Προς το περιεχόμενο

Φοβία με την διάδοση προσωπικών δεδομένων


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Praetorianos said:

Έγραψα, διαφορετικές αντοχές στο τι μοιράζεται καθένας. Αναίτιο το κρίνεις εσύ, αυθαίρετα. Γενικότερα το "αφού δεν είμαι τρομοκράτης δεν με νοιάζει" είναι στρεβλό επιχείρημα, που δυστυχώς χρησιμοποιείται συχνά. Εσύ θα μοιραζόσουν τα παραπάνω μαζί μας? Αν όχι, γιατί?

Ναι έχεις δίκιο, αναίτιο δεν είναι ούτε μπορεί να είναι.

Προσπαθούσα να πω πως το αίτιο που λες δεν έχει να κάνει με έναν άμεσο κίνδυνο αλλά με μια φοβία.

Αυτό που δεν μου αρέσει στην απάντησή σου,

είναι πως αντί να μου πεις τον λόγο, ρωτάς εμένα να πω αν και γιατί δεν θα δημοσίευα προσωπικά στοιχεία στο ινσομνια.

Το σωστό θα ήταν να μου πεις γιατί πιστεύεις πως δεν θα έπρεπε να το κάνω, όχι να με ρωτήσεις γιατί δεν θα το έκανα καθώς δεν είναι απαραίτητη η ταύτηση αυτού που έσυ έχεις στο μυαλό σου με αυτό που πιστεύεις πως θα έκανα εγώ.

Παρόλα αυτά, λόγω καλής θέλησης απαντώ στην ερώτησή σου: Δεν θα δημοσίευα προσωπικά στοιχεία στο insomnia με το όνομά μου για την περίπτωση και μόνο που τα έβλεπε κάποιος γνωστός μου και κινδύνευα να εκτεθώ. Με το google δεν θεωρώ πως διατρέχω αυτό τον κίνδυνο, η έστω θεωρώ απειροελάχιστη την πιθανότητα να υπάρξει γνωστός μου που δουλεύει στην google και δει τι τσόντες βλέπω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η google κραταει λεπτομερες αρχειο για πολλα πραγματα,οπως ποσα email βρισκονται στον λογαριασμο του email σας,ποσες και ποιες εφαρμογες εχετε κατεβασει απο το google play,ποσες συσκευες εχετε και αναλυτικα ποιο μοντελο ειναι,ποια μερα το αγορασατε!! και ακομα πιο κορυφαιο τελευταια φορα που το χρησιμοποιησατε!!!

και πολλα πολλα αλλα

Αμα θελετε να δειτε το αρχειο που κραταει η google για εσας μπορειτε να το δειτε εδω:

https://myaccount.google.com/dashboard

και

https://myactivity.google.com/myactivity

 

P.S φυσικα αν εχετε ανοιχτο το gps στο κινητο,ή αν το ανοιξατε για ενα διαστημα θα καταγραφει που ήσασταν και τι ωρα,και θα το γραφει αναλυτικα στο λινκ που εβαλα.

P.S Η google φυσικα προσφερει καλες υπηρεσιες,και οντως βελτιωνονται με αυτα τα δεδομενα,το facebook δεν προσφερει απολύτως τιποτα.

Επεξ/σία από DYEL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, funbreaker είπε

Παρόλα αυτά, λόγω καλής θέλησης απαντώ στην ερώτησή σου: Δεν θα δημοσίευα προσωπικά στοιχεία στο insomnia με το όνομά μου για την περίπτωση και μόνο που τα έβλεπε κάποιος γνωστός μου και κινδύνευα να εκτεθώ.

Να εκτεθείς σε τι? Δηλαδή όλα αυτά τα στοιχεία σου δεν θα σε ενδιέφερε καθόλου να υπάρχουν χύμα πχ σαν open data στο Kaggle αν σου εξασφάλιζε κάποιος ότι δεν θα τα δει κάποιος κοντινός γνωστός σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, mclein said:

ουσιαστικα ειναι τραγικο το να σε παρακολουθουν. Η χρήση της λέξης τραγικό δεν μου αλλάζει την γνώμη πριν ακούσω κάποιον λόγο.

