Προς το περιεχόμενο

Φοβία με την διάδοση προσωπικών δεδομένων


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μια διαφωνία χθες με έναν τύπο ο οποίος:

  • Δεν είχε κανένα κοινωνικό δίκτυο,
  • Απέφευγε να χρησιμοποιεί το google account του
  • Είχε φοβία γενικά με το να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε προσωπικά του δεδομένα οι μεγάλες εταιρείες του internet

Εγώ του είπα πως απ την στιγμή που δεν είμαι τρομοκράτης δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού οι πληροφορίες αυτές βελτιώνουν τις υπηρεσίες που μου προσφέρονται.

Αυτός συνέχισε να διαφωνεί και είπε πως κάποτε μετά από χρόνια ίσως το μετανιώθω που επέτρεψα να δωθούν τόσα προσωπικά μου δεδομένα. Δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο.

Εσείς τι άποψη έχετε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Smart phone ειχε? Αν ναι, there u have it.

Τωρα για το δευτερο σκελος που λες, διαφωνω, το "δεν εχω να κρυψω τιποτα/δεν παρανομω" δεν ερχεται πακετο με το "ψαξτε μου τα παντα"

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, bluesattack said:

Καλα τα λεει 😀

Ποιες υπηρεσιες βελτιωνονται ? Τα διαφημιστικα φυλλαδια στο email ? 

Απάντησες πως τα λέει καλά χωρίς να πεις τον λόγο.

Επίσης απάντησες λέγοντας πως είναι κακό, μη λέγοντας τον λόγο που είναι κακό αλλά με μια ερώτηση θέλοντας να υποννοήσεις πως δεν είναι καλό.

Ως προς την ερώτησή σου: Βελτιώνεται η αναζήτηση στην μηχανή αναζήτησης, το typing, η αναζήτηση στις τοποθεσίες. Αυτά μπορώ να σκεφτώ άμεσα. Ίσως και άλλα.

Περιμένω πιο στοιχειοθετημένες απόψεις.

18 minutes ago, Kostasspil said:

Smart phone ειχε? Αν ναι, there u have it.

Τωρα για το δευτερο σκελος που λες, διαφωνω, το "δεν εχω να κρυψω τιποτα/δεν παρανομω" δεν ερχεται πακετο με το "ψαξτε μου τα παντα"

Καλά δεν μας νοιάζει αν τελικά του παίρνουν δεδομένα. Προφανώς και δεν την γλιτώνει αλλά δεν είναι αυτό το κύριο ερώτημα.

Δεν μιλάμε για τα πάντα αλλά για τα πάντα που αναγκαστικά περνάνε μέσα απ τις υπηρεσίες τους.

Περιμένω να ακούσω και τον λόγο όμως, γιατί η αυτόματη άρνηση είναι το εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, funbreaker είπε

 

Περιμένω πιο στοιχειοθετημένες απόψεις.

 

Στοιχειωθημενες αποψεις ειναι δυσκολο γιατι ειτε χρειαζονται ειδικες γνωσεις ειτε κινδυνευουν οι απoψεις να καταληξουν σε ''θεωριες συνομωσιας''.

Ας πουμε αυτοι που σκεφτηκαν, επεξεργαστηκαν,κατεθεσαν τον gdpr ειχαν καποια επιχειρηματα και προφανως εμπειρια και την καταλληλη φαντασια για το ποιοι κινδυνοι ελλοχευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, funbreaker said:

Περιμένω πιο στοιχειοθετημένες απόψεις.

 

17 minutes ago, funbreaker said:

Περιμένω να ακούσω και τον λόγο όμως

Εξετασεις περναμε? Τι φαση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Είχα μια διαφωνία χθες με έναν τύπο ο οποίος:

  • Δεν είχε κανένα κοινωνικό δίκτυο,
  • Απέφευγε να χρησιμοποιεί το google account του
  • Είχε φοβία γενικά με το να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε προσωπικά του δεδομένα οι μεγάλες εταιρείες του internet

Εγώ του είπα πως απ την στιγμή που δεν είμαι τρομοκράτης δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού οι πληροφορίες αυτές βελτιώνουν τις υπηρεσίες που μου προσφέρονται.

Αυτός συνέχισε να διαφωνεί και είπε πως κάποτε μετά από χρόνια ίσως το μετανιώθω που επέτρεψα να δωθούν τόσα προσωπικά μου δεδομένα. Δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο.

