονομια χρονου, ευρεση ποιοτικοτερης υπηρεσιας, ανοδος ποιοτητας υπηρεσιων γενικα. τα παραδειγματα ειναι πολλα. ΕΝΑ συγκεκριμενο αρνητικο ακομα να διαβασω ομως απο τους πολεμιους και προσεκτικους, και πραγματικα ηθελα να διαβασω για να σκεφτω και εγω ο ιδιος την αντιπερα οχθη.

προς το παρον διαβασα τα εξης:

- εκβιασμος λογω προσωπικων συνηθειων -> δηλαδη αν αγοραζες δικτυωτο καλσον απο φυσικο καταστημα παλια με καπελο κινδυνευες λιγοτερο να μαθευτει. επισης το 99% των ανθρωπων δεν αξιζει να εκβιαστουν απο καποιον ικανο να αποκτησει προσωπικα δεδομενα. αν εισαι μεγαλοπολιτικος η με πολλα λεφτα, τοτε μαλλον απατασθε κυριοι, διαφημιση θα ηταν. αν βγει στην επιφανεια αρεσκεια για αγορακια, καλως βγηκε, φυλακη

- χρηση ιατρικων δεδομενων απο ασφαλιστικες για να ανεβουν τα ασφαλιστρα ενος ατομου αν ο ξαδερφος του εχει καρκινο... -> ημαρτον. αλλα και να συνεβαινε λογικο θα ταν, καθως παντα ο πιο υγιης-εξυπνος σε αυτον τον πλανητη εχει πλεονεκτηματα εναντι των αλλων, φυσικη επιλογη.

βασικα αυτα δε διαβασα κατι αλλο... και επισης διαβαζω τα ΠΡΟΦΑΝΗ του στυλ ναι εχει το google τις φωτογραφιες απο ολες τις γκομενες ολονων. ναι το ξερουμε. μετα?

επισης αν η ξαδερφη σας ανεβαζει και στελνει γυμνες φωτο και πρεπει να προστατευθει απο το κακο google οκ παω πασο. να μαθουμε και εμεις το τηλεφωνο της αν ειναι :D

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...