θεωρητικα & πρακτικα τα τελευταια 5~10 χρονια εχει παγιωθει το γεγονος της καταγραφης των παντων. Οκ

τσοντα πας να δεις, σου βγαζει 20 μερες διαφημισεις πως να τον μακρύνεις. μακαρονια ψαχνεις προσφορες & 20 μερες διαβαζεις συνταγες & προσφορες. Οκ

παω να κανω φουλ τσεκ απ για ΣΜΝ & διαφορες αλλες ψαγμενες εξετασεις & το 4σελιδο που υπεγραψα λεει οτι μπορει καποια στιγμη να χρησιμοποιηθουν τα στοιχεια μου & οι απαντησεις.Οκ

 

16 minutes ago, mclein said:

προφανως οταν γινει ιδιωτικη εντελως η ασφαλεια στην ελλαδα, θα ειμαι ηδη φακελωμενος με οτι προβλημα εχω & οτι πιθανοτητες να εχω, οποτε θα βγει ενα Α κοστολογιο πριν αποφασισω για οτι αποφασισω και θα μου πουν : "αν γουσταρεις" αλλιως ψοφα.

Οπότε τελικά το επιχείρημα για την αποφυγή καταγραφής δεδομένων είναι πως μπορεί κάποτε στο μέλλον να θέλουμε να ασφαλιστούμε σε μια ιδιωτική ασφαλιστική εταιρία και να μην μπορούμε.

Αντί λοιπόν να μας νοιάζει να μην επιτρέπεται να έχουν τέτοιες τακτικές αυτές οι εταιρίες στο μέλλον, μας νοιάζει να μην υπάρχει το υλικό. Λες και πως αν έχουν τέτοιες ελευθερίες αυτές οι εταιρίες, δεν θα μπορέσουν να βρουν άλλες μεθόδους να δουν τις πιθανότητές σου να πάθεις κάτι και να μην σε ασφαλίσουν. (π.χ. με εξειδικευμένες εξετάσεις, με έλεγχο dna, κτλ). Άρα λοιπόν ο φόβος της επίδρασης ενός πακέτου δεδομένων στην ασφαλίστικη κάλυψη από ιδιωτικές εταιρίες στο μέλλον δεν με πείθει ως επιχείρημα.

 

16 minutes ago, mclein said:

επισης, αλλο η εργασιακη μου υποσταση & αλλο το υπολοιπο. μπορει στην εργασια μου να ειμαι γραβατακιας & μετα να γινομαι πανκ του 60. δε βλεπω καποιο λογο που θα πρεπει να το ξερει καποιος αλλος περα απ'τους φιλους & συνοδοιπορους στη ζωη μου. Εδώ δεν καταλαβαίνω τον κίνδυνο. Αν δεν ποστάρεις εσύ την φάτσα σου ως χίπι σε κοινωνικά δίκτυα, που θα σε δει ο συνάδελφος ή ο προιστάμενος; Πιστεύεις πως θα αρχίσει να πουλάει η google πακέτα δεδομένων σε ιδιώτες προς κουτσομπολιο; Εκτός αν θεωρείς ρεαλιστική την πιθανότητα η γυναίκα του προισταμένου να δουλεύει στην google σε πόστο τέτοιο που να μπορεί να έχει πρόσβαση στις αναζητήσεις σου και να δει ότι έψαχνες ταγάρια.

 

Quote

ακομη, τωρα ειμαι με τη νιτσα αλλα μου γυαλισε η πιτσα και καταλαβαινεις αμα το μαθουν θα μπλεχτουμε...

γενικως μπατσους στη ζωη μας δε θελουμε. ουτε ελεγχους για το καλο μας. Για την νίτσα και την κίτσα η απάντηση μου είναι παρόμοια με αυτήν για τον προιστάμενό σου. Πώς θα το μάθουν;

 

9 minutes ago, Praetorianos said:

Να εκτεθείς σε τι? Δηλαδή όλα αυτά τα στοιχεία σου δεν θα σε ενδιέφερε καθόλου να υπάρχουν χύμα πχ σαν open data στο Kaggle αν σου εξασφάλιζε κάποιος ότι δεν θα τα δει κάποιος κοντινός γνωστός σου?

