Προς το περιεχόμενο

Local streaming από twins σε Android


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ως γνωστόν είμαι streaming-fag και θέλω να παίζω τα games μου μέχρι και στην τοστιέρα μου, το σκαλίζω αρκετά το θέμα. Οι περισσότεροι μάλλον δεν ενδιαφέρεστε να παίζετε τα console games σας στο κινητό σας ή στο tablet σας, αλλά θα γράψω εδώ οδηγίες πως μπορεί γίνει το κόλπο σε περίπτωση που υπάρχει έστω και ένας που ενδιαφέρεται. Δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνει απευθείας, υπάρχουν προϋποθέσεις και η όλη διαδικασία περνάει μέσα από -ικανό για streaming- πισί.

Για να καταφέρουμε να streamάρουμε από PC σε Android, οι βασικές λύσεις είναι δύο αυτή τη στιγμή, το Moonlight app και το Steam Link app. Οι δοκιμές που έκανα έχουν γίνει με το Moonlight app. Για να δουλέψει το Moonlight app, χρειάζεται κάρτα Nvidia σειράς 5xx ή μεταγενέστερη και -εφόσον θέλετε να streamάρετε ασύρματα- AC router. Το Moonlight ουσιαστικά μετατρέπει οποιαδήποτε Android συσκευή σε Nvidia Shield. Απλά το κατεβάζετε και κάνετε pair με το PC σας, με το οποίο πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο.

Πάμε:

XBOX ONE

Το X1 -αντίθετα με το PS4- δεν έχει τη δυνατότητα να streamάρει απευθείας σε φορητές συσκευές. Μπορεί όμως να streamάρει από την κονσόλα σε Windows 10 PC. Και αφού το Windows 10 PC μπορεί να streamάρει σε Android, μπορούμε να φτιάξουμε μια «γέφυρα» από το X1 στο κινητό μας μέσω του PC. Το app το οποίο πρέπει να έχουμε στο PC μας για να streamάρουμε είναι το Xbox app, το οποίο κατεβάζουμε από το store. Για να «διαβάσει» μία εφαρμογή το Moonlight πρέπει να είναι περασμένο το shortcut της μέσα στο Geforce Experience, που λογικά όλοι οι κάτοχοι Nvidia κάρτας έχουμε εγκατεστημένο.

Και εδώ είναι που χρειάζεται κόλπο, γιατί το Xbox app είναι modern app και θέλει μαμουνιά για να του φτιάξεις shortcut:

  1. Ανοίγουμε έναν File Explorer και κάνουμε copy paste αυτό: %windir%\explorer.exe shell:::{4234d49b-0245-4df3-b780-3893943456e1}
  2. Βρίσκουμε το modern app που μας ενδιαφέρει, κάνουμε δεξί κλικ και επιλέγουμε «Create shortcut». Επιλέγουμε να μπει στο Desktop.
  3. Ανοίγουμε το Geforce Experience, πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις, πατάμε add και προσθέτουμε το shortcut μέσα.

Και αυτό είναι όλο. Τώρα, με το που ανοίγει το Moonlight app στο κινητό, μέσα στη λίστα των available games θα είναι και το Xbox app. Δοκίμασα χθες λίγο RDR και έπαιζε λουκουμάκι στο Mate 9 μου.

----------------------------------------

Η διαδικασία δεν διαφέρει πολύ σε ότι αφορά το Remote Play του PS4, αλλά θέλω να το ψάξω λίγο περαιτέρω γιατί υπάρχει θέμα με τα inputs του gamepad μέσω streaming. Θα επανέλθω.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σχετικά με το remote play του PS4 σε Android συσκευές υπάρχει και ο οδηγός του @red1 εδώ:

[Οδηγός PS4] Remote play σε όλες τις Android συσκευες

Είναι όμως λίγο παλιό το θέμα, και δεν γνωρίζω έχει αλλάξει κάτι ή αν χρειάζονται ενημέρωση οι οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
59 minutes ago, Praetorian said:

Σχετικά με το remote play του PS4 σε Android συσκευές υπάρχει και ο οδηγός του @red1 εδώ:

[Οδηγός PS4] Remote play σε όλες τις Android συσκευες

Είναι όμως λίγο παλιό το θέμα, και δεν γνωρίζω έχει αλλάξει κάτι ή αν χρειάζονται ενημέρωση οι οδηγίες.

Το συγκεκριμένο fork του official remote play app έχει πάψει να λαμβάνει ενημερώσεις και δεν λειτουργεί πλέον. Ο dev έχει αποσυρθεί και τα πράγματα έχουν γίνει πιο πολύπλοκα, για αυτό ψάχνω λύση. 

Το remote play λειτουργεί μόνο με το official app και στα μόνο με Sony κινητά ή δε PS Vita. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Το συγκεκριμένο fork του official remote play app έχει πάψει να λαμβάνει ενημερώσεις και δεν λειτουργεί πλέον. Ο dev έχει αποσυρθεί και τα πράγματα έχουν γίνει πιο πολύπλοκα, για αυτό ψάχνω λύση. 

Το remote play λειτουργεί μόνο με το official app και στα μόνο με Sony κινητά ή δε PS Vita. 

Δουλεύει και με Windows.

Θα ήθελα πολύ να μπορώ να παίξω στο κινητό μου, με remote play αλλά δεν έχω βρει τον τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Το Remote Play streamάρεται κανονικά μέσω Moonlight app, μπορώ και μπαίνω στην αρχική οθόνη του PS4, αλλά δεν μπορώ να περάσω inputs. Να πω εδώ ότι χρησιμοποιώ το X1S gamepad με το κινητό μου, όχι το DS4, ενώ ξέρω ότι το Remote Play app απαιτεί DS4 για να παίξει στο PC. Αλλά και το DS4 να χρησιμοποιούσα στο κινητό μου, αν θυμάμαι καλά το Moonlight app το «μεταφράζει» σε X360/X1 layout οπότε και πάλι μια τρύπα στο νερό θα κάναμε.

Οπότε το ερώτημα: ξέρει κανείς κάποιο τρόπο να παίξει το Remote Play app σε PC με Χ1 gamepad;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Malthador Θέλει λίγο ψάξιμο απο όσο βλέπω με custom drivers κτλ, αλλά δες εδώ έχει guide: 

P.S. Απο ότι λέει, για να δουλέψει το guide button χρειάζεται να είναι ενεργοποιημένο το Windows Game Bar απο Win10.
 

 
Spoiler

 


 

 

Επεξ/σία από Greygore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...