Εσείς τι άποψη έχετε;

Θέλεις να γράψεις εδώ πως σε λένε, που μένεις, που δουλεύεις, σε ποια στέκια συχνάζεις, που είναι το πατρικό σου, ποιοι είναι οι φίλοι σου, ποια είναι τα κινητά τους τηλέφωνα, ποια είναι τα email τους, τι έχεις πει μαζί τους, τι τους έχεις στείλει σε φωτογραφία/βίντεο, να ποστάρεις εικόνες από εσένα, την κοπέλα σου, την οικογένεια σου, τι ψάχνεις στο ίντερνετ, σε τι έχεις κάνει like, ποια τσοντοsite και categories σου αρέσουν, πότε έψαξες τελευταία φορά για ιατρικό σύμπτωμα και ποιο ήταν αυτό, με ποιους ανταλλάζεις email και πόσο συχνά κτλ κτ?

Όλα τα παραπάνω είναι ελάχιστο υποσύνολο των στοιχείων που μια ιδιωτική εταιρεία μπορεί να έχει στην κατοχή της. Κι ακόμα το Machine Learning είναι σε βρεφονηπιακό επίπεδο.

Δεν είσαι τρομοκράτης, αλλά αν δεν θέλεις να ποστάρεις όλα τα παραπάνω στο insomnia, you have your answer. Ναι τα πάντα είναι anonymised, ναι προφανώς δεν νοιάζει κανένα με τι φτιάχνεται ο funbreaker αλλά καθένας έχει διαφορετικές αντοχές στο τι μοιράζεται.

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρία συνωμοσίας ξέρω γω...

Να πας για συνέντευξη σε δικηγορικό γραφείο  και ο εργοδότης να δει στο Facebook ότι έκανες like σε  ανάρτηση  που ο Ρουβικώνας έκανε ντου σε κείνο τον απατεώνα το δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Kostasspil said:

Εξετασεις περναμε? Τι φαση?

Είναι φάση να προσπαθούμε να συζητάμε με στοιχειοθετημένες απόψεις για να είναι παραγωγική η συζήτηση.

Δεν ξέρω πόσο παράξενο σου φαίνεται αλλά εγώ το προτιμώ γενικά.

5 minutes ago, Praetorianos said:

Θέλεις να γράψεις εδώ πως σε λένε, που μένεις, που δουλεύεις, σε ποια στέκια συχνάζεις, που είναι το πατρικό σου, ποιοι είναι οι φίλοι σου, ποια είναι τα κινητά τους τηλέφωνα, ποια είναι τα email τους, τι έχεις πει μαζί τους, τι τους έχεις στείλει σε φωτογραφία/βίντεο, να ποστάρεις εικόνες από εσένα, την κοπέλα σου, την οικογένεια σου, τι ψάχνεις στο ίντερνετ, σε τι έχεις κάνει like, ποια τσοντοsite και categories σου αρέσουν, πότε έψαξες τελευταία φορά για ιατρικό σύμπτωμα και ποιο ήταν αυτό, με ποιους ανταλλάζεις email και πόσο συχνά κτλ κτ?

Όλα τα παραπάνω είναι ελάχιστο υποσύνολο των στοιχείων που μια ιδιωτική εταιρεία μπορεί να έχει στην κατοχή της. Κι ακόμα το Machine Learning είναι σε βρεφονηπιακό επίπεδο.

Δεν είσαι τρομοκράτης, αλλά αν δεν θέλεις να ποστάρεις όλα τα παραπάνω στο insomnia, you have your answer. Ναι τα πάντα είναι anonymised, ναι προφανώς δεν νοιάζει κανένα με τι φτιάχνεται ο funbreaker αλλά καθένας έχει διαφορετικές αντοχές στο τι μοιράζεται.

Επειδή δεν μου είπες τον λόγο που δεν θέλω να το κάνω και μίλησες για αντοχές, άρα για ψυχολογικά αίτια,

υποθέτω πώς αναφέρεσαι σε έναν αναίτιο φόβο καταδίωξης;

5 minutes ago, TEOKOS said:

Θεωρία συνωμοσίας ξέρω γω...

Να πας για συνέντευξη σε δικηγορικό γραφείο  και ο εργοδότης να δει στο Facebook ότι έκανες like σε  ανάρτηση  που ο Ρουβικώνας έκανε ντου σε κείνο τον απατεώνα το δικηγόρο.

Αυτό είναι άσχετο. Είναι δική σου δημόσια ενέργεια και όχι χρήση προσωπικών σου δεδομένων απο 3ο.

Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Είναι φάση να προσπαθούμε να συζητάμε με στοιχειοθετημένες απόψεις για να είναι παραγωγική η συζήτηση.