Ναι αν δεν μου εξασφαλιζόταν πως δεν θα τα έβλεπαν γνωστοί μου, φίλοι συγγενείς γκόμενες και συνάδελφοι, δεν θα με ένοιαζε να υπάρχουν κάπου καθώς αυτό θα σήμαινε πως η ύπαρξή τους δεν επηρρεάζει την ζωή μου σε τίποτα. Στην περίπτωση αυτή βέβαια θα συνέχιζα να λέω όχι αν δεν υπήρχε κάποιο κέρδος για μένα. Τώρα όμως που υπάρχει το κέρδος της βελτίωσης των υπηρεσιών δεν βλέπω λόγο να λέω όχι.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Είχα μια διαφωνία χθες με έναν τύπο ο οποίος:

  • Δεν είχε κανένα κοινωνικό δίκτυο,
  • Απέφευγε να χρησιμοποιεί το google account του
  • Είχε φοβία γενικά με το να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε προσωπικά του δεδομένα οι μεγάλες εταιρείες του internet

 

Εσείς τι άποψη έχετε;

Μανια καταδίωξης. 

 Ένα κρύο μπάνιο και βεντούζες στην πλάτη για να συνέλθει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, funbreaker said:

Περιμένω πιο στοιχειοθετημένες απόψεις.

Δεν σε κάλυψε το αρχιτρολ του ινσομνια; Δύσκολος πελάτης 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Ναι αν δεν μου εξασφαλιζόταν πως δεν θα τα έβλεπαν γνωστοί μου, φίλοι συγγενείς γκόμενες και συνάδελφοι, δεν θα με ένοιαζε να υπάρχουν κάπου καθώς αυτό θα σήμαινε πως η ύπαρξή τους δεν επηρρεάζει την ζωή μου σε τίποτα. Στην περίπτωση αυτή βέβαια θα συνέχιζα να λέω όχι αν δεν υπήρχε κάποιο κέρδος για μένα. Τώρα όμως που υπάρχει το κέρδος της βελτίωσης των υπηρεσιών δεν βλέπω λόγο να λέω όχι.

Όλες αυτές τις ερωτήσεις της έκανα γιατί κι εσύ λοιπόν, όπως και αρκετοί φίλοι που έχουμε κάνει ακριβώς την ίδια κουβέντα κάνετε την εξής λανθασμένη (όχι αβάσιμη, λανθασμένη) υπόθεση ότι τα δεδομένα είναι (α) ασφαλή, (β) anonymised, (γ) δεν μοιράζονται με τρίτες εταιρίες, (δ) είναι επεξεργάσιμα μόνο σε aggregated μορφή (δεν τους νοιάζει ο funbreaker σαν μονάδα)

Το (α) νομίζω δεν θέλει καν απόδειξη, τεχνολογικό site είμαστε, Fappening, Cambridge Analytica και οι ατέλειωτες βάσεις δεδομένων από leaks στο net αρκούν.

Για το (β), βάζω το παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

In August 2016, the Australian government released an “anonymised” data set comprising the medical billing records, including every prescription and surgery, of 2.9 million people.

Names and other identifying features were removed from the records in an effort to protect individuals’ privacy, but a research team from the University of Melbourne soon discovered that it was simple to re-identify people, and learn about their entire medical history without their consent, by comparing the dataset to other publicly available information, such as reports of celebrities having babies or athletes having surgeries.

By analysing a mobile phone database of the approximate locations (based on the nearest cell tower) of 1.5 million people over 15 months (with no other identifying information) it was possible to uniquely identify 95% of the people with just four data points of places and times. About 50% could be identified from just two points.

The four points could come from information that is publicly available, including a person’s home address, work address and geo-tagged Twitter posts.

https://www.theguardian.com/world/2018/jul/13/anonymous-browsing-data-medical-records-identity-privacy

 

Για το (γ)

Αναφορά σε κείμενο

Google and Mastercard Cut a Secret Ad Deal to Track Retail Sales.
Google found the perfect way to link online ads to store purchases: credit card data

But most of the two billion Mastercard holders aren’t aware of this behind-the-scenes tracking. That’s because the companies never told the public about the arrangement.

