Προς το περιεχόμενο

Μερικες αποριες για ενα laptop με Ubuntu


David20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη κι εγώ,  όντας χρεπολάτρης του θανατά,  μια φορά ασχολήθηκα με νετμπουκ με atom (Ζ520 ο οποίος είναι χειρότερος από N270)  και δεν ξανακουμπάω  :D

Δοκίμασε Antix  ή Bunsenlabs , αν ντε και καλα θες Ubuntuειδή δες αυτες με LXDE (Lubuntu , Peppermint, WattOS, LXLE  κλπ  ...όποια κάτσει καλύτερα)  ή και Bodhi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2018 στις 4:53 ΜΜ, mphxths είπε

Δεν εχει αυτον?Αν ναι , ειναι μονοπυρηνος.Αν οχι , τοτε γοογλαρε το μοντελο του επεξεργαστη για σιγουρες πληροφοριες.Οπως και να το κανεις ομως , μιλαμε για Atom επεξεργαστη , πολυ σαβουρα ακομα και τοτε που ειχαν πρωτοβγει αυτοι οι cpu.

Ναι αδερφε ,αυτον εχει τελικα....Θα ενημερωσω τον κατοχο σχετικα !!!! ευχαριστω πολυ !!!!

Οσο για καρτα γραφικων ,μας φωτισε,αναγραφει "Αγνωστο" !!!!

Στις 12/10/2018 στις 9:12 ΜΜ, jim_p είπε

Ποια gpu εχει να μας πεις.

Οσο για τον atom, εχω ενα dell mini 9 με τον ιδιο ακριβως επεξεργαστη, που το χρησιμοποιω αποκλειστικα σαν media player με kodi και ειμια ικανοποιημενος.

Στα Γραφικα αναγραφει "Αγνωστο" !!!!!

Στις 12/10/2018 στις 9:17 ΜΜ, nik0laus είπε

Ακόμη κι εγώ,  όντας χρεπολάτρης του θανατά,  μια φορά ασχολήθηκα με νετμπουκ με atom (Ζ520 ο οποίος είναι χειρότερος από N270)  και δεν ξανακουμπάω  :D

Δοκίμασε Antix  ή Bunsenlabs , αν ντε και καλα θες Ubuntuειδή δες αυτες με LXDE (Lubuntu , Peppermint, WattOS, LXLE  κλπ  ...όποια κάτσει καλύτερα)  ή και Bodhi 

Ευχαριστω για τις συμβουλες ολους σας και θα ενημερωσω τον κατοχο σχετικα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καρτα γραφικων θα την δεις στο lspci αν θες να ξερεις ακριβως ποια εχει. Για το τι ειναι το lspci, και πολλα αλλα. εχω πει εδω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
14 ώρες πριν, jemadux είπε

προσωπικα δεν δουλευω Lubuntu ...

Ε τότε πως γράφεις παραπάνω ότι είναι ελαφριά; Επειδή το άκουσες / διάβασες από άλλους;

Φιλικά πάντα, χωρίς παρεξήγηση, καλό είναι να γράφουμε τις προσωπικές εμπειρίες μας, ή αν θέλουμε να γράψουμε τι ακούσαμε από άλλους, να το λέμε ότι δεν είναι δική μας γνώμη.

Το Lubuntu ενώ παλιά το δούλευα με 1 gb μνήμη και πήγαινε σφαίρα για τα δεδομένα του PC που το είχα εγκατεστημένο, τώρα με 2 ζορίζεται. Η εικόνα που έχω μάλιστα είναι ότι το Kubuntu με το KDE είναι πιο αποκρίσιμο πλέον από το Lubuntu. Κάτι δεν έχουν κάνει σωστά με το Lxqt, ή ακόμα θέλει δουλειά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε δικό μου laptop του 2004 με pentium 4 (2gb ram) και μια τρισάθλια ati, δεν είχε δουλέψει ούτε μία διανομή από αρχές 2016 . Είχα δοκιμάσει πάνω από 100 . Δούλεψε τελικά η mint xfce 19.3 32bit. Η πρώτη που δεν παγώνει το μηχάνημα λόγω vga . Εννοείται δεν περιμένεις να σερφάρεις με τέτοιο μηχανημα.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σε δικό μου laptop του 2004 με pentium 4 (2gb ram) και μια τρισάθλια ati, δεν είχε δουλέψει ούτε μία διανομή από αρχές 2016 . Είχα δοκιμάσει πάνω από 100 . Δούλεψε τελικά η mint xfce 19.3 32bit. Η πρώτη που δεν παγώνει το μηχάνημα λόγω vga . Εννοείται δεν περιμένεις να σερφάρεις με τέτοιο μηχανημα.

Και τι ακριβώς μπορείς να κάνεις με τέτοιο μηχάνημα, εκτός από το να το ανάβεις και να το κλείνεις; 😮

Συν το ότι δεν υπάρχει Mint 19.3! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...