 

46 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Εγώ του είπα πως απ την στιγμή που δεν είμαι τρομοκράτης δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού οι πληροφορίες αυτές βελτιώνουν τις υπηρεσίες που μου προσφέρονται.

αυτη ειναι η στοιχειοθετημενη αποψη ;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mclein said:

αυτη ειναι η στοιχειοθετημενη αποψη ;

Ένα μέρος της. Πέραν απ την εμφανή και άχρηστη για τον διαλογο ειρωνία, έχεις κάτι ουσιαστικο να προσάψεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, funbreaker είπε

υποθέτω πώς αναφέρεσαι σε έναν αναίτιο φόβο καταδίωξης;

Έγραψα, διαφορετικές αντοχές στο τι μοιράζεται καθένας. "Αναίτιο φόβο καταδίωξης " το ονομάζεις εσύ, αυθαίρετα, βάσει προσωπικών επιλογών/αντοχών/πιστεύω.

Γενικότερα το "αφού δεν είμαι τρομοκράτης δεν με νοιάζει" είναι στρεβλό επιχείρημα, που δυστυχώς χρησιμοποιείται συχνά. Εσύ θα μοιραζόσουν τα παραπάνω μαζί μας? Αν όχι, γιατί?

Επεξ/σία από Praetorianos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Είχα μια διαφωνία χθες με έναν τύπο ο οποίος:

  • Δεν είχε κανένα κοινωνικό δίκτυο,
  • Απέφευγε να χρησιμοποιεί το google account του
  • Είχε φοβία γενικά με το να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε προσωπικά του δεδομένα οι μεγάλες εταιρείες του internet

Εγώ του είπα πως απ την στιγμή που δεν είμαι τρομοκράτης δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού οι πληροφορίες αυτές βελτιώνουν τις υπηρεσίες που μου προσφέρονται.

Αυτός συνέχισε να διαφωνεί και είπε πως κάποτε μετά από χρόνια ίσως το μετανιώθω που επέτρεψα να δωθούν τόσα προσωπικά μου δεδομένα. Δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο.

Εσείς τι άποψη έχετε;

 

Εξηγησε του πως και να μην εχει κανενα κοινωνικο δικτυο το facebook τουλαχιστον τον παρακολουθει κανονικοτατα,και καθε site που επιστεπτετε που εχει καποιο λινκ για share στο facebook π.χ,τον παρακολουθει.

Κι ας μην εχει μπει ποτε στο facebook.

Κι ας μην εχει μπει ποτε στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ,εφ οσον καποιος που εχει τον αριθμο κινητου του και εχει λογαριασμο στο facebook ειναι αρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, funbreaker είπε

Ένα μέρος της. Πέραν απ την εμφανή και άχρηστη για τον διαλογο ειρωνία, έχεις κάτι ουσιαστικο να προσάψεις;

ουσιαστικα ειναι τραγικο το να σε παρακολουθουν.

θεωρητικα & πρακτικα τα τελευταια 5~10 χρονια εχει παγιωθει το γεγονος της καταγραφης των παντων.

τσοντα πας να δεις, σου βγαζει 20 μερες διαφημισεις πως να τον μακρύνεις. μακαρονια ψαχνεις προσφορες & 20 μερες διαβαζεις συνταγες & προσφορες.

παω να κανω φουλ τσεκ απ για ΣΜΝ & διαφορες αλλες ψαγμενες εξετασεις & το 4σελιδο που υπεγραψα λεει οτι μπορει καποια στιγμη να χρησιμοποιηθουν τα στοιχεια μου & οι απαντησεις.

προφανως οταν γινει ιδιωτικη εντελως η ασφαλεια στην ελλαδα, θα ειμαι ηδη φακελωμενος με οτι προβλημα εχω & οτι πιθανοτητες να εχω, οποτε θα βγει ενα Α κοστολογιο πριν αποφασισω για οτι αποφασισω και θα μου πουν : "αν γουσταρεις" αλλιως ψοφα.

επισης, αλλο η εργασιακη μου υποσταση & αλλο το υπολοιπο. μπορει στην εργασια μου να ειμαι γραβατακιας & μετα να γινομαι πανκ του 60. δε βλεπω καποιο λογο που θα πρεπει να το ξερει καποιος αλλος περα απ'τους φιλους & συνοδοιπορους στη ζωη μου.

ακομη, τωρα ειμαι με τη νιτσα αλλα μου γυαλισε η πιτσα και καταλαβαινεις αμα το μαθουν θα μπλεχτουμε...

γενικως μπατσους στη ζωη μας δε θελουμε. ουτε ελεγχους για το καλο μας.

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...