Google paid Mastercard millions of dollars for the data, according to two people who worked on the deal, and the companies discussed sharing a portion of the ad revenue, according to one of the people.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-30/google-and-mastercard-cut-a-secret-ad-deal-to-track-retail-sales

Για το (δ) ναι προς το παρόν λόγω των "αδύναμων" αλγορίθμων που έχουμε στη διάθεση μας και λόγω κόστους αποθήκευσης/επεξεργασίας, οι εταιρίες μπορούν να εκμεταλλευτούν μόνο σε aggregated level τα δεδομένα.

Στα επόμενα 10 χρόνια θα είναι πανεύκολο/πάμφτηνο να σηκώνεις σε μια βάση δεδομένων structured/unstructured data εκατομμυρίων ανθρώπων από τη στιγμή της γέννησης τους, και κάθε ένας από αυτούς να γίνεται individually track, ανεξαρτήτως συσκευής που χρησιμοποιεί.

Οπότε ναι από τη μία κάποιος θα έχει απίστευτες ευκολίες γιατί το Starbucks που συχνάζω θα ξέρει ότι κάθε Τρίτη που βρέχει γουστάρω διπλό espresso caramel με μισή κουταλιά καρύδα και θα τον έχει έτοιμο το δευτερόλεπτο που θα πατάω μέσα στο μαγαζί, από την άλλη η ασφαλιστική μου επίσης (έχει το potential να) ξέρει ότι ο τρίτος μου ξάδερφος έπαθε καρκίνο στον πνεύμονα στα 34 του, ο παππούς μου είχε εισαχθεί στο νοσοκομείο για PET CT και ακτινογραφία πριν από 4 χρόνια, κι εγώ έψαξα για συμπτώματα αυξημένων πονοκεφάλων πριν από 2 μήνες.

Όλα τα παραπάνω μπορεί ο οποιοσδήποτε να πει, δεν με ενδιαφέρει ή τα benefits σήμερα είναι πολύ μεγαλύτερα από τις φανταστικές ιστορίες που ενδεχομένως/ίσως/μπορει να σκάσουν σε 20 χρόνια ή και ποτέ. Απλά προσπαθώ να σου μεταφέρω ένα άλλο σκεπτικό (το οποίο δεν ασπάζομαι 100%, απλά το "καταλαβαίνω") και γιατί το "αφού δεν είμαι τρομοκράτης" δεν στέκει.

Επεξ/σία από Praetorianos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω λογαριασμο στα γνωστά κοινωνικά δίκτυα. Γιατί, δεν μου αρέσει να εκθέτω τη προσωπική μου ζωή

σε γνωστούς,αγνώστους.σε εταιρίες.

Επίσης δεν έχω λογαριασμό στη Google . Γιατί δεν μου αρέσει να στηρίζω τις μονοπωλιακές τακτικές της

και το απύθμενο άρμεγμα των προσωπικών μου δεδομένων.

 

 

Το ξέρω οτι η συλλογή των δεδομένων στις περισσότερες περιπτώσεις δεν  είναι προσωποποιημένη.

Ξέρω επίσης οτι δεν κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα απο όλο αυτό και εγώ και κατά επέκταση ο κόσμος, έχουμε 

πιο σοβαρά προβλήματα για να ασχοληθούμε.

Αλλά όπως το πρωί που θα βγεί ο ηλίος θα φορέσω τα γυαλιά μου, ετσι και σε

αυτή την περίπτωση σε αυτό το "ερέθισμα", θα αντιδράσω..

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω το ζόρι ορισμένων που κάποιοι δεν έχουν κοινωνικά δίκτυα, google account ή smartphone κτλ. Μπάτσους σας βάλανε να τους πείτε  πως θα ζήσουν τη ζωή τους; Κάποιοι άνθρωποι παίρνουν πολύ στα σοβαρά την ιδιωτικότητα. Να φανταστώ σε σας που είστε υπέρμαχοι να τα έχετε όλα φόρα παρτίδα, δε σας πειράζει να σας αποκαλούν ψωνάρες που ποστάρετε συνέχεια μαλακίες στο fb?

Επεξ/σία από De@th L0rd
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Εγώ του είπα πως απ την στιγμή που δεν είμαι τρομοκράτης δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού οι πληροφορίες αυτές βελτιώνουν τις υπηρεσίες που μου προσφέρονται.

Αυτός συνέχισε να διαφωνεί και είπε πως κάποτε μετά από χρόνια ίσως το μετανιώθω που επέτρεψα να δωθούν τόσα προσωπικά μου δεδομένα. Δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο.

Εσείς τι άποψη έχετε;

Πάνω στο:

Αναφορά σε κείμενο

 δεν είμαι τρομοκράτης => δίνω πληροφορίες επειδή βελτιώνουν τις υπηρεσίες που μου προσφέρονται

Θα έλεγα ότι πρώτον είναι υποκειμενικό το αν βελτιώνονται οι υπηρεσίες ή όχι. Πολλοί δεν θεωρούν ότι βελτιώνονται. Δεύτερον οι «μεγάλες» εταιρείες δεν μαζεύουν τα δεδομένα για να δουν αν είσαι τρομοκράτης ή όχι. Οπότε το να χρησιμοποιείς το αν είσαι τρομοκράτης ή όχι ως κριτήριο για να αποφασίσεις αν θα δώσεις τα προσωπικά σου δεδομένα σε μία ιδιωτικη εταιρεία δεν έχει καμία βάση. Θα μπορούσε να πεις  επειδή «δεν είμαι βάτραχος => δίνω πληροφορίες ...» Οι μεγάλες εταιρείες του Ίντερνετ δεν θα σε κυνηγήσουν αν είσαι τρομοκράτης (άλλος θα σε κυνηγήσει) και δεν συλλέγουν δεδομένα για αυτό.

Αναφορά σε κείμενο

μετά από χρόνια ίσως το μετανιώσω που επέτρεψα να δωθούν τόσα προσωπικά μου δεδομένα

Δεν το ξέρει κανείς. Αν μπορούσε να προβλέψουμε κάτι τέτοιο θα είχαμε ήδη προεξοφλήσει τις (σχετικές ) επιλογές που θα κάναμε όλοι σήμερα.

Εγώ θα το πήγαινα αλλιώς: Το πρώτο επίμαχο ερώτημα είναι αν επηρεάζεσαι από το οπτικό υλικό/διαφημίσεις που επιλέγουν οι «μεγάλες εταιρείες του Ίντερνετ». Παλιά, τουλάχιστο στα δικά μου μάτια, το pc ήταν pc και η τηλεόραση ήταν τηλεόραση. Και τηλεόραση δεν έβλεπα σχεδόν ποτέ, ούτε διαφημίσεις. Τα τελευταία χρόνια λοιπόν γίνεται μεγάλη προσπάθεια το pc να ενωθεί με την τηλεόραση. Οπότε αυτό δημιουργεί το ερώτημα: Το οπτικό υλικό/διαφημίσεις της πισιτηλεόρασης επηρεάζει τις επιλογές σου, κατ επέκταση τις πράξεις σου και τελικά το αν θα φτάσεις στους στόχους σου γρηγορότερα ή όχι; (hint: δεν είναι η απάντηση η ίδια για όλους τους ανθρώπους).

Αν όχι τότε είτε βελτιώνονται οι υπηρεσίες είτε όχι δεν κάνει πραγματική διαφορά για εσένα. Οπότε δεν έχεις λόγο να δίνεις τα προσωπικά δεδομένα σου.  Το ότι βελτιώνεται κάτι δεν σημαίνει ότι το κάνει χρήσιμο.

Αν ναι, τότε έχεις λόγο να μην τα δίνεις γιατί αφού επηρεάζονται οι επιλογές και οι πράξεις σου από το οπτικο υλικό/διαφημίσεις  που το επιλέγει άλλος, η πισιτηλεόραση γίνεται μέσο αυτός ο άλλος να μπορεί να επηρεάσει τη ζωή σου αν λύσει το ποια είναι η σύνδεση της συμπεριφοράς σου και του οπτικού υλικού που επιλέγει. Υπάρχει σχετικό quote (δεν θυμάμαι πηγή) που έλεγε: «η τηλεόραση αφήνει να μπει στο σπίτι σου αυτός που δεν θα άφηνες ποτέ να μπει από τη πόρτα». Απλά αυτός ο κάποιος στην τηλεόραση μίλαγε στο «μέσο θεατή» και δεν ήξερε ποιος είσαι εσύ, ενώ αυτός ο κάποιος στην πισιτηλεόραση θα μπορεί να μιλάει συγκεκριμένα και ξεχωριστά  σε κάθε «εσένα».

Το δεύτερο επίμαχο ερώτημα είναι τι θα έκανες εσύ αν εσύ είχες απόλυτη πρόσβαση στα δεδομένα αυτά.

Εσύ μπορείς να μου πεις ότι δεν θα έκανες τίποτα. «Εγώ (?)» αυτό που θα έκανα θα ήταν ανάλυση και ξανά αναλύση και ξανά ανάλυση για να βρω αν υπάρχει τρόπος να επηρεάζω μαζικά τη συμπεριφορά του ανθρώπου σε υποσυνείδητο επίπεδο και να προβλέψω. Να προβλέψω τι ώρα τρώνε, τι ώρα κλάνουν, τι ώρα αναπνέουν και να χαίρομαι που δεν τους νοιάζει που το προβλέπω. Να κάνω τους ταϋλανδούς να μην πιστεύουν ότι ο βασιλειάς τους είναι θεός και ον υπεράνω, να κάνω τους Αμερικάνους να μην στέλνουν τα παιδιά τους να βομβαρδίζουν ξένες χώρες κλπ, να κάνω τους Γερμανούς να πιστεύουν ότι οι Έλληνες είναι δουλευταράδες και αν μπορώ, γιατί όχι, να κουνάω τον κόσμο σαν μαριονέτες.

Αν αντιλαμβάνεσαι αυτό το «εγώ (?)» τι σημαίνει τότε μπορείς να φανταστείς τη ρουλέτα που κάποιοι στοιχηματίζουν ότι γυρίζει ενώ άλλοι όχι.

Τέλος, το τρίτο ερώτημα, επίσης αναπάντητο, είναι στην περίπτωση που υπάρχει ο «εγώ (?)» και που γυρίζει η ρουλέτα αν κάνει διαφορά τελικά να μην δώσεις τα προσωπικά δεδομένα σου.

Γιατί, αν ισχύει, είμαστε τόσοι πολλοί που σύντομα θα μπορώ να σε προβλέψω και χωρίς να χρειάζεται να μου δώσεις τίποτα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funbreaker είπε

Είχα μια διαφωνία χθες με έναν τύπο ο οποίος:

  • Δεν είχε κανένα κοινωνικό δίκτυο,
  • Απέφευγε να χρησιμοποιεί το google account του
  • Είχε φοβία γενικά με το να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε προσωπικά του δεδομένα οι μεγάλες εταιρείες του internet

Εγώ του είπα πως απ την στιγμή που δεν είμαι τρομοκράτης δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού οι πληροφορίες αυτές βελτιώνουν τις υπηρεσίες που μου προσφέρονται.

Αυτός συνέχισε να διαφωνεί και είπε πως κάποτε μετά από χρόνια ίσως το μετανιώθω που επέτρεψα να δωθούν τόσα προσωπικά μου δεδομένα. Δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο.

Εσείς τι άποψη έχετε;

Έχει μανία καταδίωξης 

54 λεπτά πριν, Eoin είπε

Δεν έχω λογαριασμο στα γνωστά κοινωνικά δίκτυα. Γιατί, δεν μου αρέσει να εκθέτω τη προσωπική μου ζωή

σε γνωστούς,αγνώστους.σε εταιρίες.

Επίσης δεν έχω λογαριασμό στη Google . Γιατί δεν μου αρέσει να στηρίζω τις μονοπωλιακές τακτικές της

και το απύθμενο άρμεγμα των προσωπικών μου δεδομένων.

Το ξέρω οτι η συλλογή των δεδομένων στις περισσότερες περιπτώσεις δεν  είναι προσωποποιημένη.

Ξέρω επίσης οτι δεν κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα απο όλο αυτό και εγώ και κατά επέκταση ο κόσμος, έχουμε 

πιο σοβαρά προβλήματα για να ασχοληθούμε.

Αλλά όπως το πρωί που θα βγεί ο ηλίος θα φορέσω τα γυαλιά μου, ετσι και σε

αυτή την περίπτωση σε αυτό το "ερέθισμα", θα αντιδράσω..

Ούτε εγω εχω γιατί είχα αποφασίσει ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για την ζήσω στα social media 

google account εχω για να εχω Mail 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ ο άλλος έχει φάτσα κάρτα όλα τα προσωπικά του στο facebook και στο twitter φωτογραφίες από τότε που ήταν μωρό μέχρι σήμερα και τον μάρανε μήπως μάθει η google τι φαγητό του αρέσει τι παπούτσια φοράει αν κάνει ταξίδια ,αν βάφει τα μαλλιά του ή αν του αρέσουν οι μελιτζάνες  ιμάμ μπαϊλντί και το γαλακτομπούρεκο.:D

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Praetorianos είπε

Θέλεις να γράψεις εδώ πως σε λένε, που μένεις, που δουλεύεις, σε ποια στέκια συχνάζεις, που είναι το πατρικό σου, ποιοι είναι οι φίλοι σου, ποια είναι τα κινητά τους τηλέφωνα, ποια είναι τα email τους, τι έχεις πει μαζί τους, τι τους έχεις στείλει σε φωτογραφία/βίντεο, να ποστάρεις εικόνες από εσένα, την κοπέλα σου, την οικογένεια σου, τι ψάχνεις στο ίντερνετ, σε τι έχεις κάνει like, ποια τσοντοsite και categories σου αρέσουν, πότε έψαξες τελευταία φορά για ιατρικό σύμπτωμα και ποιο ήταν αυτό, με ποιους ανταλλάζεις email και πόσο συχνά κτλ κτ?

Όλα τα παραπάνω είναι ελάχιστο υποσύνολο των στοιχείων που μια ιδιωτική εταιρεία μπορεί να έχει στην κατοχή της. Κι ακόμα το Machine Learning είναι σε βρεφονηπιακό επίπεδο.

Δεν είσαι τρομοκράτης, αλλά αν δεν θέλεις να ποστάρεις όλα τα παραπάνω στο insomnia, you have your answer. Ναι τα πάντα είναι anonymised, ναι προφανώς δεν νοιάζει κανένα με τι φτιάχνεται ο funbreaker αλλά καθένας έχει διαφορετικές αντοχές στο τι μοιράζεται.

Νομίζω καταλληλότερη απάντηση δεν θα μπορούσε να δωθεί! Μπράβο @Praetorianos γιατί έδωσες ένα σωστότατο παράδειγμα και κατανοητό. Και αυτό όπως είπες είναι το ελάχιστο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ με ρώτησε μια τι ωραίο bomber μπουφάν είναι αυτό που φοράς στο Instagram. Από πού το πήρες με ρώτησε;

Από pull n bear απάντησα.

10 λεπτά μετά email από pull n bear με προσφορές...!

Καθόλου διαρροή, νταξει δεν είμαστε και τίποτα ξεχωριστοί άνθρωποι ή ο Τζον Κόνορ να μας κυνηγάει το skynet αλλά είναι σπαστικα αυτά...

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως, το πότε και το γιατι θα χρησιμοποιήσει κάποιος τα προσωπικά σου δεδομένα δεν το ξέρει κάνεις και δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι, η αληθεια ειναι οτι εχουμε παθει μια ανοσία με αυτο που δεν ξερω που θα μας βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...